Січень 2022 р. – Західна Європа

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг Західної Європи
Січень 2022 р.

За матеріалами: University World News, The Gardian, Independent, Welt, Zeit, LeMonde, El Pais 

  1. Європейський диплом у центрі стратегії ЄС у галузі вищої освіти

18 січня 2022 р. Європейська комісія (ЄК) презентувала Європейську стратегію, в якій основним питанням є запровадження спільного європейського диплому, розширення Європейської університетської ініціативи, а також рекомендувала «наводити мости» для ефективного європейського співробітництва у сфері вищої освіти.

Метою створення Європейської стратегії є необхідність зосередитися на зміцненні до 2024 року європейського виміру у вищій освіті за допомогою флагманських ініціатив. Чотири провідні ініціативи включають в собі: розширення Європейської університетської ініціативи до створення 60 альянсів, до яких буде залучено 500 закладів; запровадження спільних європейських дипломів; розробка правового статуту університетських альянсів та впровадження Європейського студентського квитка. Іншими цілями є підтримка університетів як основ європейського способу життя, надання університетам можливостей бути рушіями зеленого та цифрового переходу, зміцнення університетів як рушіїв глобальної ролі та лідерства Європейського Союзу.

Поглиблення міжнародного співробітництва в Європі та за її межами сприятиме конкурентоспроможності університетів у світі, а також зміцненню систем вищої освіти в країнах-партнерах. Вказане дозволить підвищити привабливість Європи не лише як місця для навчання, а й як привабливого глобального партнера для співпраці в галузі освіти, досліджень та інновацій.

Водночас у стратегії не вистачає конкретних заходів, спрямованих на підвищення ефективності наукових досліджень.

Джерело інформації:
https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20220121143311811

  1. Міністри освіти Європи та Азії прагнуть активізувати міжрегіональні контакти в галузі вищої освіти

У середині грудня 2021 р. в онлайн-форматі відбулось восьме зібрання міністрів освіти Азія-Європа (ASEMME8), в якому взяли участь близько 120 міністрів та високопоставлених посадових осіб з 50 країн, а також представники університетських груп, неурядових організацій та інші зацікавлені сторони. В ході зібрання міністри освіти домовилися активізувати міжрегіональну, мобільність студентів, науковців та співробітників, оскільки глобальна пандемія дала поштовх для нових форм мобільності, включаючи віртуальні та «гібридні» обміни.

ASEMME проводиться кожні два роки, починаючи з 2008 року, для моніторингу співпраці у сфері вищої освіти між Азією та Європою, однак на цьому зібранні вперше міністри підтримали довгострокові цілі, викладені в Стратегії та Плані дій ASEM в галузі освіти на 2030 рік. Представники Тайланду охарактеризували цю Стратегію як «компас» для міжрегіонального співробітництва, який зосередився на чотирьох основних цілях: мобільність і обмін між Азією та Європою; забезпечення якості та акредитація освітніх кваліфікацій; сприяння зв’язкам освіти з бізнесом і промисловістю; навчання протягом усього життя, у тому числі в технічній та професійній освіті.

Міністри ASEM також домовилися про посилення інтенсивності діалогу між освітою, бізнесом і промисловістю між Азією та Європою, а також усунути перешкоди для працевлаштування в регіонах. Вони також наполягали на поширенні досвіду, який поєднує розвиток професійної компетентності з міжкультурним навчанням.

Джерело інформації:
https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20211217085508703

 

Великобританія 

  1. Мільйони працівників на критичних посадах у Великобританії можуть отримати Covid-тести у пріоритетному порядку

Відповідно до проекту плану уряду, розробленого для подолання дефіциту персоналу в освітній та інших галузях, мільйони працівників, які працюють на критичних посадах, можуть отримати тести на Covid-19 через своїх роботодавців у пріоритетному порядку.

На тлі занепокоєння щодо доступності тестів, Кабінет міністрів Великобританії склав список пріоритетних спеціальностей, до якого включили працівників в освітній та медичній сфері, а також співробітників у критично важливій інфраструктурі.

Це сталося після того, як Британська медична асоціація та Королівський коледж медсестер для полегшення вирішення кадрових проблем закликали медичний персонал віддавати перевагу експрес-тестам.

На початку 2022 р. до закладів вищої освіти та середніх шкіл мають доставити мільйони наборів для тестування, а керівники цих установ можуть двічі на тиждень замовляти тестування для студентів та співробітників. До пріоритетних спеціальностей віднесені також поліцейські, транспортники та вантажники. Безпрецедентний попит на тести викликаний діями уряду, який дозволив вакцинованим людям виходити з самоізоляції, якщо вони показують повторні негативні результати тесту.

