Червень 2021 р. – СНД

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг країн СНД
Червень 2021 р.

 РЕСПУБЛІКА КАЗАХСТАН

  1. Університети Казахстану та Ізраїлю зміцнюють зв’язки

Посол Казахстану в Ізраїлі Сатибалди Буршаков взяв участь в церемонії підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Казахським агротехнічним університетом ім. С. Сейфулліна (КАТУ) і Холонським інститутом технологій (ХІТ). Меморандум спрямований на розвиток академічного та технологічного співробітництва між навчальними закладами.

Голова правління КАТУ Кайрат Айтуганов і Президент ХІТ Едуард Якубов висловили готовність до взаємовигідної співпраці і обговорили конкретні напрями реалізації підписаного меморандуму.

Посол Казахстану обговорив з керівництвом ХІТ актуальні питання співпраці, в тому числі можливість навчання казахстанських студентів і фахівців в області інформаційних технологій в Ізраїлі, проведення спільних досліджень і реалізації спільних проектів в галузі освіти. Глава навчального закладу висловив зацікавленість в налагодженні партнерських зв’язків і з іншими освітніми та науково-дослідними закладами Казахстану.

Джерело інформації:
https://forbes.kz/news/2021/06/25/newsid_252715

  1. Понад 30 казахстанських магістрантів і докторантів зможуть безкоштовно навчитися у Франції завдяки програмі «Абай-Верн»

Понад 30 казахстанських магістрантів і докторантів зможуть безкоштовно навчитися у Франції завдяки програмі «Абай-Верн». Програма мобільності відновлена через рік після мораторію, запровадженого через пандемію коронавірусу. Міністр освіти і науки Асхат Аймагамбетов і Посол Франції в Казахстані Дідьє Канесс підписали протокол про зміни в Угоді про франко-казахстанські стипендії.

У 2021-2022 навчальному році володарями стипендії «Абай-Верн» зможуть стати 30 магістрантів другого курсу і 5 докторантів, які здійснюють підготовку дисертації під спільним науковим керівництвом.

Програма «Абай-Верн» – це спільна стипендіальна програма Міністерства освіти і науки РК і Міністерства Європи і закордонних справ Франції. За час підписання угоди володарями престижної міжнародної стипендії «Абай-Верн» стали 158 казахстанських магістрантів і докторантів.

Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/220219?lang=ru

  1. Єдиний Центрально-Азіатський простір у сфері вищої освіти створять в країнах Центральної Азії

Таке рішення прийнято за підсумками форуму за участю міністрів освіти країн Центральної Азії, що відбувся в Туркестані. У заході в онлайн-форматі взяли участь глави міністерств освіти Казахстану, Узбекистану, Туркменістану та Киргизстану, а також представники міністерств освіти всіх країн Центральної Азії, представники Ради Європи, Європейської комісії, Наглядової групи Болонського процесу, Еразмус + і ректори вузів країн Центральної Азії.

З пропозицією про створення Центрально-Азіатського простору в сфері вищої освіти виступив Міністр освіти і науки Казахстану. Зарубіжні колеги підтримали дану ідею і за підсумками форуму взяли Туркестанську декларацію.

Згідно з цим документом тепер держави Центральної Азії будуть розширювати регіональну співпрацю і об’єднувати науковий, інтелектуальний і творчий потенціал вищих навчальних закладів всієї Центральної Азії. Крім цього, планується створити вільну зону, завдяки якій студенти та академічний складу вузів зможуть безперешкодно переміщатися для навчання, обміну знаннями, досвідом та участі в спільних дослідженнях.

Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/219055?lang=ru

РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ

  1. У Білоруському національному технічному університеті нагородили лауреатів XXVII Республіканського конкурсу наукових робіт студентів

XXVII Республіканський конкурс наукових робіт студентів проводився в період з 1 жовтня 2020 р по 10 лютого 2021 р. У конкурсі взяли участь 3767 студентів і випускників 54 закладів вищої освіти республіки (в тому числі філій), якими представлені 3449 наукових робіт. Найбільш активну участь у конкурсі взяли студенти та випускники Білоруського державного університету – 278 робіт, Білоруського державного медичного університету – 192 роботи, Полоцького державного університету – 187 робіт, Гродненського державного університету імені Янки Купали – 177 робіт.

За підсумками конкурсу звання лауреата присвоєно авторам 70 наукових робіт (60 наукових робіт підготовлено індивідуально, 10 наукових робіт – у співавторстві). 839 наукових робіт віднесені до 1-ї категорії, до 2-ї – 1 356 наукових робіт, до 3-й – 701 наукова робота. Слід зазначити студентів і випускників Білоруського державного університету, які підготували 11 робіт, відзначених дипломами лауреатів конкурсу, а також студентів і випускників Білоруського національного технічного університету – 6 лауреатських робіт.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/v-bntu-nagradili-laureatov-xxvii-respublikanskogo-konkursa-nauchnykh-rabot-studentov/

  1. Акцент – на підготовку наукових кадрів для закладів вищої освіти

В Гродненському державному університеті імені Янки Купали відбулося засідання ради експертно-консультативної ради при Президії Ради Республіки Національних зборів Республіки Білорусь сьомого скликання на тему: «Стан, тенденції та проблеми підготовки наукових кадрів для закладів вищої освіти».

У заході взяли участь члени Ради Республіки, керівники Державного комітету з науки і технологій, Міністерства освіти, Вищої атестаційної комісії, представники НАН Білорусі, ректори закладів вищої освіти та ін.

Учасники засідання ради ЕКР розглянули питання підготовки наукових кадрів вищої кваліфікації за пріоритетними спеціальностями і пропозиції щодо її вдосконалення, проблеми атестації кадрів вищої наукової кваліфікації в контексті їх підготовки на сучасному етапі, обговорили актуальність проблеми залучення та закріплення молоді в науці, а також ефективність кадрової політики як найважливіший фактор сталого розвитку сучасного установи вищої освіти.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/aktsent–na-podgotovku-nauchnykh-kadrov-dlya-uchrezhdeniy-vysshego-obrazovaniya/

  1. Візит керівництва Арабської академії науки, технологій та морського транспорту

В Міністерстві освіти Республіки Білорусь відбулася зустріч Глави відомства І.В.Карпенко з ректором Арабської академії науки, технологій та морського транспорту Ісмаїл Абдель Гафар Ісмаїл Фараго і главою Центру міжнародних угод і співробітництва Арабської академії науки, технологій та морського транспорту Амр Магеда Рагхеб Ельхель.

Перспективними напрямками співробітництва БДУ, БДМУ з Арабської академією науки, технологій та морського транспорту позначені: академічні обміни з метою організації навчання за освітніми програмами вищої освіти I, II ступенів, аспірантури із застосуванням технологій дистанційного навчання; здійснення програм подвійних дипломів (Академія має успішний досвід реалізації таких програм з університетами по всьому світу); організація літніх і зимових шкіл за напрямками в онлайн-форматі; обмін досвідом щодо організації навчання в режимах онлайн і оффлайн.

Під час зустрічі І.В. Карпенко зазначив, що Міністерство освіти розділяє і буде заохочувати реалізацію вироблених за підсумками зазначених зустрічей напрямків двостороннього співробітництва (зокрема, в питаннях підготовки кадрів, проведення спільних досліджень, створення спільних освітніх програм і реалізації освітніх і наукових проектів) . Він підкреслив значення наднаціонального статусу академії, яка знаходиться в підпорядкуванні Ліги арабських держав, в справі зміцнення і розширення міжнародних контактів білоруських установ вищої освіти з освітніми організаціями арабських держав.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/vizit-rukovodstva-arabskoy-akademii-nauki-tekhnologiy-i-morskogo-transporta-v-respubliku-belarus/

  1. «Кращий випускник Білоруського державного університету»

Близько 60 випускників БДУ удостоєні нагород конкурсу «Кращий випускник БГУ». Урочиста церемонія вшанування пройшла під час Балу випускників цього вузу.

