Червень-липень/ Июнь-июль 2019

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг Африки
Червень–липень 2019 р.

За матеріалами The PIE News, University World News, DevDiscource, IT Web, Nigerian Tribune, Egypt today, The New Times, Africanews, (MENAFN), (News Day) 

Анотації статей:

  1. Кенія планує приймати до 30 000 іноземних студентів

(The PIE News)

Кенійське національне управління з питань кваліфікації (KNQA) розробляє політику, яка допоможе країні залучити більше іноземних студентів з Африки і перетворити її на регіональний хаб вищої освіти, тобто вийти на позицію, яку в даний час займає Південна Африка.

За даними ЮНЕСКО на сьогоднішній день в Південній Африці нараховується 45 142 міжнародних студентів, а в Кенії – лише 4 782.

Генеральний директор KNQA Еусебіус Мухвана заявив, що протягом п’яти років планується збільшити кількість міжнародних студентів до 30 000, орієнтуючись перш за все на студентів з Сомалі, Південного Судану та Танзанії, а також  з інших країн.

Для цього за підтримки уряду необхідно:

  • зробити Кенію більш привабливою, включаючи модернізацію житлових приміщень, розробку чітко визначених академічних календарів та створення міжнародних дирекцій для надання допомоги студентам.
  • вести точний облік студентів, здійснюючи їх супроводження до моменту випуску, а також забезпечити визнання кенійських дипломів у всіх відповідних країнах
  • полегшити оформлення та поновлення віз для студентів.

Щоб актуалізувати ці амбіції  KNQA планує створити спільний комітет зі своїх співробітників, представників коледжів, імміграційних органів і служб безпеки, щоб допомогти розробити політику, яка допоможе прискорити реалізації плану мобільності.

https://thepienews.com/news/kenya-announces-bold-plans-to-become-international-student-hub-africa/

  1. Регіональні інкубатори для використання потенціалу науковців

(University World News)

Чотири з 24 університетських Центрів передового досвіду Світового банку, створені на базі університетів, були обрані для створення регіональних інкубаційних центрів для Східної та Південної Африки, які будуть спрямовані на розвиток зв’язків між університетами та промисловістю, а також надання випускникам та науковцям платформи для комерціалізації своїх досліджень.

Ці центри, розташовані в Кенії, Уганді, Руанді та Танзанії, отримають від Світового банку фінансування у розмірі  $250 тис. для перетворення результатів досліджень та інновацій на матеріальні та ефективні продукти та послуги для соціально-економічного розвитку суспільства. ключових галузей промисловості, сільського господарства, охорони здоров’я та освіти. Їхнє створення має на меті зблизити наукові кола та промисловість.

Міжуніверситетська рада для Східної Африки (IUCEA), регіональний підрозділ сприяння Центру вищої освіти, що підтримується Світовим банком у країнах Східної та Південної Африки (ACE II), відібрала чотири центри з числа 15 ти, які подавали заявку – Університет Руанди; Африканський інституті науки і техніки Нельсона Мандели в Танзанії;  Університет науки і техніки Мбарара в Уганді; та Університет Moi, Кенія.

Протягом п’яти років центри спільно планують опублікувати майже 1500 журналів, розпочати більше 300 досліджень у співпраці з приватним сектором та іншими установами, а також створювати інші наукові результати, такі як патенти.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190527101151169

  1. Франція буде готувати ангольських студентів для нафтової промисловості

(DevDiscource)

Міністерство мінеральних ресурсів Анголи і посольство Франції уклали угоду про навчання ангольських студентів у французьких університетах. Меморандум про взаєморозуміння був підписаний на прес-конференції на виставці Angola Oil & Power в Луанді після дводенних обговорень ключових питань у нафтовому і газовому секторі Анголи.

Процес навчання ангольських студентів у Франції розпочався з державного візиту до Франції Президента Анголи Жуана Лоуренсо у 2018 році. Уряди Франції та Анголи тоді домовилися про співфінансування освіти 50 ангольських студентів у французьких університетах. Було відібрано 50 кандидатів, які  пройшли інтенсивну підготовку з математики, фізики та французької мови.

https://www.devdiscourse.com/article/education/550281-angola-and-france-sign-agreement-to-train-angolan-students-in-oil-industry

  1. Підвищення стандартів на студентське житло (Зімбабве)

(University World News)

Зімбабвійська рада з вищої освіти розпочала розробку житлових норм для студентів, які здобувають вищу освіту.

В Національному університеті науки і техніки в Булавайо відбулась нарада за участі експертів, відповідальних за благополуччя студентів та інфраструктуру в університетах, представників студентських союзів та інженерних фахівців, з метою обговорення керівних принципів щодо мінімальних норм і стандартів студентського проживання .

