Січень 2021 р. – СНД

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг країн СНД
Січень 2021

Республіка Казахстан

  1. Переналаштування системи освіти відповідно до світових трендів

Голова Сенату Парламенту Республіки Казахстан Мауле Ашімбаєв провів чергове засідання Клубу молодих експертів при Сенаті, де обговорили проблеми казахстанського освіти і науки.

 Відкриваючи зустріч, спікер Палати наголосив на важливості заявленої теми і зупинився на деяких трендах розвитку цієї сфери. «Становлення і розвиток казахстанської системи освіти і науки завжди було пріоритетом нашої держави. Ряд серйозних завдань було поставлено в вересневому посланні Президента країни. В цілому, в рамках програми модернізації країни цій сфері приділяється найпильніша увага », – сказав Мауле Ашімбаєв. Голова Сенату підкреслив, що COVID-19 призвів до проблем в функціонуванні системи освіти. У той же час пандемія показала, що нові методи в навчанні можуть і повинні бути впроваджені, а потенціал дистанційної освіти потрібно використовувати більш широко. Мауле Ашімбаєв також зупинився на змістовних змінах в освітній сфері, характерних для всіх країн світу. «Навчання стає довічним процесом. Це вимагає певного переналаштування системи освіти. Є також думка на експертному рівні, що сьогодні система вищої освіти не виконує дві найважливіші для сучасного світу функції – формування інтерпретаційного контексту і системного мислення, а також ціннісної системи в учнів», – підкреслив голова Сенату.

Джерело інформації:
https://www.inform.kz/ru/maulen-ashimbaev-trebuetsya-perenastroyka-sistemy-obrazovaniya-v-sootvetstvii-s-mirovymi-trendami_a3748393

  1. Нові затребувані спеціальності відкриють в коледжах Карагандинської області

Планується відкрити більше десятка нових спеціальностей.

Про це повідомила керівник Управління освіти Гульсум Кожахметова. Про розвиток галузі в рамках виконання доручень, поставлених Главою держави, вона розповіла на апаратній нараді в режимі онлайн.

У сфері технічної та професійної освіти продовжується робота по закриттю незатребуваних спеціальностей і відкриття нових.

У коледжах регіону планують навчати фахівців для відновлюваної енергетики, цифрового проектування і моделювання в будівництві, монтажу і експлуатації обладнання і систем газопостачання.

Джерело інформації:
http://ekaraganda.kz/?mod=news_read&id=103832

  1. Посилити відповідальність вузів за порушення академічної чесності

Відбулося розширене засідання Уряду Казахстану під головуванням Президента Касим-Жомарт Токаєва В ході заходу також розглядалися плани на майбутній період.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв доручив посилити відповідальність вузів за порушення академічної чесності.

«Відповідно до мого завдання Уряд продовжує роботу по скороченню вузів, що надають неякісну освіту. Однак окремі вузи затягують процес закриття до 1,5 років, роблячи різні процесуальні дії. Проти Міністерства освіти і науки йде інформаційна кампанія. Доручаю Уряду вжити відповідних заходів, при цьому додатково посилити відповідальність вузів за порушення академічної чесності, корупційні правопорушення, аж до позбавлення ліцензії», – сказав Касим-Жомарт Токаєв під час розширеного засідання Уряду.

Також Президент зазначив, що якісні вузи потрібно всебічно зміцнювати.

Джерело інформації:
https://www.inform.kz/ru/usilit-otvetstvennost-vuzov-za-narushenie-akademicheskoy-chestnosti-prizval-kasym-zhomart-tokaev_a3745457

  1. В якому напрямку розвиватиметься ринок онлайн-освіти Республіці Казахстан

Які тренди онлайн-навчання і в якому напрямку розвиватися казахстанському ринку освіти, проаналізували фахівці компанії зі страхування життя Freedom Finance Life.

Світовий ринок освіти

Сьогодні основа цього ринку – навчальні онлайн-сервіси, освітні екосистеми і IT-інструменти, які використовуються в процесі навчання. У найближчому майбутньому великий вплив на ринок надаватимуть технології штучного інтелекту, віртуальна і доповнена реальність, системи корпоративного, мовного, мобільного та мікронавчання, а також фінансові сервіси, які зроблять онлайн-навчання більш доступним.

