Березень 2020 (Африка)

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг Африки
Березень 2020 р.

За матеріалами: University World News, Zimbabwe Broadcasting Corporation, Egypt today, The Point, Chimp Reports, The Irish Times, Zawya, Al Fanar Media

Анотації статей:

  1. Форум закликає університети взяти на себе лідерство у досягненні Цілей сталого розвитку (Зімбабве)

(University World News)

На шостій сесії Африканського регіонального форуму з питань сталого розвитку, що відбулася в Вікторі-Фолс, Зімбабве, з 24 по 27 лютого, експерти погодилися, що Африка все ще вийшла на шлях виконання ключових цілей Порядку денного до 2030 року і  протягом наступного десятиліття необхідно досягти швидкого прогресу.

Вищі навчальні заклади в Африці були закликані взяти на себе керівну роль у забезпеченні досягнення континентом цілей сталого розвитку ООН або ЦСР до 2030 року шляхом  співпраці у галузі наукових досліджень, викладання та залучення громадськості.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20200303074939736

 

  1. Викладачі погрожують страйком (Алжир)

(University World News )

Національна рада викладачів вищої освіти Алжиру закликала до безстрокового страйку та дня протесту поза Міністерством вищої освіти та наукових досліджень, щоб протестувати проти зауважень міністра Чемса-Еддіна Читура щодо низької якості викладачів

Очікується також, що члени профспілки розглядають можливість проведення необмеженого страйку, характер якого визначатиме національна рада.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20200304055251287

 

  1. Міністр Мурвіра вибачається за високу вартість отримання вищої освіти (Зімбабве)

(Zimbabwe Broadcasting Corporation)

Міністр вищої освіти, розвитку науки, технологій, інновацій та вищої освіти, професор Амон Мурвіра, стверджує, що університети країни працюють над тим, щоб створити рамки, спрямовані на стимулювання іноземних студентів навчатися у своїй країні, а також на залучення необхідної іноземної валюти.

Професор Мурвіра також заявив, що нинішні збори за навчання в країні найдешевші в регіоні, але найменш оплачуваний державний службовець ніколи не зможе заплатити за навчання зі своєї зарплати.

Професор Мурвіра просив законодавців пояснювати своїм виборцям необхідність оплати за навчання в іноземній валюті у великих розмірах, оскільки його міністерство мало впливає на це. Він, однак, сказав, що зараз планується, щоб усі, хто хоче проживати за межами кампусу, були зареєстровані у відповідних університетах, щоб спробувати регулювати рівень оренди житла.

Зазначені події відбуваються внаслідок того, що представники студентства дали свідчення, про нестерпність життя після збільшення плати за навчання, внаслідок чого середній розмір плати становив 5 000 доларів.

https://www.zbcnews.co.zw/prof-murwira-justifies-tertiary-tuition-fees/

 

  1. Президент наказав розширити мережу технологічних університетів (Єгипет)

(Egypt today)

Президент Єгипту Абдель Фаттах Ель Сісі Під час зустрічі з прем’єр-міністром Мостафою Мадбулі та міністром вищої освіти Халед Абделем Гафаром наказав розширити по всій країні мережу технологічних університетів, які забезпечать ринок праці висококваліфікованими спеціалістами.

На зустрічі було обговорено питання розвитку сектору вищої освіти та наукових досліджень в Єгипті, а також створення урядових, міжнародних та технічних університетів.

Президент наказав розвивати інформаційну інфраструктуру та використовувати найновіше обладнання в єгипетських університетах для покращення їх навчальних показників.

Абдель Гаффар переглянув кроки, зроблені для створення нових університетів у співпраці з міжнародними університетами.

Він також розглянув підготовку до нового навчального року в ряді міжнародних університетів, а також прогрес у навчальному процесі в технічних університетах, які розпочали діяльність 2019/2020 навчального року.

https://www.egypttoday.com/Article/1/82483/Sisi-orders-expansion-of-technological-universities-in-Egypt

 

  1. NAQAA затверджує звіт про оцінку потреб у навчальних програмах (Гамбія)

(The Point)

В рамках проекту ЮНЕСКО в Гамбії було проведено дослідження з загальною метою сприяти розвитку стійких, доступних, відповідних та якісних технічних, професійних, освітніх та навчальних кадрів.

Проект спрямований на просування та підтримку і вдосконалення системи професійної освіти у Гамбії, щоб дати молоді більше шансів знайти гідну роботу або створити можливості для самозайнятості та навчання протягом усього життя – набути навичок, необхідних на ринку.