Минулого року на конференції з інтернаціоналізації вищої освіти міністр вищої освіти професор Амон Мурвіра справедливо описав деякі житлові приміщення як “діри”, де студенти сплять по 10 чоловік у кімнаті через хронічну нестачу житла.

Уряд розглядає проблеми розміщення як бізнес-можливості; залучення приватних інвесторів до розробки найсучаснішої інфраструктури для вищих і вищих навчальних закладів через державно-приватні партнерства, бізнес-схеми для побудови приміщень для студентів та іншу допоміжну інфраструктуру.

Національний студентський союз Зімбабве (найбільший студентський союз країни) заявив, що він не був представлений на засіданні, але його президент Арчібальд Мадіда відмітив, що стандартизація студентського житла заслуговує на повагу, враховуючи, що багато студентів, особливо поза межами кампуса, проживають в невідповідних умовах.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190612111110273

  1. IBM та Wits стали партнерами щодо квантових обчислень (Південна Африка)

(IT Web)

Американський комп’ютерний гігант IBM оголосив про розширення своїх квантових обчислювальних потужностей шляхом співпраці з Університетом Вітватерсранда (Wits) в Південній Африці.

Університет Wits є першим африканським партнером мережі IBM Q і стане шлюзом для науковців у Південній Африці та 15 університетах, що входять до Альянсу африканських дослідницьких університетів.

Це останній результат спільного партнерства між IBM Research і Wits, який почався у 2016 році, коли IBM відкрила свою другу лабораторію в Африці в цифровому інноваційному центрі Tshimologong університету Wits в Йоганнесбурзі.  Розширення мережі IBM Q шляхом залучення Wits буде стимулювати інновації в прикордонних технологіях і принести користь африканським дослідникам, ученим і студентам, які тепер мають доступ до квантових обчислювальних можливостей одним натисненням кнопки.

https://www.itweb.co.za/content/Pero3qZgQPzvQb6m

  1. Визначені мінімальні вимоги до абітурієнтів (Нігерія)

(Nigerian Tribune)

Спільна комісія зі вступу та зборів (JAMB ) затвердила мінімальний прохідний бал не нижче 160 для кандидатів, які будуть вступати до державних університетів.

Це сталося на дев’ятнадцятій зустрічі JAMB, на якій обговорювались питання прийому молоді до вищих навчальних закладів у Нігерії. На засіданні віце-канцлерів, ректорів політехніки і проректорів коледжів освіти було також затверджені мінімальні прохідні бали на рівні 140 для приватних університетів, 120 – для державних  110 – для приватних політехнічних навчальних закладів. Так само 100 і вище було затверджено для коледжів освіти.

https://tribuneonlineng.com/217927/

  1. Міжнародна конференція в Єгипті

(Egypt today)

В Єгипті, в Наср-Сіті пройшла міжнародна а конференція «Роль вищих навчальних закладів у покращенні вищої освіти на африканському континенті», яка була організована університетом Аль-Азхар у співпраці з Асоціацією африканських університетів. Така конференція в Єгипті скликається вперше в світлі поточного головування Єгипту в Африканському Союзі (AU).

Протягом останніх кількох років AU активізував свою діяльність і прийняв ряд важливих рішень, пріоритетним є розвиток освіти в Африці, сказав президент Асоціації африканських університетів Орландо Антоніо Куіламбо . Єгипет дуже добре співпрацює з Африканським Союзом у розвитку навчального процесу, сказав він на відкритті конференції.

https://www.egypttoday.com/Article/1/72619/President-of-Association-of-African-Universities-praises-cooperation-with-Egypt

  1. Уряд шукає кошти для професійної освіти (Руанда)

(The New Times)

Протягом наступних п’яти років, у період з 2019 по 2024 рік, уряду Руанди буде потрібно більше $110 млн для упорядкування технічної та професійної освіти (ТПП), щоб мати змогу готувати кваліфікованих спеціалістів як для національного, так і для міжнародного ринку праці.

Для забезпечення безперебійної роботи коледжів та шкіл ТПП передбачається забезпечити надійну політичну основу, сильний механізм управління, розробити та оновити якісні навчальні програми, що відповідають потребам ринку праці, а також покращити якість викладання та навчання.

Уряд має на меті до 2024 року створити щонайменше 1,5 мільйона робочих місць у будівельному секторі, агропереробній промисловості, видобутку корисних копалин, творчому мистецтві, послугах, що базуються на знаннях, туризмі, готельному секторі, транспорті.

Уряд ставить за мету, щоб до 2024 до шкіл ТПП були зараховані 60 % загальної кількості учнів з базовою освітою року проти теперішніх 39 %, але для цього потрібні кошти.

https://www.newtimes.co.rw/business/govt-seeks-rwf100bn-tvet

  1. Співробітники університету на межі виживання (Зімбабве)

(University World News)

Працівники університетів у Зімбабве стверджують, що їхні зарплати серйозно підірвані інфляцією – настільки, що вони більше не можуть існувати на них, не кажучи вже про роботу.

