Березнь 2021 р. – СНД

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг країн СНД
Березень 2021 р.

 РЕСПУБЛІКА КАЗАХСТАН

  1. Казахстанський університет піднявся на 120 позицій у рейтингу вузів світу в галузі мистецтва і гуманітарних наук

Компанія Quacquarelli Symonds (QS) опублікувала результати щорічного рейтингу QS World University Rankings by Subject 2021.

У розділі “Мистецтво та гуманітарні науки” Казахський національний університет імені аль-Фарабі займає 156-е місце (у 2020 році – 277-е місце), ЄНУ імені Гумільова розташувався в п’ятій сотні рейтингу (з 451-го по 500-е місце) .

У розділі “Суспільні науки і менеджмент” КазНУ піднявся на 257-е місце (у 2020 році – 351-е). Один з кращих результатів вузу в рейтингу з окремих предметів – в розділі “Сучасні мови”, де він зайняв 52-е місце.

У сукупному рейтингу по предметним областям “Інженерні і технологічні науки”, “Медико-біологічні науки”, “Природничі науки” казахстанські вузи не представлені. Однак в рейтинг в категорії “інженерія – нафта” увійшов Satbayev University, результатом університету стало 101-150 місце. Це дебют вузу в QS World University Rankings by Subject 2021.

У рейтингу 2021 року як і раніше домінують вузи США і Великобританії.

Джерело інформації:
https://informburo.kz/novosti/kazahstanskij-universitet-podnyalsya-na-120-strochek-v-rejtinge-vuzov-mira-v-oblasti-iskusstva-i-gumanitarnyh-nauk

 

  1. Казахський медичний університет безперервної освіти (КазМУБО) в Алмати позбавили генеральної ліцензії.

У липні 2020 року дію ліцензії вузу призупинили до усунення порушень, проте повторна перевірка показала, що університет продовжив працювати з грубими порушеннями законодавства.

“Від якісної підготовки майбутніх лікарів залежать життя і здоров’я людей. У даному випадку ми були змушені звернутися до суду, і питання закриття розглядався як судом, так і Комітетом МОН. Згідно з постановою Спеціалізованого міжрайонного адміністративного суду Алмати КазМУБО притягнутий до адміністративної відповідальності. На вуз накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням генеральної ліцензії “, – пояснила голова Комітету із забезпечення якості в сфері освіти і науки МОН.

КазМУБО був створений в 2015 році на базі колишньої Алматинської організації щодо вдосконалення кваліфікації лікарів. На сьогоднішній день в вузі навчаються більше трьох тисяч чоловік.

У МОН пояснили, що студенти, які навчалися в КазМУБО, будуть переведені в інші вузи зі збереженням грантів. Питання працевлаштування викладачів розглядатимуть окремо.

Рішення суду про позбавлення генеральної ліцензії набирає законної сили через 10 робочих днів, і вуз буде зобов’язаний припинити освітню діяльність.

Всього у 2020 році позапланові перевірки провели в 55 вузах з 128 по всій країні. В результаті чотири навчальні заклади закрилися повністю і ще 25 вузів повернули 74 додатка до ліцензій за окремими профілями.

Джерело інформації:
https://tengrinews.kz/kazakhstan_news/esche-odin-vuz-lishili-litsenzii-v-kazahstane-429020/

 

  1. З 2021 року для відпрацювання грантів застосовуватиметься більше гнучкий підхід

На початку 2021 року вимоги для відпрацювання гранту були спрощені. Тепер випускники після закінчення вузу можуть відпрацювати визначений період за фахом не тільки в державних організаціях, як це було потрібно раніше, але і в приватних.

Крім того, терміни відпрацювання були переглянуті на користь тих, хто навчався за грантом не всі 4 роки, а лише певний час. Наприклад, студент вступив до вузу на платне відділення і через деякий час за хорошу успішність отримав державний освітній грант або, навпаки, з гранту був переведений на платне відділення.

«Студенти, які навчалися за грантами, повинні були відпрацювати всі три роки, при цьому виключно в державних організаціях. З 2021 року застосовується більш гнучкий підхід. Тепер випускники можуть відпрацювати період, що відповідає кількості років безкоштовного навчання, в будь-яких організаціях, тобто незалежно від їх форми власності».

Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/172214?lang=ru

 

  1. Розвиток системи освіти обговорили в уряді

На засіданні уряду під головуванням прем’єр-міністра розглянуті системні питання розвитку сфери освіти.

В рамках реалізації передвиборної програми партії Nur Otan розроблені заходи по модернізації змісту освіти, створення його нової інфраструктури, соціальної підтримки педагогів і учнів:

  • до 2024 року заробітна плата освітян і стипендії студентів зростуть в 2 рази. Будуть побудовані 800 нових шкіл і модернізовані 5000 сільських шкіл. Повністю безкоштовним буде навчання в коледжах на базі 9-го класу. Продовжиться практика передачі коледжів в довірче управління бізнесу (до теперішнього часу передано 10 коледжів);
  • освітні програми університетів будуть на 100 відсотків оновлені на основі профстандартів, що підвищить можливості для працевлаштування випускників, з метою скорочення відтоку талановитої молоді планується відкриття філій зарубіжних університетів;
  • 20 провідних вітчизняних вузів стануть точками зростання регіонів, з досвіду Назарбаєв Університету буде створено два передових вузу, які взялися розвивати інновацій і нових технологій;
  • для підвищення доступності вищої освіти кількість грантів до 2025 року збільшиться на 50 відсотків. Щорічно молодим вченим буде виділятися 1000 грантів, а 500 казахстанських учених зможуть стажуватися в визнаних наукових центрах світу;
  • за дорученням Глави держави Касим-Жомарт Токаєва в квітні 2021 року прийнята концепція безперервної освіти, яка передбачає визнання результатів самостійного навчання казахстанців з видачою документів встановленого зразка.

Джерело інформації:
https://tengrinews.kz/kazakhstan_news/razvitie-sistemyi-obrazovaniya-obsudili-v-pravitelstve-431388/ 

 

  1. Нагороджено переможців конкурсу «Кращий викладач вузу – 2020»

Переможцями конкурсу «Кращий викладач вузу-2020» стали 150 осіб з 46 вузів країни.

Вперше відбір претендентів і процедура перевірки документів проводився в онлайн форматі з допомогою інформаційної системи. Діяльність учасників оцінювалася за якістю викладання і науково-дослідним досягненням. Результати конкурсу були розміщені на сайті міністерства.

Республіканська експертна група ретельно вивіряла кожен документ на предмет відповідності. Були залучені і представники проектного офісу по протидії корупції МОН РК «Adal Bilim», вчені та викладачі, в тому числі переможці конкурсу «Кращий викладач вузу» попередніх років. Як зазначив міністр, для системи освіти і науки важливо, щоб проведення таких конкурсів було ще більш прозорим і відкритим.

«У період пандемії і карантинних обмежень робота вузів була організована на досить хорошому рівні. Виклики часу ми повинні сприймати як можливість для зростання. Незважаючи на певні труднощі і незручності, наші викладачі адаптувалися до нових умов. Сьогодні перед нами стоїть комплексне завдання щодо підвищення престижу професії викладача, зниження навантаження, підвищенню оплати праці, недопущення залучення викладачів до невластивих функцій і ряд інших важливих завдань, які визначені Президентом країни

Всього в конкурсі взяли участь 623 претендента з 73 вищих навчальних закладів республіки.

Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/175049?lang=ru

 

РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ

  1. Переможцем республіканської олімпіади з китайської мови став студент БДУ

В Інституті китаєзнавства підвели підсумки IV Республіканської олімпіади з китайської мови. Четвертокурсник філологічного факультету БДУ Микита Боровик став переможцем республіканської студентської олімпіади з китайської мови.

Всього учасниками олімпіади стали 125 студентів республіканських вузів і слухачів курсів перепідготовки вчителів китайської мови Республіканського інституту китаєзнавства імені Конфуція БДУ. Змагання проходило в два тури: письмовий і усний. Також в нинішньому році крім випробувань з граматики, лексики, ієрогліфіці китайської мови і перекладу для учасників підготували нові завдання з лінгвокраїноведення. Потрібно було продемонструвати знання про історію та культуру Китаю, а також написати все з використанням заданих ключових слів.

