Лютий 2021 р. – СНД

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг країн СНД
Лютий 2021

Республіка Казахстан 

  1. Дипломи власного зразка вузи будуть видавати з 2021 року – Міносвіти РК

За вузами вже закріплена академічна свобода – тобто, вузи вже самостійно розробляють свої академічні програми і також самостійно видають дипломи.

Раніше, щоб отримати відповідний дозвіл на те, щоб відкрити освітню програму, потрібно 1,5 року на всі процедури. Разом з тим, сьогодні вузи можуть відкривати свої освітні програми досить швидко», – повідомив Прем’єр-Міністр Республіки Казахстан на брифінгу в СЦК. За його словами, найголовніша умова – щоб ця програма відповідала очікуванням роботодавців і відповідала якості освіти.

Джерело інформації:
https://www.inform.kz/ru/diplomy-sobstvennogo-obrazca-vuzy-budut-vydavat-s-2021-goda-minobrazovaniya-rk_a3754799

 

  1. Йдуть до вузу за дипломом – Міносвіти РК

Студенти старше 30 років приходять до ВНЗ не за знаннями, а за дипломом. Таку думку висловив віце-міністр освіти і науки Прем’єр-Міністр Республіки Казахстан.  

«В минулому році ми перевірили один вуз, в якому навчалося понад 30 тисяч студентів. Оголосили про його закриття, судові засідання щодо оскарження нашого рішення тривали півроку. Знаючи про низьку якість освіти, про те, що вуз буде закритий, за цей час практично жоден студент не був переведений в інший вуз. Самі студенти не розуміли, що потрібно переводитися в інші вузи», – наголосив Прем’єр-Міністр на брифінгу в СЦК. За його словами, є вузи, в яких більше половини контингенту студентів старше 30 років. «Тобто всі ми розуміємо, що ці студенти прийшли не за знаннями, а за дипломом, причому я б хотів звернути увагу що ці студенти, починаючи з першого курсу, стабільно мають пенсійні відрахування, тобто працюють. Цілком очевидно, яких фахівців ми отримаємо в результаті», – зробив висновок віце-міністр.

 «В минулому році безпрецедентно Міносвіти співпрацювало з громадськістю, в результаті республіканська громадська комісія прийняла рішення про те, щоб 36 вузів не допустили до розміщення держзамовлення. Звичайно, ми розуміємо, що це стало ударом для деяких вузів, але чи хочемо ми, щоб вузи давали реальні знання нашим студентам? Чи хочемо ми, щоб студент міг після завершення вузу працевлаштуватися. І чи розуміємо ми, що вузи, які не надають такої освіти, будуть просто на цьому заробляти. Всі ці питання суспільство має ставити перед вузами щодня», – додав спікер.

Джерело інформації:
https://www.inform.kz/ru/idut-v-vuz-za-diplomom-minobrazovaniya-o-studentah-starshe-30-let_a3754823?utm_campaign=recommendation&utm_source=ainews

 

  1. Які студенти в Казахстані отримують найвищу стипендію

Про хід впровадження академічної чесності в вузах розповів віце-міністр освіти і науки РК.

«Я б також хотів звернути увагу на те, що вже кілька років міністерством для підвищення якості вищої освіти впроваджуються принципи академічної чесності, створена Ліга академічної чесності проектного офісу «Адал Білім». Тут дуже важливо, щоб письмові роботи студентів також проходили перевірку на запозичення, і це вже впроваджено», – наголосив віце-міністр освіти і науки РК на брифінгу в СЦК.

Як підкреслив спікер, в цьому питанні важливо, щоб підвищення якості вищої освіти супроводжувалося збільшенням вартості гранту.

У минулому році за дорученням Глави держави було здійснено безпрецедентні заходи по підвищенню вартості гранту та підвищення стипендії. Сьогодні студенти, які навчаються на педагогічних спеціальностях, одержують найвищу стипендію серед студентів бакалаврату – 42 тисячі тенге.  Всі ці заходи повинні допомогти підвищенню якості освіти – зазначив віце-міністр.

Джерело інформації:
https://www.inform.kz/ru/kakie-studenty-v-kazahstane-poluchayut-samuyu-vysokuyu-stipendiyu_a3754801?utm_campaign=recommendation&utm_source=ainews

 

  1. Глава держави Республіки Казахстан прийняв міністра освіти і науки

Під час зустрічі Глава держави РК був поінформований про стан навчального процесу в період пандемії.