Володарів цих титулів нагородили проректори БДУ і декани факультетів.

Всього в нинішньому році диплом БГУ бакалаврату отримають понад 4700 чоловік, з яких 3680 закінчили денне відділення і тисячу дев’яносто два – заочне. У число випускників також увійшли 273 іноземця з 17 країн, включаючи Китай, Таджикистан, Україну, Туреччину, Нігерію, Азербайджан, Еквадор та ін. Вперше в цьому році відбувся випуск чисельністю 78 китайських громадян спільного китайсько-білоруського інституту ДПУ і БДУ.

Джерело інформації: https://edu.gov.by/news/luchshiy-vypusknik-bgu/

 

РЕСПУБЛІКА АЗЕРБАЙДЖАН

  1. Міністр освіти зустрівся з представниками компанії «Cisco»

На зустрічі були обговорені досягнення в галузі освіти в Азербайджані в рамках співпраці з компанією Cisco.

Було відзначено, що тісна співпраця з компанією Cisco налагоджено в рамках Азербайджанської освітньої мережі. Завдяки рішенням компанії, IP-телефонії, системі відеоконференцзв’язку, в освітніх установах створена єдина освітня платформа. Безпека і фільтрація контенту Азербайджанської освітньої мережі були поліпшені за допомогою технології Cisco Umbrella, представленої в цьому році. Було відзначено, що в даний час кількість мережевих академій Cisco в Азербайджані досягло 13.

Через академію, відкриту в Бакинському державному центрі професійного навчання для промисловості і інновацій в минулому навчальному році, освітній контент Cisco був інтегрований в навчальну програму, а для викладачів інших професійних навчальних закладів було організовано навчання без відриву від виробництва.

Академії пропонують навчальні курси з основ ІТ-технологій та операційних систем, Інтернету речей, програмування, мережевих технологій і безпеки, а також кібербезпеки.

Сторони обмінялися думками щодо продовження співпраці і реалізації нових спільних проектів. Обговорення буде зосереджено на застосуванні досвіду Cisco, інноваційних рішень і технологій у сфері освіти, а також на роботі над безпечним Інтернетом і цифровим контентом.

Джерело інформації: https://edu.gov.az/ru/news-and-updates/16314-1

 

РЕСПУБЛІКА ВІРМЕНІЯ

  1. Обговорено можливість реалізації спільних вірмено-білоруських програм

Виконуючий обов’язки міністра освіти, науки, культури і спорту Вірменії Ваграм Думанян прийняв делегацію на чолі з Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Білорусь в Вірменії Олександром Конюк.

Вітаючи візит посла в міністерство і наголосивши на важливості дружнього співробітництва між двома країнами.

Торкнувшись міжвузівського і наукового співробітництва, Ваграм Думанян наголосив на важливості реалізації освітніх і науково-дослідних програм, а також програм з обміну студентами і викладачами, тісної співпраці в сфері інформаційних технологій.

Джерело інформації: https://escs.am/ru/news/8953

  1. Обговорено нові перспективи розвитку вірмено-туркменського співробітництва

Виконуючий обов’язки міністра освіти, науки, культури і спорту Вірменії зустрічав делегацію, очолювану Надзвичайним і Повноважним Послом Туркменістану в Вірменії.

У контексті розвитку міжвузівського співробітництва в.о. міністра наголосив на важливості забезпечення його стабільного розвитку за допомогою реалізації спільних освітніх і дослідницьких програм, а також програм з обміну студентами і викладачами, підкресливши, що в вузах Вірменії в даний час навчаються 30 громадян Туркменістану.

