Березень 2020 (СНД)

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг країн СНД
Березень 2020 р.

  1. Делегація вузів Туркменістану прийняла участь в семінарі у Франції

Делегація викладачів ряду вузів Туркменістану прийняла участь в семінарі «Управління кризою і ризиком в інженерії транспортного сервісу» в Політехнічному університеті «О-де-Франс» у французькому місті Валансьене.

В ході семінару, що є частиною програми Євросоюзу «Erasmus +», викладачі туркменських вузів були ознайомлені з рядом нових дисциплін, які планується включити до навчальної програми вузів, об’єднаних цією програмою. Ще одним результатом стане підручник, який розробляється вузівськими викладачами з України, Туркменістану та Азербайджану.

Політехнічний університет «О-де-Франс» не випадково обрано місцем проведення семінару. Він входить до групи європейських партнерів даного проекту поряд з Технологічним університетом Варшави і Технічним університетом Берліна. У число найближчих завдань усіх учасників проекту входить розробка навчальних планів і програм по ряду дисциплін і інших цільових методичних матеріалів.

Джерело інформації:
https://turkmenpetroleum.com/ru

 

  1. У Грузії міністерства освіти і культури можуть знову стати окремими відомствами

В останні дні в Грузії в політичних і громадських колах знову активно обговорюють питання поділу міністерства освіти, науки, культури і спорту на два різні відомства.

Об’єднання відомств відбулося в 2018 році в процесі оптимізації кабміну, коли кількість міністерств скоротилася до 10. Ідея належить вже колишньому прем’єр-міністру Грузії Мамука Бахтадзе. І вона спочатку була спірною.
Скорочення міністерств сталося з бажання влади скоротити бюджетні витрати на бюрократію. При цьому автори ідеї стверджували, що ні один з напрямків не постраждає від цього об’єднання.

 На думку частини депутатів, ідея формування “малого уряду” і об’єднання міністерств була помилковою. Уже через рік більшість законодавців назвали це рішення поспішним. Тим більше, що воно не принесло значній бюджетної економії, оскільки всі служби продовжували працювати в тих же будівлях і практично тим же штатом.

З держбюджету на фінансування міністерства освіти, науки і спорту в 2020 році планується виділити 1,7 мільярда ларі, велика частина яких піде на розвиток освіти і науки.

При цьому, уряд наприкінці 2019 року анонсувало новий етап реформи освіти, згідно з яким, фінансування Міносвіти має скласти 6% до ВВП.
На тлі цієї реформи поділ міністерства об’єднаних в кілька відомств стало ще більш актуальним.

Як в бесіді Sputnik Грузія заявила депутат парламенту від правлячої партії “Грузинська мрія – демократична Грузія” Гугулі Маградзе, поділ відомств зробить їх більш ефективними.

“Є специфічні питання, які краще вирішуються, коли є окреме міністерство. Я думаю, що досвід попереднього року показав, що ефективніше, якщо міністерство культури буде окремо”, – сказала Маградзе.

За словами першого заступника голови парламентського комітету з освіти, науки і культури Нукрі Кантарія, процес поділу міністерства почнеться з 2020 року. Для цього, парламент повинен прийняти відповідні поправки в законодавство.

Джерело інформації:
https://sputnik-georgia.ru/politics/20200121/247538621/V-Gruzii-ministerstva-obrazovaniya-i-kultury-mogut-vnov-stat-otdelnymi-vedomstvami.html

 

  1. Агентство «Türkmenaragatnaşyk» оголосило конкурс інноваційних проектів

Відповідно до Концепції розвитку цифрової економіки на 2019-2025 роки та з метою виявлення і стимулювання фізичних і юридичних осіб, що займаються розробкою програмних забезпечень та інноваційними винаходами на основі сучасних досягнень світової науки, що генерують нові ідеї, а також мають великий потенціал щодо цифровізації економіки країни , агентство «Türkmenaragatnaşyk» оголошує конкурс за наступними номінаціями:

охорону здоров’я;

наука та освіта;

промисловість;

транспорт і комунікації;

сфера послуг;

середній і малий бізнес;

«розумне» місто

     У конкурсі можуть взяти участь фізичні та юридичні особи, які мають готове програмне забезпечення і інноваційні розробки згідно номінаціями.
     Остаточний термін подачі заявок на участь в конкурсі посилання – 1 жовтня 2020 року.

     Підсумку конкурсу будуть підведені в ході міжнародної виставки «Türkmentel-2020».