В ході зустрічі обговорювалися питання, що стосуються розвитку вітчизняних коледжів і вузів, підвищення якості вищої освіти, забезпечення академічної свободи і подальшої оптимізації навчальних закладів.

На завершення зустрічі Президент поставив перед міністром ряд завдань щодо подальшого вдосконалення сфери науки і освіти Казахстану.

Джерело інформації:
https://www.google.com/search?sxsr

 

  1. МОН: у Казахстані закрито 8 коледжів

Комітетом по забезпеченню якості в сфері освіти і науки МОН РК в рамках моніторингу освітньої діяльності навчальних закладів виявлено коледжі, які не мають відповідної матеріально-технічної бази.

У деяких з них до того ж не було набору абітурієнтів. Так, Кокшетауський  юридичний коледж і Талдикорганський юридичний коледж здійснили випуски, потім добровільно повернули ліцензії.

В цілому, всі закриті коледжі своєчасно забезпечили переведення студентів до інших навчальних закладів і вирішили питання працевлаштування викладачів.

МОН РК продовжує моніторинг, спрямований на виявлення коледжів, які не відповідають кваліфікаційним вимогам, що пред’являються до освітньої діяльності.

Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/159896?lang=ru

 

  1. Якими будуть вузи в Шимкенті і Петропавловську, створювані з досвіду Назарбаєв Університету (Казахстан)

Віце-міністр освіти і науки РК розповів про плани щодо створення вузів з досвіду Назарбаєв Університету в Петропавловську і Шимкенті,

«Назарбаєв Університет відбувся як університет і дає свої результати. Сама модель Назарбаєв Університету, коли кожен факультет керується зарубіжними партнерами, вже довела свою ефективність. При цьому, природно, надається відповідна освіта. Звертаючи увагу на досвід Назарбаєв Університету, було прийнято рішення, що в Петропавловську і Шимкенті будуть подібні вузи», – наголосив на брифінгу в СЦК.

За його словами, ці вузи будуть відрізнятися відповідною автономією.

«У них буде кілька напрямків підготовки, в тому числі і з технічних напрямків, і з гуманітарних. І кожен напрямок буде супроводжуватися відповідною освітньою програмою зарубіжних партнерів. Тобто, кожен закордонний партнер буде відповідати за освітню програму разом з вузом», – зазначив віце-міністр. «У планах у нас будівництво окремих корпусів для цих вузів, будівництво гуртожитків для викладачів, для студентів. В даний час ми активно працюємо з партнерами над стратегією. Найголовніше – сама модель Назарбаєв Університету може бути трансльована, і ми це покажемо на прикладі Петропавловська і Шимкента» – зазначив віце-міністр.

Джерело інформації:
https://www.inform.kz/ru/kakimi-budut-vuzy-v-shymkente-i-petropavlovske-sozdavaemye-po-opytu-nazarbaev-universiteta_a3754851

 

  1. Міносвіти відкликало 110 додатків до ліцензій у 33 вищих навчальних закладів

Про це заявила голова комітету із забезпечення якості в сфері освіти і науки Міністерства освіти і науки РК Гулзат Кобенова. Ці додатки до ліцензій з 110 спеціальностями були відкликані за результатами перевірок, коли виявляли невідповідності з тих чи інших мінімальним вимог, які встановлені. В результаті на сьогоднішній день в країні скоротилось кількість вищих навчальних закладів на 8 одиниць.  Також у цих восьми вузах відкликані ліцензії на всіх рівням як бакалаврату, так і магістратури та докторантури”, – повідомила Гулзат Кобенова.

Джерело інформації:
https://www.kt.kz/rus/society/minobrazovaniya_otozvalo_110_prilozheniy_k_litsenziyam_u_33_1377911854.html

 

  1. Посилити ліцензування навчальних закладів з навчання юристів закликала сенатор

За словами сенатора, юристів у вітчизняних вузах навчається чимало, але на жаль, якість юридичної освіти залишає бажати кращого.

«За даними Міністерства освіти і науки, 71 з 113 вузів країни готують юристів. У їх числі навчальні заклади аграрного, педагогічного, фінансового, залізничного, інноваційного напрямків. За останні 5 років вищі навчальні заклади випустили 107 278 юристів, за винятком фахівців, підготовлених відомчими навчальними закладами. На думку експертів, якість юридичної освіти не витримує критики», – наголосила  сенатор Ляззат Сулеймен.

