Квітень 2021 р. – СНД

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг країн СНД
Квітень 2021 р.
 

РЕСПУБЛІКА КАЗАХСТАН 

  1. Докторанти зможуть захищатися без написання дисертаційної роботи

Захист став можливим без написання дисертаційної роботи – при наявності публікацій в дуже сильних виданнях, одного огляду і двох статей в журналах Q1-Q2 WoS, в яких докторант є першим автором або автором для кореспонденції.

Дане нововведення дозволяє істотно розширити спектр можливих стратегій проведення досліджень без шкоди, що завдається на якість наукових результатів. Така можливість вже давно існує в багатьох зарубіжних вузах – зазначив Міністр освіти   і науки Республіки Казахстан.

Глава Міносвіти додав, що це рішення виступає як додаткова опція. Докторант при бажанні, як і раніше, може вибрати звичний варіант з написанням і захистом дисертації.

«Процедура захисту стане повністю відкритою і прозорою. Тут я закликаю наукове і академічне співтовариство взяти активну участь в цьому процесі, знайомитися з науковими дослідженнями, близькими до своєї спеціальності, давати свої відгуки на роботи докторантів».

Міністр пояснив, що докторант буде проходити обговорення на розширеному засіданні кафедри при повністю готовій дисертації один раз. Основне обговорення буде вестися на захисті. Це підвищить якість захистів і відповідальність дисертаційних рад.

Джерело інформації:
https://www.inform.kz/ru/doktoranty-smogut-zaschischat-sya-bez-napisaniya-dissertacionnoy-raboty-v-rk_a3772183 

  1. Північно-казахстанський державний університет передадуть в довірче управління Університету Арізони

Акім Північно-Казахстанської області зустрівся з делегацією університету штату Арізона.

Глава регіону заявив, що представники американської делегації повідомили про готовність співпрацювати з Північно-казахстанським державним університетом
ім. М.Козибаєва.

 «Розглядається питання передачі нашого вищого навчального закладу в довірче управління університету Арізони. Такий підхід дасть свої плоди, тому, що в університеті Арізони якісна освітня програма і передові технології. Університет Арізони входить в топ-100 кращих університетів світу. У них три лауреати Нобелівської премії, співпрацюють з аерокосмічним агентством NASA. Нашим студентам і викладачам буде корисний багатий досвід і знання американського університету. У нашій молоді з’явиться чудова можливість освітнього обміну з заокеанським навчальним закладом».

Якім області впевнений, що регіон повинен стати привабливим для молоді всього Казахстану.

 «Що для цього робиться? Модернізується ПКУ ім. М.Козибаєва, будуть відремонтовані навчальні корпуси, розпочато зведення ще двох гуртожитків на 1200 місць. До кінця року відкриється сучасний навчально-лабораторний корпус, де будуть встановлені 73 передових лабораторії. У Петропавловську з`явиться новий ВНЗ за типом Nazarbayev University», – наголоств Якім області.

Джерело інформації:
https://www.inform.kz/ru/universitetu-arizony-namereny-peredat-v-doveritel-noe-upravlenie-vuz-sko_a3785276

 

  1. Перші 50 казахстанських студентів пройдуть міжнародну практику в сфері туризму в Туреччині

Міжнародний університет туризму і гостинності та Університет Анталії Білім активно реалізують співпрацю в рамках надання міжнародної стажування студентам.

В квітні 2021 року, між Міжнародним університетом туризму і гостинності та Університетом Анталії Білім (Туреччина) (ABU) був підписаний договір про запуск міжнародної програми експериментального навчання туризму TELP (Tourism Experiental Learning Program). Партнером даної угоди за програмою TELP виступила мережа готелів Rixos (Туреччина).

В рамках договору досягнуто домовленості про проходження студентами практики на базі готелю Rixos.. Перші 50 студентів Університету відправляться на практику в травні. Rixos Hotels разом з ABU активно пропонують казахстанським студентам можливості для навчання і підвищення кваліфікації, що в майбутньому допоможе їм стати всесвітньо визнаними фахівцями і менеджерами в сфері послуг. Головною перевагою цієї програми є те, що студенти, що успішно завершать програму ABU TELP, отримають пріоритет при працевлаштуванні в готелях Rixos, перш за все в Казахстані, а також в будь-якій країні світу, де представлені ці готелі.

Джерело інформації:
https://www.inform.kz/ru/pervye-50-kazahstanskih-studentov-proydut-mezhdunarodnuyu-praktiku-v-sfere-turizma-v-turcii_a3785146

 

РЕСПУБЛІКА УЗБЕКИСТАН

  1. Налагодження співпраці з університетом «UCSI» (Малайзія)

Представники Посольства Узбекистану зустрілися з керівництвом малазійського Університету «UCSI» для обговорення можливостей реалізації спільних освітніх проектів.