     Інформацію про участь у конкурсі можна отримати на інтернет-сайті.

Телефони: (+99312) 98-12-12 / 98-13-13

Джерело інформації:
http://tdh.gov.tm/news/tm/articles.aspx&article21803&cat15

 

  1. Які нововведення в ЕНЕ чекають грузинських абітурієнтів у 2020 році

Стало відомо, які нововведення з’являться в Єдиних національних іспитах (ЕНЕ) 2020 року. Список змін був опублікований на сайті Національного центру іспитів і оцінок Грузії.

Згідно із заявою, зміни торкнулися тестів відразу з кількох предметів. Переглянута і система оцінки.

Центр іспитів і оцінок Грузії оновлює ЕНЕ після консультацій з експертами галузі, а також з урахуванням аналізу результатів іспитів минулого року.

Зміни в ЕНЕ:

В іспиті з історії збільшується кількість так званих відкритих завдань, а кількість закритих завдань, навпаки, зменшується.

Рівень мінімальної компетенції з різних предметів:

Абітурієнти зможуть подолати рівень мінімальної компетенції в тому випадку, якщо наберуть більше 20% максимальних балів з математики та іноземної мови, за загальними навичкам – більше 30%, а по всіх інших предметів – більше 25%.
Нововведення в тестах з іноземних мов:

У тестах іноземних мов в 2020 році буде два нововведення. Друге завдання, яке перевіряло навик абітурієнта по осмисленню прочитаного, буде замінено на прослуховування. Абітурієнтам доведеться прослухати один повний текст і відповісти на вісім питань.

Інше нововведення стосується шостого завдання, яке перевіряє знання граматики. В даному тесті абітурієнтам доведеться відповісти на 12 питань, замість 10. Максимальний бал тестів – 80, а час 2,5 години.

Для того щоб стати студентом, учні повинні здати три обов’язкові екзамени – це грузинський мова та література, іноземна мова, а також один предмет за вибором – література, математика, історія, географія, хімія, фізика, біологія, образотворче та прикладне мистецтво або громадянська освіта.

Джерело інформації:
http://jnews.ge/?p=45412

 

  1. Стартувала молодіжна кампанія «Назустріч майбутньому, якого ми хочемо»

На базі Білоруського державного педагогічного університету відбулася зустріч учасників та організаторів молодіжної кампанії «Назустріч майбутньому, якого ми хочемо».

 У роботі форуму взяли участь ректор БДПУ Олександр Іванович Жук, постійний координатор ООН в Республіці Білорусь Йоанна Казана-Вишневецький, заступник міністра освіти Республіки Білорусь, голова Координаційної ради за освітою в інтересах сталого розвитку при Міністерстві освіти Олександр Володимирович Кадлубай.

В ході зустрічі було підписано план спільних заходів молодіжної кампанії «Назустріч майбутньому, якого ми хочемо» між Міністерством освіти, Представництвом ООН в Республіці Білорусь та БДПУ.

Ключовою подією кампанії –  відкриті дискусії «Майбутнє, яке ми хочемо: наші ідеї і дії». У них візьмуть участь студенти БДПУ, регіональних університетів-суб’єктів кластера неперервної педагогічної освіти, учні закладів загальної середньої освіти, де функціонують профільні класи педагогічної спрямованості, представники ресурсних центрів Асоціації «Освіта в інтересах сталого розвитку», молодіжні посли Цілей сталого розвитку.

В ході дискусій молодь представила бачення майбутнього світу. Позиція білоруської молоді про майбутнє світу, вироблена в ході дискусій, буде представлена ​​на 75-й сесії Генеральної Асамблеї ООН у вересні 2020 року.
Крім того, молодіжна кампанія «Назустріч майбутньому, якого ми хочемо» передбачає проведення молодіжного медіафестивалю «Голосу молодих за сталий розвиток» і серії молодіжних акцій та ініціатив «Нікого не залишимо осторонь», інтернет-проекту «Цілі сталого розвитку: думай і роби» .

Стартова зустріч проходила в онлайн-режимі. Після підписання плану спільних заходів між Міністерством освіти, Представництвом ООН в Республіці Білорусь та БДПУ з відкритою лекцією виступила постійний координатор ООН в Республіці Білорусь Йоанна Казана-Вишневецький. Вона говорила про світові проблеми, загрози і виклики сучасності. Під час онлайн-трансляції з регіонів надійшло понад 40 питань. На найбільш важливі з них Йоанна Казана-Вишневецький дала розгорнуті відповіді.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/dan-start-molodezhnoy-kampanii-navstrechu-budushchemu-kotorogo-my-khotim/

 

  1. Успішне співробітництво

У міністерстві освіти Республіки Білорусь відбулася зустріч Міністра І.В.Карпенко з директором представництва корпорації «Хайвей» в Республіці Білорусь Ван Чень.