На думку сенатора, це не єдина проблема галузі. На якість підготовки майбутніх юристів негативно впливають і без особливих зусиль професійного стандарту в сфері юриспруденції, дефіцит професорсько-викладацького складу, а також відсутність поєднання навчального і наукового процесів .

Для того, щоб поліпшити ситуацію, сенатор запропонувала розглянути можливість впровадження ряду ініціатив. Зокрема, важливо посилити умови ліцензування навчальних закладів, які навчають юристів, потрібно удосконалити механізм проходження практики студентів і передати підготовку юристів профільним навчальним закладам.

Джерело інформації:
https://www.inform.kz/ru/infonew/uzhestochit-licenzirovanie-uchebnyh-zavedeniy-po-obucheniyu-yuristov-prizvala-senator_a3757532

 

  1. Під час пандемії кращі можливості для навчання створив Satbayev University

 Центр Болонського процесу та академічної мобільності Міністерства освіти і науки Республіки Казахстан в «Доповіді по реалізації параметрів Болонського процесу в вузах республіки» визнав Satbayev University лідером з масових відкритих онлайн-курсів.

 У доповіді зазначено, що за 2020 рік Satbayev University розробив 400 масових відкритих онлайн-курсів (28% від загального числа онлайн-курсів всіх університетів Казахстану). У трійку лідерів, які забезпечили реальне наповнення дистанційної освіти під час пандемії, увійшли також Рудненський індустріальний інститут (263 курсу) і Університет КІМЕП (246 курсів).

 У доповіді зазначено, що Satbayev University також увійшов до числа університетів, що надають можливості дистанційного навчання найбільшому числу студентів. На сьогоднішній день на платформі власної розробки Satbayev University навчається понад 9500 осіб, що становить 13% всіх казахстанських студентів, що навчаються в онлайн-режимі. Студенти отримали повноцінну систему онлайн-освіти, яка надає доступ до вивчення близько 3000 дисциплін, а платформа PolytechOnline стала в Казахстані найбагатшою за своїм змістом.

Такого результату досягнуто за рахунок швидкої мобілізації підготовлених фахівців: в Satbayev University над курсами працюють 619 чоловік і спеціалізована продакшн-студія для розробки контенту і технічної підтримки онлайн-режиму. Контроль засвоєння навчального матеріалу студентами забезпечується електронною системою прокторінга на основі штучного інтелекту. При цьому курси університету відрізняються стислістю і ємністю, що важливо для модульного навчання в умовах мобільного світу.

Джерело інформації:
https://satbayev.university/ru/news/vovremyapandemiiluchshievozmozhnostidlyaobucheniyasozdalsatbayevuniversity 

 

  1. Більше 1700 місць для навчання на грант вивільнилися в вузах Казахстану за підсумками зимової сесії

Дані про кількість вивільнених місць у вузах опублікував Національний центр тестування.

Національний центр тестування опублікував дані щодо кількості місць на присудження вакантних освітніх грантів, що вивільнилися за підсумками зимової екзаменаційної сесії 2020-2021 навчального року.

За інформацією НЦТ, всього на присудження вакантних освітніх грантів може претендувати одна тисяча сімсот п’ятдесят один чоловік, в тому числі 1617 – за програмою бакалаврату і 134 – магістратури. Найбільше вивільнених місць з’явилося в Astana IT University – 118, в Казахському агротехнічному університеті імені Сейфулина – 123 місця.

Джерело інформації:
https://informburo.kz/novosti/bolshe-1700-mestdlyaobucheniyanagrantevysvobodilosvvuzahkazahstanapoitogamzimnejsessii

 

РЕСПУБЛІКА ТУРКМЕНІСТАН

  1. У двох вузах Туркменістану відкриють нові спеціальності

Нові спеціальності – інтернет-журналістика і політична комунікація – з’являться незабаром в Інституті міжнародних відносин Міністерства закордонних справ Туркменістану і Міжнародному університеті гуманітарних наук і розвитку. Відповідне доручення по їх відкриттю дав Президент Туркменістану ректорам цих вузів на робочій нараді з питань реалізації зовнішньополітичного курсу країни.

Також глава держави доручив проаналізувати можливості відкриття в ІМВ (Інститут міжнародних відносин) і МУГНіР (Міжнародний університет гуманітарних наук і розвитку) інших нових спеціальностей, в тому числі за такими напрямками, як сходознавство, країни Америки і Європи, цифрова дипломатія, кібербезпека, аналітика і стратегічне планування.