 Університет «UCSI» займає перше місце серед приватних навчальних закладів в Малайзії. У світовому рейтингу «QS World University Rankings» на сьогоднішній день «UCSI» знаходиться на 391-му місці. Керівництво малайзійського вузу висловило зацікавленість у розвитку співробітництва з впровадження академічних програм в Узбекистані, подвійних дипломів, програм докторантури та підвищення кваліфікації професорсько-викладацького складу і персоналу, проведення спільних науково-дослідних робіт, управлінні академічними стандартами, а також контролі за забезпеченням якості з вузами республіки.

За підсумками переговорів підтверджено взаємну готовність до подальшого нарощування освітніх і наукових контактів, досягнута домовленість щодо налагодження співробітництва з Національним університетом Узбекистану імені Мірзо Улугбека, Ташкентським державним технічним університетом імені Іслама Карімова, Ташкентським інститутом інженерів іригації і механізації сільського господарства, Самаркандської державним університетом та Міжнародним університетом туризму.

Джерело інформації:
https://yuz.uz/ru/news/nalajivaetsya-sotrudnichestvo-s-universitetom-ucsi-malayzii

  1. Підписано Меморандум між технічним інститутом Йоджі і Інформаційно-обчислювальним центром

Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства фінансів Республіки Узбекистан та Інститут Йоджі в Ташкенті підписали меморандум про взаєморозуміння.

Метою цього Меморандуму є встановлення взаємовигідних відносин між сторонами, проведення дослідницької діяльності, проведення спільних конференцій, семінарів, академічних тренінгів, стажувань, підвищення ефективності та практичності навчального процесу студентів, підвищення якості навчання, сприяння подальшій практиці випускників вузів.

Інститут організовує майстер-класи, тренінги та курси підвищення кваліфікації, а також науково-практичні конференції та семінари для студентів інституту із залученням провідних фахівців.

Сторони домовилися розвивати співробітництво в галузі інформації, матеріалів, програмного забезпечення і інформаційного просування виставок та інших заходів, пов’язаних з інформаційними технологіями та освітою.

Джерело інформації:
https://yuz.uz/ru/news/podpisan-memorandum-mejdu-texnicheskim-institutom-yodju-i-informatsionno-vchislitelnm-tsentrom

 

  1. Швейцарія буде реалізовувати проект з розвитку професійної освіти в Узбекистані

В Державній інспекції з нагляду за якістю освіти при Кабінеті Міністрів відбулася зустріч, присвячена новому проекту Посольства Швейцарії з розвитку професійної освіти.

 Обговорювалися напрямки співробітництва та подальші плани по реалізації грантового проекту «Підтримка реформ професійної освіти в Узбекистані» на 2021-2033 роки.

Під час зустрічі керівник проекту з підтримки реформ в сфері професійної освіти Швейцарії надала коротку інформацію про проект, який планується реалізувати:

На сьогоднішній день компанія Helvetas послідовно налагоджує співпрацю з країнами Центральної Азії. При цьому особлива увага приділяється забезпеченню зв’язку між освітою та ринком праці.

Цей проект дав дуже хороші результати в Німеччині, Швейцарії та Австрії.

Основною метою проекту – підтримка реформ, що проводяться в системі професійної освіти Республіки Узбекистан, формування знань і навичок студентів, орієнтованих на ринок праці.

Джерело інформації:
https://yuz.uz/ru/news/shveytsariya-budet-realizovvat-proekt-po-razvitiyu-professionalnogo-obrazovaniya-v-uzbekistane

  1. Відкриття Центру з обміну інформацією

У квітні поточного року у співпраці з Національним агентством з питань інформаційного суспільства Республіки Корея в Ферганській філії Ташкентського університету інформаційних технологій пройшла церемонія відкриття Центру з обміну інформацією.

У заході взяли участь заступник Міністра з розвитку інформаційних технологій і комунікацій, проректор з фінансово-економічних питань ТУІТ, а також професори і викладачі філії вузу.

Ціль і завдання центру – створення широких можливостей для молоді з використання інформаційно-комунікаційних технологій, їх широкого залучення в IT-процеси.

Джерело інформації:
https://yuz.uz/ru/news/v-ferganskom-filiale-tuit-sostoyalos-otkrtie-tsentra-po-obmenu-informatsii

  1. Узбекистан зацікавлений в досвіді БДУ в галузі аерокосмічних технологій

Багатовекторность співпраці обговорили ректор Національного університету Узбекистану і ректор Білоруського державного університету (БДУ).

Переговори відбулися під час телемосту. До участі були запрошені також проректори, декани та представники підрозділів двох університетів.

