Світ рухається у напрямку глобального визнання кваліфікацій

5 березня 2023 р. набула чинності Глобальна конвенція про визнання кваліфікацій з вищої освіти, ставши першим юридично обов’язковим інструментом ООН у сфері вищої освіти, що сприяє міжнародній мобільності та відкриває нові можливості для студентів і власників кваліфікацій у всьому світі.

Вона знаменує собою вирішальний поворотний момент на шляху до більш інклюзивної та справедливої вищої освіти і світу, в якому студенти можуть легко пересуватися і перетинати кордони для продовження навчання.

Прийнята на 40-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО в листопаді 2019 року, Глобальна конвенція доповнює п’ять регіональних конвенцій ЮНЕСКО про визнання кваліфікацій вищої освіти і покликана зміцнити міжнародне співробітництво у сфері вищої освіти та сприяти зміцненню довіри до якості і надійності кваліфікацій шляхом заохочення доброчесності та етичної практики.

Мінімально необхідна кількість держав, що ратифікували конвенцію для набуття нею чинності, була досягнута, коли 19-та і 20-та держави, Ісландія та Андорра, здали на зберігання свої ратифікаційні грамоти 5 грудня 2022 року. Серед тих, хто вже підписав конвенцію, є деякі великі країни призначення для студентів, зокрема Франція, Японія, Велика Британія і нещодавно Австралія.

Ухвалення необхідної кількості ратифікаційних грамот також є знаковим досягненням у рамках зусиль ЮНЕСКО з координації та моніторингу впровадження Порядку денного “Освіта-2030”, що міститься в Цілі сталого розвитку ООН №4, під керівництвом Стефанії Джанніні, найвищої посадової особи ООН у сфері освіти. Колишня міністерка освіти, університетів та досліджень Італії протягом останніх п’яти років була заступницею Генерального директора ЮНЕСКО з питань освіти.

Конкретною метою конвенції є “сприяння, шляхом визнання кваліфікацій, інклюзивному і справедливому доступу до якісної вищої освіти і підтримка можливостей навчання протягом усього життя для всіх, включаючи біженців і переміщених осіб”.

Пані Джанніні зазначила: “Це перший міжнародний договір, договір ООН, на таку важливу тему, як мобільність студентів, міжнародна співпраця між університетами та забезпечення якості, і він встановлює універсальні принципи для управління всіма цими важливими аспектами вищої освіти.

Мобільність буде посилена в глобальному масштабі. То ж мрія про глобальний Еразмус, як кажуть європейці, дійсно може стати чимось реальним”.

Джерело інформації:
https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20230303090257531