Поряд з традиційними заняттями, глава Туркменістану доручив організувати в вузах онлайн-лекції, забезпечити участь студентів в профільних науково-освітніх конкурсах і олімпіадах, запрошувати для читання лекцій відомих іноземних вчених і дипломатів, ефективно використовувати в цих цілях інтернет-технології.

Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/34224/v-dvuh-vuzah-turkmenistana-otkroyut-novye-specialnosti

 

  1. Президент Туркменістану позначив першочергові завдання в сфері освіти

Президент Туркменістану провів по відеозв’язку робочу нараду з питань науки, освіти, охорони здоров’я, спорту і громадських організацій, в ході якого поставив ряд першочергових завдань перед керівниками профільних установ.

Звертаючись до міністра освіти, глава Туркменістану зазначив, що основні завдання, які стоять перед працівниками цієї сфери, полягають у вихованні освіченої, працьовитої, цілеспрямованої молоді, підготовці висококваліфікованих фахівців для різних галузей національної економіки з урахуванням вже досягнутих позитивних результатів.

Міністр освіти отримав доручення за допомогою системи цифрового зв’язку активізувати співпрацю з провідними міжнародними університетами та іншими престижними освітніми установами світу для проведення спільних науково-експериментальних робіт.

Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/34194/prezident-turkmenistana-oboznachil-pervoocherednye-zadachi-v-sfere-obrazovaniya

 

  1. Половина всіх іноземних студентів в Білорусі громадяни Туркменістану

У 2019/2020 навчальному році в Білорусі навчалися близько 26 тисяч іноземних громадян з 107 країн світу. 

Найбільше молоді в Білорусь приїхало з Туркменістану, Китаю та Росії. За 5 років кількість іноземних студентів в країні збільшилася на 35%. 

За даними  Національного статистичного комітету Білорусі, перше місце за кількістю іноземних студентів в білоруських вузах з великим відривом займає Туркменістан – 9788 (проти 7749 у 2018/2019). Це 53,1% від усіх іноземних студентів в країні. Друге місце займають студенти з Росії – їх 1439 осіб. Треті за чисельністю – китайці, тисячу чотириста тридцять п’ять студентів.

Білоруські освітні установи активно взаємодіють з 90 країнами світу за 4700 рамковими угодами.

Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/34168/polovina-vseh-inostrannyh-studentov-v-belarusi–grazhdane-turkmenistana

 

  1. В аспірантурі і докторантурі Туркменістану відкрилися нові спеціальності

Зокрема, в 2021 році в докторантурі Інституту міжнародних відносин МЗС Туркменістану введені спеціальності – «Історія міжнародних відносин і зовнішньої політики», в аспірантурі – «Світова економіка», «Політичні проблеми міжнародних відносин, глобального і регіонального розвитку», «Журналістика».

До докторантури Національного інституту мови, літератури та рукописів імені Магтимгули Академії наук Туркменістану також були включені спеціальності «Історіографія», «Методи і джерела вивчення історії», а в аспірантуру Інженерно-технологічного університету Туркменістану імені Огуз хана спеціальність «Радіофізика».

Збільшилася і кількість місць в аспірантурі, в минулому році в Туркменістані було 67 аспірантів, в цьому році їх число досягне 105.

Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/34555/v-aspiranturah-i-doktoranturah-turkmenistana-otkrylis-novye-specialnosti

 

  1. В Туркменістані вперше пройде Олімпіада з французької мови

Цього року з нагоди святкування Міжнародного дня Франкофонії Французький інститут в Туркменістані вперше проведе Олімпіаду з французької мови.

Щороку в березні франкомовні всіх п’яти континентів світу відзначають Міжнародний день Франкофонії. Це прекрасна можливість висловити свою любов до французької мови, а також проявити багатогранність культур.

Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/34472/vpervye-v-turkmenistane-proidet-olimpiada-po-francuzskomu-yazyku

 

  1. Кваліфіковані кадри для нових досягнень

Президент Туркменістану підписав Розпорядження, згідно з яким затверджені квоти прийому аспірантів в аспірантуру за напрямками науки, реєстрації претендентів вчених ступенів, а також прийому ординаторів в клінічну ординатуру в 2021 році.