Речник уряду заявив, що програма тестування у Великобританії є найбільшою в Європі і рекордні кількості тестів доставляють в аптеки та до помешкань тих, хто їх потребує. Разом з тим, міністр вакцин і охорони здоров’я Меггі Трап зазначила, що не володіє даними скільки британців зараз перебувають на самоізоляції.

Джерело інформації:
https://www.theguardian.com/world/2022/jan/04/millions-of-uk-critical-workers-could-get-priority-covid-tests  

  1. Керівники попереджають, що «дуже високий» рівень відсутності співробітників через Covid призведе до проведення навчання у новому році в онлайн форматі

Керівники навчальних закладів Великобританії повідомили, що найбільшу загрозу для викладацького складу становить зростання кількості випадків нового варіанту вірусу Omicron. Міністр освіти заявив, що зробить усе, що в його силах, щоб усі заклади були відкриті в січні.

Представник Асоціації керівників шкіл і коледжів Джефф Бартон зазначив, що освіта відновиться до нормального рівня в січні, після різдвяних канікул. Водночас труднощі будуть, якщо буде дуже високий рівень відсутності персоналу, що ймовірно призведе до закриття навчальних закладів і переведення груп та класів на дистанційне навчання на рік або  на короткий період часу в залежності від проходження епідемії.

Глава Агентства охорони здоров’я Великобританії заявив, що варіант Omicron є ймовірно найбільш значною загрозою, яку мали з початку пандемії. Багато навчальних закладів були змушені закрити класи або  через велику кількість захворювань та серйозну нестачу персоналу.

Хелен Осгуд з організації Voice Community зазначила, що як і з варіантом Delta, картина з Omicron, ймовірно, буде відрізнятися по всій країні, причому деякі області постраждають більше, ніж інші.

Джерело інформації:
https://www.independent.co.uk/news/education/education-news/staff-absences-covid-online-learning-b1977352.html  

  1. Студенти та співробітники з інвалідністю стикаються з дискримінацією в провідних університетах Великобританії

Дослідження проведене в університетах Russell Group засвідчило, що студенти-інваліди зазнають знущань, переслідувань та дискримінації, що спонукало опитуваних заявити про «широко поширені» проблеми в освіті у цій сфері.

Нещодавно оприлюднені документи засвідчила, що Університет Шеффілда не використовував плани підтримки, розроблені для допомоги студентам-інвалідам під час занять, у той час як деякі співробітники з обмеженими можливостями повідомили, що відчувають тривогу і навіть суїцидальні настрої через відсутність допомоги. Студенти цього університету розповіли, що відчувають себе обманутими університетом та викладачами і вказують на непоодинокі випадки відсутності підтримки в університеті Шеффілді.

У своєму звіті університет визнав, що дотримання планів з підтримки навчання студентів-інвалідів знаходиться на вкрай низькому рівні. 14% респондентів відзначили, що їхні потреби не забезпечуються, а 45% – що забезпечуються частково.

Студенти-інваліди у Великобританії попередили, що ненадання підтримки  є широко поширеною проблемою. 

За результатами опитування керівництво Університету Шеффілда заявило, що було розроблено план дій для покращення ситуації зі створення належних умов для забезпечення навчання інвалідів.

Джерело інформації:
https://www.independent.co.uk/news/education/education-news/disabled-students-staff-university-survey-b1997282.html   

Німеччина

  1. Час імпровізованих рішень в університетах має закінчитися

Зараз німецькі студенти навчаються у четвертому семестрі в умовах пандемії і психічна напруженість серед них є вище середнього рівня. При цьому визначається, що заміна ноутбуком аудиторії не є виходом із ситуації.

У жовтні 2021 р. розпочався черговий зимовий семестр, при цьому відзначалась мала кількість випадків захворювання на коронавірус і високий рівень вакцинації студентів. Водночас, більшість викладачів все ж проводили свої семінари та лекції у дистанційному форматі і мало хто проводив свої курси особисто. При цьому, університетам досі не надано жодних критеріїв, за якими вони можуть приймати рішення за чи проти аудиторного навчання.

У багатьох федеральних землях рішення про особисту присутність або дистанцію приймалось та передавалось від вищого рівня на нижчий, що засвідчує про невизначеність чітких критеріїв для переведення занять на дистанційне навчання. Крім того, «гібридне» навчання не стало панацеєю.