Сторони обговорили можливі напрямки подальшої співпраці. Серед них створення спільних науково-навчальних лабораторій, освітніх центрів на базі УВО, організація стажувань студентів і професорсько-викладацького складу, створення ІКТ-лабораторії корпорації «Хайвей» в споруджуваному Національному дитячому технопарку. Досягнуто домовленості про створення та її оновлення.

Під час зустрічі було відзначено, що співпраця корпорації «Хайвей» у Республіці Білорусь в сфері освіти засновано на успішних проектах:

У червні 2019 р укладений Меморандум про взаєморозуміння між ТОВ «Бел Хуавей Технолоджіс», Міністерством освіти і Міністерством зв’язку та інформатизації. У 16 закладах вищої освіти реалізується програма Хуавей для студентів «Насіння майбутнього».

Проект «Насіння майбутнього» є найбільшою програмою Huawei з підготовки талановитих фахівців у сфері ІКТ. В рамках проекту компанія щороку відбирає від 10 до 15 найздібніших білоруських студентів, що спеціалізуються на ІКТ, і направляє їх на двотижневе стажування в Китай. За час навчання майбутні айтішники встигають познайомитися з культурою країни, побувати в штаб-квартирі Huawei і розібратися в нових технологіях компанії. За п’ять років існування проекту в Білорусі такий освітній тур здійснили понад 80 молодих фахівців.

За час співпраці організовано та проведено конкурс на знання інформаційно-комунікаційних технологій серед студентів УВО, задіяних в навчальних програмах Хуавей.

Міжнародний конкурс ІКТ проводиться в кілька етапів, і перший з них – обласний, який учасники проходять відразу після навчального семінару на базі білоруських університетів. Кращі 10 учасників проходять в 2-ій тур, і тоді їм надається безкоштовний доступ до онлайн-матеріалів і протягом 15 днів вони здають іспит для проходження у фінал.

Республіканський етап передбачає навчання 10 фіналістів у викладачів ІКТ-інституту в офісі компанії Huawei в Мінську. Трійці кращих конкурсантів випадає честь представляти нашу країну на міжнародному фіналі в Китаї.

Даний проект реалізується у межах програми з підготовки талановитої молоді у сфері ІКТ за підтримки Міністерства зв’язку та інформатизації Республіки Білорусь та Міністерства утворення Республіки Білорусь.

Нагородження переможців міжнародного конкурсу ІКТ відбулося 13 листопада 2020 року в БГУИР.                

Переможці конкурсу отримали можливість пройти двотижневе стажування в штаб-квартирі компанії Huawei в м Шеньчжень.

На базі офісу представництва корпорації «Хайвей» у Республіці Білорусь пройшли навчання понад 1000 студентів Білорусі.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/-uspeshnoe-sotrudnichestvo/

 

  1. Шлях в науку

17 березня 2020 року в цілях підвищення ефективності і ініціативності молодих вчених при проведенні наукових досліджень, а також розвитку лідерських якостей для реалізації самостійних наукових проектів відбувся форум наукової молоді «Шлях в науку».

Форум проходив у Національній академії наук Білорусі. У його роботі взяли участь представники наукових організацій Академії наук Білорусі, вищих навчальних закладів, магістранти, аспіранти, переможці XXXI республіканського конкурсу наукових біолого-екологічних робіт (проектів) учнів установ загальної середньої освіти та установ додаткової освіти дітей та молоді, а також співробітники Республіканського центру екології та краєзнавства, що займаються організацією науково-дослідницької діяльності учнів.

Виступаючи на урочистому відкритті форуму, перший заступник Голови Президії НАН Білорусі академік Сергій Чижик зазначив: «В Академії наук кожен третій науковець – це вчений віком до 35 років. Тому завдання залучення молоді в науку отримує нове наповнення, а саме – якісне підвищення її потенціалу та професійний ріст. Щорічно в організації НАН Білорусі приходить на роботу більше 300 молодих фахівців. З них більше 2/3 (близько 70%) поповнюють ряди дослідників». За словами головного вченого секретаря НАН Білорусі, голови Ради молодих вчених Андрія Іванця, зазначив, проведення форуму наукової молоді «Шлях в науку» вельми символічно: «Ми націлені на те, щоб об’єднати учнів, студентів, молодих співробітників. Рада молодих вчених працює з середніми та вищими навчальними закладами, щоб якомога активніше залучати молодь до занять науково-дослідницькою діяльністю», – підкреслив він.

