Травень / Май 2019

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг Африки
Травень 2019 р.

За матеріалами University World News, The PIE News, GhanaWeb, STANDARD Digial, Nyasa Times, EIN NewsDesk, Egypt Independent, Morocco World News

Анотації статей:

  1. Нігерія залучає своїх професорів для посилення академічного потенціалу Уганди

(University World News)

В рамках розвитку співпраці Південь-Південь та розвитку потенціалу ВНЗ Уганди уряд Нігерії оголосив про  залучення 76 професорів до роботи у чотирьох університетах Уганди.

Професори будуть розміщені в університетах за програмою Корпорації з технічної допомоги Нігерії, через яку Нігерія посилає викладачів до країн Африки, Карибського басейну і Тихоокеанського регіону.

Уряд Нігерії сплачує зарплати професорам, а приймаючі країни надають житло, внутрішній транспорт і оплачують комунальні послуги. Програма працює на ротаційній основі.

Дослідження показують, що більшість університетів Уганди мають малу кількість висококваліфікованих викладачів, штатний потенціал заповнено приблизно на 50%. Більшість державних університетів вимагають, щоб викладачі мали докторський ступінь.

Як і інші африканські країни, Уганда має відносно невелику кількість кандидатів наук,  загалом близько 1000 осіб. Менше ніж 12% викладачів мають докторські ступені.

У 2013 році Світовий банк встановив цілі для Африканського континенту підготувати 10 000 докторів наук протягом наступних 10 років.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190502095047575

 

  1. Кількість вступників до університетів скорочується (Кенія)

(University World News)

За офіційними даними у Кенії скорочується кількість зарахованих до університетів студентів, оскільки все більше вступників не набирають достатньої кількості балів, а університетські кампуси, які не відповідають вимогам акредитації, закриваються.

За даними Національного бюро статистики Кенії (НБСК) очікується, що вступ до університетів у 2018-19 навчальному році знизиться приблизно на 2% – до 513,182 студентів з 522 059 у попередньому навчальному році.

У своєму звіті «Економічне дослідження 2019», опублікованому 26 квітня, КНБС повідомило, що кількість студентів, які мають право на вступ до ВНЗ, знижується з 2016 року, коли уряд ініціював жорсткіші заходи для припинення шахрайства в школах.

За словами Закарі Мвангі Чеге, генерального директора НБСК, очікується, що тенденція до зниження продовжиться внаслідок закриття нестандартних університетських супутникових кампусів та інших навчальних майданчиків. «Продовження перевірок якості з боку Комісії з університетської освіти призвело до скорочення університетських кампусів з 168 у 2017 році до 111 у минулому році», – сказав Чеге.

На тлі зусиль зі скорочення кількості університетських кампусів тривають плани всебічної раціоналізації освітніх програм. За даними НБСК, минулого року було проведено 5,076 навчальних програм у порівнянні з 3686 програмами у 2017 році.

Наразі уряд припинив створення нових університетів або супутникових кампусів. За словами Джорджа Магоги, секретаря кабінету міністрів освіти, університети будуть заохочуватись до об’єднання супутникових кампусів і спеціалізуватися на програмах, в яких вони мають високий рівень.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190430095806978

 

  1. Використання інтелектуальної власності для актуалізації потенціалу університетів

(University World News)

Всесвітня організація інтелектуальної власності (WIPO) у співпраці з двома континентальними органами – англомовною Африканською регіональною організацією інтелектуальної власності (ARIPO), та франкомовною організацією Africaine de la Propriété Intellectuelle ( OAPI) реалізують проект, спрямованийу на надання допомоги громадським навчальним і дослідницьким організаціям у створенні потенціалу для розробки та впровадження інституційної політики та стратегії інтелектуальної власності (ІВ).

Для участі у пілотному проекті були обрані чотири африканські університети – Кенійський університет сільського господарства і технології Джомо Кеньятта (JKUAT), Африканський університет Зімбабве, Намібійський університет науки і технологій (NUST) у Віндхуку і Ганський технічний університет Кофорідуа (KTU).  У цій ініціативі також бере участь Національна організація сільськогосподарських досліджень (NARO) в Уганді, єдиний недержавний вищий навчальний заклад у цій групі.

Проект фінансується WIPO за підтримки Японського патентного відомства в рамках Трастового фонду Японії для Африки та найменш розвинених країн.

