Інтеграція областей України з ЄС в освітній та науковій сферах

Дослідження “Євромапа України. Рейтинг європейської інтеграції областей”, підготовлений аналітиками Центру «Нова Європа» в співпраці з Урядовим офісом координації європейської та євроатлантичної інтеграції, є другим всеохоплюючим дослідженням поступу України на шляху до євроінтеграції. Це рейтинг областей країни, складений на основі оцінки дев’яти сфер за 50 індикаторами, які найбільш виразно відображають динаміку зближення окремих регіонів України з ЄС. 

Зокрема, у сфері освітньої, наукової та культурної інтеграції столиця та області України показали наявність великого потенціалу в розбудові європейської інтеграції. Максимально можлива оцінка – даної сфери складала 49 балів (див. рис.). У першу п’ятірку активно інтегрованих регіонів увійшли за спаданням: м. Київ з оцінкою в 44,5 балу; Львівська область – 39,03; Харківська обл. – 34,91; Одеська обл. – 32,48; Тернопільська обл. – 31,17. А в останній п’ятірці опинилися такі області: Чернігівська – 12,36 балу; Київська – 12,03; Хмельницька – 11,6; Кіровоградська – 6,56; Луганська – 4,1 балу.

Розглядалася участь в академічних програмах Erasmus+, Horizon 2020 та Jean Monnet, програмах професійних обмінів. У 2020 році програма Horizon 2020 добігає кінця. Україна планує стати асоційованим членом її наступниці — програми Horizon Europe з 2021 року. 

Водночас дослідники зазначили, що важливим чинником успішності освітньої, наукової та культурної інтеграцій̆ є доступ до Інтернету, який в Україні є доволі високим – в середньому 69%, але відстає від аналогічного показника в ЄС на 17%. Це дозволяє сподіватися, що за певного активнішого просування серед українських здобувачів вищої освіти, науковців і освітян, відповідної підтримки з боку керівництва закладів вищої освіти можна очікувати активізацію обмінів. Останні допомагають українським студентам та викладачам ЗВО дізнаватися про найкращі практики колег в ЄС та впроваджувати нововведення в своїй роботі, навчанні, наближаючи якість української освіти до європейських стандартів.

Повна публікація доступна на сторінці http://neweurope.org.ua/analytics/yevromapa-ukrayiny-2-rejtyng-yevropejskoyi-integratsiyi-oblastej/.