У зв’язку з цим, в університетах час прийняття імпровізованих рішень має закінчитися і студентам терміново потрібна надійність у плануванні навчання. Крім того, німецький студентський союз повідомляє про різке збільшення попиту та часу очікування на психологічні консультації. Університетам потрібен чіткий курс боротьби з пандемією, не підриваючи автономію університетів.

Таким чином, Міністру освіти та досліджень ФРН Беттіні Старк-Ватцінгер  належить визначити чіткий курс у боротьбі з пандемією, при цьому не повинна порушуватись автономність університетів. Міністр повинен наполягати на єдиному національному підході до врегулювання криз і виступати за пріоритет особистого навчання у федеральних землях, враховуючи високий рівень вакцинації.

Джерело інформації:
https://www.welt.de/debatte/kommentare/article236508947/Corona-Politik-Die-Zeit-der-Notloesungen-an-den-Unis-muss-vorbei-sein.html

  1. Гуманітарні науки замість кваліфіковних робітників – зворотна сторона академічного буму

У Німеччині готується надто мало студентів для виробничих професій або для медичного догляду. Натомість багато молодих людей відвідують курси, на які немає безпосереднього попиту. Крім того, збільшується також кількість людей, які починають свою кар’єру без будь-якої професійної підготовки.

Багатьох випускників шкіл приваблюють навчальні курси, де і так багато  слухачів. Як приклад – психологія, на курсах з цього предмету навчається понад 100 тис. студенті, утричі більше, ніж у 2000 р. (34 тис.). Федеральне статистичне управління ФРН нараховує близько 33 000 політологів-початківців, 20 000 соціологів та 23.000 науковців з соціальних наук.

Натомість, лише 37 000 слухачів вивчають професії у галузі сантехніки, опалення та техніки з кондиціонування повітря, які користуються високим попитом серед працедавців.

Джерело інформації:
https://www.welt.de/politik/deutschland/plus236441911/Azubi-Mangel-Die-Kehrseite-des-Akademikerbooms.html  

  1. Федеральний міністр освіти планує запровадити реформу Bafög

Міністр ФРН з питань освіти та досліджень Беттіна Старк-Ватцінгер планує адаптувати фінансову підтримку студентів в рамках програми Bafög до реальної ситуації. Першим кроком, на її думку, є підвищення розмірів субсидій та звільнення їх від податків. Міністр вважає, що підтримка навчання повинна стати привабливішою, сучаснішою та гнучкішою, а також краще відповідати реаліям і потребам студентів. Крім того, спонсорські періоди повинні стати довшими, студенти матимуть можливість легше змінити спеціальність, а також зростуть вікові обмеження.

Міністр Старк-Ватцінгер також хоче підтримати студентів першого курсу з бідних сімей за допомогою пакета допомоги в розмірі до 1500 євро. Вона вважає, що високі витрати на початку навчання, наприклад, на ноутбук, не повинні бути перешкодою.

На другому етапі, студентські позики у довгостроковій перспективі стануть більш незалежними від фінансового стану батьків. Уряд хоче запровадити так зване базове забезпечення, яке має складатися з єдиної гарантованої суми для всіх і додаткової суми залежно від доходу батьків. Останніми роками відзначається зменшення кількості студентів, які отримують студентські позики, у 2012 році було 979 000 одержувачів, а у 2021 р. їх було лише 639 000.

Джерело інформації:
https://www.zeit.de/wirtschaft/2021-12/bafoeg-reform-bundesbildungsministerin-bettina-stark-watzinger-schnell

Франція

9.   Вища освіта: «Платити чи не платити за навчання?»

Питання безкоштовної або платності вищої освіти є неоднозначним, а реальна практика свідчить про наявність багатьох нюансів, про що зазначив академік Ізабель Барт, пропонуючи стягувати плату за навчання в залежності від доходів сім’ї.

Суперечка про платне навчання виникла через дискусію, яку ініціював  президент Франції. Крім того, Конференція директорів французьких шкіл менеджменту (CDEFM) звернулась про звільнення від сплати податків для приватних студентів.

Таким чином питання платити чи не платити за навчання ділить французьке суспільство навпіл. Для окремих студентів наявність безкоштовної освіти не підлягає обговоренню, оскільки для них вона є  спільним благом. Інші вважають освіту як інвестицію, тобто можливість будувати краще майбутнє для своїх дітей.

