Грудень 2019 (СНД)

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг країн СНД
Грудень 2019 р.

 

  1. В Азербайджані реалізують п’ять міжнародних програм подвійних дипломів

В рамках “Державної програми з підвищення міжнародної конкурентоспроможності системи вищої освіти в Азербайджанській Республіці на 2019-2023 роки” планується реалізувати 5 міжнародних програм подвійних дипломів.

Про це повідомив заступник начальника відділу міжнародного співробітництва Міністерства освіти.

За його словами, міжнародні програми подвійних дипломів планується реалізувати в областях (сільське господарство, медицина, освіта, інформаційні технології, машинобудування і так далі) відповідно до пріоритетів розвитку Азербайджану.

Однією з основних цілей є модернізація змісту і якісних показників системи вищої освіти Азербайджану за допомогою міжнародних програм подвійних дипломів.

Відбір громадян Азербайджану буде здійснюватися на основі результатів іспитів, проведених Державним екзаменаційним центром: “Програмою також передбачено запрошення іноземних професорів”.

Джерело інформації:
https://edu.gov.az/ru

 

  1. Взаємний інтерес

В рамках візиту делегації Республіки Білорусь у Федеративну Республіку Нігерія відбулася зустріч заступника міністра освіти Республіки Білорусь з Міністром освіти Федеративної Республіки Нігерія.

Під час зустрічі білоруська сторона поінформувала про готовність розглянути можливість прийому на навчання в білоруські установи освіти нігерійських громадян в 2020/2021 навчальному році в рамках грантів, що виділяються іноземним громадянам для навчання.

Білоруською стороно було зазначено, що є можливість організувати підготовку кваліфікованих кадрів для економіки Нігерії на рівні робочих і фахівців з цілого ряду напрямків. В даний час установою освіти “Республіканським інститутом професійної освіти” опрацьовується можливість організації підготовки нігерійських фахівців в сфері транспорту і логістики, будівельних технологій, переробки сільськогосподарської продукції, виробництва продуктів харчування, електроенергетики, інженерних технологій. Перспективним напрямком співпраці може стати і організація взаємодії між нашими міністерствами в підготовці, підвищенні кваліфікації, перепідготовки або стажування менеджерів і педагогічних працівників різних категорій для закладів професійної освіти, в тому числі і в дистанційній формі на території Нігерії.

Сторони відзначили, що вироблені в ході даного візиту проектні рішення могли б бути зафіксовані у формі договору, підписання якого можна здійснити в ході планованого візиту Міністра освіти Федеративної Республіки Нігерія в Республіку Білорусь в лютому 2020 року.

Наразі в Посольстві Республіки Білорусь в Федеративній Республіці Нігерія підписано партнерську угоду між компанією “Enhanced-Entrepreneurs Belarus N.geria Company Limited” (Нігерія) і установою освіти “Республіканський інститут професійної освіти”. Угодою передбачається реалізація спільних проектів з підготовки кадрів за спеціальностями, що становлять інтерес для потреб економіки Федеративної Республіки Нігерія. Укладення угоди сприяє залученню іноземних громадян на навчання в заклади освіти Республіки Білорусь, підвищенню пізнаваності білоруської професійної освіти на зовнішніх ринках і нарощування обсягу експорту послуг в сфері освіти.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/vzaimnyy-interes/

 

  1. Білорусь – Сербія: пріоритети співпраці

В рамках офіційного візиту Президента Республіки Білорусь в Республіку Сербія відбулася зустріч Міністра освіти Республіки Білорусь з Міністром освіти, науки і технологічного розвитку Республіки Сербія.

Сторони обговорили багато питань двостороннього співробітництва в сфері освіти. Відзначено, що пріоритетними напрямками взаємодії в рамках міжурядової програми є розширення партнерських зв’язків між установами освіти двох країн; інформаційний обмін з питань основної освіти, додаткової освіти дорослих, питань в області інклюзивної, професійно-технічної освіти, щодо застосування нових технологій в освіті; обмін студентами, магістрантами, аспірантами для навчання (загальна кількість учасників обміну становить 10 осіб з терміном навчання 5 місяців кожен).

