Вересень 2021 р. – СНД

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг країн СНД
Вересень 2021 р.
 

РЕСПУБЛІКА КАЗАХСТАН 

  1. Фахівців-вірусологів будуть готувати в національному ВНЗ Казахстану

КазНУ ім. аль-Фарабі спільно з Науково-дослідним інститутом проблем біологічної безпеки (НДІПББ) готуватимуть фахівців-вірусологів. Йдеться про магістрантів і докторантів. Відповідне доручення дав Міністр освіти і науки. Він зазначив, що пандемія вказала на необхідність підготовки фахівців в області епідеміології та вірусології.

Нагадаємо, що саме співробітники НДІПББ МОН РК створили казахстанську вакцину проти Covid-19.

Ректор національного вузу і генеральний директор НДІ проблем біологічної безпеки вже підписали відповідну угоду. Зараз КазНУ спільно з НДІПББ розробили нову освітню програму в області вірусології.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/forum-put-v-nauku–razvitie-liderskikh-kachestv-dlya-realizatsii-samostoyatelnykh-nauchnykh-proektov/

  1. Публікація міністра освіти і науки про прийом в магістратуру і докторантуру

Асоціацією вузів РК і Радою ректорів вузів на засіданні в рамках серпневого наради були внесені пропозиції, що стосуються прийому в магістратуру і докторантуру.

Після детального обговорення було прийнято рішення щодо змін в Правила прийому.

Тепер прийом в магістратуру і докторантуру буде проводитися два рази на рік. Відповідно вступні іспити в магістратуру і докторантуру будуть організовані двічі: традиційно в серпні і додатково в грудні.

Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/251648?lang=ru

  1. Пройти стажування за кордоном зможуть 500 казахстанських учених

Триває відбір вчених, які відправляться на стажування за кордон за програмою «Болашак».

Провідні фахівці тепер зможуть пройти стажування за рахунок держави і провести спільні наукові дослідження в кращих вузах і наукових центрах світу. Серед них університети США (Джордж Вашингтон, Мічиган, Вайомінг, Вісконсін, Пенсільванія, Бостон, Огайо, Інститут міжнародних досліджень Мідлберрі), Великобританії (Лондонський Імператорський коледж, Рідінг університет, Ліверпуль, Manchester Metropolitan University), Федеративної Республіки Німеччина (Берлінський університет ім. Гумбольдта), Японії (Токійський університет), Бельгії (KU Leuven) і ін.

Відбір вчених, що бажають пройти стажування в кращих зарубіжних навчальних закладах по категорії «Вчені», проводить Центр міжнародних програм «Болашак».

Загальний стаж роботи кандидатів на стажування повинен становити не менше 3 (трьох) років, в тому числі останні 12 (дванадцять) місяців в обраній галузі спеціалізації.

Джерело інформації:
https://kapital.kz/gosudarstvo/98643/proyti-stazhirovku-za-rubezhom-smogut-500-kazakhstanskikh-uchenykh.html

  1. Стипендії студентів, магістрантів і докторантів підвищилися

В рамках реалізації доручення Президента і передвиборної програми партії «Nur Otan» з 1 вересня цього року підвищено стипендії студентів, магістрантів і докторантів казахстанських вузів. Стипендії бакалаврів збільшено на 20%, магістрантів і докторантів – на 15%.

Джерело інформації:
https://www.inform.kz/ru/stipendii-studentov-magistrantov-i-doktorantov-povysilis-v-kazahstane_a3834103

  1. Університет іноземних мов та ділової кар’єри позбавлений генеральної ліцензії

Університет іноземних мов та ділової кар’єри в м. Алмати позбавлений генеральної ліцензії. Раніше МОН РК повідомляв про те, що вуз на межі закриття і позбавлення генеральної ліцензії. За підсумками повторної перевірки з 46 пунктів перевірочного листа виявлені порушення по 39 пунктам.

Університету надали час для усунення всіх невідповідностей, проте вуз не зміг поліпшити якість освітніх послуг, більше займався судовими розглядами з Комітетом щодо забезпечення якості в сфері освіти і науки МОН РК.

Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/259609?lang=ru

  1. Більше 11 тисяч казахстанців перевелись з закордонних ВНЗ до національних вузів у 2021 році

 «За підсумками зимової та літньої сесій понад 11 тисяч студентів, які раніше отримували знання за кордоном, виявили бажання перевестися в казахстанські вузи. Вони прийняті за спрощеним порядком переведення і зараз навчаються у вітчизняних вищих навчальних закладах. Це такі вузи, як Казахський національний університет імені аль-Фарабі, Казахський національний жіночий педагогічний університет, Університет Народного господарства, Казахський національний дослідний  інститут імені К. Сатпаєва і інші вузи. Зазначу, що в минулому році із зарубіжних вузів в наші університети перевелися близько 15 тисяч студентів», – повідомив директор

Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/260195?lang=ru

  1. Казахстанська молодь стала більше захоплюватися наукою

Збільшився приплив молоді в науку. Кількість вчених у віці до 35 років збільшилася з 6,4 тисяч в 2011 році до 8,1 тисяч в 2020 році.

Діє нова модель управління наукою і нові механізми фінансування науки (базове, грантове, програмно-цільове фінансування).

Посилено нормативна правова база, яка регламентує науку.

Вперше в грудні 2015 року Главою держави нагороджені 40 лауреатів нової Державної премії Республіки Казахстан в області науки і техніки імені аль-Фарабі. У 2019 премія присуджена 29 лауреатам, в 2020 році – 15. Щорічно присуджуються 6 іменних премій і 75 державних наукових стипендій, в тому числі 50 – для талановитих молодих учених.

Створена Рада молодих вчених при Міністерстві. Вперше для молодих вчених проводиться конкурс на грантове фінансування наукових досліджень на 2020-2022 рр.

 Спостерігається значне зростання активністю публікацій казахстанських учених в міжнародних рейтингових виданнях.

На сьогодні загальна кількість публікацій казахстанських учених в базі даних Scopus в порівнянні з 2011 роком зросла в 34 рази (з 577 до 19 879), в базі даних Web of Science – в 59 разів (з 425 до 25 088).

 За останні п’ять років кожна п’ята публікація казахстанських учених потрапляла в топ-25% наукових журналів світу. У 2019 7 казахстанців увійшли в 1% найбільш цитованих робіт в світі в своїй предметній області.

Джерело інформації:
https://www.inform.kz/ru/kazahstanskaya-molodezh-stala-bol-she-uvlekat-sya-naukoy_a3841148

  1. Понад три млн кадрів підготували казахстанські вузи за роки незалежності

Вища освіта в Казахстані за роки незалежності пройшло довгий шлях і зазнало чимало перетворень.

Як повідомили в прес-службі Міністерства освіти і науки РК, на момент придбання Незалежності в Казахстані функціонувало 61 вищий навчальний заклад. На сьогодні їх кількість становить 128 ВНЗ.

За роки незалежності підготовлені 3,2 млн. кадрів з вищою освітою. Якщо в 1991 році випуск фахівців з вищою освітою склав 42,2 тис. чол., то на сьогодні – 176,4 тис. чол.

З 2010 року Казахстан є учасником Болонського процесу. Здійснено перехід до триступеневої моделі підготовки кадрів: бакалаврат – магістратура – докторантура.

Важливим показником якості та привабливості вітчизняної системи вищої освіти виступає ступінь її інтернаціоналізації. Кількість іноземних студентів в 2020 р склало – 29 069 чол. (У 2010 р – 10 361чел., 2016 г. – 12 837 чол., В 2019 р. – 39 558 чол.). Число казахстанських вузів в міжнародному рейтингу кращих університетів світу QS, зросла з 5-ти до 10 (за 2011 рік, 2020 рік, відповідно). Казахстанський вуз (КазНУ ім. Аль-Фарабі) увійшов в топ-200 кращих університетів світу за рейтингом QS.

2011 році прийнято Закон РК «Про науку», який регулює суспільні відносини в галузі науки і науково-технічної діяльності, визначає основні принципи і механізми функціонування і розвитку національної наукової системи РК.