Національний орган з питань акредитації та забезпечення якості (NAQAA) затвердив свою оцінку потреб у навчальних програмах 2020 р., в якій представлено комплексне оцінювання навчальних програм для системи післядипломної освіти, особливо професійної.

Дослідження має на меті встановити вагомі емпіричні докази для підтримки розробників політики та вищих навчальних закладів у впровадженні реформ навчальних програм, які відображатимуть потреби ринку праці щодо посилення соціально-економічного розвитку.

Ндебан Джооф, заступник координатора проектів ЮНЕСКО сказав, що проект посилить потенціал закладів ТВЕТ за рахунок розширених навчальних програм, розвитку та підвищення кваліфікації вчителів, а також модернізації інфраструктури та обладнання.

http://thepoint.gm/africa/gambia/article/naqaa-validates-its-curriculum-needs-assessment-report

 

  1. Більше випускників, але як бути з навичками та працевлаштуванням?

(University World News)

Люсі Геді, директор ESSA (Education Sub Saharan Africa ) вважає, що перед вищою освітою країн Африки на південь від Сахари стоїть, мабуть, найбільший виклик, з яким вони коли-небудь зіткнуться: нарощування людського капіталу зростаючого молодіжного населення.

Очікується, що протягом наступних 25 років чисельність працездатного населення Африки збільшиться до 1 мільярда, і з них 450 мільйонів робітників будуть шукати роботу. Але що поки що більшість університетів та технічних коледжів просто збільшують кількість студентів , не роблячи акцент на якість – “із жахливими результатами”.

“Молоді люди залишають без необхідних для роботи навичок, і проблема безробіття випускників зростає”, – каже вона.

Нездатність субрегіону розширити навчальний, науково-дослідний та інфраструктурний потенціал, значною мірою внаслідок застійного або скороченого фінансування сектору, є «суттєвою невдачею для секторів вищих освіти та ТВЕТ [сектора технічної та професійної освіти та навчання для більшості країн ”.

Крім того існує проблема оцінювання в рамках вищої освіти. Відсутність офіційних схем навчання та недостатня кількість відповідних стажувань також є прикладом цієї проблеми. В даний час ці схеми навчання знаходяться в основному в неформальному секторі, з дипломами та офіційними кваліфікаціями, які  рідко присвоюються за навчання.

Також існує дефіцит викладачів (співвідношення студентів та викладачів) через невміння сектору набирати, утримувати та навчати майбутніх викладачів. ВИКЛАДАЧІ, а також нові випускники докторантур виїжджали  завдяки кращим можливостям в інших місцях. Це призвело до високих вартості вищої освіти, тим самим обмеживши доступ студентів, які не можуть дозволити собі плату та витрати на життя”, – сказала вона.

Швидке зростання чисельності студентів в університетах та технікумах відбулося без сумірного збільшення кваліфікації викладачів.

Геді сказала, що в університетах та коледжах по всій Африці на південному Сахарі не вистачає персоналу та вчених.

Студенти закінчують університет з мінімальним навчанням та обмеженими навичками для роботи. Якщо ви маєте нижче співвідношення студентів та викладачів, викладачі мають більше часу для студентів та більше часу для практичної роботи, що важливо для засвоєння навичок ринку праці та розширення життєвих навичок ».

Сектор вищої освіти в Африці на південь від Сахари відіграє ключову роль у підготовці молоді до ринку праці. Однак багато навчальних програм не підходять для сучасного ринку праці.

«Ринок вимагає певних навичок, у таких сферах як ІКТ, передача даних, комунікації, управління проектами. Якщо студенти намагаються вийти на ринок праці без базових навичок у цих сферах, їм буде складно знайти роботу ».

Геді закликала університети та коледжі досліджувати національні та міжнародні ринки праці, щоб молоді люди могли виявити прогалини на ринку та працювати з промисловістю та освітнім сектором, щоб знайти рішення. “Необхідно мати більше зв’язків між університетами та промисловістю, мати більше стажувань, працевлаштування та співпраці”, – сказала вона.