Міністр освіти Республіки Білорусь повідомив, що білоруські установи освіти готові поділитися досвідом у сфері організації інклюзивної освіти (реалізації освітніх програм спеціальної освіти на рівнях дошкільної, загальної середньої освіти), забезпечення додаткової освіти обдарованих дітей і молоді та додаткової освіти дітей та молоді (з урахуванням опрацьовується питання про створення національного дитячого технопарку); забезпечити підготовку фахівців для всіх галузей економіки Сербії (включаючи туризм, медицину, інформаційні технології, ін.), в тому числі в дистанційній формі отримання освіти та англійською мовою, а також організувати проведення стажувань за пріоритетними напрямами науково-технічної та інноваційної діяльності (будівництво і архітектура, машинобудування, IT-технології та електроніка, економіка); організувати навчання громадян Республіки Сербія російській та білоруській мовам для подальшого навчання в Білорусі.

У свою чергу білоруська сторона зацікавлена ​​у вивченні досвіду Республіки Сербія щодо впровадження міжнародних освітніх програм в національну систему освіти, організації навчання і виховання в закладах додаткової освіти дітей та молоді, роботи з обдарованими учнями та особами з особливим освітнім запитом; в розширенні прямих контактів між установами освіти і організаціями двох країн; залучення представників сербських навчальних закладів до участі в міжнародних наукових і освітніх заходах, мовних школах і курсах, що проводяться в установах освіти Республіки Білорусь, в тому числі в дистанційній формі.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/belarus–serbiya-prioritety-sotrudnichestva/

 

  1. Дні білоруської освіти в Нігерії

В грудні делегація Республіки Білорусь на чолі з заступником Міністра освіти Республіки Білорусь брали участь у проведенні Днів білоруського освіти в Нігерії. Мета візиту – розширення і поглиблення напрямків практичного співробітництва в сфері освіти, створення договірно-правових основ для його подальшого розвитку, підвищення впізнаваності білоруського освіти на зовнішніх ринках.

Програмою візиту передбачається участь делегації в церемонії відкриття Днів білоруського освіти в Нігерії, в круглому столі спільно з представниками нігерійських ділових, академічних та наукових кіл, відвідування ряду установ вищої освіти, розташованих у м Абуджі.

В ході запланованих заходів відбулися презентації національної системи освіти, були продемонстровані можливості білоруських установ освіти для прийому іноземних громадян на навчання (в тому числі в дистанційній формі) і розширення прямих міжуніверситетських контактів.

Участь білоруської делегації свідчить про зацікавленість у розвитку двосторонніх відносин з Федеративною Республікою Нігерія і буде сприяти просуванню інтересів Республіки Білорусь в дану країну в сфері освіти, дозволить підвищити динаміку і рівень міжвідомчої взаємодії.

Білоруські установи освіти готові забезпечити підготовку, підвищення кваліфікації, перепідготовку або стажування працівників різних категорій, в тому числі і в дистанційній формі на території Нігерії в сфері транспорту і логістики, будівельних технологій, переробки сільськогосподарської продукції, виробництва продуктів харчування, енергетики, інженерних технологій, екології .

В даний час успішно реалізується проект по створенню спільного факультету довузівської підготовки відповідно до підписаного Меморандуму про співпрацю між установою освіти “Білоруський державний університет інформатики і радіоелектроніки” і коледжем “Яндутсе” (м. Кано).

У найближчій перспективі – реалізація подібних проектів з установами освіти інших штатів, що входять до складу північно-східного регіону.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/dni-belorusskogo-obrazovaniya-v-nigerii/

 

  1. У Белграді підписано документи про розвиток співробітництва у сфері освіти

За підсумками переговорів Президента з Президентом Сербії затверджена міжурядова програма співпраці в сфері освіти до 2020 року. Програмою передбачаються наступні напрямки білорусько-сербської взаємодії: підтримка прямого співробітництва між установами освіти двох країн; інформаційний обмін з питань основної освіти, додаткова освіта дорослих, питань в області інклюзивної, професійно-технічної освіти, щодо застосування нових технологій в освіті.

