Січень / Январь 2019

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг Африки
Січень 2019 р.

Анотації статей:

За матеріалами Puls, Prime news Ghana,  University World News

 

  1. Уряд планує запровадити централізований прийом до університетів (Гана)

(Puls)

Міністр освіти професор Квісі Янка заявив, що централізований прийом є кроком, який дозволить усунути систему подачі заяв до декількох університетів.

https://www.pulse.com.gh/communities/govt-mulls-introducing-centralized-admission-and-placement-system-for-universities/d9pwxqf

 

  1. Університет охорони здоров’я розбудовується за підтримки уряду Китаю (Гана)

(Prime news Ghanas)

Посол Китаю в Гані Ван Шітт і міністр фінансів Гани Кен Офорі-Атта підписати договір про надання гранту на реалізацію другого етапу проекту будівництва Університету охорони здоров’я і суміжних наук.

Посол заявив: «Це подарунок уряду Гани та її народу від китайського уряду та його народу. Це також віха в дружбі між нашими двома країнами».

Міністр фінансів зазначив, що проект покращить вищу освіту в країні, а також створить можливості для працевлаштування молоді.

https://www.primenewsghana.com/general-news/university-of-health-and-allied-sciences-to-get-expansion-from-china.html

 

  1. Мораторій на рекрутинг викладачів знято (Зімбабве)

University World News

Казначейство Зімбабве скасувала п’ятирічне заморожування прийому на роботу викладачів ВНЗ, що дозволило університетам набрати близько 350 викладачів для зміцнення потенціалу та покращення надання послуг у зростаючому секторі вищої освіти країни.

У країні існує 21 університет – 14 державних і сім приватних – всі з яких стикаються з серйозними проблемами, серед яких і нестача кваліфікованого викладацького складу, зокрема викладачів у галузі медицини.

Таке рішення стало можливим за рахунок додаткового прибутку 572 млн $ від раніше введеного податку на банківські операції.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190108070341221

 

  1. Проблеми вищої освіти Африки

(University World News)

Африканські країни повинні сформулювати чітке бачення майбутнього вищої освіти, запровадити сприятливі рамки управління і мобілізувати ресурси для подолання проблем, з якими стикаються системи вищої освіти: поганий доступ і справедливість; недостатня якість та актуальність; недостатність досліджень та передачі знань.

Вони також повинні подолати політичні суперництва та недовіру для сприяння співробітництву і об’єднати свої ресурси для підтримки регіональних проектів, таких як Африканські центри передового досвіду.

Одна із проблем – повільна перевірка кваліфікацій. Ситуація ускладняється біженцями, які часто не мають документів, щоб довести свою академічну та професійну кваліфікацію. Важливим викликом також стали фейкові університети та ступені, які пропонують неакредитовані установи.

Необхідно гармонізувати національні рамки кваліфікацій для африканських країн і повинна існувати взаємна довіра між країнами-членами. Існує потреба в континентальній базі даних для африканських університетів, де всі кваліфікації студентів розміщуються на хмарі з паролями та різними рівнями адміністративних повноважень, що контролюють доступ.

Африканським урядам необхідно зробити економіку знань наріжним каменем своїх планів розвитку. Основна увага повинна приділятися масовим інвестиціям для відправки десятків тисяч найяскравіших студентів до вищих навчальних закладів за кордоном для здобуття Ph.D. для того, щоб співвідношення Ph.D.:студенти досягла рівня 1:20. Для залученні докторів до Африки необхідно в чотири рази підвищити зарплати, а також надавати гранти та кошти на дослідження.

Африканські університети потребують добре підготовленого викладацького складу та адекватних навчальних програм. Необхідно запровадити мультидисциплінарні дослідження в африканських університетах.

У 2019 році африканські уряди повинні приступити до масового оновлення об’єктів освітньої інфраструктури, щоб зробити їх придатними для цілей навчання. Крім вдосконалення процесу відбору та підвищення стандартів для сприяння викладачам університетів, необхідно запровадити інституційну дослідницьку політику та періодичну підготовку всіх працівників, особливо старших, аналогових професорів, щодо використання ІКТ для навчання, та досліджень.

Африканським університетам необхідно створити критичну масу кваліфікованих людей, які можуть адекватно реагувати на поточні та майбутні потреби у світі праці та займатися питаннями працевлаштування молоді та самозайнятості. Вони повинні розробляти та впроваджувати інтегровані програми, які будуються на відповідних окремо розроблених ініціативах. До них відносяться Центри передового досвіду та програми мобільності студентів на магістерських та докторських рівнях.