Також висловив готовність розвивати співпрацю в сфері науки за допомогою реалізації спільних науково-дослідних програм з партнерськими структурами Туркменістану.

Джерело  інформації: https://escs.am/ru/news/8935

  1. Вірмено-французьке співробітництво вступає в практичний етап

Виконуючий обов’язки міністра освіти, науки, культури і спорту РА Ваграм Думанян прийняв Надзвичайного і повноважного посла Французької Республіки в Вірменії Джонатана Лакота.

Ваграм Думанян, зокрема, високо оцінив діяльність французького університету в Вірменії і зазначив, що  будучи освітньо-дослідницьким майданчиком, він найкращим чином сприяє розвитку вірмено-французької дружби і створення нових можливостей.

Надзвичайний і Повноважний Посол Франції в Вірменії Джонатан Лакота в свою чергу зазначив, що завдяки розвитку факультету математики та інформатики планується, що до 2025 року число студентів французького університету в Вірменії подвоїться та привітав пропозицію вірменської сторони про розширення науково-дослідної складової у вузі.

Джерело інформації: https://escs.am/ru/news/8907

 

РЕСПУБЛІКА ТУРКМЕНІСТАН

  1. П’ять вузів Туркменістану перейдуть на госпрозрахунок

Інженерно-технологічний університет імені Огуз хана, Туркменський державний інститут економіки і управління, Туркменський державний інститут фінансів, Туркменський державний архітектурно-будівельний інститут і Міжнародний університет нафти і газу імені Ягшигелді Какаєва з 2021-2022 навчального року перейдуть на госпрозрахунок.

Джерело інформації: https://turkmenportal.com/blog/37501/pyat-vuzov-turkmenistana-pereidut-na-hozraschet

  1. У дипломатичному вузі Туркменістану відкриються нові платні відділення

Нові платні відділення відкриються в майбутньому навчальному році в Інституті міжнародних відносин Міністерства закордонних справ Туркменістану в зв’язку з переходом на двоступеневу (бакалаврат і магістратура) освітню програму.

За словами віце-прем’єра, в наступні роки у вузі передбачається навчання на даній основі і за іншими спеціальностями, а також перехід інституту на госпрозрахунок.

Поряд з цим з метою вдосконалення структури ІМВ передбачається відкрити нові навчальні відділення, в тому числі школу молодих дипломатів при вузі, наукового центру стратегічних досліджень, а також створити відділ цифрових систем і комунікацій.

Інститут міжнародних відносин МЗС Туркменістану був відкритий в березні 2008 року. В даний час в ІМВ діють 4 факультети, 6 кафедр, 3 центри.

Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/37359/v-diplomaticheskom-vuze-turkmenistana-otkroyutsya-novye-platnye-otdeleniya

  1. Посол Туркменістану в Італії і ректор Університету Ла Сап’єнца обговорили перспективи співробітництва

Посол Туркменістану в Італійській Республіці Тойла Комеков в  червні зустрічався з ректором Римського університету Ла Сап’єнца Антонелло Полімені.

Сторони обговорили перспективи співпраці Римського університету Ла Сап’єнца з двома вузами: Туркменським державним університетом імені Махтумкулі і Туркменським державним медичним університетом імені М. Каррієва.

Було висловлено взаємна зацікавленість у проведенні спільних досліджень, обміну досвідом, стажування викладачів і студентів, а також проведення на базі університету Сап’єнца різних спільних форумів.

Заснований в 1303 році державний університет Ла Сапієнца в Римі (University of Rome La Sapienza) визнаний усіма престижними рейтингами найкращим університетом Італії. В університеті працює 11 факультетів, з яких особливою популярністю у іноземних студентів користуються факультети юриспруденції, фармацевтики і медицини. Університет входить в топ 100 кращих навчальних закладів за якістю освіти.

Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/37297/posol-turkmenistana-v-italii-i-rektor-universiteta-la-sapenca-obsudili-perspektivy-sotrudnichestva