За даними Global Market Insights, сьогодні на онлайн-навчання припадає лише 4% від світового ринку освіти. Однак сфера вже показує вражаючий приріст – 7-10% щороку. І якщо в 2019 році ринок оцінювався в $ 205 млрд, то до 2023 року він досягне оцінки в $ 282 млрд.

За оцінками BusinesStat, близько 85% цього ринку спонсорується за рахунок державних коштів. Завдяки бюджетному фінансуванню держустанов освіти оплачуються зарплати викладачів, комунальні платежі, адміністративні витрати і так далі. Крім цього, освітні установи отримують фінансування за рахунок системи державних грантів, частка яких в структурі доходів досить висока.

Незважаючи на те, що в рамках державної програми з розвитку ринку освіти і програми «Цифровий Казахстан» впроваджуються сучасні проекти, покликані розвинути IT-напрямок в навчанні, у освітньої системи існує безліч проблем. Наприклад, дефіцит кадрів, слабка інфраструктура і застарілі навчальні програми. Все це веде до «відірваності» навчальних процесів від реальних потреб трудового ринку та бізнесу.

Щоб зробити ринок більш конкурентоспроможним, необхідно скорочувати державне фінансування, впроваджувати нові навчальні програми, IT-рішення і технології. Головне завдання – зробити так, щоб ринок залежав від приватних коштів. А це, в свою чергу, змусить навчальні установи розвиватися і конкурувати за кожного студента.

Куди далі

Частково ситуацію на ринку освіти може вирішити Державна освітня накопичувальна система (ДОНС). Вона дозволяє казахстанцям, у яких є освітні депозити, отримувати підвищений відсоток за рахунок щорічних державних премій. Таким чином, казахстанцям стає простіше накопичити на навчання, що, в свою чергу, робить вищу освіту доступнішою, а значить ринок отримає більше приватних коштів. Щоб охопити програмою якомога більше цільової аудиторії, в ДОНС необхідно також підключити і компанії зі страхування життя (КСЖ), у яких є відповідний для цього інструмент – програми накопичувального страхування життя.

Але це стосується розвитку ринку освіти в цілому. Якщо ж розглядати шляхи розвитку для ринку онлайн-навчання, то велика перспектива зараз у казахстанського бізнесу. Справа в тому, що саме бізнес формує попит на кадри і саме він формує «вимоги» для їх підготовки.

З огляду, що система освіти може бути відірваною від реальних потреб ринку, рано чи пізно ринок почне сам виховувати і навчати студентів. Саме цей тренд спостерігається в багатьох країнах. Великі компанії та IT-корпорації – Google, Apple, Amazone, Яндекс – вже давно вкладаються в стартапи, що дозволяють готувати нових фахівців, або ж самі створюють подібні проекти. Не відстають від тренда і казахстанські компанії: більшість IT-компаній в країні запускають навчальні курси, школи програмістів і академії, що дозволяють скоротити час на підготовку кваліфікованих кадрів, і відразу «підігнати» їх під вимоги бізнесу.

Сьогодні казахстанський ринок освіти знаходиться на роздоріжжі: університети повністю залежать від державного бюджету, а ринок онлайн-навчання розвивається виключно завдяки не багатьом державними програмами і приватним інвестиціям. Від того, наскільки довго подібна система буде існувати, залежать долі майбутніх поколінь і їх місце на світовому ринку фахівців. Але якщо прискорити доступ приватних коштів і інвестицій в сферу – це дозволить вирішити багато проблем і переорієнтувати ринок на задоволення реальних потреб бізнесу, і зробити перший крок в цифрову еру.

Джерело інформації:
https://kapital.kz/gosudarstvo/91512/v-kakom-napravlenii-razvivat-sya-rynku-onlayn-obrazovaniya-rk.html

  1. У Казахстані оновили рейтинг вузів

У Казахстані за результатами оновленого рейтингу вищих навчальних закладів були обрані найпопулярніші серед роботодавців спеціальності. Рейтинг складає НПП РК «Атамекен» на замовлення МОН наук Республіки Казахстан.

У 2020 році в рамках дослідження охопили 2 тис. освітніх програм, проаналізували працевлаштування 68 тис. випускників, задіяли понад 600 галузевих експертів з усіх регіонів країни. В результаті отримали 6 тис. експертних висновків по 108 університетам.