Використання ІКТ для збагачення стаціонарного навчання (або навіть його заміни) та забезпечення доступу до кращих викладачів та якісних курсів, можуть допомогти континенту краще справитися з проблемою великої кількості студентів.

Найкращими рішеннями будуть винайдені на мікрорівні самими вчителями. Однак, необхідне об’єднання зусиль на місцевому, регіональному і навіть континентальному рівнях. Необхідно забезпечити викладачів необхідними педагогічними ресурсами (контент MOOC та відкриті освітні ресурси), а також обмін досвідом у африканських мережах. Технологія не є самоціллю. Вона може допомогти вчителям, тільки якщо вони знають, як інтегрувати їх у своє викладання.

Одним з невідкладних завдань, що стоять перед африканськими університетами, є впровадження надійних систем забезпечення якості, а також забезпечення показників для майбутнього планування та гарантування розвитку.

Більшість кращих африканських випускників залишають континент через розчарування у проведенні досліджень, незважаючи на рішучість залишитися. Іноді, коли вони повертаються, маючи ступінь PhD, їх не приймають. Африканські лідери, схоже, більше цікавляться політикою та економікою, ніж людським капіталом. Вони повинні розуміти, що не всі рішення, запропоновані Заходом, можуть вирішити африканські проблеми, тому вони повинні почати будувати людський капітал для Африки.

Актуальним завданням є якість викладачів. Навчання є делікатною і складною діяльністю. Педагогічні навички вчителів, їхнє сприйняття або емоційна компетентність є настільки ж важливими, як і їх вміст.

Вища освіта в Африці має охоплювати технологічні інновації. Це включає в себе викладання, навчання та дослідження з усіх предметів, важливих для економічного розвитку будь-якої африканської країни – техніки, технології, сільського господарства, біологічних наук, бізнес-освіти, соціальних наук і підприємництва, залежно від пріоритетних потреб.

Африканські університети майбутнього повинні бути більш технологічно орієнтованими. Ринок праці повинен розвиватися, щоб стимулювати попит на навички. Це вимагає поліпшення управління, управління, зв’язків і обміну університетською галуззю з більш розвинутими країнами, а також підвищення мобільності студентів і персоналу для розширення обміну знаннями.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=2019010712411454

 

  1. Пріоритет – підвищення якості викладацьких кадрів (Гана)

(University World News)

Важливість вищої освіти в сталому соціальному, політичному та економічному розвитку будь-якої нації не може бути переоцінена. Вона стала основним рушієм розвитку для більшості країн, у тому числі Гани.

Головні регуляторні органи вищої освіти Гани – Національна рада з вищої освіти (NCTE) і Національна рада з акредитації (NAB) – встановили ступінь PhD як мінімальну кваліфікацію для викладання в університеті. Однак деякі обставини, характерні для сектору вищої освіти Гани, часто призводять до послаблення цієї політики. Ця практика поширена як у державних, так і в приватних університетах, але уряд пообіцяв її припинити. На сьогодні докторські ступені мають менше 20% викладачів.

Статистика наочно свідчить про те, що в останні роки докторська освіта значно розширилась. Проте на даний момент випуск Ph.D. університетами Гани продовжує залишатися дуже низьким через проблеми контролю, відсутність якісних бібліотечних ресурсів, недостатність робочих місць для докторантів і недостатня фінансова підтримка.

В даний час університетам Гани не вистачає можливостей для масової підготовки  Ph.D. для заповнення існуючого розриву. Це може змусити викладачів, які прагнуть здобути ступінь доктора, зробити це в університетах за межами Гани, тим самим залишивши свої аудиторії і ще більше посилюючи вже низьке співвідношення вчителів до студентів. Викладачі, які матимуть можливість скористатися онлайн-докторантурою, не зможуть отримати високу якість підготовки.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190103090808316

 

  1. Використання цифрових бібліотек для подолання інформаційного голоду (Сомалі)

(University World News)

З падінням центрального уряду Сомалі у 1990 році освітня система в країнірозвалилася, а національний і єдиний університет закрився. Коли у 1998 році з’явилася автономія Пунтленд, громадські організації створили нові академічні інститути, у 2014 році в Пунтленді було вже 9 університетів, а в 2018 – 14.

Більшість університетів не мають ресурсів для викладання та навчання, зокрема підручників для студентів, добре обладнаних бібліотек, а також вільного доступу до цифрової інформації.