Приводом для онлайн-зустрічі стала необхідність предметного наповнення, підписаної в квітні міжвузівської угоди про співпрацю. Узбецьку сторону зацікавив досвід БДУ в галузі аерокосмічних технологій, зокрема підготовка фахівців для цієї галузі і запуск університетського супутника. Ініціатива створити спільну освітню програму (СОП) за фахом «аерокосмічні технології» знайшла взаємне схвалення і найближчим часом буде детально опрацьована, щоб в 2022 році відкрити перший набір студентів.

 Передбачається, що навчання пройде за схемою «2 плюс 2» з перспективою видачі дипломів двох вузів.

Найближчим часом сторони за підсумками переговорів підготують детальний проект реалізації намічених пропозицій.

Джерело інформації:
https://yuz.uz/ru/news/uzbekistan-zainteresovan-v-opte-belgosuniversiteta-v-oblasti-aerokosmicheskix-texnologiy

РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ

  1. Унікальна технологія по відновленню забруднених нафтопродуктами грунтів

 Вчені Білоруського державного університету розробили технологію «Landscape» для відновлення ґрунтів, забруднених відходами нафтопродуктів. Її розробником виступає п’ятикурсник біологічного факультету Дмитро Сандрігайло. Над проектом також працюють співробітники біологічного факультету, НДІ фізико-хімічних проблем і Унітехпром БДУ.

 Новаторська пропозицію має екологічну, промислову та економічну цінність. Завдяки технології «Landscape» грунт очищується від бітумних, мазутних, нефтешламових та інших відходів. До теперішнього часу роботи по боротьбі з цими забрудненнями на території Білорусі проводилися шляхом спалювання забруднених грунтів. Ця технологія мало ефективна і не екологічна, так як при термічній обробці утворюються отруйні продукти горіння.

Вчені БГУ зробили ставку на біологічні методи очищення. Запропонований ними процес очищення включає етап вилучення рідких і твердих відходів нафтопродуктів і обробку забруднених грунтів спеціальними мікроорганізмами, які здатні ефективно поглинати залишки нафтопродуктів і мікро-пластик. Розробники бачать і економічну вигоду технології. Отримані відходи нафтопродуктів частково переробляються в гідроізоляційні матеріали і грунтоматеріал, який в подальшому можна використовувати для дорожнього будівництва.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/unikalnaya-tekhnologiya-po-vosstanovleniyu-zagryaznennykh-nefteproduktami-gruntov/

  1. На контролі у ректорського корпусу – оновлення освітніх стандартів

Міністр освіти Білорусі взяв участь у семінарі-нараді з керівниками установ вищої освіти «Про закінчення 2020/2021 навчального року та підготовці до 2021/2022 навчального року в закладах вищої освіти».

У планах на 2021/2022 навчальний рік – оновлення матеріально-технічної бази ЗВО, в тому числі із залученням ресурсів базових організацій та організацій-замовників кадрів, підвищення якості та ефективності підготовки фахівців, поглиблення взаємодії з організаціями-замовниками кадрів та ринком праці, оновлення освітніх стандартів і науково-методичного забезпечення вищої освіти.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/na-kontrole-u-rektorskogo-korpusa–obnovlenie-obrazovatelnykh-standartov/

  1. На порядку денному подальший розвиток та вдосконалення вищої освіти в Республіці Білорусь

У квітні 2021 року на базі Білоруського національного технічного університету відбулася Республіканська рада ректорів установ вищої освіти.

Крім основної теми засідання: «Удосконалення освітнього процесу в закладах вищої освіти з використанням інформаційно-комунікаційних технологій: теоретико-методологічні та організаційно-технологічні аспекти», члени Ради розглянули питання подальшого розвитку та вдосконалення вищої освіти в Республіці Білорусь.

У засіданні Ради ректорів взяв участь Міністр освіти І.В.Карпенко. Він зазначив: «Від вас, ректорського корпусу, багато в чому залежить в якому напрямку має розвиватися і далі наша вища освіта. При цьому необхідно враховувати зміни, передбачені новою редакцією Кодексу про освіту. Треба відзначити, що структура вищої освіти також зазнає серйозних змін. Це обумовлено в першу чергу необхідністю вдосконалення механізму підготовки кваліфікованих кадрів для національної економіки і соціальної сфери з урахуванням реалізації Стратегії розвитку національної системи кваліфікацій.

Крім цього, в розвиток рішень VI Всебілоруського народного зібрання, Концептуальних підходів до розвитку системи освіти Республіки Білорусь до 2020 року і на перспективу до 2030 року, схвалених Республіканською педагогічною радою за участю Глави держави в 2017 році, Міністерством освіти розроблений проект Концепції розвитку системи освіти Республіки Білорусь до 2030 року. У ній знайшли відображення основні тенденції розвитку систем освіти з урахуванням міжнародного досвіду, проаналізовано поточний стан системи освіти Республіки Білорусь, визначено мету, завдання та основні напрямки розвитку національної системи освіти на період до 2030 року».

