ОГЛЯД
ринку освітніх послуг країн СНД
Травень 2021 р.
РЕСПУБЛІКА КАЗАХСТАН
- Вперше студентка з Казахстану стала переможницею Global Student Entrepreneur Awards
Аружан Аманбаєва виграла премію The Social Impact Award 2021 зі своїм бізнес-проектом The Soul Education. Стати лідером міжнародного конкурсу було непросто – в змаганні взяли участь 38 країн і 1600 робіт. Разом з Казахстаном місця в фіналі розділили учасники з Мексики, Танзанії, Канади та Домінікани. Відзначимо, раніше цю престижну міжнародну премію не отримували представники Казахстану та представники країн СНД.
Аружан Аманбаєвій 19 років, вона є студенткою Казахстансько-Британського технічного університету, молодим підприємцем і засновником школи The Soul Education. Ідея зі школою The Soul прийшла до Аружан ще в 2018 році. Будучи ученицею 11 класу, вона стала першим кваліфікованим учителем «пісочної терапії» в Казахстані.
«Вперше з нами Казахстан і він зміг довести свою велику значимість у світовому бізнесі зі своїм проектом The Soul», – зазначили організатори проекту.
У найближчі 3 роки Аружан з командою планують вийти на ринок СНД і розвивати школу і додаток The Soul на міжнародному рівні.
EO Global Student Entrepreneur Awards (EO GSEA) – це найпрестижніший міжнародний конкурс для студентів, які володіють та управляють бізнесом під час навчання в коледжі або університеті. Високоякісна мережа підтримки, в яку входять понад 15 000 лідерів-однодумців з 61 країни.
Джерело інформації:
https://kapital.kz/gosudarstvo/95627/vpervyye-studentka-iz-kazakhstana-stala-pobeditel-nitsey-global-student-entrepreneur-awards.html
- Уряд Казахстану створює атлас робочих місць
Міністерство праці та соціального захисту населення Казахстану представило представникам центральних органів влади розширений Атлас нових професій та компетенцій. Розширення Атласу має на меті запровадити інноваційні стратегії професійного розвитку та не відставати від економічних тенденцій, що впливають на можливості працевлаштування в країні.
Атлас містить аналіз основних технологічних тенденцій, які, за прогнозами, можуть критично змінити ринок праці в дев’яти пріоритетних галузях економіки, включаючи гірничо-металургійний комплекс, нафтогазову промисловість, сільське господарство, транспорт і логістику, машинобудування, ІКТ, енергетику, туризм та будівництво. Прогнозний алгоритм Атласу базується на технології швидкого передбачення за участю галузевих експертів, державних установ та галузевих асоціацій. Прогнозуючи зміни на ринку праці на найближчі п’ять-десять років, Атлас визначив 239 нових кар’єр та 95 професій, що зазнали значної трансформації, і 129 покликань, що в даний час занепадають.
Джерело інформації:
https://astanatimes.com/2021/05/kazakh-government-creates-atlas-of-jobs-to-improve-professional-development-and-education-standards-tackle-unemployment/
- Дія ліцензії університету іноземних мов і ділової кар’єри призупинено
До Комітету із забезпечення якості в сфері освіти і науки МОН РК надійшло звернення зі скаргою на якість освіти, що надається Університетом іноземних мов і ділової кар’єри.
В рамках контролю було проведено зріз знань студентів Університету іноземних мов і ділової кар’єри. 97% учнів не змогли подолати пороговий бал і підтвердити достатній рівень знань і компетенцій, придбаних в процесі навчання.
«В ході перевірки виявлено, що заняття в Університеті іноземних мов і ділової кар’єри проводяться не за розкладом. Результати зрізу знань і опитування показали низький рівень якості освіти та слабку участь роботодавців у підготовці кадрів. У вузі не дотримуються принципи академічної чесності: курсові роботи студентів не проходять через систему перевірки на запозичення, а дипломні роботи допускаються до захисту навіть при встановленні порушення принципів академічної чесності. В цілому, університетом допущені грубі порушення законодавства в сфері освіти», – пояснила голова Комітету із забезпечення якості в сфері освіти і науки Гулзат Кобенова.
