Німецькі абітурієнти обирають потрібний університет, у різних регіонах ФРН є відмінності вступу

По всій Німеччині відзначається зменшення квоти NC[1] (numerus clausus, її зниження призводить до збільшення кількості місць для певної групи абітурієнтів), при цьому найвищі шанси у абітурієнтів отримати місце в університетах є в землях Мекленбург – Західна Померанія та Тюрінгія (19,8% та 21,9% відповідно). Згідно з дослідженням „Check – Numerus Clausus в німецьких університетах“, проведеним Центром розвитку вищої освіти (CHE), у цих  федеральних землях майже кожна п’ята освітня спеціальність має обмеження щодо вступу. Найвищий показник в порівнянні з іншими землями має м. Гамбург – 65,2 %, далі йдуть м. Берлін та Саарланд з 65,1 % та 63,3 % відповідно. По всій Німеччині рівень NC падає п’ятий рік поспіль і наразі становить в середньому 40,1 %.

За словами Корт-Деніса Хахмейстера (експерт CHE з питань доступу до університетів), великі відмінності між федеральними землями можна простежити у співвідношенні між кількістю жителів і привабливістю міста як місця для навчання з наявними місцями. Найвищі показники NC є у містах-землях, а також у великих містах, таких як Кельн або Мюнхен. Так само в маленькій землі Саарланд, де університети зосереджені у м. Саарбрюккен. Такі землі як Нижня Саксонія, Північний Рейн-Вестфалія та Гамбург за останні п’ять років знизили свої ліміти NC на шість-десять процентних пунктів. У 2020/21 навчальному році вперше почали навчання в німецьких університетах 488 600 осіб. Це приблизно на чотири відсотки менше, ніж у 2019/20 році.

Зниження є більшим, ніж у попередні роки, з двох основних причин. З одного боку, на вступну кампанію впливає пандемія коронавірусу, з іншого – у Нижній Саксонії та в деяких інших землях у 2019/2020 навчальному році після повторного запровадження 9-річного навчання у середній школі був неповний випускний клас, що мало вплив на кількість абітурієнтів не тільки в Нижньої Саксонії, але і в інших федеральних землях. Найкращі шанси для абітурієнтів є в Дортмунді, де в університетському кампусі перебуває понад 50 000 студентами, а рівень NC у цьогорічній оцінці CHE становить 23 %.

Крім того, рівень numerus clausus дуже різниться і в залежності від предмета, типу університету та ступеня освіти: у галузі права, економіки, соціальних та соціальних наук майже кожен другий курс навчання має обмеження по вступу по всій країні. У техніці близько двох третин курсів відкриті для всіх першокурсників, незалежно від того, як вони закінчили середню школу. Крім того, програми бакалавра мають дещо вищий рівень NC – 42 %, ніж магістратура -39 %.

Джерело інформації

[1]  Numerus clausus (лат. обмежене число) — обмеження частки представників якоїсь групи населення в загальній кількості студентів навчальних закладів і запроваджуються відповідно до нормативних положень університету (Zulassungsordnung, Положення про допуск) на відповідний семестр. Як правило, обмеження пов’язано із кількістю балів у вступників.