ЗВІТ ЗА ЧЕРВЕНЬ-СЕРПЕНЬ 2016

Звіт
за результатами моніторингу ринку освітніх послуг країн СНД
червень, липень, серпень 2016


Визнання на глобальному рівні, успішна конкуренція на ринку освітніх послуг набуває все більшого значення як для вузів Азіатського і Африканського регіону так і для вузів регіону СНД.

Проблеми

Моніторингу ринку СНД представляє такі проблеми у вищій освіті:

  • висока вартість навчання (Грузія, Казахстан, Киргизстан, Білорусь);
  • слабкі матеріально-технічної бази університетів (Казахстан, Киргизстан, Азербайджан, Грузія);
  • наявність університету (Казахстан, Грузія);
  • низький рівень підготовки випускників технічних дисциплін;
  • низький рівень працевлаштування випускників в перший рік по закінченні (Казахстан, Білорусь);

Офіційна політика

Білорусь і Польща підписали угоду про співпрацю в сфері освіти. Угода дає право білорусам і полякам вступати до університетів Польщі та Білорусі на безкоштовній основі. Уряд Грузії здійснює активні капіталовкладення і велику увагу розвитку інновацій і технологій в країні.

Події і заходи

У КазНУ відкрита міжнародна кафедра ЮНЕСКО з питань сталого розвитку. У Казахстані це вже п’ята кафедра ЮНЕСКО, визнана Організацією ООН з освіти, науки і культури, дві з яких – у Казахському національному університеті
ім. аль-Фарабі. В Ашхабаді пройшла Міжнародна конференція вчених, присвячена інноваційним технологіям. Форум зібрав вчених, викладачів і молодих дослідників представників наукових кіл більш з 50 країн. Великий інтерес викликали доповіді про нові розробки туркменських програмістів, експериментальні і дослідні проекти з нанотехнологій та альтернативної енергетики, насамперед, сонячної. Перший Казахстансько-Іспанський Форум ректорів вищих навчальних закладів пройшов в Іспанії м. Мадрид. Он-лайн семінар на тему: «Стратегічні напрями модернізації технічної та професійної освіти», на якому обговорили основні напрямки розвитку технічної та професійної освіти, питання модернізації змісту освіти провів Департамент технічної і професійної освіти міністерства освіти і науки Республіки Казахстан.

Наука і інноватика

Грузія поліпшила позиції в “Глобальному інноваційному індексі”. Представники влади Грузії розраховують, що в наступному році Грузія ще більше посилить позиції в ГІІ, так як за поточний рік відбулися значні зміни в питаннях фінансування і впровадження інновацій. Грузія просунулася в “Глобальному інноваційному індексі” на дев’ять позицій і зайняла 64-е місце – це дуже хороший результат, так як Грузія увійшла до списку тих країн, в яких здійснено швидкий розвиток в напрямку інновацій.Помітно активізувалося співробітництво між вченими колами Японії і Академією наук Туркменістану, включаючи – інноваційний Центр технологій і науково-дослідні інститути. Активізуються партнерські відносини між Казахстаном і Іспанією. У Політехнічному Університеті Мадрида підписаний договір про співпрацю між Асоціацією вузів Республіки Казахстан і Конференцією ректорів Іспанії. Відбулося понад 40 двосторонніх зустрічей. На зустрічах обговорювалися питання міжнародного співробітництва в рамках академічної мобільності, програм «Болашак», ERASMUS + KA1, ERASMUS + KA2, HORIZON 2020 року, програм по залученню іноземних вчених. В результаті двосторонніх зустрічей підписано понад 17 договорів про співпрацю між вузами Казахстану та Іспанії.

В Ашхабаді відкрито Технологічний університет на базі японської навчальної програми із запрошенням японських викладачів (Туркменістан).

Прогнози і офіційна статистика

Латвія вживає активних заходів по залученню в країну все більше студентів із-за кордону. У порівнянні з минулим академічним роком, число міжнародних учнів зросла на 45% в Ризькому технічному університеті (RTU), на 31% в Ризькому університеті імені Паула Страдіня (RSU) і на 47% в університеті Turiba. В середньому в державних університетах число іноземних студентів зросла на 28%, а в приватних вищих навчальних закладах на 20%. Іноземні студенти щорічно вкладають в бюджет Латвії € 148 млн. – дані дослідницького центру Certus.

Конкурентне середовище   КазНУ ім. аль-Фарабі єдиний з вузів СНД член авторитетної міжнародної міжурядової організації «COMSATS» (Комісія з науки і технологій з метою сталого розвитку на Півдні). Членство в «COMSATS» дає можливість КазНУ брати участь в міжнародних наукових і освітніх проектах, в таких областях, як інформаційні та комунікаційні технології, нанотехнології та нові матеріали, поновлювані джерела енергії, зміна клімату та охорона навколишнього середовища, біотехнологія та ін.
КазНУ в черговий раз просунувся в світовому рейтингу і першим серед вузів Центрально-азіатського регіону і Казахстану увійшов в топ 250 кращих вузів світу. За підсумками дослідження авторитетного рейтингового агентства World University Rankings QS (Великобританія) КазНУ ім. аль-Фарабі увійшов в топ 250 кращих університетів світу зайнявши 236 місце.

Активність вузів 

Керівництво КазНУ ім. аль-Фарабі обговорило питання інтернаціоналізації в сфері вищої освіти та нові можливості співпраці з представниками Державного Комітету в сфері освіти м. Пекіна. Казахський національний університет ім. аль-Фарабі зацікавлений в активній співпраці з університетами Китайської Народної Республіки (КНР) і має позитивний досвід двостороннього співробітництва з 28 університетами, такими як: Ланьчжоуського університет, Сіаньскій інженерний інститут, Пекінський технологічний університет, Пекінський університет економіки і бізнесу, Пекінський університет іноземних мов, Шанхайський університет, Гонконгський політехнічний університет та інші.

У КазНУ пройшла зустріч керівництва з представниками Університету Лахор, (UOL) Пакистан. В рамках зустрічі обговорено питання двостороннього співробітництва в області розвитку програм академічного обміну студентами, підготовки англомовних магістерських і докторських програм в таких галузях як: комп’ютерна інженерія, соціальні науки, медицина, медіа та технічні спеціальності.