Нагадаємо, що в кінці минулого року був опублікований рейтинг освітніх програм вузів, підготовлений НПП «Атамекен» на замовлення МОН РК. У переліку 10 вузів-аутсайдерів на думку роботодавців значиться і Університет іноземних мов та ділової кар’єри.
Згідно із законодавством у разі призупинення дії ліцензії студенти можуть перевестися в інші вищі навчальні заклади, не чекаючи усунення вузом виявлених порушень.
Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/199520?lang=ru
- Два стартапи студентів-медиків з Караганди визнані кращими в республіканському конкурсі
Команди Медичного університету Караганди стали переможцями конкурсу студентських стартапів і бізнесів Tumar Student Business Challenge.
Він проводився втретє в рамках ініціативи компанії ERG (Євразійська Група) «Екосистема студентського підприємництва». В цьому році на конкурс представили свої стартапи і проекти 106 команд університетів і коледжів з Караганди, Актобе, Костанаю і Павлодару. П’ятнадцять з них визначені переможцями.
Студенти-медики з Караганди вийшли з двома стартапами – соціальної аптеки та локальної компанії з продажу товарів медичного призначення через торгові автомати (вендингова торгівля) і подальшої утилізації виробів. Обидва увійшли в число кращих.
Розробники отримали запрошення на Entrepreneurial Meetup, який пройде в Нур-Султана. Всі команди-переможці зможуть стати резидентами проекту «Екосистема студентського підприємництва» і брати участь у всіх його ініціативах.
Екосистема студентського підприємництва була запущена в 2017 році за ініціативою компанії ERG (Євразійська Група) в партнерстві з Алмати менеджмент університетом та Асоціацією друзів Тель-Авівського університету в Казахстані.
Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/karaganda/press/news/details/200882?directionId=368&lang=ru
- Казахстан збільшить кількість грантів для таджицьких студентів
За підсумками двосторонніх переговорів у вузькому і розширеному форматах президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв і президент Таджикистану Емомалі Рахмон провели спільний брифінг для засобів масової інформації. Глава Казахстану підкреслив, що Таджикистан для Казахстану – не просто партнер по регіону, а братська і близька країна.
Президент Казахстану зазначив, що сьогоднішні переговори ще раз підтвердили високий рівень відносин між Казахстаном і Таджикистаном. Касим-Жомарт Токаєв поінформував про досягнення конкретних угод з актуальних питань двостороннього та багатостороннього взаємодії і висловив впевненість, що вони будуть сприяти підвищенню добробуту народів двох країн.
Оцінюючи підсумки зустрічі на вищому рівні, Касим-Жомарт Токаєв заявив, що сторонам вдалося визначити ключові напрямки подальшої взаємодії.
«Казахстан збільшить кількість освітніх грантів для таджицьких студентів. Ці заходи зблизять нашу молодь, будуть сприяти збереженню спадкоємності істинно дружніх взаємин між нашими країнами», – додав Касим-Жомарт Токаєв.
Джерело інформації:
https://kapital.kz/gosudarstvo/95806/kazakhstan-uvelichit-kolichestvo-grantov-dlya-tadzhikskikh-studentov.html
- 38 вузів позбавили понад 150 додатків до ліцензії з непрофільних напрямів
З минулого року 38 вузів позбавили понад 150 додатків до ліцензії з непрофільних напрямів. Ще чотири університети повернуть ліцензії по 14 напрямам після завершення поточного навчального року. Комітет із забезпечення якості в сфері освіти і науки МОН РК веде роботу по профілізації вузів.
Додатки до ліцензій за напрямами, що не відповідає кваліфікаційним вимогам, повертають як державні, так і приватні вузи.