До уваги учасників форуму було представлено інтенсивний курс лекцій провідних вчених з організації наукової діяльності в Національній академії наук Білорусі і Республіці Білорусь, публікації наукових результатів, підготовці та захисту дисертацій, управління науковими проектами, а також про проблеми і перспективи атестації кадрів вищої наукової кваліфікації в Республіці Білорусь.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/put-v-nauku/

 

  1. Ряд вузів в Казахстані перейшли на дистанційне навчання.

Про це заявив міністр освіти і науки РК. «Що стосується коледжів і вузів, вони переходять з 16 числа на дистанційний режим навчання. Ряд вузів, 30 відсотків, вже перейшли з учорашнього дня. Проблем з системами для дистанційного навчання немає. Деякі вузи використовують Canvas, Універ і інші системи. В цілому по організації вищої освіти проблем немає », – сказав Асхат Аймагамбетов в ході прес-конференції в СЦК. Раніше міністр повідомив, що під час дистанційного навчання іногородні студенти можуть залишатися в гуртожитках. При цьому в гуртожитках вузів заборонили проводити заходи.

Джерело інформації:

https://www.inform.kz/ru/problem-s-distancionnym-obucheniem-net-ashat-aymagambetov_a3624888

 

  1. Університет імені Деміреля провів олімпіаду, переможці якої отримають гранти на навчання в вузі

Університет імені Сулеймана Деміреля провів унікальну олімпіаду SPT для абітурієнтів 2020 року. Учасники з хорошими результатами отримують гранти та знижки на всі чотири роки навчання у вузі, повідомляє прес-служба університету.
Олімпіада дає можливість абітурієнтам виграти грант і вступити до університету до здачі ЕНТ. SPT – це олімпіада з профільних предметів, в якій брали участь абітурієнти 2020 року.

Джерело інформації:
https://informburo.kz/novosti/universitet-imeni-demirelya-provodit-olimpiadu-pobediteli-kotoroy-poluchat-granty-na-obuchenie-v-vuze-102290.html

 

  1. В Узбекистані відкриють п’ять педагогічних інститутів

У 2020 році в Узбекистані відкриється п’ять педагогічних інститутів в різних

регіонах країни. Це передбачено постановою президента республіки.
Документ передбачає створення педагогічних інститутів в Самарканді, Андижані, Бухарі, Термезе і Карші. Всі нові вузи будуть утворені на базі державних університетів в цих регіонах.

Для прискореної підготовки кадрів і вирішення проблеми дефіциту педагогічних працівників термін навчання за деякими напрямками становитиме три роки замість чотирьох. Нові вузи почнуть набирати перших студентів вже з 2020-2021 навчального року. Навчальні заклади будуть фінансуватися з держбюджету.
У тих регіонах, де спостерігається гостра нестача педагогів, абітурієнти будуть прийняті на бакалаврат за грантом з умовою обов’язкової п’ятирічної відпрацювання на даній території.

Джерело інформації:
https://kursiv.kz/news/obrazovanie/2020-02/v-uzbekistane-otkroyut-pyat-pedagogicheskikh-institutov

 

  1. Виклики у сфері освітніх систем та ринку праці

Віце-міністр праці і соціального захисту населення Наріман Мукушев на IDC Future of Work Forum 2020 розповів учасникам заходу, з якими викликами у сфері освітніх систем і ринку праці належить стикнутися суспільству в доступному для огляду майбутньому.

Він звернув увагу, що вже протягом найближчих п’яти років понад третину затребуваних навичок на ринку праці зміняться у зв’язку з цифровою трансформацією. За його словами, до 2026 року випускники шкіл зіткнуться з фактом, що 65% спеціальностей, які були актуальні в 2017 році, перестануть існувати, а до 2030 року 800 млн. професій будуть заміщені роботами. При цьому Наріман Мукушев нагадав, що найпопулярніші на сьогоднішній день спеціальності 10 років тому ще навіть не існували.

