Липень 2020 – СНД

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг
СНД
Липень 2020 р.

Республіка Казахстан

  1. Іменна стипендія акима

Ось уже протягом десятиліття обдарована молодь отримує заохочення у вигляді іменної стипендії акима Акмолинської області.

 Іменна стипендія акима – це одноразова грошова виплата для забезпечення доступної освіти. Таку підтримку надають  для розвитку науково-технічного потенціалу молодих людей, створення умов для їх працевлаштування, так і для заохочення кращих в навчанні, спорті, громадському або науковому житті студентів.

 Щорічно близько 400 студентів вузів, що навчаються очно на платній основі, беруть участь в конкурсі на присудження стипендії в розмірі від 250 000 до 1 млн 100 тисяч тенге.

Джерело інформації:

https://www.kt.kz/rus/society/vypuskniki_imennoy_stipendii_akima_razreshat_kadrovyy_1377902028.html

2. «Болашак» – інвестування в людський капітал

Стартував прийом документів на отримання міжнародної освітньої стипендії «Болашак». У цьому році держава робить ставку на підготовку лікарів, епідеміологів, професіоналів в сфері «зелених технологій», атомної промисловості, кібер-безпеки і криптографії, агроекономіки, харчових біотехнологій, а також інших фахівців, дефіцит яких Казахстан або вже відчув, або відчує в найближчому майбутньому.

Відповідно до опублікованого наказу міністра освіти і науки Асхата Аймагамбетова, визначені 85 напрямів підготовки за цією програмою. Серед них – архітектура, авіаційна і аерокосмічна техніка, геодезія і картографія, машинобудування, технологія переробних виробництв … Всі ці спеціальності в пріоритеті Республіки Казахстан. Попит на професіоналів в даних галузях, як показують проведені розрахунки, буде досить високим.

Інакше кажучи, підготовка для потреб країни висококласних фахівців в провідних зарубіжних університетах і дослідницьких центрах буде здійснюватися, виходячи з прогнозованих потреб казахстанського ринку праці. За основу взято середньостроковий (на найближчі п’ять років) прогноз по затребуваним спеціальностям і професіям, підготовлений з урахуванням перспектив майбутнього соціально-економічного розвитку країни в цілому і регіонів зокрема. Як показав проведений ретельний аналіз попереднього досвіду реалізації програми, точкова професійна підготовка є більш кращою. Подібний підхід буде максимально сприяти підготовці висококваліфікованих кадрів, затребуваних на підприємствах і в організаціях країни.

Джерело інформації:

https://camonitor.kz/35473-bolashak-investiruya-v-chelovecheskiy-kapital.html

3. Змішаний формат навчання в Північно-Казахстанському державному університеті

Пандемія коронавіруса позначилася  на діяльності вузу. За словами
в.о. ректора Є. Ісакаєва, університет планує готувати кадри в форматі «Blended Learning» з впровадженням в освітній процес технології змішаного навчання.

«Планується лекційні заняття здійснювати в режимі online, реального часу на платформах ZOOM. Практичні заняття будуть проводитися асинхронно через освітні платформи, електронну пошту, доступні месенджери. З дотриманням санітарно-епідеміологічного режиму буде дозволений доступ до лабораторій, обсерваторії для проведення досліджень докторантам, магістрантам, студентам випускного курсу, студентам Вищої школи медицини для проведення клінічної роботи, практичних завдань. Навчання для іноземних студентів залишається дистанційним», – розповів Є. Ісакаєв.

Для професорсько-викладацького складу і співробітників вузу організували курс підвищення кваліфікації «Система дистанційного навчання в умовах інформатизації та цифровізації». У серпні планують курси «Методи дистанційного навчання та ефективної організації навчального процесу».

Джерело інформації:

https://lenta.inform.kz/ru/smeshannyy-format-obucheniya-vybrali-v-vuze-sko_a3675466

4. Скільки грантів і на які спеціальності виділено в Казахстані

Кількість претендентів на державний освітній грант в цьому році понад 80 тис., З них 61 039 абітурієнтів здали документи через eGov.kz.

