Політичні проблеми, які впливатимуть на світову систему вищої освіти у 2018 році

2017 рік варто забути. Це був рік ксенофобського націоналізму в частині Європи та США. Рік Трампа, прихильників Брексіту, і не забуваймо про Угорщину, Польщу і, можливо, про Австрію та Чехію. Значне посилення політичного контролю спостерігається в Китаї. Усі ці політичні течії матимуть вплив на вищу освіту як у 2018 році, так і в подальшому.

Поточна політична хвиля вже впливає на інтернаціоналізацію вищої освіти, і ці впливи, швидше за все, тільки посиляться.

Вперше за більш ніж два десятиліття скоротилася кількість іноземних студентів у найбільшій приймаючій країні – США. Звичайно, падіння досить скромне, і пов’язане воно не тільки з “трампізмом”, вплив мають і інші фактори, наприклад згортання стипендіальної програми навчання за кордоном в Бразилії, скорочення фінансування стипендій в Саудівській Аравії тощо. Але поєднання візових обмежень для деяких, в основному мусульманських країн, і загальної атмосфери недружнього ставлення до окремих країн вже призводить до зменшення  кількості іноземних студентів у США, незважаючи на те, що американські університети продовжують їх запрошувати.

Brexit створив велику невизначеність, особливо серед студентів Європейського Союзу щодо навчання у Великобританії, і це, ймовірно,   негативно вплине на кількість іноземних студентів в ЄС.

У той же час інші приймаючі країни починають використовувати зазначені обставини – наразі однією з найкращих та найгостинніших країн з високоякісними університетами вважається Канада.

Протягом останніх декількох років для багатьох країн світу характерне відродження інтересу до впровадження безкоштовної освіти.  Це стало несподіванкою, оскільки більшість економістів та аналітиків з питань вищої освіти погоджуються, що безкоштовне навчання не є доступним в епоху масовізації, а також не є хорошою державною політикою, оскільки при цьому  надаються субсидії у тому числі і достатньо платоспроможним студентам.

Тим не менше, значною мірою завдяки вимогам студентів безкоштовне навчання входить до порядку денного у невеликій, але зростаючої кількості країн – Південній Африці, Чилі. У Німеччині і деяких федеральних землях впродовж останніх років стягували плату за навчання, однак у результаті зміни державної політики у всій країні навчання сьогодні безкоштовне. Безкоштовна вища освіта входила до передвиборчих програм деяких кандидатів у США та Великобританії.

Перед вищою освітою більшості країн світу гостро стоять фінансові проблеми, незважаючи на досить сильне економічне зростання. Наприклад, у 19 з 34 вищих навчальних закладів – членів Європейської асоціації університетів – спостерігається зниження фінансування. Скорочуються державні видатки на освіту і в США.

Лише деякі країни інвестують у свої провідні університети – лідером є Китай. Але навіть у китайському випадку вся академічна система залишається недостатньо фінансованою.

У багатьох країнах існує недостатнє державне фінансування провідних науково-дослідних університетів, які стимулюють міжнародну конкурентоспроможність та рейтинг, а також для системи в цілому. Така ситуація призвела до посилення приватної вищої освіти та зростаючої нерівності систем вищої освіти практично усіх країн світу.

То ж малоймовірно, що 2018 рік стане особливо надійним для вищої освіти. Незважаючи на глобальне економічне зростання та визнання важливості вищої освіти, політичні фактори націоналізму, фіскальні обмеження та інші конфлікти не сприяють покращенню ситуації.

Джерело інформації