Працевлаштування випускників зберігається на колишньому рівні, незважаючи на пандемію – 71%. 600 експертів, які брали участь в дослідженні, відзначили, що спостерігається поліпшення якості освітніх програм – вузи вже орієнтовані на ринок праці.

Найскромніші цифри з працевлаштування показує аграрний напрямок, де працевлаштовуються 5-10% випускників, при цьому щорічний випуск у напрямку АПК в 2019 році склав 1,5 тис. осіб.

Причинами експерти назвали низькі заробітні плати, погану профорієнтацію і слабкі освітні програми в цілому. Відсоток задоволеності роботодавців актуальністю освітніх програм сьогодні становить 52% (у 2018 році актуальність становила 27,4%, а в 2019 році 32,6%).

Джерело інформації:

https://kursiv.kz/news/obrazovanie/2021-01/v-kazakhstane-obnovili-reyting-vuzov

 

РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ

  1. Зустріч Міністра освіти Республіки Білорусь Карпенко І.В. з Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Корея в Республіці Білорусь Тхе Чжун Йолем

У Міністерстві освіти відбулася зустріч Міністра освіти Республіки Білорусь Карпенко І.В. з Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Корея в Республіці Білорусь Тхе Чжун Йолем. В ході зустрічі сторони обговорили питання двосторонньої взаємодії в сфері освіти, науки та молодіжної політики Республіки Білорусь та Республіки Корея.

Міністр освіти Республіки Білорусь і Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Корея в Республіці Білорусь дали позитивну оцінку динаміці розвитку двосторонніх відносин між Україною та Республікою Корея у сфері освіти, науки та молодіжної політики, позначили зацікавленість в підписанні двосторонніх документів про співробітництво в освітній сфері та молодіжної політики двох країн.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/vstrecha-ministra-obrazovaniya-respubliki-belarus-karpenko-iv-s-chrezvychaynym-i-polnomochnym-poslom/

  1. Співпраця набирає обертів

Міжнародна Китайсько-Білоруська наукова лабораторія по вакуумно-плазмовим технологіям стала переможцем в номінації «Кращий міжнародний науково-дослідний проект 2020 року», що реалізовується в установі освіти «Гомельський державний університет імені Франциска Скорини», спрямований на збільшення частки експорту наукомісткої продукції.

Лабораторія входить до складу Науково-дослідного фізико-хімічного інституту, а її відкриття на базі Гомельського держуніверситету і Нанкінського університету науки і технологій (КНР) відбулося в 2012 році. Керівником з білоруської сторони став член-кореспондент НАН Білорусі, доктор хімічних наук, професор Олександр Рогачов, з китайської – ректор Нанкінського університету науки і технологій, професор Ван Ксяофен.

Міжнародна кооперація вчених з таких провідних наукових центрів Білорусі та Китаю за відносно невеликий період свого існування дала величезні результати. На базі лабораторії було виконано ряд науково-дослідних проектів і контрактів.

Тільки за 2020 рік співробітниками фізико-хімічного інституту виконувалося 9 завдань в рамках державних програм наукових досліджень Міністерства освіти Республіки Білорусь, 8 договорів з Білоруським республіканським фондом фундаментальних досліджень. Важливим і перспективним подією стало також підписання зарубіжного контракту на поставку обладнання та розробку технологічних рекомендацій по нанесенню вуглецевих і металевих покриттів на суму 64000 $ з компанією «Taiyuan Yicheng Laboratory Equipment Co., Ltd» (м. Тайюань, КНР).

Основним напрямком діяльності інституту є розробка вакуумних методів синтезу нанорозмірних композиційних покриттів різного функціонального призначення на основі органічних і неорганічних сполук. До них відносяться зносостійкі покриття для металообробного інструменту, покриття з антибактеріальними властивостями для модифікування поверхні імплантатів з метою зниження ризику виникнення післяопераційних ускладнень, оптичні покриття.