Пріоритетним напрямом спільної діяльності в рамках Програми є обмін студентами, магістрантами, аспірантами для навчання. Крім того, сторони розглянули можливість обміну викладачами мови і літератури, інформаційними матеріалами, організації відповідних курсів, семінарів, а також інших заходів при наявності джерел фінансування та відповідно до національного законодавства кожної сторони.

Під час зустрічі був підписаний Договір про міжнародне співробітництво. Договір підписали ректор Гродненського державного університету імені Янки Купали і ректор АЛЬФА БК Університету. Цей документ передбачає взаємодію університетів в сфері освітньої та наукової діяльності, а також в сфері використання передового досвіду і впровадження наукових розробок у навчальний процес. В рамках договору заплановано проведення низки спільних заходів, в тому числі конференцій, консультацій, семінарів і нарад. Серед основних напрямків спільної діяльності, позначених в документі, – обмін досвідом з питань науково-дослідної та навчально-методичної роботи, організація спільних наукових досліджень, підготовка науково-дослідних робіт і впровадження їх результатів у практичну діяльність, реалізація наукових стажувань, а також обмін студентами , магістрантами та аспірантами для їх навчання.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/v-belgrade-podpisany-dokumenty-o-razvitii-sotrudnichestva-v-sfere-obrazovaniya/

 

  1. Білорусь – Нігерія: взаємодія в сфері освіти

В Національному відкритому університеті Нігерії відбулася офіційна церемонія відкриття Днів білоруської освіти в Федеративній Республіці Нігерія. Звертаючись до присутніх, глава білоруської делегації, заступник Міністра освіти відзначив зацікавленість обох сторін у розширенні наявного досвіду по виконанню спільних освітніх програм між установами освіти Республіки Білорусь і Федеративної Республіки Нігерія, в розвитку співробітництва в сфері професійної та вищої освіти, підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів для потреб реального сектора двох країн.

В цей же день відбулися переговори у форматі «b2b» зі спеціальним радником Президента Нігерії по регіону річки Нігер Чарльзом квакери Докубо. Білоруська делегація виступила з пропозицією поширити наявний позитивний досвід навчання нігерійських громадян в установах вищої освіти технічного профілю на установи вищої освіти інших профілів і підготовку кваліфікованих робітничих кадрів в установах середньої спеціальної та професійної освіти. В даний час в білоруських університетах навчається понад чотириста студентів з Нігерії. Ця молодь є драйвером розширення взаємодії в галузі освіти, галузях економіки, промисловості та соціальної сфери.

Також було висловлено думку про доцільність розгляду можливості продовження освіти громадянами Нігерії, які отримали освіту в білоруських установах освіти в рамках урядової програми, в магістратурі і аспірантурі білоруських установ вищої освіти. Білоруська сторона інформувала про готовність організувати перепідготовку та підвищення кваліфікації випускників білоруських установ вищої освіти за спеціальностями, технічного, медичного, сільськогосподарського профілю.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/belarus–nigeriya-perspektivy-vzaimodeystviya-v-sfere-obrazovaniya/

 

  1. Результат дружби і двостороннього співробітництва

З нагоди завершення дипломатичної місії Посла Турецької Республіки в Республіці Білорусь пані Нілвани Кезбан Дарами відбулася зустріч з Міністром освіти Республіки Білорусь Карпенко І.В.

Під час зустрічі І.В. Карпенко відзначив великий внесок пані Нілвани Кезбан Дарами і Посольства Турецької Республіки в Республіці Білорусь в розвиток білорусько-турецьких відносин у сфері освіти. Реалізовано ряд спільних проектів і заходів: підписано міжурядову угоду про співробітництво в сфері освіти; відбувся візит до Республіки Білорусь делегації ректорів турецьких установ вищої освіти на чолі з головою Ради з вищої освіти Турецької Республіки паном Йектóй Сарачем. В рамках цього візиту проведено перший Форум установ вищої освіти Республіки Білорусь і Турецької Республіки, підписана двостороння програма розвитку співробітництва в сфері вищої освіти на 2020-2021 роки, здійснювалися академічні обміни, в тому числі в рамках турецької державної стипендіальної програми “Mevlana”.