Також працюють віртуальні приймальні комісії вузів: фахівці через відео зв’язок консультують абітурієнтів, допомагаючи вибрати їм потрібну освітню програму. Через віртуальні приймальні комісії вузів документи здали 9 472 абітурієнта. Альтернативний варіант подачі документів зручний для тих, хто не зміг отримати ЕЦП. Документи таким способом можна здати до 30 липня включно. 53 тисячі казахстанських абітурієнтів зможуть отримати вищу освіту безкоштовно за рахунок держави, яка виділяє кошти на підготовку найбільш затребуваних на ринку праці кадрів. Великий попит спостерігається на фахівців у сфері інформаційних технологій, педагогів і будівельників. З урахуванням цієї тенденції зростає і освітнє держзамовлення за цими напрямками.

Однак самі гранти виділяються не вузам, а «йдуть» за абітурієнтами – все буде залежати від їх вибору. У 2020-2021 навчальному році велика кількість грантів виділено на спеціальність «Інформаційні технології» – 2468. Майбутніх IT-фахівців сьогодні навчають в 49 вузах країни. На спеціальність «Громадська медицина» виділено 2147 грантів. Підготовкою кадрів за цим напрямком займаються 11 медичних вузів.

В рамках академічної свободи вузів з 2019 року ведеться Реєстр освітніх програм, що дозволило оцінити якість програм шляхом проведення масштабної технічної та змістовної експертизи. На сьогодні до Реєстру включені 9130 освітніх програм, серед яких 541 нові і 83 інноваційні програми. Так, з 1 вересня вузами країни буде здійснюватися підготовка кадрів за такими інноваційними програмами, як «Прикладна аналітика даних», «Управління технологіями та інноваціями», «Біоінженерія», «Спортивна журналістика», «IT-підприємництво і цифрова економіка», «Цифрова педагогіка», «Високонавантажені інформаційні системи зі штучним інтелектом», «Обробка інформації та візуалізація даних»,

«Проектування цифрових аналітичних освітніх систем», «Природно-техногенні ризики», «Сільськогосподарська екологія», «Медичне право», «Прикладна епідеміологія» і ін.

Джерело інформації:

https://kapital.kz/gosudarstvo/88675/skol-ko-grantov-i-na-kakiye-spetsial-nosti-vydeleno-v-kazakhstane.html

5. Затверджено перелік вузів, які рекомендуються для навчання в рамках програми “Болашак”

Наказом міністра освіти і науки РК від 13 липня 2020 року №295 затверджено список рекомендованих зарубіжних вищих навчальних закладів для навчання в рамках програми “Болашак” в 2020 році. Завдяки змінам, внесеним до нові Правила відбору претендентів для присудження міжнародної стипендії “Болашак”, якісно і кількісно змінився список зарубіжних вищих навчальних закладів. До нього увійшли 138 зарубіжних вузів, що входять в топ-100 позицій двох і більше міжнародних академічних рейтингів, а саме QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities, Times Higher Education World University Rankings, The U.S. News & World Report Best Global University Ranking. У список також увійшли вищі навчальні заклади Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) з не менше 65 балами в рейтингу кращих світових університетів за версією видання The U.S. News & World Report Best Global University Ranking “, – повідомили в АТ” Центр міжнародних програм “.

Джерело інформації:

https://www.kt.kz/rus/education/utverzhden_perechen_vuzov_rekomenduemyh_dlya_obucheniya_v_1377901625.html

6. Прийом заяв до магістратури продовжено у зв’язку з карантином в Казахстані

Комплексне тестування в магістратуру стартує 1 серпня і триватиме до 15 серпня. Прийом заяв для участі в КТ проводиться приймальними комісіями вищих навчальних закладів через сайт Національного центру тестування МОН Республіки Казахстан. За підсумками Комплексного тестування свідоцтво видаватиметься в електронній формі через особистий кабінет трестованого. Прийом заяв для участі в конкурсі на присудження освітнього гранту на навчання в магістратурі буде здійснюватися з 16 по 20 серпня.

У цьому році для вступу до магістратури та докторантури передбачається ряд нововведень.

Джерело інформації:

https://forbes.kz/news/2020/07/16/newsid_229553

Білорусь

7. Центр білорусько-китайської дружби в Мінську

Центр білорусько-китайської дружби розпочав роботу на базі Мінського обласного інституту розвитку освіти.

Такі можливості центр отримав завдяки підтримці Республіканського інституту китаєзнавства імені Конфуція Білоруського державного університету, Інституту Конфуція Мінського державного лінгвістичного університету та Інституту Конфуція з науки і техніки Білоруського національного технічного університету.