Метою цієї ініціативи є сприяння розвитку політики ІВ у науково-дослідних установах з метою стимулювання місцевих інновацій та трансферу технологій в Африці для соціально-економічного зростання.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190430120618987

 

  1. Британські школи-інтернати активно співпрацюють з Ганою

(The PIE News)

20 керівників британських шкіл-інтернатів відвідали Гану для участі в освітній виставці, намагаючись привернути увагу потенційних студентів до британських інтернатів.

Захід, організований Mark Brooks Education і Anderson Education за підтримки Департаменту міжнародної торгівлі Великобританії і Британської Верховної Комісії в Аккрі, має на меті влаштувати молодих людей на навчання у Великобританії з надією успіху в майбутньому.

Громадяни Гани, які стають все багатшими і які розуміють значення освіти використовують британські інтернати як можливість для своїх дітей у майбутньому отримати вищу освіту в цій країні.

За даними Ради незалежних шкіл, серед іноземних студентів у незалежних школах Великобританії у 2019 році, найбільше було нігерійців – загалом 1411 осіб.

Інші африканські країни відправили 1501 учнів до 1364 шкіл-членів ISC.

У 2019 році незалежні школи прийняли 290 нових учнів з Гани порівняно з 236 у попередньому році, що становить 23% зростання.

https://thepienews.com/news/uk-boarding-schools-to-meet-surging-ghanian-demand/

 

  1. Доступне професійно-технічне навчання повинно розвиватися (Гана)

(GhanaWeb)

Заступник міністра освіти, відповідальна за технічну професійну  навчання Гіфті Твум Ампофо заявила, що уряд буде забезпечувати всі можливості для надання навичок майстерності, технічної та професійної підготовки молоді, оскільки це найвірніший шлях гарантування робочих місць для них.

Вона відзначила, що Рада технічної професійної освіти та навчання (COTVET) через Ганський проект TVET Voucher надає можливості для ремісників, майстрів, тих, хто працює в неформальному секторі, випускників шкіл, у тому числі вибулих зі школи, щоб скористатися цією можливістю і підготуватися до світу праці.

Проект ТVET Гани реалізується в рамках Гана-німецького співробітництва з фінансового розвитку та співфінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини  та урядом Гани.

П’ятирічний проект розвитку є частиною реформ TVET для підготовки близько 16 тисяч майстрів.

Проект з розрахунковою вартістю 22 млн. Євро з моменту свого заснування у вересні 2017 року підготував понад 5000 осіб у таких областях, таких як косметологія, побутова електроніка, авторемонт, будівництво (зварювання) та пошиття одягу.

https://www.ghanaweb.com/GhanaHomePage/NewsArchive/Free-vocational-education-training-has-come-to-stay-Dep-Edu-Minister-745557#

 

  1. Експерти пропонують радикальні заходи для відродження вищої освіти (Кенія)

(STANDARD Digial)

Експерти закликають до кардинальних змін у фінансуванні вищої освіти, щоб забезпечити її загальну доступність та поліпшити якість.

Окрім огляду політики Ради позик у вищій освіті (Helb), вони кажуть, що фінансування університетів має бути прив’язане до результатів діяльності установ.

Учасники семінару з вищої освіти, який завершився у четвер у Найробі, запропонував посилити Helb на трьох фронтах: краще орієнтування, мобілізація ресурсів та поліпшення відновлення кредитів, переважно через дохід.

Джаміл Салмі, світовий спеціаліст з вищої освіти Світового банку, заявив, що найбільш справедливим і стійким підходом до політики плати за навчання буде усунення існуючої системи паралельних зборів і перехід до цільової схеми безкоштовного навчання за прикладом Південної Африки.

https://www.standardmedia.co.ke/article/2001324969/radical-measures-to-revive-kenya-higher-education

 

  1. Вчені з Малаві відвідали китайські університети

(University World News)

За ініціативи президента Малаві Артура Пітера  Мутаріки делегація з 12 керівників вищої освіти країни відвідала Китай з метою зміцнення двостороннього співробітництва у сфері освіти

Вчені відвідали Пекінський університетський науковий центр охорони здоров’я. Китайсько-Африканський інститут та Університет міжнародного бізнесу та економіки в Пекіні та університет Сянь Цзяотун, Політехнічний інститут Шеньсі в Сіань.