Пані Нілвана Кезбан Дарама подякувала Міністру за успішну і плідну співпрацю і висловила надію на продовження динаміки двосторонніх відносин в сфері освіти.

Сторони націлені на довгострокове співробітництво щодо зміцнення і розширення ділових і професійних контактів між установами освіти двох країн.

На сьогоднішній день діє 52 прямих міжуніверситетських договорів (в I-III кварталах 2019 р підписано 5 угод), відповідно до яких здійснюються освітні і наукові обміни, візити представників установ освіти, створюються спільні освітні програми, забезпечується інформаційний обмін з актуальних напрямів освітньої, наукової та інноваційної діяльності.

Наприкінці зустрічі сторони висловилися за продовження реалізації конкретних спільних планів у сфері освіти і обмінялися пам’ятними подарунками.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/rezultat-druzhby-i-dvustoronnego-sotrudnichestva/

 

  1. Білорусько-болгарське співробітництво у сфері освіти

В Міністерстві освіти Республіки Білорусь відбулася зустріч Міністра освіти Білорусі І.В. Карпенко з Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Болгарія в Республіці Білорусь паном Василева Г.К.

В даний час співпраця з Республікою Болгарія в сфері освіти забезпечується в рамках 34 прямих міжуніверситетських договорів. Пріоритетними напрямками двосторонньої взаємодії в сфері освіти є: встановлення прямих контактів між установами освіти Республіки Білорусь та Республіки Болгарія; організація навчання, проведення стажувань, обмінів, літніх мовних шкіл в установах вищої освіти обох держав для студентів, аспірантів, викладачів кафедр російської і болгарської філології.

І.В. Карпенко під час зустрічі наголосив на зацікавленості білоруських установ вищої освіти у співпраці з болгарськими діловими і академічними колами по підготовці фахівців з широкого спектру спеціальностей, а також у співпраці з болгарськими університетами в галузі освітніх послуг та наукових досліджень.

«Зі свого боку ми готові організувати навчання громадян Болгарії на курсах російської мови, підготовчих відділеннях і основних курсах ряду білоруських установ вищої освіти. Крім того ми готові залучити провідних болгарських фахівців для читання лекцій з урахуванням інноваційних досягнень у відповідних галузях знань в рамках Державної програми «Освіта та молодіжна політика» на 2016-2020 роки, а також обмінятися досвідом щодо формування IT-компетенцій педагогічних кадрів всіх рівнів освіти » , – сказав І.В. Карпенко.

Пан Г.К. Василів подякував міністру за зустріч та запропонував розглянути можливість укладення нових угод.

«Я впевнений, що ми не повністю використовували наш потенціал для взаємного співробітництва в сфері освіти. У нас багато спільного – історія, слов’янська культура, є дуже близькі напрямки для активного діалогу », – зазначив посол.

Сторони відзначили, що більш перспективним напрямком двостороннього співробітництва на сьогоднішній день є виконання спільних проектів в рамках програми “Erasmus +”, “Horizon 2020”, “MOST”; участь фахівців в міжнародних освітніх, наукових та інших заходах, що проводяться в обох державах.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/belorusskobolgarskoe-sotrudnichestvo-v-sfere-obrazovaniya/

 

  1. Вузи китайської провінції Цзянсі співпрацюватимуть з навчальними закладами Вітебської області

Представники установ освіти провінції Цзянси (Китай) сьогодні відвідають Вітебський державний університет імені П.М. Машерова для підписання більше 20 угод співпраці з вузами Вітебської області.

Під час заходу пройдуть презентації університетів північного регіону і провінції Цзянси, працюватимуть виставки установ освіти провінції Піднебесної. Після підписання документів заплановано проведення переговорів, встановлення контактів для нових проектів. Серед учасників зустрічі ВДУ імені П.М. Машерова, Вітебська Держакадемія ветеринарної медицини, Вітебський державний технологічний університет, Ганнаньський медичний університет, Інститут міжнародного співробітництва Наньчаньського університету, Цзянсійський професійний інститут кераміки і мистецтв.