Джерело інформації:
https://arzuw.news/turkmenistan-sovershenstvuet-sistemu-obrazovanija

 

  1. Студентка з Туркменістану винайшла новий метод отримання біопластика для пакетів

Cтудентка четвертого курсу факультету хімії і нанотехнологій Інженерно-технологічного університету Туркменістану імені Огуз хана, розробила новий метод отримання біопластика для створення одноразових пакетів.

Біопластик, що отриманий за підсумками наукових досліджень, відмінно розкладається як в воді, так і у грунті.

Таким чином, туркменській студентці вдалося в числі перших в Туркменістані створити з біопластику пакет одноразового використання.

Джерело інформації:
https://arzuw.news/studentka-iz-turkmenistana-izobrela-novyj-metod-poluchenija-bioplastika-dlja-paketov

 

РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ

 Представники системи освіти про пріоритети в розвитку

План дій на найближчі п’ять років намічений на VI Все білоруських народних зборах.

Важливий блок VI Всебілоруського народного зібрання – освіта.

18. Ключові моменти: впровадження в навчальний процес новітніх технологій, акцент на профорієнтацію і вдосконалення формату вступної кампанії. Система потребує вдосконалення. Але незмінними залишаться принципові підходи: держпідтримка, цільовий набір, справедливість і рівний доступ до якісної освіти, а також гарантоване перше робоче місце.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/predstaviteli-sistemy-obrazovaniya-o-prioritetakh-v-razvitii/

 

  1. Головне в системі освіти розвиток людського потенціалу

На підсумковій колегії Міністерства освіти Республіки Білорусь підвели підсумки роботи системи освіти за минулий період і уточнили орієнтири на наступну п’ятирічку.

З основною доповіддю виступив Міністр освіти Республіки Білорусь Ігор Карпенко.

Найголовніше – основні принципи в системі освіти збережені і будуть залишатися незмінними: державно-громадський характер управління, соціальна справедливість, рівний доступ до освіти, підвищення її якості. А основною метою відповідно до Програми соціально-економічного розвитку на п’ятирічку визначено розвиток людського потенціалу.

Сьогодні в республіці кожен може реалізувати своє право на освіту для того, щоб бути успішним і затребуваним в суспільстві. І це не просто слова. Кожен третій наш житель вчиться! Не всяка країна може собі це дозволити. Білорусь по праву вважають державою, де реалізується найважливіший принцип – «освіта через усе життя», від дитячого садка до похилого віку », – зазначено в доповіді.

«Про престижність і якість освіти свідчить зростання експорту освітніх послуг. У нас навчаються близько 26 тисяч іноземних громадян з 107 країн. Перелік можна продовжувати. Разом з тим, завдань, що стоять перед системою освіти і які потребують вирішення, ще досить багато. Вони зачіпають всі складові, рівні і ступені освіти», – сказав І.В. Карпенко.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/predstaviteli-sistemy-obrazovaniya-o-prioritetakh-v-razvitii/

 

  1. Білоруський державний університет налагоджує співпрацю з молодіжним бізнес-інкубатором

Відповідну угоду про співпрацю підписали проректор з наукової роботи БДУ і генеральний директор бізнес-інкубатора «Молодіжна соціальна служба». Даний документ розширює можливості студентів і співробітників БДУ для реалізації своїх підприємницьких ініціатив.

На стартовому етапі всі бізнес-проекти БДУ проходять експертну оцінку в Стартап-центрі університету. Тут автори ідей отримують інформацію про її актуальність на споживчому ринку і підтримку в складанні бізнес-плану і реєстрації продукту.

Бізнес-інкубатор дозволяє прискорити комерціалізацію перспективних ініціатив. Протягом трьох років починаючим підприємцям буде наданий ряд послуг, що включає пільгову оренду офісу, юридичну, бухгалтерську, консультаційну допомогу в залученні інвесторів.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/bgu-nalazhivaet-sotrudnichestvo-s-molodezhnym-biznesinkubatorom/

РЕСПУБЛІКА ВІРМЕНІЯ

  1. Міністр освіти, науки, культури і спорту Республіки Вірменії Ваграм Думанян прийняв делегацію на чолі з Надзвичайним і Повноважним послом Грузії в Вірменії Георгієм Саганелідзе 

В ході зустрічі сторони підкреслили важливість двостороннього, а також багатостороннього співробітництва в рамках міжнародних програм

За підсумками зустрічі сторони констатували необхідність зміцнення і розвитку міжвузівського співробітництва та спільних програм студентського обміну.

Джерело інформації:
https://escs.am/ru/news/7996