У світових інноваціях домінують п’ять країн

Всесвітня організація інтелектуальної власності (World Intellectual Property Organization, або WIPO ) опублікувала World Intellectual Property Report 2019 – дворічне видання, у якому аналізується географія створення та потоки знань у світі.

У звіті проаналізовано мільйони патентних та наукових публікацій за декілька десятиліть і зроблено висновок про те, що інноваційна діяльність зростає, стає все більше спільною та транснаціональною, але в той же час вона здійснюється у кількох великих кластерах, розташованих у невеликій кількості країн.

Майже половину всієї наукової діяльності  створено у п’яти країнах, звідти ж походить і більшість патентів, виданих протягом трьох років до 2017 року.

Домінуючими країнами є Китай, Німеччина, Японія, Республіка Корея та США.

Цьогорічне видання приділяє особливу увагу інноваційним мережам та глобальним «гарячим точкам», ґрунтуючись на темах, визначених Індексом глобальних інновацій WIPO.

У звіті підкреслюється роль академічних та державних секторів у формуванні інновацій країн та регіонів. Зазначається, що колишні економіки із середнім рівнем доходу, такі як Південна Корея та Сінгапур в результаті успішних зусиль зі створення найкращих науково-дослідних університетів стали економіками з високим рівнем доходу.

У звіті також вказується на зростаючу потребу в державно-приватному науково-дослідному співробітництві, а також урядовій політиці, яка підтримує відкритість та міжнародне співробітництво.

Автори звіту дійшли висновку, що «інноваційна активність зростає – як спільна, так і транснаціональна». Разом з тим зазначається, що ця діяльність зародилася лише у кількох великих кластерах, розташованих у невеликій кількості країн.

Насправді, між 2015 та 2017 роками лише 30 «гарячих точок» «згенерували» 69% усіх патентів та здійснили 48% наукової діяльності.

“Сьогоднішній інноваційний ландшафт є дуже глобально взаємопов’язаним”, – говорить генеральний директор WIPO Френсіс Ґеррі. «Все більш складні технологічні рішення для спільних глобальних викликів потребують все масштабніших та більш спеціалізованих команд дослідників, які покладаються на міжнародне співробітництво. Вкрай важливо, щоб економіки залишалися відкритими у пошуку інновацій “.

“На початку 2000-х команди вчених випустили 64% усіх наукових праць, а команди винахідників зареєстрували менше  54% усіх патентів”, – йдеться у звіті. «До другої половини 2010-х ці показники виросли майже до 88% і 68% відповідно».

Джерело інформації