Вузи Вітебської області співпрацюють з навчальними закладами десятків країн. У їх числі Німеччина, Польща, Росія, Україна, Китай, Латвія, Литва, США, Франція, Словаччина. Університети регіону разом із зарубіжними навчальними закладами розвивають академічну мобільність, реалізують наукові проекти і гранти, проводять навчання студентів та стажування викладачів, участь у роботі міжнародних організацій.

Джерело інформації:
https://www.belta.by/regions/view/vuzy-kitajskoj-provintsii-tszjansi-budut-sotrudnichat-s-uchebnymi-zavedenijami-vitebskoj-oblasti-372559-2019/

 

  1. МОН Казахстану запропонував вузам об’єднатися або перепрофілюватися в коледжі

В уряді пройшло засідання комісії з оптимізації вищих навчальних закладів. Про це повідомили в прес-службі прем’єр-міністра РК

Глава держави Касим-Жомарт Токаєв доручив уряду вжити суворих заходів щодо вишів, які перетворилися в контори з друкування та видачу дипломів. Сьогодні в республіці функціонують 132 ВНЗ, з них 43% приватні. У них навчається понад 600 тис. Студентів, у тому числі 191 тис. В рамках державного замовлення. На жаль, про якість освіти ми можемо судити за рівнем працевлаштування – кожен четвертий випускник – безробітний “, – сказав під час засідання заступник прем’єр-міністра Бердибек Сапарбаев.

За словами міністра освіти і науки Асхата Аймагамбетова, в поточному році перевірки були проведені в 34 вузах, в тому числі 22 позапланові.

Аналіз показує, що багатьма вузами допускаються порушення вимог законодавства. Найбільш поширені проблеми – недостатність штатних одиниць і професорсько-викладацького складу, низький рівень працевлаштування випускників, недотримання вимог до мінімального контингенту учнів, дефіцит навчальних площ і гуртожитків. Ці проблеми безпосередньо пов’язані з низьким потенціалом вузів, що не дозволяє їм забезпечувати встановлені стандарти вищої освіти “, – констатував міністр.

Також є факти прийому абітурієнтів, що не набрали порогові бали, без урахування профільних предметів, які не мають документів про освіту, сертифікатів здачі ЄНТ та інші грубі порушення.

В результаті перевірок судами накладено адміністративні штрафи та припинена діяльність ліцензій п’яти вузів, ще по п’яти вузам приймаються рішення. 

Крім того, опрацьовується питання наділення Міносвіти повноваженнями щодо відкликання і позбавлення ліцензії ВНЗ, спільно з провідними вузами країни вдосконалюється нормативно-правова база щодо поліпшення якості вищої освіти. 

Однак подібна практика спостерігається не в усіх вищих навчальних закладах. У нашій країні досить сильних вузів, нічим не поступаються закордонним навчальним закладам “, – заявив Аймагамбетов.

За інформацією прес-служби, на засіданні були заслухані доповіді ректорів вузів, де були виявлені порушення: Академії “Кайнар”, Казахської академії праці і соціальних відносин, Каспійського громадського університету, Університету “Алмати”, Центрально-Азіатського університету, Алматинської академії економіки і статистики , Казахського університету шляхів сполучення.

Міністерством спільно з керівництвом вузів опрацьовуються питання об’єднання навчальних закладів або перепрофілювання їх в коледжі. Якщо ж вузи не усунуть порушення, то з ними будуть розбиратися в судовому порядку, щоб відкликати ліцензію та домогтися закриття.

Підвищення якості вищої освіти – це ключове питання забезпечення конкурентоспроможності нашої країни. Тому до нього ми має підійти максимально серйозно. Навіщо нам потрібні університети, які готують некомпетентних і незатребуваних фахівців, в плановому порядку поповнюючи ряди безробітних? По відношенню до них будемо приймати дуже жорсткі заходи, аж до відкликання ліцензій! “, – резюмував Бердибек Сапарбаев.

Джерело інформації:
https://www.kt.kz/rus/education/_1377892226.html