Джерело інформації:
https://www.inform.kz/ru/bolee-treh-mln-kadrov-podgotovili-kazahstanskie-vuzy-za-gody-nezavisimosti_a3841165

  1. Сенатори обговорили питання якості юридичної освіти

За інформацією Міністерства освіти і науки Республіки Казахстан сьогодні в країні діють 128 вищих навчальних закладів, з них 67 готують юристів. За останні 5 років на підготовку юристів було виділено 1480 грантів і випущено понад 124 тис. юристів.

У своєму виступі голова профільного Комітету Сенату зазначив, що Глава держави в Посланнях народу Казахстану особливу увагу приділяє підвищенню якості освіти.

«Для якісного втілення в життя реформ, в тому числі в правоохоронній та судовій системах суспільству і державі потрібні юридичні кадри нової формації, що володіють професійними компетенціями у сфері юриспруденції, що відповідають вимогам сучасного ринку праці, патріотично налаштовані і орієнтовані на захист прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави» – сказав сенатор.

Учасники засідання, серед яких були також представники вищих навчальних закладів зазначили, що створення юридичних факультетів в непрофільних вузах і масове отримання дипломів зменшує якісний рівень професійної освіти юридичних кадрів. Крім того, спостерігається дефіцит професорсько-викладацького складу.

Джерело інформації:

https://www.inform.kz/ru/senatory-obsudili-voprosy-kachestva-yuridicheskogo-obrazovaniya-v-kazahstane_a3840786

 

РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ 

  1. Форум «Шлях в науку» – розвиток лідерських якостей для реалізації самостійних наукових проектів

В Національній академії наук Білорусі з метою активізації участі молоді в освітній, науковій та інноваційних сферах пройшов форум «Шлях в науку».

Мета форуму “Шлях в науку”, організатором якого виступила Рада молодих вчених Академії наук, – підвищення ефективності та ініціативності молодих вчених при проведенні наукових досліджень, а також розвиток лідерських якостей для реалізації самостійних наукових проектів.

Форум наукової молоді являє собою інтенсивний курс лекцій провідних вчених з організації наукової діяльності в Національній академії наук Білорусі і країні в цілому, підготовці та захисті дисертацій, управління науковими проектами, а також публікації наукових результатів.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/forum-put-v-nauku–razvitie-liderskikh-kachestv-dlya-realizatsii-samostoyatelnykh-nauchnykh-proektov/

  1. Відмінний результат – привід до нових досягнень

Два студента факультету комп’ютерних систем та мереж Білоруського державного університету інформатики і радіоелектроніки.  БДУІР завоювали нагороди на 28-й Міжнародній олімпіаді з математики (International Mathematics Competition-2021). Ця олімпіада є однією з найпрестижніших міжнародних олімпіад.

Міжнародна студентська олімпіада з математики проходить щорічно з 1994 року за підтримки Університетського коледжу Лондона, Американського університету Болгарії і високотехнологічних компаній (Huawei, Wolfram Research, Maplesoft, Zulip, Springer).

Цього року участь в олімпіаді взяли 113 команд з університетів усього світу, близько 580 студентів.

 БДУІР гідно представили три студента: Антон Харкевич, Євген Лісовський і Євген Мінов. Четвертокурсник Євген Мінов удостоєний диплома II ступеня, а другокурсник Євген Лісовський отримав Похвальну грамоту.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/otlichnyy-rezultat–povod-k-novym-dostizheniyam/

  1. В ногу з часом

Можливість створення Республіканської інформаційно-освітнього середовища розглянули на засіданні колегії Міністерства освіти.

В рамках формування інформаційного суспільства та конкурентоспроможної людського потенціалу перед системою освіти стоїть необхідність щодо вдосконалення всіх процесів шляхом впровадження цифрових технологій. У березні 2019 року в Міністерстві освіти була розроблена Концепція цифрової трансформації процесів в системі освіти Республіки Білорусь на 2019-2025 роки.

