Лютий / Февраль 2019

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг Африки
Лютий 2019 р.

Анотації статей:

За матеріалами University World News, Zambia Daily Mail Limited, MACAUHUB , AllAfrica, Pakistan OBSERVER, Journal du Cameroun, Leadership, ZimEye

  1. Новий раунд університетських реформ (Кенія)

(University World News)

Кенійські університети в очікуванні чергового раунда реформ, які дадуть їм більшу автономію щодо набору персоналу і збільшать фінансову відповідальність.

Планується, що уряд буде повністю оплачувати навчання студентів, які після закінчення аспірантури бажають вступити до асистентських курсів. Їм буде надана підтримка для здобуття ступені Ph.D. і, зрештою, працювати в якості асистентів.

Як зазначено в політичному документі, рішення уряду допоможе вирішити труднощі із залученням та утриманням кваліфікованого персоналу, особливо Ph.D., з усіх дисциплін, особливо зі сфери національних інтересів.

За даними статистики, за останні вісім років кількість викладачів у державних університетах зросла лише на 13%, тоді як кількість студентів зросла в п’ять разів, що призвело до погіршення співвідношення студент-викладач.

У Кенії в цілому налічується 74 університети (31 з яких є державними) і за останні п’ять років спостерігається швидке зростання кількості студентів: з 122 847 у 2008 році до 586 434 у 2018 році, причому більшість студентів (507 554) навчається у державних університетах.

З точки зору проекту очікуваних реформ, що наразі перебуває у парламенті, виплата заробітної плати викладачам буде здійснюватися на основі навчальних курсів. Крім того, громадським радам університетів буде наданий повний мандат для визначення винагороди і умов надання послуг для персоналу окремих університетів на основі їхніх конкретних потреб і, таким чином, розробки стратегій залучення та утримання персоналу.

Від державних університетів вимагатиметься самофінансування майже всього бюджету шляхом участі в наданні платних освітніх послуг. Наразі понад 80% фінансових потреб державних університетів задовольняє національна скарбниця.

«З огляду на ситуацію, що склалася, університети повинні думати і діяти, як корпорації. Кадрове забезпечення має бути раціоналізовано, розкоші, такі як засоби для керівників, скорочуються, а витрати жорстко контролюються », – говориться в документі.

Експерти з освіти закликають до консолідації державних університетів для скорочення їх кількості та створення великих самостійних інститутів.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190128110238606

 

  1. Портали надають нові можливості дослідникам у пошуку фінансування (Кенія)

(University World News)

В Університеті Найробі відкрили портал, через який студенти можуть отримати інформацію про стипендії, дослідницькі фонди та гранти. Сайт є загальнодоступним, на відміну від баз даних, пропонованих комерційними компаніями.

Передбачається, що більша кількість університетів у регіоні створить свої власні портали, за рахунок грантів та коштів, зекономлених через відмову від підписки на комерційні сайти.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190129084424328

  1. Закрити нестандартні університети (Замбія)

(Zambia Daily Mail Limited)

Парламентський комітет з освіти, науки і техніки Замбії занепокоєний тим, що випускники коледжів та університетів все частіше отримують невідповідну освіту, тому такі напівосвічені випускники  не зможуть працювати у відповідній галузі.

Члени комітету звернулися до Адміністрації вищої освіти (HEA) із запитом щодо заборони таким низькоякісним вищим навчальним закладам працювати в Замбії.

http://www.daily-mail.co.zm/stop-sub-standard-universities/

 

  1. Китай побудував в Анголі Інститут закордонних справ

(MACAUHUB)

Посол Китаю в Анголі Цуй Амін офіційно передав країні Інститут закордонних справ, будівництво якого коштувало 25 мільйонів доларів США, тепер це «найбільший внесок Китаю в Анголу».

Інститут побудовано на площі 4-х гектарів, він складається з дев’яти будівель – адміністративних, кабінетів, аудиторій, приміщень для вчителів та гуртожитків для студентів, а також їдальні.  Для навчання в інституті буде щорічно набиратися до 600 осіб.

У другій половині 2019 року, сказав Цуй Амін, Китай планує побудувати центр професійної підготовки в Уамбо для підготовки фахівців у різних секторах.