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/na-povestke-dnya–voprosy-dalneyshego-razvitiya-i-sovershenstvovaniya-vysshego-obrazovaniya-v-respub/

  1. В білоруських вузах пройшли Дні науки

Під час декади студентської науки в БДПУ  проведено ряд великих міжнародних заходів. Серед них: форум «Студентська наука – інноваційний потенціал майбутнього», що включає 11 конференцій на факультетах і в інститутах БДПУ; конкурс «Парад ессе»; кейс-марафон з міжнародною участю «Краще педагогічне рішення»; аспірантські читання, студентський фестиваль освітніх відеороликів «Педагогічні можливості інформаційних технологій»; конкурси «Краща студентська науково-дослідна лабораторія», «Кращий студент в номінації «Науково-дослідницька діяльність», а також конкурс дослідницьких проектів в соціально-освітній сфері.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/v-belorusskikh-vuzakh-prokhodyat-dni-nauki/

  1. В Туркменістані розроблять нові навчальні програми з найбільш затребуваних напрямках

 В ході засідання Кабінету Міністрів Туркменістану, заслухавши звіт віце-прем’єра про проведену роботу по лінії освіти, науки, охорони здоров’я і спорту, Президент наголосив, що виникла необхідність в розробці нових навчальних програм з найбільш затребуваних напрямках.

Найважливіші напрямки – фахівці для фінансової сфери, сільського господарства, промисловості, в тому числі фахівці  з електроніки та міжнародні правознавці.

Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/36468/v-turkmenistane-razrabotayut-novye-uchebnye-programmy-po-naibolee-vostrebovannym-napravleniyam

  1. Розглянуто можливості студентських стажувань між вузами Туркменістану та Італії

Надзвичайний і повноважний посол Туркменістану в Італії зустрівся з міністром університетів і досліджень Італії.

 Сторони розглянули реалізацію домовленостей, досягнутих в рамках візиту Президента Туркменістану в Італію в листопаді 2019 року, а також реалізацію підписаних Меморандумів про співпрацю між вузами двох країн.

 Також під час зустрічі обговорювалися питання спільного стажування, обміну досвідом, навчанням туркменських студентів в італійських вузах за різними напрямками. Розглядалася можливість запрошення студентів туркменських мовних вузів до вищих навчальних закладів Італійської Республіки для поглибленої практики італійської мови.

Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/36440/rassmotreny-vozmozhnosti-studencheskih-stazhirovok-mezhdu-vuzami-turkmenistana-i-italii

  1. Посольство Японії в Туркменістані запрошує до участі в стипендіальних програмах

Посольство Японії в Туркменістані на своєму сайті оголошує про початок прийому документів на державні стипендійні освітні програми для іноземців на 2022 рік: “Студент-дослідник” (аспірантура); “Студент” (бакалавр), “Студент технологічного коледжу” (професійно-технічна освіта); “Студент спеціалізованого навчального коледжу” (рівень професійного навчального закладу).

Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/36424/posolstvo-yaponii-v-turkmenistane-priglashaet-k-uchastiyu-v-stipendialnyh-programmah

  1. У ашхабадському коворкінг-центрі відбудеться тренінг «Дистанційна освіта»

Час диктує свої правила, і затребуваними стають люди, які їм слідують.

Один з успішних «продуктів» сьогоднішнього дня – дистанційна освіта, яка сьогодні відіграє важливу роль в нашому житті.

 Ефективне навчання або робота в онлайн-форматі залежить від багатьох факторів, одним з яких є вміння сприймати наданий матеріал і розбиратися в його особливостях.

Саме цьому присвячений тренінг «Дистанційна освіта», який відбувся в коворкінг-центрі «Іш Нокади» в травні. Кваліфіковані тренери, які мають сертифікатами проекту Євросоюзу та НІШ та мають великий досвід роботи в освітній сфері провели тренінг та познайомили з критеріями дистанційного навчання в рамках освітнього процесу і його особливостями, форматами дистанційного навчання.

Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/36418/v-ashhabadskom-kovorkingcentre-sostoitsya-trening-distancionnoe-obrazovanie

  1. Туркменістан і Туреччина обговорили питання в сфері освіти

Третє засідання Ради зі співробітництва в сфері освіти між Туркменістаном і Туреччиною пройшло в режимі відеоконференцзв’язку.

Міністр освіти Туркменістану і міністр національної освіти Турецької Республіки очолили делегації своїх країн.

Під час засідання сторони особливо підкреслили необхідність подальшої активізації діалогу в галузі освіти, де є солідний потенціал і налагоджений досвід ефективної взаємодії.

Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/36111/turkmenistan-i-turciya-obsudili-voprosy-v-oblasti-obrazovaniya