Уже чотири роки за підтримки Міністерства освіти і Посольства Китайської Народної Республіки олімпіада проходить в стінах Інституту китаєзнавства імені Конфуція.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/pobeditelem-respublikanskoy-olimpiady-po-kitayskomu-yazyku-stal-student-bgu/

 

  1. Білорусь – Узбекистан: конструктивний діалог в сфері освіти

У березні відбувся робочий візит до Республіки Узбекистан Міністра освіти Республіки Білорусь в складі урядової делегації Республіки Білорусь на чолі з Заступником Прем’єр-міністра Республіки Білорусь для участі у восьмому засіданні Спільної міжурядової комісії з двостороннього співробітництва між Україною та Республікою Узбекистан.

Треба відзначити, що відносини між Україною та Республікою Узбекистан в сфері освіти розвиваються динамічно, налагоджені активні контакти, набирає обертів міжуніверситетська співпраця, підтримуються взаємні обміни делегаціями.

Міністерством освіти Республіки Білорусь на регулярній основі організовуються ділові візити до Республіки Узбекистан представників білоруських установ освіти, а також виставкові та інші презентаційні заходи.

Необхідно відзначити, що успішно реалізований План спільних дій щодо реалізації Угоди між Міністерством освіти Республіки Білорусь і Міністерством вищої і середньої спеціальної освіти Республіки Узбекистан про співробітництво в сфері освіти на 2019-2020 роки.

Так, в рамках прямих договорів про співпрацю між закладами вищої освіти двох країн успішно функціонують шість спільних факультетів, реалізуються спільні освітні програми на I і II ступенях вищої освіти з 35 закладами вищої освіти Республіки Узбекистан, в тому числі з видачою двох дипломів, відкритий спільний Білорусько-Узбецький міжгалузевий інститут прикладних технічних кваліфікацій в місті Ташкенті.

Під час зустрічі Міністра освіти Республіки Білорусь Карпенко І.В. з Міністром вищої і середньої спеціальної освіти Республіки Узбекистан Тошкуловим А.Х. сторони обговорили питання створення недержавного вищого навчального закладу «Узбецько-Білоруський університет матеріалознавства» в Республіці Узбекистан (з білоруської сторони – БДТУ); розвиток співпраці в рамках розширення переліку спільних освітніх програм; розвиток співпраці по лінії Ради ректорів установ вищої освіти Білорусі і Республіканської ради вищої освіти Узбекистану.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/belarus–uzbekistan-konstruktivnyy-dialog-v-sfere-obrazovaniya/

 

РЕСПУБЛІКА АЗЕРБАЙДЖАН

  1. Міносвіти готується до видачі електронних атестатів і дипломів

Випускники шкіл, середніх спеціальних навчальних закладів і університетів отримуватимуть документи про завершення освіти в електронному форматі.

Відповідний пункт знайшов відображення в поправках, затверджених президентом Азербайджанської Республіки “Про внесення змін до Закону Азербайджанської Республіки” Про освіту “від 18 грудня 2020 року.

Випускникам будь-якого ступеня і рівня освіти (крім докторантури) буде присвоєний державний документ про освіту, створений у вигляді електронного документа в “Централізованої інформаційній системі освіти” (ЦІСО) в порядку, встановленому законом.

ЦІСО почне видавати не тільки електронні атестати і дипломи, але також довідки про неповну освіту особам, які не закінчили навчання на тій чи іншій ступені.

Автоматизація цього процесу дозволить спростити процедуру перевірки автентичності виданих документів про освіту і зберігати їх протягом всього життя людини на електронних носіях.

Джерело інформації:
https://az.sputniknews.ru/life/20210210/426187370/obrazovanie-attestat-diplom

 

РЕСПУБЛІКА ГРУЗІЯ

  1. Парламент Грузії затвердив рішення про створення міністерства культури, спорту і молоді

Парламент Грузії в третьому остаточному читанні затвердив  58 законопроектів про реформу уряду, в результаті чого міністерство культури буде виділено в окрему структуру.

Згідно з поправками, міністерство освіти, науки, культури і спорту буде розділено на два міністерства – Міністерство освіти і науки та Міністерство культури, спорту і молоді.