Генеральний секретар Ангольського зовнішньополітичного відомства Агостіньо Ван-Дунем зазначив, що інститут гарантує умови для підготовки персоналу міністерства у всіх необхідних сферах, а саме: дипломатії, консульських справах, адміністрації, людських ресурсах, фінансах та бухгалтерському обліку.

https://macauhub.com.mo/2019/02/01/pt-china-entrega-a-angola-instituto-superior-de-relacoes-exteriores/

  1. Наукова діяльність повинна сприяти розвитку країни (Ангола)

(AllAfrica)

Наукові дослідження, які проводяться університетами, повинні відповідати вимогам розвитку країни, які конкретизував Державний секретар з питань науки, технологій та інновацій, Домінгос да Сильва Нето під час відкриття Лабораторії географічної інформації та систем дистанційного виявлення факультету аграрних наук.

Очікується, що зазначена лабораторія підвищить ефективність сільського господарства в Анголі через моніторинг орних площ за допомогою супутника. Лабораторію було створено за фінансування Нідерландів та Євро-космічного агентства.

https://allafrica.com/stories/201902080703.html

 

  1. Запуск першого в Африці Центру досліджень Шовкового шляху (Єгипет)

(University World News )

В Єгипті відкрито перший в Африці центр, присвячений виключно вивченню всіх ініціатив, пов’язаних з Шовковим шляхом – історичним торговим шляхом, що з’єднує Східну і Південно-Східну Азію з Африкою, Західною Азією та Європою – як регіональна платформа для китайських і африканських досліджень.

Центр досліджень Шовкового шляху (ЦДШШ) матиме два відділення – в університеті Айн-Шамса в Каїрі і Китайському народному університеті в Пекіні.

Маючи на меті насамперед сприяння мультидисциплінарному співробітництву, необхідному для досліджень Шовкового шляху та питань політики, шляхом щоквартальних звітів у сфері економіки, політики, права, соціальних наук, енергетики та сільського господарства, ЦДШШ також буде пропонувати регулярні навчальні програми для студентів і аспірантів, а також здійснювати нагляд за магістерськими та докторськими дисертаціями.

ЦДШШ також сприятиме налагодженню академічних партнерських відносин з єгипетськими та африканськими університетами з метою розробки ініціатив для просування досліджень і пропаганди в дослідженнях Шовкового шляху, а також пропагування індивідуальних, спільних і міждисциплінарних стипендій шляхом проведення семінарів, семінарів, конференцій та стипендій.

Крім того, у майбутньому планується ще ряд ініціатив по співпраці Китаю з країнами Африки.

Минулого року Міністерство освіти Китаю затвердило створення спільного інституту Китаю та Марокко.

На додаток до запропонованого університетського містечка під назвою Китайський університет хімічної технології в Шеньяні, Нігерія, китайська будівельна компанія, у співпраці з Центральним південним університетом Китаю, також створить транспортний університет з Нігерією, щоб зосередитися на потребах робочої сили для транспортного сектору.

Академія інформаційних та комунікаційних технологій Huawei буде створена в Нігерійському університеті в Нсукці.

До міжнародних організацій для досліджень Шовкового шляху належать Інтернет-платформа ЮНЕСКО Шовковий шлях. У США, Канаді, Туреччині, Пакистані, Камбоджі, Узбекистані та Киргизстані було створено декілька відповідних дослідницьких центрів та інститутів.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190128112816433  

 

  1. Боротьба з незаконними університетами (Нігерія)

(University World News)

Оскільки уряд Нігерії оголошує про свій намір покласти край діяльності незаконних університетів, виникають питання з боку вчених про те, чому з’явилось так багато таких ВНЗ, яким буде вплив їхнього закриття на тисячі відчайдушних студентів і які заходи повинен впровадити уряд щодо покращення якості освіти.

27 січня на прес-конференції в Абуджі міністр освіти Малам Адаму Адаму оголосив, що 68 незаконних і неакредитованих університетів – як тих, хто має фізичні приміщення, так і тих, хто працює в он-лайн режимі, і навіть низькоякісних іноземних установ – будуть закриті. Їхні власники будуть затримані і притягнуті до відповідальності.

«Розповсюдження цих установ значно ускладнило роботу регуляторних органів у секторі. Такі установи також не платять податків. Вони не дотримуються правил гри. У них немає квот на зарахування студентів, вони пропонують неякісні неакредитовані курси практично без стандартів, їхні випускники мають низьку кваліфікацію і не можуть влаштуватися на роботу», – сказав він.

Проблема пояснюється тим, що протягом останніх п’яти років кількість бажаючих отримати вищу освіту зросла до 2 млн, при тому, що у всіх державних і приватних ВНЗ наявно лише 600 тис. місць.