 «Урядові та вищі навчальні заклади повинні підтримуватися промисловістю та міжнародним сектором для розробки цільових стратегій набору та утримання викладачів, управління загальним потенціалом для задоволення потреб

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20200311121949574

 

  1. Часті збої в Інтернеті перешкоджають віртуальному навчанню

(University World News)

Одним із висновків нещодавно опублікованого звіту “Цільовий, відрізаний” та “Лівий у темряві”. про відключення Інтернету у 2019 році, опублікований групою пропаганди цифрових прав Access Now є те, що в Африці все частіше відбувається відключення Інтернет. Це викликає певну стурбованість свободою вираження поглядів, а також впливає на ефективність національних та регіональних віртуальних університетів.

У звіті встановлено, що порівняно з 2018 роком частота відключення Інтернету в Африці виросла на 47%.

“Відключення Інтернету негативно впливає на доступ до інформації взагалі та на здатність людей отримувати доступ та ділитися знаннями”.

“Вимкнення уповільнюють проникнення Інтернету на континент та розвиток інфраструктури, яка б інакше дозволила б цифровізацію африканських освітніх систем та полегшила б доступ до якісного, доступного та безпечного Інтернету”, – сказав Koundougoumi в University World News.

Відповідно до звіту Access Now, минулого року було значно збільшено кількість африканських країн, у яких відбувалось відключення Інтернет. У 2018 році було 10 таких країн і щонайменше 14 у 2019 році, включаючи Бенін, Габон, Еритрею, Ліберію, Малаві, Мавританію, Зімбабве, Камерун, Судан, Чад, Алжир, Єгипет, Ефіопію та Демократичну Республіку Конго (ДРК) .

Найдовше – 472-денне відключення було в Чад з березня 2018 року до липня 2019 року.

У звіті зазначається, що найпоширенішим офіційним обґрунтуванням припинення роботи в 2019 році є “боротьба з фальшивими новинами, мовою ненависті чи вмістом, що сприяє насильству”, а потім “запобіжні заходи”, громадська безпека, національна безпека, сторонні дії, шкільні іспити та ін. технічні проблеми.

Для онлайн університетів відключення  означає неможливість виконувати свої завдання. Тепер існує необхідність у новій тактиці, щоб обійти або запобігти майбутнім відключенням. Якщо цього не зробити, це завадить африканським віртуальним університетам виконувати свої місії та негативно вплине на поточний ріст ринку електронного навчання в Африці.

Інтернет-університети – це фундаментальний стовп надання освіти в Африці, де понад 70% молоді не мають доступу до освіти та навчання через брак коштів та інфраструктури.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20200311193126359

 

  1. Руанда: від французької до англійської

(University World News)

В Руанді є чотири офіційні мови: кіньяруанда, англійська, французька та з 2017 року – кісвахілі. Кіньяруанда, яку широко використовують більшість руандійців, є мовою навчання протягом перших трьох років початкової освіти. У 2009 році англійська мова замінила французьку як офіційну мову навчання на вищих рівнях освіти, і саме цей перехід виявився складнішим, ніж передбачалося.

Незважаючи на спроби просувати англійську мову у вищій освіті, знання мови залишається постійним викликом як для студентів, так і для викладачів. За словами міністра освіти д-ра Євгена Мутумури, рівень компетентності англійською мовою на рівні університету є низьким, і це може вплинути на процес викладання та навчання. “Деякі проблеми, які ви бачите, полягають у тому, що ви не в змозі знати, чи має студент наукові навички, оскільки цей студент не в змозі ефективно спілкуватися”, – сказав він.

Мутумура зазначив, що викладання англійської мови та її використання має бути обов’язковим у всіх університетах, і закликав викладачів заохочувати своїх студентів максимально використовувати англійську мову.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20200311085157484

 

  1. Вищі навчальні заклади повинні надавати технічних знань всім студентам (Уганда)

(Chimp Reports)

Державний міністр з вищої освіти Джон Муїнго закликав всі вищі навчальні заклади країни пропонувати технологічні навички для всіх студентів, щоб вони могли вигідно конкурувати на світовому ринку праці.

Міністр Муїнго зазначив, що 4-та Промислова революція вже в Уганді і використовується в кожному секторі, а тому будь-який випускник, який не може використовувати її переваг, не буде працевлаштований.

Міністр наголошує на необхідності спільної роботи уряду та приватного сектору освіти задля того, щоб усі молоді громадяни Уганди в цих закладах зазнали впливу нових інноваційних технологічних навичок.

https://chimpreports.com/higher-institutions-urged-on-technological-skilling-for-all-students/

 

  1. Алжир фінансує навчання студентів в Університеті Лімерика

(The Irish Times)

Уряд Алжиру планує профінансувати навчання 400 аспірантів в Університеті Лімерика (UL, Ірландія).  Ця угода є частиною кроку Алжиру по переході з французької на англійську як офіційну мову викладання та навчання у вузах країни.