Нагадаємо, на третьому засіданні Національної ради суспільної довіри Глава держави доручив посилити вимоги до вузів. Зокрема, забезпечити поетапну профілізацію вузів, підвищення спеціалізації та якості вищої освіти.
Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/205263?lang=ru
- Казахстан розширив географію «Болашак»
Казахстан розширив з чотирма новими країнами географію навчання студентів в рамках освітньої програми «Болашак».
У їх число увійшли Австрія, Чехія, Ірландія і Південна Африка. Також до списку увійшов Гонконг (Китай).
Таким чином, тепер казахстанці зможуть навчатися за програмою «Болашак» вже в 27 країнах.
Незважаючи на пандемію, Центр міжнародних програм збільшив і кількість вузів для навчання. Якщо в минулому році їх було 138, то на 2021-2023 роки їх кількість збільшилася до 207 вузів.
У 2021 році для навчання за програмою «Болашак» виділено 1055 стипендій. 555 з них будуть розподілені за програмами магістратури, резидентури, докторантури та стажування. Ще 500 стипендій отримають вчені Казахстану.
Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/204550?lang=ru
- Стипендії студентів, магістрантів і докторантів будуть надходити безпосередньо на карткові рахунки
Стипендії студентів, магістрантів і докторантів будуть надходити безпосередньо на карткові рахунки. Про це було сказано під час апаратної наради МОН Республіки Казахстан. У пілотному режимі поки беруть участь три вузи, наразі до них приєднаються ще 21 вуз.
Функцію по виплаті стипендій буде виконувати Фінансовий центр. У свою чергу, вузи будуть представляти інформацію по успішності і статусу студентів (надходження, завершення, відрахування і т.д.) через відповідну інформаційну систему.
Зазначені дані будуть звірятися Фінансовим центром з державними базами даних. Після повної звірки інформаційна система автоматично буде виконувати розрахунок розміру стипендії та формувати платіжні доручення, які в подальшому будуть направлені в банки другого рівня для перерахування коштів студентам.
Таким чином, нова система забезпечить прозорість грошових коштів, що виділяються щорічно державою як на стипендії, так і на навчання в вузах, через адресне перерахування коштів безпосередньо студенту.
Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/203519?lang=ru
РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ
- Республіка Білорусь – Республіка Сьєрра-Леоне: співпраця в сфері освіти
Відбулася зустріч Міністра освіти Республіки Білорусь Карпенко І.В. з Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Сьєрра-Леоне в Російській Федерації та Республіці Білорусь (за сумісництвом) Мохамедом Йонгаво.
В даний час між Республікою Білорусь та Республікою Сьєрра-Леоне відсутні контакти в сфері освіти, відсутня нормативна правова база співробітництва в сфері освіти, в тому числі на міжвузівському рівні.
«Вважаємо, що першими кроками на шляху налагодження співпраці потрібно встановити прямі зв’язки між провідними закладами вищої освіти Білорусі і навчальними закладами Сьєрра-Леоне – підкреслив Міністр.
Глава відомства також поінформував Посла про можливість надання громадянам Сьєрра-Леоне грантів на навчання в білоруських установах освіти в рамках реалізації відповідного Указу Глави держави.
Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/respublika-belarus–respublika-serraleone-sotrudnichestvo-v-sfere-obrazovaniya/
- Про білорусько-таджицькі відносини у сфері освіти
Відбулася зустріч Міністра освіти Республіки Білорусь з Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Таджикистан в Республіці Білорусь.
Сторони висловили зацікавленість в активізації прямих міжуніверситетських контактів.
На зустрічі також обговорювалися перспективи поглиблення співробітництва Білорусі та Таджикистану, можливості для реалізації спільних проектів, в тому числі щодо розширення переліку спільних освітніх програм, активізації роботи спільних освітніх факультетів по набору на навчання таджицьких громадян.
Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/o-belorusskotadzhikskikh-otnosheniyakh-v-sfere-obrazovaniya/
- З акцентом на підвищення якості освіти у взаємодії з замовниками кадрів
Міністр освіти І.В. Карпенко в рамках робочої поїздки у Вітебську область відвідав Вітебський державний технологічний університет.
Під час зустрічі колективом університету Міністр освіти І.В. Карпенко зупинився на питанні підготовки майбутніх фахівців і підключення до цього безпосередніх роботодавців.
Глава відомства обговорив з представниками Вітебського технічного університету закладену в нову редакцію Кодексу про освіту дистанційну форму навчання, розробку нової освітньої платформи, помітивши, що вона не замінить класно-урочну систему, яка виконує соціокультурну, розвиваючу і виховну функції.
Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/s-aktsentom-na-povyshenie-kachestva-obrazovaniya-vo-vzaimodeystvii-s-zakazchikami-kadrov/
- Ядерна енергетика як сфера майбутньої діяльності
У Мінську пройшов Перший молодіжний атомний форум «ProAtom»!
На майданчику Національної бібліотеки Білорусі зібралися близько 400 студентів провідних вузів країни, які обрали ядерну енергетику як сферу своєї майбутньої діяльності.
Тема форуму – важлива і актуальна. Білорусь завершує будівництво атомної станції, а значить, попит на молодих фахівців – компетентних, ініціативних, цілеспрямованих – буде високим. Найталановитіші зможуть стати частиною команди великого проекту БелАЕС.
Сьогодні в республіці сформована національна система підготовки кадрів, необхідна для забезпечення ядерної енергетики висококваліфікованими фахівцями, а також для подальшого підтримання відповідного рівня знань для безпечної, надійної і ефективної експлуатації АЕС.
Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/yadernaya-energetika-kak-sfera-budushchey-deyatelnosti/
- Фахівців в галузі міжнародного кіберправа готуватимуть в магістратурі Білоруського державного університету
Нова профілізація «Міжнародне кіберправо» (International Cyber Law) для іноземних студентів відкрита в БДУ. Діяти вона буде в рамках спеціальності «Юриспруденція» факультету міжнародних відносин.
Освітня програма передбачає міждисциплінарність, міжкафедральну взаємодію і включає вивчення міжнародного публічного і приватного права, права міжнародної безпеки, технічних механізмів захисту особистих даних, правового регулювання і соціальних мереж, а також особливостей міжнародного гуманітарного права в умовах кіберпростору.
Нововведення зумовлені вдосконаленням програм підготовки фахівців II ступеня вищої освіти, розвитком інформаційних технологій і оперативним реагуванням на потреби ринку праці.
Навчання буде вестися англійською мовою.
Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/spetsialistov-v-oblasti-mezhdunarodnogo-kiberprava-budut-gotovit-v-magistrature-bgu/
РЕСПУБЛІКА АЗЕРБАЙДЖАН
- Міжнародна конференція з управління освітою
Конференція, вперше організована на тему управління освітою, спрямована на висвітлення майбутніх завдань в області «Освіта в відповідно до вимог XXI століття».
Під час конференції відбулися такі сесії як «Лідерство та управління в освіті», «Якість в освіті», «Управління дистанційним навчанням», «Організація інклюзивної освіти», і «Центральноазіатський досвід управління освітою», в цілому було заслухано 65 доповідей.
Джерело інформації:
https://edu.gov.az/ru/news-and-updates/16061-2
- Міністр освіти зустрівся з делегацією Турецької Республіки
Міністр освіти Емін Амруллаєв зустрівся з делегацією на чолі з новим послом Туреччини в Азербайджані Джахітом Багчі і головою Фонду освіти Туреччини Бірол Айгюн.
В ході зустрічі були обговорені поточний стан та перспективи співпраці двох країн у сфері освіти.
Після закінчення зустрічі був підписаний протокол між Міністерством освіти Азербайджанської Республіки і Фондом освіти Туреччини.
Джерело інформації:
https://edu.gov.az/ru/news-and-updates/16224-2