Щоб полегшити проблему, Міністерство освіти за підтримки Європейського Союзу, реалізувало проект під назвою «Освіта – світло». За додаткової підтримки співтовариства діаспори Міннесоти у 2014 році в 10 університетських містечках було інстальовано електронну бібліотеку eGranary.

EGranary складається з більш ніж 35 мільйонів ретельно відібраних академічних документів, що містять понад 3000 веб-сайтів, які зберігаються на жорстких дисках з доступом через вбудовану пошукову систему. Бібліотека може бути інтегрована в локальну дротову та Wi-Fi мережу. Цей “Інтернет в коробці” значно підвищує швидкість і надійність, а також знижує вартість доступу до цифрових академічних ресурсів, таких як Вікіпедія, академічні журнали, веб-сайти з університетськими курсами, відео, підручники та програмне забезпечення.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190104131328871

 

  1. Африканська розробка буде цінною для всього світу

(University World News)

Академія наук Африки (AAS) у співпраці з Африканською організацією зі стандартизації (ARSO) розробила глобальний стандарт Good Financial Grant Practice (GFGP) – “Ефективна практика надання грантів”, яка сприяє прозорості та посиленню управління фінансуванням грантів у всьому світі. Впровадження стандарту зможе збільшити готовність спонсорів платити гранти безпосередньо африканським дослідникам та покращити управління африканськими дослідницькими установами.

GFGP привернув великий інтерес з боку численних спонсорів та грантоотримувачів в Азії, Південній Америці та Великобританії, де державні організації провели тестування та схвалили його.

Інструмент гарантує надавачам грантів, що їхні кошти надійдуть до організацій-одержувачів з сертифікованими можливостями для управління грантами. Він також знижує навантаження на ресурси грантоотримувачів шляхом упорядкування процесу аудиту та зменшення ризику корупції та шахрайства.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=2019010808070952

 

  1. Економічна криза змушує студентів кидати навчання (Зімбабве)

(University World News)

У зв’язку з економічною кризою багато студентів у Зімбабве стикаються з перспективою відмовитися від навчання в університетах на користь середньої освіти їхніх братів і сестер.

Протягом останнього десятиліття в Зімбабве зростала вартість життя. Багато компаній закрилось. Досить низькі доходи населення, особливо тих верств, які оплачують навчання своїх нащадків, повністю знищені гіперінфляцією та валютною кризою.

У листопаді минулого року Національний студентський союз Зімбабве, який представляє 46 ВНЗ, оцінив, що у 2019 році будуть змушені залишити навчання три чверті студентів. Союз заявив, що так звані кредити, які уряд надав студентам, були незначними і не вирішують проблему.

На додаток до конкуренції з боку братів і сестер, студенти та їхні сім’ї стикаються із високою вартістю оренди житла, оскільки університети всієї країни не мають достатньої кількості гуртожитків, а також високими витратами на транспорт, харчування та інші предмети першої необхідності.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190123105425897  

 

  1. Нова стратегія призначення лідерів вищої освіти (Ефіопія)

(University World News)

Міністерство науки і вищої освіти Ефіопії схвалило нову прозору стратегію для відбору і призначення лідерів вищої освіти – “Директиву про відбір і призначення  керівників і менеджерів вищих навчальних закладів Ефіопії 002/2017 “, яка заснована тільки на урахуванні заслуг претендентів.

Директива стосується основних керівних посад – членів ради університетів та керівників університетів найвищого рівня (президент і віце-президенти).

Схвалюючи переваги нової директиви, варто відмітити один із її суттєвих недоліків – вона значно обмежує можливості жінок, які не можуть досягти заслуг рівня чоловіків, зважаючи на те, що певну частину свого часу вони віддають сім’ї, зокрема материнству.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190121084702803

 

  1. Новий медичний університет (Нігерія)

(PUNCH)

Національна комісія університетів схвалила створення медичного університету Байелса, третього в штаті та 48-го державного в країні.

Інформаційне агентство Нігерії повідомляє, що заснування збільшує кількість університетів у країні до 170.

Губернатор штату зазначив, що держава продовжує фінансувати освіту шляхом створення модельних шкіл-пансіонів, надання навчальних матеріалів, формування навчальної інфраструктури тощо.

Він зауважив, що держава, яка в 2012 році займала 27-е місце в Африці в галузі освіти, в останні три роки знаходилась на третій, четвертій і другій позиції.

https://punchng.com/bayelsa-gets-new-medical-university/