Закриття незаконних ВНЗ означатиме, що тисячам молодих людей буде відмовлено у доступі до вищої освіти, а це – порушення Конституції країни.

Рішення проблеми полягає у збільшенні інвестицій держави у вищу освіту.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190205112935401

 

  1. Університети повинні залучати альтернативні джерела для фінансування персоналу (Гана)

(University World News)

Уряд Гани, посилаючись на Конституцію країни, зобов’язав всі державні університети вилучати з урядового фонду кошти на оплату праці викладачів/професорів, які досягли 60-річного віку. Згідно Конституції викладачі, які є державними службовцями і отримують зарплату за рахунок держбюджету, можуть працювати в державних університетах або будь-якій державній установі не більше п’яти років після виходу на пенсію.

Тому державний університет, який наймає викладачів/професорів на контрактній основі, повинен фінансувати їх за рахунок коштів, створених внутрішньо, а не через державний фонд оплати праці.

В дослідженні проблеми, яке провели науковці Гани, наводяться такі рекомендації:

  • Уряд Гани має дозволити працювати пенсіонерам, які мають істотний вплив на розвиток Гани.
  • Керівники ВНЗ повинні активно вивчати альтернативні джерела фінансування в додаток до бюджетних коштів. Необхідно також вжити заходів для ефективного управління ресурсами, включаючи грошові кошти.
  • Необхідно встановити строки найму викладачів на контрактній основі. Вони не повинні найматися на невизначений час. Пропонується обмежитись укладанням контракту на 7 років.
  • Керівники університетів Гани повинні вимагати від уряду деякої фінансової автономії та пов’язаної з нею відповідальності, щоб дозволити їм залучати інші джерела внутрішніх доходів, окрім плати за навчання, студентських зборів та продажу книг.

Державні університети Гани повинні знаходити інші джерела додаткового фінансування. Лідери державних університетів Гани не можуть бути впевненими, що існуючий рівень державного фінансування буде завжди. Справді, політика урядового зниження заробітної плати представляє можливість для лідерів державних університетів Гани мислити ширше і поступово полегшити їхню повну залежність від державного фінансування.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190204104949882

 

  1. Викладачі страйкують – проблеми залишаються (Туніс)

(University World News)

Нагемедіне Жуіда, генеральний координатор профспілки викладачів і дослідників туніських університетів, назвав ситуацію в університетах країни “катастрофічною”. Він підтвердив, що понад 120 тисяч студентів у 72 університетах постраждали від адміністративного страйку викладачів, який триває вже місяць – студенти не можуть здати екзамени.

Викладачі сповнені рішучості продовжувати страйк і готові розширити свій протест. Крім припинення викладання предметів іспитів під час другого семестру, будуть проведені інші протестні заходи.

Вимоги викладачів були “простими” і стосувалися невиконання угоди, укладеної 7 червня 2018 року між профспілкою і міністерством вищої освіти. Вони включали підвищення поваги до статусу державної служби та розширення набору студентів до докторантури.

Міністерство нічого не зробило для запобігання корупції в приватних університетах, багато випадків якої розглядалося в Аудиторському суді.

Приватні ВНЗ були причетні до ухиляння від сплати податків і підняли свої збори на 65%, коли закон обмежив  збільшення  5%.

Туніські університети в даний час перебувають у кризі через витік мозків – 4500 науковців покинули країну. Бюджет міністерства вищої освіти надто низький, і в 2019 році він становить лише 4% державного бюджету.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190206115701184

 

  1. Керівні принципи забезпечення якості чекають затвердження на рівні міністрів

(University World News)

Керівні принципи забезпечення якості в африканській вищій освіті, спрямовані на розширення доступу до якісної освіти при вирішенні соціального розвитку та працевлаштування, готові до використання, але очікують схвалення міністрами вищої освіти в Африці у 2019 або 2020 роках, коли вони зберуться континентальний форумі .

Тільки після такого схвалення Африканські стандарти та керівні принципи – African Standards and Guidelines  (ASG-QA), можуть бути запущені але це не перешкоджає діяльності консорціуму з ініціативи  Гармонізації якості підготовки та акредитації африканських вищих навчальних закладів – Harmonisation of African Higher Education Quality Assurance and Accreditation  (HAQAA) та інших гравців у сфері вищої освіти.