Наукові розробки та досягнення працівників лабораторії дозволяють не тільки зміцнити білорусько-китайські відносини в цілому і відносини ГДУ та Нанкінського університету науки і технологій зокрема. Це також дає можливість розширювати географію співпрацю для Гомельського держуніверситету і виходити на нові арени в світовому науковому співтоваристві.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/sotrudnichestvo-nabiraet-obo

Республіка Азербайджан

  1. В Азербайджані починається процес переведення студентів

З 1 лютого в Азербайджані почнеться процес переведення студентів з одного вищого навчального закладу в інший. Прийом електронних документів триватиме до 7 лютого. Переведення студентів з одного вищого навчального закладу країни в інший і з-за кордону, або з однієї спеціальності на іншу, а також переведення студентів середніх спеціальних навчальних закладів країни і навчаються на рівні магістратури здійснюється за допомогою порталу transfer.edu.az.

Особи, які оформили заявку на порталі, мають можливість вибрати вуз, в який хочуть перевестися. Слід зазначити, що створений Міністерством освіти портал transfer.edu.az служить для спрощення процесу переведення студентів та забезпечення прозорості. З моменту початку роботи порталу до сьогоднішнього дня здійснили переклад понад 9 тисяч студентів.

Джерело інформації:
https://edu.gov.az/ru/page/9/19740

  1. Брифінг з питань організації діяльності навчальних закладів в умовах особливого карантинного режиму (Азербайджан)

В січні відбувся брифінг за участю міністра освіти з питань організації діяльності освітніх установ в період особливого карантинного режиму.

Виступаючи на брифінгу, міністр освіти зазначив, що з 1 лютого в загальноосвітніх установах поетапно розпочнеться процес навчання в традиційній формі.

Планується відновлення очної форми початкової освіти в великих містах, включаючи Баку, Сумгайит і Апшерон, три рази в тиждень, а в інших регіонах – 4-5 разів на тиждень.

Торкаючись організації вищої і середньої спеціальної освіти, а також професійної освіти, міністр зазначив, що з урахуванням високої активності студентів та ризику зараження, освітній процес буде продовжений в формі дистанційного навчання.

Міністр освіти відзначив, що в навчальних закладах з очною формою навчання буде проводитися регулярний моніторинг та інформування громадськості.

Джерело інформації:
https://edu.gov.az/ru/page/9/19809


Республіка Туркменістан

  1. У Туркменістані модернізували сферу освіти

Міністерство освіти Туркменістану в 2020 році виконало колосальну роботу з удосконалення відповідної сфери в країні. Особливу увагу було приділено впровадженню сучасних цифрових технологій. Про це в інтерв’ю мережевому виданню CentralAsia.news розповів оглядач з Центральної Азії Вадим Шагіахмедов.

– Туркменські школярі і студенти в 2020 році брали активну участь в різних міжнародних віртуальних олімпіадах, конкурсах. Вони зайняли багато призових місць, – зазначив експерт.

За його словами, щорічно сотні молодих громадян Туркменістану їдуть вчитися до ВНЗ Білорусі, Китаю, Малайзії, Азербайджану, Росії, Румунії, Туреччини, Хорватії. Станом на грудень 2019 року, число цих студентів перевищила 95 тис. осіб.

– Усередині країни в системі освіти особлива увага приділяється використанню цифрової системи. З цією метою прийнято Концепцію вдосконалення викладання предметів з природничих і точних наук і План заходів щодо її реалізації, – зазначив Шагіахмедов.

Він підкреслив, що процес вдосконалення системи освіти головним чином був реалізований в рамках президентської програми по соціально-економічному розвитку на 2019-2025 роки.

Джерело інформації:
https://sng.today/ashkhabad/15397-v-turkmenistane-modernizirovali-sferu-obrazovanija.html

  1. Туркменістан і ЮНЕСКО розширять партнерство в культурно-освітній сфері

Відбулося засідання Нацкомісії Туркменістану з питань UNESCO, в ході якого розглядалися завдання поглиблення діяльності в культурно-освітній сфері. Зустріч організована відповідно до доручення Лідера туркменської нації.

Учасники зустрічі розглянули також взаємо співробітництво з UNESCO в освітній галузі. Присутні обговорили перспективу формування кафедр в деяких туркменських вузах. Також внесено пропозицію запровадити ряд загальноосвітніх шкіл Туркменістану в систему асоційованих навчальних закладів UNESCO.

Джерело інформації:
https://arzuw.news/turkmenistan-i-junesko-rasshirjat-partnerstvo-v-kulturno-obrazovatelnoj-sfere