Франція практикує безкоштовну освіту для більшої кількості бажаючих у порівнянні з європейськими державами та США. У свою чергу, система плати за навчання у Франці є досить гнучкою та широкою.

Джерело інформації:
https://www.lemonde.fr/idees/article/2022/01/31/enseignement-superieur-payer-ou-ne-pas-payer-pour-etudier_6111723_3232.html

  1. Президент наголосив на необхідності реформи системи вищої освіти

Поділ між вищими школами та університетами, який є «несправедливим та неефективним», здійснюється лише для збереження особливих інтересів окремих політичних сил. На конференції президентів університетів Франції, яка відбулась 13 січня ц.р., президент республіки Еммануель Макрон відзначив тривалі дисфункції у французькій системі вищої освіти та окреслив напрями можливої реформи.

Одним із важливих аспектів цієї реформи буде скасування сегментації між вищими школами, в яких продовжують своє навчання випускники підготовчих класів, та університетами шляхом надання університетам повноважень з підготовки студентів з момента отриманнями ними ступеня бакалавра.

Франція наразі є винятком у міжнародному ландшафті вищої освіти, оскільки найкращі студенти вищих шкіл систематично залишають навчальні заклади після отримання диплома бакалавра.

Крім того, відзначається невідповідність системи освіти сучасним потребам. Так, для студентів, які навчаються в середніх школах, виділяється в 1,5 рази більше державних грошей (15 710 євро на учня на рік), ніж для тих, хто навчається в університетах (10 110 євро на рік).

Джерело інформації:
https://www.lemonde.fr/idees/article/2022/01/28/il-est-temps-de-depoussierer-le-systeme-post-baccalaureat-public_6111338_3232.html

  1. Розширення приватної вищої освіти

Сектор приватної вищої освіти Франції розвивається високими темпами, що обумовлено деградацією іміджу університетів. Реформа системи освіти, яка призвела до збільшення фінансової підтримки з боку держави, призвела до росту приватних закладів.

Так, бізнес-школа EM Normandy відкрила свій новий кампус у районі Кліші-ла-Гаренн (О-де-Сен) у м. Париж. Кампус, розташований у районі, де багато офісів великих компаній (Etam, L’Oréal або Amazon France), прийме на початку навчального року 3000 студентів.

Відзначається значне розширення цієї бізнес-школи, зокрема у 2011 р. її річний бюджет становив 20 мільйонів євро, а у 2022 р. вона розраховує на 65 мільйонів.

Восени, поки університети вимушені були економити, EM Normandie оголосила, що за останні вісімнадцять місяців набрала тридцять двох викладачів-дослідників на постійній основі. 

Зростання цієї бізнес-школи відображає бурхливий рост приватного сектору вищої освіти у Франції. За двадцять років кількість студентів у цих закладах подвоїлася, а в державній освіті – їх кількість збільшилась лише на 17%. За даними Міністерства вищої освіти Франції, на початок 2020 навчального року сектор об’єднав 592 600 студентів, або 21% кількості усіх студентів.

Джерело інформації:
https://www.lemonde.fr/campus/article/2022/01/17/l-insolente-sante-de-l-enseignement-superieur-prive_6109765_4401467.html

Іспанія

12. Новий закон про вищу освіту повинен визначати горизонти

Позиція міністерства університетів Іспанії щодо законопроекту про вищу освіту полягає у тому, що майбутній закон не може бути дуже нормативним і повинен визначати горизонти: такі як доступна наука або навчання протягом усього життя.

Професор політології Джоан Субіратс, відповідальний представник міністерства університетів, вважає, що новий університетський закон Іспанії має відповідати викликам 21 століття.

Він відзначив, що це дуже просунутий законопроект запропонований за останні 20 років, які минули з моменту прийняття LOU (Органічне законодавство про університети).

Законопроєкт належним чином відображає університетську систему, яка має чотири основні складові: Європейський Союз; держава, яка виконує роль планування, перерозподілу та оцінки; місцеві громади, на які припадає 77% фінансування; автономія університетів. Джоан Субіратс відзначає, що закон не може бути дуже регулятивним а, натомість, має визначити горизонти вищої освіти у таких напрямах: відкрита доступна для усіх наука, громадська наука (дослідження, що проводяться спільно науковцями та волонтерами) та навчання протягом усього життя.

Джерело інформації:
https://elpais.com/educacion/universidad/2022-01-23/joan-subirats-los-chiringuitos-no-podran-ser-universidades.html