Консорціум ініціативи HAQAA, що фінансується Європейським Союзом в рамках спільного політичного партнерства з Африканським Союзом, включає Асоціацію африканських університетів, Барселонський університет, Європейську асоціацію з забезпечення якості вищої освіти, Німецьку службу академічних обмінів (DAAD), та Європейської асоціації університетів.

Ініціатива була створена з метою підтримки розвитку гармонізованої системи забезпечення якості та акредитації на інституційному, національному, регіональному та пан-африканському рівнях, повідомляється на сайті ініціативи.

Ця гармонізація дозволила б підвищити мобільність студентів і персоналу через визнання кваліфікацій, сертифікатів і дипломів, а також формулювання подібних критеріїв підвищення кваліфікації викладачів.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190129080050321

 

  1. Пакистан і Марокко шукають нові напрями співробітництва

(Pakistan OBSERVER)

Комісія з вищої освіти Пакистану (HEC) прагне розширити академічні відносини з Марокко з метою сприяння розвитку вищої освіти та активізації спільних досліджень ВНЗ обох країн. Про це заявив  голова HEC д-р Тарік Банурі на зустрічі з Мохаммедом Кармуном, послом Марокко в Пакистані під час його візиту до Секретаріату Комісії.

Керівник HEC підкреслив необхідність ініціювання програм обміну викладачами та студентами між пакистанськими та марокканськими університетами.

Марокканський посол підкреслив, що Пакистан і Марокко мають дружні стосунки і існує ряд сфер, включаючи освіту, які можуть сприяти подальшому зміцненню двосторонніх відносин. Він зауважив, що відстань між двома країнами вже не є проблемою за наявності сучасних комунікаційних технологій.

https://pakobserver.net/pakistan-morocco-to-explore-new-avenues-of-cooperation/

 

  1. Розпочато набір Ph.D. в державні університети (Камерун)

(Journal du Cameroun)

Прем’єр-міністр, голова уряду Джозеф Діон Нгуте уповноважив посадовців восьми державних університетів Камеруну розпочати набір 1000 викладачів університетів відповідно до розпорядження глави держави Поля Бія.

Прийом на роботу стосується камерунців віком не старше 45 років, які мають докторську ступінь.

 

  1. Huawei підтримує кращих студентів (Нігерія)

(Leadership)

Компанія Huawei, світовий лідер  ІКТ рішень, через свого партнера, національного телекомунікаційного оператора Globacom, нагородить 150 кращих студентів та 30 ВНЗ по всій країні безкоштовними телефонами та забезпечить безкоштовний зв’язок.

https://leadership.ng/2019/02/14/glo-huawei-reward-150-1st-class-students-30-tertiary-institutions/

 

  1. Уряд вдвічі збільшує оплату за навчання (Зімбабве)

(ZimEye)

Уряд схвалив підвищення плати за вищу освіту для всіх державних коледжів, щоб дозволити установам забезпечити гідне харчування та умови проживання для студентів після збільшення цін в країні на основні товари.

У записці, підписаній постійним секретарем у Міністерстві вищої та вищої освіти, професором з розвитку науки і технологій Фануелем Тагвірою, міністерство заявило, що плата була збільшена до 450 дол. До підвищення більшість коледжів стягували від 175 до 200 доларів.

https://www.zimeye.net/2019/02/17/govt-doubles-tertiary-institutions-fees/

 

  1. Студенти знову протестують (Південна Африка)

(University World News)

Навчальний рік у Південній Африці розпочався з протестних акцій студентів, які висувають вимоги, пов’язані з неефективністю схеми фінансової допомоги – реєстраційні збори, проживання студентів, харчування та інші питання. Ситуація ускладняється жахливою смертю студента. 

Після загальнонаціональних мітингів з 2015 по 2017 рік адміністрація колишнього президента Джейкоба Зуми прийняла опортуністичне рішення про розширене фінансування вищої освіти для більшого кола студентів. Однак це не вирішило недосконалого підходу уряду до очікування студентів на безкоштовну вищу освіту.  Схема пережила низку бюрократичних проблем, рекомендації фахівців не були враховані. Це знову призвело до відмови від фінансової допомоги. десяткам тисяч студентів-заявників. Результат – широкі протести і закриття кампусів.

Державні університети є ключовими інституціями суспільства для розвитку знань через їхню роль у дослідженні та викладанні. Виконуючи ці функції, інституції сприяють соціальному, економічному, культурному та інтелектуальному розвитку.

Але щоб це сталося, необхідно створити сприятливе середовище. Це включає в себе гідне житло та харчування для студентів, а також фінансові, інфраструктурні та інтелектуальні ресурси.