Сторони домовилися співпрацювати в ряді напрямків: обмін персоналом і студентами, спільні дослідницькі проекти, фінансуванням ключових напрямків співпраці.

 https://www.nyasatimes.com/malawi-academicians-on-tour-china-universities-agree-exchange-programs/

 

  1. Уряд реформує університети (Кенія)

(University World News)

Частиною реформ, спрямованих на відновлення надійних вищих навчальних закладів і підвищення якості в цьому секторі є заборона кенійським урядом створення нових державних університетів і супутникових кампусів

Виступаючи на семінарі, організованому Міністерством освіти у співпраці з Світовим банком, секретар кабінету міністрів з питань освіти професор Джордж Магоха заявив, що існує потреба у зміцненні існуючих інституцій, забезпеченні їх належного оснащення та здатності забезпечити якісну освіту.

Магога заявив, що кількість повноцінних університетів у Кенії зросла з 18 у 2009 році до 49 на сьогодні. Лише цього року було отримано понад 30 запитів на відкриття нових державних університетів. Але кількісне розширення не можна дозволяти за рахунок погіршення якості.

Серед інших заходів, що розглядаються урядом в рамках програми реформ, є правильне визначення розмірів внз та скорочення штату для забезпечення належних кадрових норм та раціоналізації академічних програм з метою реалізації повного потенціалу існуючих університетів та кампусів. Це може призвести до консолідації програм і навіть університетів і кампусів для максимізації наявних ресурсів.

Університети будуть спеціалізуватися лише на академічних програмах, в яких вони є відносно сильними, а також зміцнюючи академічні програми, які сприяють національній і глобальній програмам розвитку.

Магоха також оголосив про створення системи інвентаризації навичок, яка допоможе узгодити університетську освіту з потребами ринку праці.

Система управління надаватиме інформацію про навички, які потрібні роботодавцям, дозволяючи університетам та промисловості працювати більш тісно, не тільки для задоволення потреб у зайнятості, але й передбачати майбутні вимоги.

План реформ пропонує збільшити загальний коефіцієнт охоплення в університетській освіті з 7% до 15%; підвищення якості та актуальності навчання та досліджень при одночасному збільшенні доступу до програм STEM  для 60% студентів та підтримку академічного персоналу для здобуття ними докторських ступенів й відповідних педагогічних навичок.

Уряд заявив, що сприятиме підтримці тих установ, які демонструють інноваційність, підприємництво та активні зв’язки з промисловістю та громадами.

Реформи також побачать створення Відкритого університету Кенії, який забезпечить онлайн доступність щонайменше 30% навчальних програм до 2022 року.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=2019050810300864

 

  1. Попит на цифрові навички – велика можливість для університетів

(University World News)

Міжнародна фінансова корпорація (МФК) закликала університети та вищі технічні навчальні заклади в країнах Африки на південь від Сахари вдосконалити свої програми підготовки фахівців у сфері цифрових технологій, бо згідно прогнозу до 2030 року понад 230 мільйонів робочих місць у регіоні потребуватимуть цифрових навичок.

МФК спирається на дослідження «Цифрові навички в країнах Африки на південь від Сахари», яке було підготовлено у співпраці з глобальною стратегічною фірмою LEK Consulting.

У доповіді висвітлюється надзвичайна необхідність цифрових навичок як рушія економічного зростання і конкурентоспроможності.

За даними МФК, університети повинні терміново перетворити освітні програми на цифрову освіту з розумінням того, що 50% знань, отриманих протягом першого року технічної освіти, буде застарілим до моменту закінчення навчання студентів.

Дослідження показує, що, хоча цифрові навички сприймаються як головні з перших семи навичок, необхідних майбутній глобальній робочій силі, важливі також критичне мислення, комунікація, уміння вирішувати проблеми, лідерство, співпраця, комп’ютерна грамотність і застосування технологій.

Доповідь закликає університети, провайдерів професійних навичок, будиночки чи постачальників навчальних програм для бізнесу зосередитися на нових моделях підготовки середніх та передових цифрових навичок

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190515083919195

 

  1. Кількість студентів повинна відповідати можливостям внз (Уганда)

(University World News)

У спробі поліпшити якість в університетах та вищих навчальних закладах Національна рада з питань вищої освіти Уганди (NCHE) має намір розпочати узгодження кількості студентів у навчальних закладах з наявними можливостями та викладачами.

Саул Вайголо, прес-секретар NCHE, повідомив про плани Ради під час проведення форуму Дев’ятої Східно-Африканської мережі забезпечення якості вищої освіти, який завершився у четвер у Ентеббе. У чотирьохденному форумі взяли участь викладачі з шести країн-членів Східної Африки: Уганди, Кенії, Танзанії, Бурунді, Руанди та Південного Судану.