У зв’язку з цим віце-міністр порушив питання: що робиться державою, для того щоб правильно зорієнтувати підростаюче покоління Казахстану?
«Зараз ми розробляємо Атлас нових професій по 9 основним пріоритетним галузям економіки, які потребують кадрів: видобуток корисних копалин і металургія, видобуток і переробка нафти, сільське господарство, транспорт і логістика, IT, машинобудування і метали, туризм, енергетика, будівництво і будівельні матеріали. Вони були відібрані за участю міністерства національної економіки. За результатами аналізу готується перелік затребуваних на ринку праці професій на перспективу 3-7 років. Всі професії ми розділили на три напрямки: нові, змінюються і зникають », – пояснив він, уточнивши, що в даний час Атлас готовий поки на 80%, а в повномасштабному режимі запуститься тільки влітку поточного року.

Джерело інформації:
https://kapital.kz/economic/85387/nariman-mukushev-segodnya-kazhdyye-3-5-let-poyavlyayet-sya-novaya-professiya.html

 

  1. Онлайн-навчання вузів міста Семей (Казахстан)

У місті Семеї представники вузів розповіли, що давно практикують дистанційне навчання в своїх навчальних закладах.

В ході прес-конференції заступник голови правління з академічного роботі медичного університету міста Семей Марат Жанаспаєв розповів, що в січні навчальний заклад перейшов на інформаційну платформу, яка була якраз призначена для електронного навчання.

 «Ми йшли до цього і, на щастя, у нас є платформа. Ми більш швидкими темпами наповнюємо її контентом, записуємо відео- і аудіолекції. Була створена студія аудіозаписи, розроблений алгоритм дистанційного навчання. Студенти за допомогою цієї платформи будуть оцінюватися вдома », – пояснив М. Жанаспаєв.
 При цьому М. Жанаспаєв зазначив, що в медуніверситеті навчаються студенти з різних країн. У тому числі з Індії, Узбекистану, Пакистану та Афганістану. «Ми їм не забороняємо виїжджати і не рекомендуємо. Це їх право вибору. Всі будуть навчатися онлайн. Є ті, хто говорить, що у них в селі немає інтернету. Тому вони будуть змушені залишитися в гуртожитку, так як там всі умови, в тому числі wi-fi », – повідомив представник медуніверситету.

Відзначимо, що в Державному університеті імені Шакаріма міста Семей електронною платформою користуються більше 10 років.

 «У кожного студента і викладача є логіни і паролі. Кожен студент заходить до свого кабінету і може перевіряти свої завдання. Навчальний процес складається з двох семестрів в році, які діляться на два рубіжних контроля », – зазначив проектор університету імені Шакаріма Жандос Мукаєва.

Джерело інформації:
https://www.inform.kz/ru/o-perehode-na-onlayn-obuchenie-rasskazali-vuzy-semeya_a3624472

 

  1. Білоруський державний технологічний університет (БДТУ) збільшив вартість навчання

Білоруський державний технологічний університет (БГТУ) підняв вартість навчання, про це повідомили в прес-службі вишу.

Додаткова плата для студентів БДТУ денної та заочної форми навчання встановлена ​​відповідно до наказу університету №214-ф “Про зміну вартості навчання” від 12 березня 2020 року.

“Доплата встановлена ​​в зв’язку зі збільшенням витрат на навчання студентів, які освоюють зміст освітніх програм вищої освіти першого ступеня в 2019/2010 навчальному році”, – уточнили в прес-службі БДТУ.

Доплата для заочників варіюється від 27 до 65,5 рублів за навчальний рік в залежності від курсу навчання і спеціальності. У повідомленні прес-служби зазначається, що доплата вже введена – з 1 березня поточного року.

Джерело інформації:
https://sputnik.by/education/20200317/1044192598/BGTU-podnyal-stoimost-obucheniya.html

 

  1. Навчальний процес в Грузії відклали до 21 квітня

За постановою уряду Грузії від 23 березня 2020 року, навчальний процес в Грузії відкладений до 21 квітня.

Як наголошується в постанові, обмеження поширюється як на загальноосвітні, так і на вищі навчальні заклади.

«Навчальний процес буде припинений до 21 квітня 2020 року в навчальних закладах. Загальноосвітнім і вищим навчальним закладам слід здійснити це використовуючи різні форми дистанційного навчання / комунікації (в разі наявності такої можливості).

 До 21 квітня 2020 року адміністрації освітніх і науково-дослідних установ переходять на режим віддаленої роботи (за винятком невідкладних потреб). Забороняються всі види тренінгів, конференції, семінари, крім дистанційних форм », – йдеться в постанові.

Джерело інформації:
http://jnews.ge/?p=47014