Розвиток в найближчий п’ятирічний період буде забезпечуватися шляхом формування декількох масштабних проектів, пов’язаних з модернізацією інформаційно-аналітичної системи управління в освіті, прискореним впровадженням інформаційно-комунікаційних технологій в масових сегментах освітньої системи («електронна освіта»), розвитком дистанційних освітніх технологій.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/v-nogu-so-vremenem/

 

РЕСПУБЛІКА ТУРКМЕНІСТАН 

  1. Студентка з Туркменістану виграла грант від Фонду Горчакова

 Азіза Хемраєва з Туркменістану – студентка Оренбурзького державного університету виграла грант на реалізацію свого проекту за підсумками грантового конкурсу Фонду підтримки публічної дипломатії ім. А. М. Горчакова.

Студентка з Туркменістану представила на конкурс проект «Міжнародний освітній табір «New Young Way». Виграна сума на реалізацію проекту становить 200 000 рублів. Результати конкурсу були підведені на церемонії закриття Міжнародного молодіжного форуму «Євразія Global» в Оренбурзі.

 Всього на форумі взяли участь представники 106 країн світу. Для іноземних учасників Фонд підтримки публічної дипломатії ім. А. М. Горчакова проводив грантовий конкурс, в рамках якого були підтримані 9 кращих проектів на загальну суму в 2,2 млн. рублів. Серед іноземних учасників фінансову підтримку отримали представники Іраку, Індії, Туркменістану, Молдови, Мексики, Китаю, Киргизії, Узбекистану і Афганістану. Їх проекти визнали найкращими більш ніж з 90 заявок.

Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/39544/studentka-iz-turkmenistana-vyigrala-grant-v-200-tys-rublei-ot-fonda-gorchakova

  1. У міжнародний рейтинг Times Higher Education вперше увійшов вуз з Туркменістану

Опубліковано новий рейтинг кращих вузів світу THE World University Rankings  2022, в який вперше увійшов туркменський вуз – Інститут телекомунікацій і інформатики Туркменістану.

У рейтингу THE представлені 1 662 вузів з 99 регіонів і країн світу.

Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/39537/v-mezhdunarodnyi-reiting-times-higher-education-vpervye-voshel-vuz-iz-turkmenistana

 

РЕСПУБЛІКА АЗЕРБАЙДЖАН 

  1. 10 азербайджанців виграли стипендії для навчання в Латвії

 В результаті співпраці між Азербайджаном і Латвією в галузі освіти 10 азербайджанців отримали латвійські стипендії на 2021-2022 навчальний рік.

Азербайджан входить в п’ятірку з 27 країн, які отримали цю стипендію від уряду Латвії:

В результаті остаточного рішення Латвії про вибір, відповідно до угоди, громадяни Азербайджану мають право продовжити навчання в наступних латвійських університетах: «Ризький технічний університет», «Латвійський університет» і «Ризький університет імені Страдіня» з різних спеціальностей і рівнів освіти.

 Джерело інформації:
https://edu.gov.az/ru/news-and-updates/16760-1

  1. Міністр освіти зустрівся з ректорами вищих навчальних закладів

  Міністр освіти Республіки Азербайджан провів онлайн-зустріч з ректорами вищих навчальних закладів.

На зустрічі було обговорено хід проведення відповідних підготовчих заходів по відновленню традиційної освіти у вищих навчальних закладах – організація навчання, вакцинація викладачів і студентів, стан готовності аудиторій та іншої відповідної інфраструктури, а також заслухані пропозиції з цього приводу.

Джерело інформації:
https://edu.gov.az/ru/news-and-updates/16809-1

  1. Міністр освіти зустрівся з керівником Управління цифрової трансформації при Адміністрації президента Туреччини

Відбулася зустріч міністра освіти Республіки Азербайджан з делегацією на чолі з керівником Управління цифрової трансформації при Адміністрації президента Турецької Республіки.

В ході зустрічі обговорювалися перспективи можливого майбутнього співробітництва в сфері освіти між Міністерством освіти і Управлінням цифровий трансформації при Адміністрації президента Турецької Республіки.

 Джерело інформації:
https://edu.gov.az/ru/news-and-updates/16850-1