Робочі комітети в провідних університетів країни звернулись до відповідних органів влади, вимагаючи скорочення кількості робочих днів, надання безкоштовного транспорту, обідів та проживання.

Зарплати співробітників знизились у десять разів після запровадження місцевої валюти на початку року. і продовжують падати далі.

Працівники університетів готують вимоги для Національного переговорного форуму, основна  з них – підвищення рівня зарплат.

Інфляція в Зімбабве пов’язана з економічною кризою на тлі хронічної нестачі готівки, палива та електроенергії.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190710141523655

  1. Радикальні реформи освіти (Кенія)

(University World News)

Уряд Кенії реалізовує радикальні реформи, які передбачають злиття деяких університетів і кампусів, щоб у країні залишилось менша кількість інституцій, але які мають кращий персонал і відповідні умови. При цьому буде скорочення робочих місць та проводитись капітальний ремонт університетських будівель.

Сотні поточних інфраструктурних проектів в університетах будуть перевірені та переорієнтовані, а деякі з них будуть повністю закриті у світлі реформ, спрямованих на оптимізацію управління фінансами.

Переглянуті будуть також і навчальні програми, залишаться тільки курси зі спеціальностей, затребуваних на ринку праці.

Запропоновані реформи спровокували судові позови. Університетський академічний штаб (UASU) виступив проти плану злиття, заявивши, що він є каральним і ризикує підривати вищу освіту.

Очікується, що університети запровадять нові моделі збору коштів, щоб не відставати від зростаючого попиту на освіту та зменшити надмірне фінансування з боку держави. Наразі понад 80% фінансових потреб державних університетів задовольняє уряд.

Кенія має 74 університети і за останні п’ять років відбулось стрімке зростання їх кількості завдяки посиленим інвестиціям як у приватний, так і в державний сектор освіти. У 2012 році в країні було сім державних університетів; на сьогоднішній день кількість студентів збільшилася з 122 847 у 2008 році до 586 434 у 2018 році, причому найбільша кількість студентів (507 554) навчається в державних університетах.

Хоча кількість кваліфікованих викладачів зростає, вона значно відстає від кількості студентів. За даними UASU, в державних та приватних університетах у Кенії працює принаймні 11 тисяч викладачів. П’ять років тому їх було 8 000, а це означає, що за цей період кількість викладачів збільшилась лише на 3 000.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190710135327625

  1. Конференція ректорів африканських університетів

(University World News)

Конференція ректорів, віце-канцлерів і президентів африканських університетів COREVIP 2019 пройшла з 8 по 11 липня в Університеті Аль-Азхар в Каїрі, Єгипет, під керівництвом Асоціації африканських університетів. Тема конференції «Роль вищих навчальних закладів у сприянні континентальній стратегії освіти для Африки».

https://www.universityworldnews.com/sp-report.php?id=182

  1. Для підвищення потенціалу університети повинні працювати в синергетичному режимі

(University World News)

Нещодавнє дослідження, проведене Фундацією Африканського потенціалу, показало, що континент має лише близько 55 000 інженерів проти 4,3 мільйона, повідомив Генеральний секретар Асоціації африканських університетів (AAU) професор Етьєн Ехоен Ехіле.

Виступаючи на відкритті 20-ї конференції ректорів, віце-канцлерів і президентів африканських університетів (COREVIP) в Каїрі, він повідомив, що до 2023 року необхідно щорічно готувати понад 300 000 інженерів.

Зважаючи на прогалини у забезпеченні потенціалу, він зазначив, що необхідно, щоб африканські вищі навчальні заклади стали інноваційними та працювали у синергії для створення міцної мережі в дусі співпраці Північ-Південь.

Ехіле сказав, що AAU прагне забезпечити, щоб вищі навчальні заклади на континенті забезпечували «освіту, здатну виробляти високоякісний людський капітал і дослідження, необхідні для прискореного соціально-економічного розвитку нашого суспільства».

Глава відділу співпраці в делегації ЄС в Єгипті Ібрагім Лаафія заявив, що ЄС рішуче підтримує міжнародне співробітництво між вищими навчальними закладами. З 2015 року вона використовує свою флагманську програму «Еразмус» для підтримки освіти для молоді, спорту та культури, а також фінансувала понад 110 партнерських відносин між європейськими та африканськими університетами в 25 африканських країнах.