UL підписав меморандум про взаєморозуміння з міністерством освіти Алжиру, а також контракт, що гарантує йому отримання 5,5 мільйонів євро у першому навчальному році. Вартість всього контракту повинна скласти приблизно 20 млн. Євро за чотири роки.

https://www.irishtimes.com/news/education/algeria-to-fund-hundreds-of-students-to-study-at-university-of-limerick-1.4183586

 

  1. Єгипет надає безкоштовні цифрові освітні платформи у зв’язку із закриттям навчальних закладів

(Zawya)

Міністр зв’язку та інформаційних технологій Єгипту Амр Талат підтримав ініціативу  телекомунікаційних компаній “Vodafone – Orange – Etisalat – Telecom Egypt” щодо надання допомоги освітній системі країни після закриття шкіл та університетів для запобігання поширення коронавірусу.

Було домовлено забезпечити вільний доступ до веб-сайтів Міністерства освіти та Міністерства вищої освіти та наукових досліджень, які оснащені системами дистанційної освіти та мають контент, необхідний для проведення навчального процесу, без додаткових фінансових навантажень на батьків.

Також на 20% збільшені щомісячні потужності для забезпечення підписки на Інтернет. Витрати покриє держава для користувачів всіх сегментів у координації з постачальниками Інтернет-послуг для підтримки дистанційної освіти та базових послуг.

Було також домовлено про надання безкоштовних цифрових навчальних майданчиків для студентів шкіл та університетів у співпраці між міністерствами освіти та вищої освіти, а також мобільними операторами в Єгипті.

Міністерство буде вживати всіх профілактичних заходів для обмеження поширення коронавірусу в телекомунікаційних компаніях та захисту їх працівників від зараження.

На зустрічі з представниками телекомунікаційних компаній також було проведено огляд міжнародного досвіду адаптації технологій для забезпечення безперервності роботи та підтримання її ефективності з урахуванням запобіжних заходів щодо боротьби з коронавірусом, які потребують запобігання зібрань та тривалого перебування вдома, особливо з урахуванням механізмів навчання, роботи та віддалених покупок, а також збільшення обсягів електронних платежів через мобільні телефони.

Під час зустрічі Талат підкреслив, що координація з міністерствами освіти, технічної освіти та вищої освіти відбувається з метою підтримки “методів дистанційної освіти” для інтересів студентів на різних навчальних етапах, підкреслюючи важливість узгоджених зусиль. Національний орган регулює комунікаційні та телекомунікаційні компанії з метою надання необхідної підтримки для продовження навчального процесу для студентів по всій країні.

https://www.zawya.com/mena/en/life/story/Egypt_provides_free_digital_education_platforms_as_schools_suspended_MCIT-SNG_170122545/

 

  1. Єгипет підвищить якість наукових досліджень

(Al Fanar Media)

Низька ефективність досліджень в лабораторіях єгипетських державних університетів стримується через застаріле обладнання та відсутність необхідних матеріалів.

Міністерство вищої освіти Єгипту зараз намагається виправити це питання, запустивши  нову програму під назвою “Science Up”. Проект матиме бюджет у розмірі 90 млн єгипетських фунтів ($ 5 млн) і буде спрямований на підвищення ефективності та результативності університетських науково-дослідних і дослідно-конструкторських лабораторій.

Проект буде розгорнуто в кілька етапів. Перший етап триватиме три роки  і буде включати модернізацію та обслуговування центральних науково-дослідних лабораторій на природничих факультетах, швидкі дотації на дослідження з математики та теоретичної фізики, а також створення «інкубаторів» для талантів у галузі науки. Програми інкубації шукатимуть перспективних студентів до вступу до університетів та надаватимуть їм фінансову підтримку та наставництво, як тільки вони стануть студентами.

Окрім цього, в Каїрському університеті, Олександрійській бібліотеці та Академії наукових досліджень та технологій будуть побудовані обчислювальні та обробні центри великих даних. Нова програма також передбачає короткострокові стипендії, щоб студенти могли провести один-три місяці у видатних наукових установах за кордоном.

https://www.al-fanarmedia.org/2020/03/egypt-hopes-to-strengthen-scientific-research-through-science-up/