В центрі зібрані фотоальбоми, в яких відображені найбільш значущі моменти з історії розвитку співробітництва в сфері освіти між Мінською областю та провінціями Китаю.

Планується, що на базі центру буде організовано взаємодію вчителів китайської мови. Приєднатися до спільноти педагогів можуть як викладачі китайської мови, так і представники адміністрації установ освіти, в яких планується вивчення китайської мови. Спільнота передбачає обмін сучасними методичними розробками, новими ідеями, творчими знахідками у викладанні.

Центр білорусько-китайської дружби створений з метою розширення міжрегіонального співробітництва Мінської області і провінцій Китаю в сфері освіти і культури, а також для зміцнення дружби і взаєморозуміння між народами Білорусі та Китаю. Поява такого центру стало черговою сходинкою в розвитку білорусько-китайського співробітництва в сфері освіти.

Джерело інформації:

https://www.belta.by/regions/view/tsentr-belorussko-kitajskoj-druzhby-zarabotal-v-minske-398740-2020/

8. У Білорусі стартувала приймальна кампанія у закладах вищої освіти.

Для абітурієнтів Білорусії свої двері відкриють 50 вузів, з них 8 приватних.

Вузи планують прийняти близько 55 тисяч студентів: 27 тисяч на місця державного замовлення освіти і 28 тисяч на платній основі.

Джерело інформації:

http://edu.gov.by/news/v-belarusi-startovala-priyemnaya-kampaniya-v-uchrezhdeniya-vysshego-obrazovaniya/

Туркменістан

9. Представники Туркменістану і ЮНЕСКО обговорили питання взаємодії у сфері освітніх технологій

В інноваційному інформаційному центрі Міністерства освіти Туркменістану в режимі відео зв’язку відбулася зустріч з представниками Інституту ЮНЕСКО з інформаційних технологій в освіті.

В ході переговорів було відзначено, що співпраця з ЮНЕСКО за такими напрямками, як освіта, наука, інноваційні технології, охорона і реставрація історичних і архітектурних пам’яток, є одним з ключових аспектів політики Туркменістану. У зв’язку з цим представники ЮНЕСКО запросили туркменську сторону взяти участь в реалізації низки проектів, пов’язаних з впровадженням цифрових технологій в освітній процес. Зокрема, сторони обговорили організаційні питання, пов’язані з подальшим проведенням серії онлайн-курсів, консультацій та інших навчальних заходів.

Джерело інформації:

http://www.turkmenistan.ru/ru/articles/45005.html

10. Туркменістан і ОАЕ мають намір розвивати партнерство в сфері цифрового освіти

У Міністерстві освіти Туркменістану відбулися переговори по відео зв’язку з міністром освіти Об’єднаних Арабських Еміратів, в рамках яких були обговорені перспективи двосторонньої співпраці.

В ході зустрічі була висловлена ​​обопільна зацікавленість в активізації співпраці між освітніми та науковими установами двох країн, обмін досвідом в області модернізації матеріально-технічної та навчально-методичної бази вузів, а також підготовки державних службовців та кваліфікованих кадрів для різних галузей економіки.

Учасники зустрічі приділили особливу увагу питанням розвитку цифрової освіти, організації дистанційного електронного навчання, в тому числі в рамках відео контактів між вищими навчальними закладами Туркменістану і ОАЕ.

Джерело інформації:

http://turkmenistan.gov.tm/?id=21341

11. Вступна кампанія-2020 Туркменістану: діапазон освітніх можливостей

У розпалі вступна кампанія-2020 року, яка в цьому році має ряд відмінностей. Її важлива особливість – значне розширення спектру пропонованих вузами напрямків спеціалізацій, що яскраво відображає інноваційний вектор розвитку країни, процеси модернізації і диверсифікації в системі освіти, так як інвестиції в інтелектуальний людський капітал – це інвестиції в поступальний розвиток держави і суспільства.

Лідер за кількістю нових напрямків підготовки – Туркменський державний інститут економіки і управління. У числі нових спеціальностей – банківська справа і грошовий обіг; фінансові ринки і фінансова безпека в цифровій економіці; цифрові технології в торгівлі та логістиці; інформаційні системи і технології (в економіці та управлінні); програмне забезпечення комп’ютерної системи. Бакалаврів в галузі міжнародних фінансів почне готувати і Туркменський державний інститут фінансів.


Джерело інформації:

https://e-cis.info/news/569/87929/