Програма Erasmus фінансувала понад 16 000 міжнародних стипендій для африканських студентів і персоналу, і в даний час ЄС заснувало Horizon 2020, найбільшу в світі програму досліджень з бюджетом $90 млрд і в ній беруть участь 149 країн.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190713072523694

  1. Конфлікт і політична нестабільність впливають на вищу освіту (Лівія)

(University World News)

Бурхливий конфлікт в Лівії вплинув на академічну роботу в університеті Тріполі, і необхідно, щоб африканські країни знаходили спосіб вирішення проблеми заради молодих людей, майбутнє яких знищується, – сказав Мефта Елмрабет, президент Університету Завії  .

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190713072938184

  1. «Глокал» – один із способів підвищення глобальної конкурентоспроможності (Гана)

(University World News)

Опитування, проведене університетом Гани, свідчить про те, що африканські університети повинні зосередитися на підготовці випускників з місцевими та глобальними орієнтаціями – «глокальним» підходом – для того, щоб бути в змозі вирішувати континентальні проблеми та сприяти глобальній конкурентоспроможності.

Ключові способи підготовки випускників з “глокальною” орієнтацією включають:

  • запровадження більш конкурентоспроможних та інноваційних програм, що вирішують глобальні технологічні та економічні проблеми;
  • регулярний перегляди змісту навчальних курсів;
  • заохочення міжвузівських та міждисциплінарних досліджень;
  • запровадження механізмів інституційної самооцінки та експертної оцінки у вищих навчальних закладах;
  • дослідження для сталого розвитку.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20190713073122908

  1. Відкриття центрів розвитку кар’єри в університеті Zagazig (Єгипет)

(Africanews)

Університет Zagazig відкрив три центри розвитку кар’єри через партнерство з Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерством вищої освіти та Американським університетом у Каїрі. Ці центри мають виділені ресурси, щоб запропонувати студентам можливість вивчити шляхи до успішної кар’єри в створених галузях, покращити свої навички та поєднатися з провідними компаніями Єгипту.

 «До 2021 року близько 1 мільйона студентів матимуть доступ до кар’єрних послуг у університетах у Верхньому Єгипті, Каїрі та в регіоні Дельта», – сказала директор Місії USAID Шеррі Ф. Карлін. “Доступ до таких послуг допоможе випускникам швидше знайти роботу, що призведе до зниження рівня безробіття та висококваліфікованої робочої сили, керуючи Єгиптом на шляху до самостійності”.

Центри кар’єрного розвитку університету Загазіг – це три з двадцяти центрів кар’єри, які планується розпочати через партнерство під проводом USAID. Ці нові центри надають учням наставництво та тренінг у сфері кар’єри, включаючи лідерство, вирішення проблем, критичне мислення та підприємництво, щоб збільшити свої шанси на працевлаштування. Студенти та випускники також отримують користь від мережевих ресурсів та зв’язків між університетами та приватним сектором.

Підтримка USAID для університетських центрів розвитку кар’єри є частиною 30 мільярдів доларів, які американський народ інвестував у Єгипет через USAID з 1978 року.

https://www.africanews.com/2019/07/15/us-agency-for-international-development-usaid-ministry-of-higher-education-american-university-in-cairo-auc-inaugurate-centers-for-career-development-at-zagazig-university/

  1. Єгипет укладає освітні угоди з Китаєм

(MENAFN)

Єгипет уклав угоду з Китаєм про надання навчальних засобів Єгипетсько-китайській школі прикладних технологій, розташованій в університеті Суецького каналу,.

Ця школа є символом партнерства між Єгиптом і Китаєм у сфері освіти, підтвердив міністр інвестицій та міжнародного співробітництва Єгипту Сахар Наср.

За словами міністра, ця угода відповідає об’єктивному єгипетському президенту Абдель-Фаттах аль-Сісі, який має намір посилити технічну і технологічну систему освіти.

Посол Китаю в Єгипті Ляо Ліцян також зазначив, що школа є першою спільною ініціативою двох країн, започаткована.

https://menafn.com/1098791616/Egypt-pens-educational-deal-with-China

  1. Уряд відміняє деякі ступені (Зімбабве)

(News Day)

Міністр вищої освіти Амон Мурвіра заявив, що освітні кваліфікації, пропоновані вищими навчальними закладами, які не пропонують практичних рішень для розвитку економіки країни, з часом будуть відмінені.

Виступаючи в понеділок на офіційному запуску чотириденного семінару з питань стандартизації кваліфікацій, що проводиться в Державному університеті Мідлендса, Мурвіра сказав, що країна більше не може дозволити собі програми з фантазійними назвами, які не дають результатів .

Він зазначив, що його міністерство серйозно ставиться до розробки стандартизованої кваліфікації через створення мінімальних знань та навичок.

Мурвіра заявив, що уряд рухається до створення системи освіти, яка врівноважує вміння та знання. у сфері технічної освіти.

https://www.newsday.co.zw/2019/07/govt-to-scrap-some-degrees-murwira/