«Ряд університетів приймають студентів заради того, щоб заробляти гроші, а не викладати і навчати», – сказав Вайголо. «Саме тому багато наших випускників намагаються знайти роботу, оскільки не мають практичних навичок. Ми зупинимо це », – сказав він.

Згідно нової схеми, університети та вищі навчальні заклади в Уганді повинні будуть надати детальні відомості про приміщення та персонал при подачі заяви на поновлення ліцензії на навчання. Команда NCHE потім перевірить інституції, перевірить подробиці та виділить кількість навчальних місць.

«Акцент робиться на приміщення, викладачі, лабораторії та бібліотеки. Інституціям буде дозволено допускати стільки студентів, скільки вони хочуть, якщо вони мають відповідні можливості та ресурси », – сказав Вайголо.

На додаток до нового плану NCHE  необхідні альтернативні джерела фінансування, відмітили учасники форуму.

На зустрічі обговорювалися інші проблеми, що впливають на вищу освіту в регіоні, і закликали уряди збільшити фінансування досліджень. https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190513150807838

 

  1. Приватний сектор хоче грати більшу роль у вищій освіті (Південна Африка)

(EIN NewsDesk)

В системі вищої освіти Південної Африки налічується трохи більше мільйона студентів, але рівень охоплення не перевищує 20%. Державна вища освіта не має ресурсів для задоволення зростаючого попиту.

Понад 10 % студентів із  загального мільйона здобувають вищу освіту в приватних закладах. У 2013 році прогнозувалось,  що приватна вища освіта до 2030 року налічуватиме півмільйона студентів.

“Решта світу зрозуміла, що приватна вища освіта і державна вища освіта повинні працювати ближче один до одного”, – говорить президент ІМО професор Алвін Лу.

З точки зору бізнесу, приватна освіта також стає все більш привабливою.

https://education.einnews.com/article/485924079?lcf=eG8zt30RHq4WcGF5PkFdHg%3D%3D&pg=6

 

  1. Єгипет перейде до смарт-університетів протягом двох років

(Egypt Independent)

Міністр вищої освіти Халед Абдель-Гафар оголосив що його міністерство протягом двох років підготує на адміністративному та освітньому рівнях комплексне бачення переходу до смарт-університетів.

Він сказав, що відповідно до директив президента Абдель Фаттах аль-Сісі, Єгипет матиме вигоду від китайського досвіду та спеціалізованих компаній у цій сфері.

Міністр сказав, що розглянув з президентом Сісі розробку національної стратегії штучного інтелекту (ШІ) та створення факультетів обчислювальної техніки, інформації та штучного інтелекту в університетах.

Вони також розглянули стратегію розвитку вищої освіти та наукових досліджень в Єгипті, яка включає розвиток медичної освіти.

Абдель-Гафар сказав, що Президент також наказав, щоб розвиток системи вищої освіти відповідав вимогам епохи, таким як четверта індустріальна революція і новим технологіям, поряд з швидкою інтеграцією дисциплін ШІ та науки про дані навчальних програм університетів.

Президент також доручив розробку навчальних програм відповідно до потреб сучасності та наголосив про важливість наукових досліджень для підтримки всебічного та сталого розвитку.

Міністр дав розпорядження всіма факультетами та університетами протягом літа перейти на проведення іспитів у електронному вигляді, використовуючи комп’ютери, прискорити роботу з створення фонду підтримки видатних студентів, а також підвищити ефективність університетів у служінні суспільству.

https://egyptindependent.com/egypt-will-transition-to-smart-universities-within-two-years-minister/

 

  1. Уряд обіцяє стипендії всім студентам (Марокко)

(Morocco World News)

Міністр освіти Марокко Саїд Амзазі Амзазі зазначив, що 95% студентів, які навчаються в університетах, зараз отримують стипендію. Уряд працює над тим, щоб стипендію отримували 100% марокканських студентів.

Як повідомили в прес-службі Магрибу (MAP), протягом 2018-2019 навчального року стипендію отримували 382 тис. студентів.

Однією з проблем країни є труднощі з працевлаштуванням випускників. У минулому році в середньому 17,2% випускників марокканських університетів не змогли знайти роботу, при цьому для аспірантів цей показник склав 25,9%.

https://www.moroccoworldnews.com/2019/05/273772/morocco-university-scholarships/