Вільна вища освіта не є самоціллю. Швидше за все, це є необхідним для досягнення соціальних, політичних, культурних та трансформаційних цілей суспільства, що характеризується спадщиною расистського гніту та експлуататорських соціальних відносин.

Політики, спрямовані на забезпечення повної вартості навчання, мають важливе значення для загальної соціальної мети розвитку демократичного та соціально справедливого суспільства.

При ретельному та систематичному плануванні це соціальне бачення цілком досяжне.

Для вирішення питання пошуку додаткового фінансування  вищої освіти експерти Південної Африки пропонують:

  • Ввести додаткове оподатковувати супербагатих, деякі з яких не повністю сплачують податків.
  • Припинити відтік капіталів з країни. Тільки за останні 18 місяців $25 млрд. виведено з Південної Африки. У період з 2002 по 2011 рік незаконний відплив оцінювався приблизно в $ 100 млрд. Держава має потенціал – якщо має волю – зупинити надзвичайний рівень відтоку капіталу. Це забезпечить достатні кошти для підтримки вільної вищої освіти для всіх і хронічно недофінансованих університетів.

Постійна нерішучість та небажання держави взаємодіяти з ретельно дослідженими та аргументованими пропозиціями тих, хто входить до сфери вищої освіти, не є прикладом для змін. Використання бюрократичних пристроїв Національної схеми фінансової допомоги студентам для опосередкування цієї кризи не вдасться і лише поглибить соціальний конфлікт.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190214074427250

 

  1. Університети пропонують незатверджені навчальні курси (Кенія)

(University World News)

В Кенії ведеться  розслідування в 26 університетах відносно несанкціонованих навчальних курсів; цей факт знову викликає занепокоєння щодо якості вищої освіти країни.

Комісія з університетської освіти заявила, що всього університети пропонують 133 курси, які ще не затверджені з різних причин, піддаючи ризику більше 10 000 студентів щодо їх підготовки до кар’єри.

Кенія має 74 університети – 31 державних університетів, 16 державних ВНЗ, 18 приватних університетів, 5 приватних ВНЗ та 14 з тимчасовим дозволом.

Аміна Мохамед, секретар кабінету міністрів з питань освіти в Кенії, засуджує зниження стандартів у секторі вищої освіти, вимагаючи реформ.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190220151231306

 

  1. Центри передового досвіду обмінюються досвідом

(University World News)

Африканські центри передового досвіду (ACE) та їхні партнери зібралися в Джібуті для відкриття семінару та навчального табору ACE Impact, спрямованого на зміцнення науково-дослідних програм, розвиток інновацій та вивчення спільного досвіду.

Захід забезпечить платформу для центрів для отримання рекомендацій щодо підготовки проектів, обміну інформацією про їхні відповідні програми, створення мереж і налагодження партнерських відносин для забезпечення успішної реалізації проекту.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190220151847140

 

  1. Партнерство Університету Рутгерс з Ботсваною

(University World News)

Американський університет Рутгерс співпрацює з лідерами Ботсвани для розробки платформи для обміну знаннями та допомоги африканській країні у вирішенні її стратегічних цілей розвитку.

Нову ініціативу, яка отримала назву «Ботсвана-Рутгерс», буде очолювати президент Ботсвани Моквеєці Ерік Масісі і президент Рутгерс Роберт Л. Барчі, зосереджуючись на охороні здоров’я, ІТ, вищій освіті та наукових дослідженнях, підприємництві та інноваціях, громадянському лідерстві.

“Ця угода виходить за рамки традиційної інституційної академічної угоди – це не партнерство між Рутгерс і одним з університетів або консорціумом університетів, а партнерство з цілою нацією”, – сказав президент Рутгерс.

Мета полягає в тому, щоб допомогти переходу Ботсвани “з економіки, що базується переважно на природних ресурсах, на економіку знань”, – йдеться у заяві про нове партнерство.

Центральною частиною партнерства буде створення центру знань у Ботсвані, який буде використовувати ту ж технологію, що використовується в Рутгерс для цифрового підключення класів.

“Центр надасть платформу для освітніх консультаційних та навчальних програм і дозволить регулярно спілкуватися між Рутгерс і партнерами в Ботсвані, а також задовольняти потреби нових підприємств, державних установ і освітніх установ країни”, – зазначив перший віце-президента Рутгерс Мішель Норін.

https://thepienews.com/news/rutgers-university-develops-botswana-partnership/