Згідно кулуарної інформації, нове міністерство очолить Тея Цулукіані, яка до цього протягом восьми років очолювала міністерство юстиції Грузії, а в грудні 2020 року стада депутатом парламенту за списками правлячої партії «Грузинська мрія». В останні два місяці Цулукіані активно проводить зустрічі з діячами культури. Проти її призначення була запущена петиція.

Що стосується міністерства освіти і науки, то його продовжить очолювати Михайло Чхенкелі.

Джерело інформації:
https://sputnik-georgia.ru/politics/20200121/247538621/V-Gruzii-ministerstva-obrazovaniya-i-kultury-mogut-vnov-stat-otdelnymi-vedomstvami.html

 

РЕСПУБЛІКА УЗБЕКИСТАН

  1. Обговорено співпрацю з Університетом Аїті

 Посольство Узбекистану в Японії провело переговори в форматі відеоконференції з керівництвом Університету Аїті: віце-президентом з міжнародних справ Хіросі Накао, головами Комітету міжнародної освіти Сатору Абе, Комітету міжнародних обмінів Нобукі Симідзу, директором Міжнародного відділу Масато Хорі і директором Офісу міжнародних обмінів Акіо Такакувой.

Університет Аїті – приватний університет, заснований в 1946 р Складається з семи факультетів, шести відділень аспірантури і юридичної школи. Кількість студентів – близько 10 тис., З них 251 іноземець.

Підтримує партнерські відносини з 45 університетами по всьому світу, в т.ч. вузами Китаю (20), Тайваню (4), Америки (4), Франції, Великобританії та Німеччини (по 2), країн Південно-Східної Азії та ін.

Під час переговорів в якості початкового кроку японська сторона запропонувала організацію студентських обмінів та підтвердила готовність направляти своїх студентів в узбецькі університети, в яких навчатимуть англійською мовою.

Джерело інформації:
https://www.uzdaily.uz/ru/post/59623

 

  1. Університети AKFA і TED обговорили питання організації двох факультетів

Представники Університету AKFA і турецького Університету TED провели переговори для обговорення питань по організації двох факультетів в узбецькому вузі.

Університет AKFA і Університет TED підписали угоду про співпрацю в сфері освіти. В рамках документа Університет AKFA відкриває нові факультети «Архітектура і дизайн» і «Громадянське будівництво» у співпраці з турецьким вузом.

В ході онлайн зустрічі представників двох вузів були розглянуті питання щодо організації двох нових факультетів і призначення декана, який буде забезпечувати якість освіти в нових факультетах.

Також розглядалися питання прийому студентів і квоти на 2021-2022 навчальний рік. Очікується, що в кожен факультет будуть прийняті по 100 студентів. Окремо було розглянуто питання щодо найму висококваліфікованих професорів на факультети «Архітектура і дизайн» і «Громадянське будівництво».

Ще одним питанням обговорення між представниками двох вузів стала програма обміну студентами.

Джерело інформації:  
https://www.uzdaily.uz/ru/post/59623

 

  1. Університет AKFA і Ташкентський міжнародний університет освіти будуть співпрацювати в сфері освіти

Університет AKFA і Ташкентський міжнародний університет освіти домовилися розвивати співробітництво в сфері освіти.

Університету AKFA і ректор Ташкентського міжнародного університету освіти підписали меморандум про взаєморозуміння і угоду.

В рамках підписаних документів вузи планують створити основу для розробки спільних проектів з розробки освітніх програм у сфері управління бізнесом, міжнародних відносин, навчання мовних та інших підготовчих курсів, розвитку екосистеми підприємництва та інших.

Зокрема, університети будуть розробляти і реалізовувати спільні освітні програми з отриманням відповідних сертифікатів.

Сторони також мають намір співпрацювати у вдосконаленні методів і технологій навчання з метою забезпечення якісної освіти, розвитку компетенцій та підготовки кадрів.

Області співробітництва будуть включати взаємообмін студентами і визнання дипломів випускників загальноосвітніх курсів (foundation), бакалаврату та магістратури.

Джерело інформації:
https://akfauniversity.org/akfa-university-and-tashkent-international-university-of-education-to-develop-cooperation-in-education-sector/