Травень 2020 – Африка

ОГЛЯД

ринку освітніх послуг країн Африки

(травень – 2020)

 

  1. COVID-19  приватні ЗВО у період нестабільності (Ефіопія) 

University World News  

Пандемія коронавірусу продемонструвала різницю між  державними та приватними ЗВО у зв’язку з їх закриттям під час карантину. Державні заклади повністю фінансуються урядом, тому вони не мають серйозних труднощів щодо управління та виплати зарплат працівникам. Вони зосередились на організації дистанційного навчання студентів та задоволенні потреб їхніх громад. 

Приватний сектор, навпаки, з перших тижнів стикнувся з проблемами. Це не стало несподіванкою, бо переважна більшість ЗВО по всій країні майже повністю залежить від плати студентів за навчання.  

Більшість приватних ЗВО розміщуються в орендованих будинках, які належать приватним особам та приватному бізнесу. Вони працюють з десятками тисяч людей і несуть значні витрати (від 70% до 80%) на оренду та зарплату. 

Приватні ЗВО сплачують податки та мита і отримують кредити за високими ставками, так само як і  інші приватні підприємства. Вони отримують незначну або зовсім не отримують пряму чи опосередковану допомогу від уряду. Крім того в Ефіопії Система студентських позик не є інструментом освітньої  політики, як це реалізовано в сусідніх країн, таких як Кенія та Танзанія. 

Виклики надання онлайн-освіти також не були простими. Низький рівень підключення до Інтернету, непомірні витрати на Інтернет, відсутність відповідних технологій – все це є серйозним викликом для студентів, що передують їх можливій недостатній готовності продовжувати навчання протягом такого непевного періоду. 

Незважаючи на загальні розпорядження уряду щодо перенесення всіх форм навчання в Інтернет, у випадку приватних установ фізична відсутність студентів в університетах означала відсутність доходу, від якого залежить існування більшості закладів. 

Існують певні форми допомоги, які доступні приватному сектору загалом, але, враховуючи слабкі можливості уряду, мало на що можна розраховувати. 

Фінансові установи, які могли б надати істотну допомогу сектору вищої освіти за рахунок зниження процентних ставок та надання довгострокових позик, не зробили цього. Наразі розширені пільги обмежуються відстрочкою строків погашення банківських позик. 

Уряд закликає орендодавців зменшувати або відмовлятися від орендної плати для закладів освіти протягом наступних кількох місяців, але відкликаються не всі . 

Вочевидь, що приватний сектор не уникне негативних наслідків пандемії. Більшість ЗВО вже борються за виживання після першої хвилі; деякі з них почали скорочувати штати, а інші закривають деякі свої відділення чи підрозділи та звільняють тих, кого вони вважають зайвим персоналом. 

Попит на приватну вищу освіту, швидше за все, не зменшиться після COVID-19, якщо припустити, що плата за навчання не зміниться, а індивідуальний дохід працівників як державних, так і приватних підприємств не зазнаватиме серйозного впливу. 

Крім того, неминуче виникнуть труднощі і в державному секторі вищої освіти, оскільки інші галузі також конкурують за державне фінансування. Однак інтерес до інвестицій у такий нестабільний сектор може ослабнути, як це було раніше у коротко- та середньостроковій перспективі. 

Незважаючи на те, що майбутнє може бути не настільки похмурим, як прогнозується, стабільність приватного сектору сильно залежить від того, що можна зробити сьогодні. Зрозуміло, що уряд перевантажений безліччю соціальних, політичних та економічних проблем, пов’язаних з COVID-19. 

Однак, якщо не буде надано допомоги приватному сектору вищої освіти на ранньому періоді кризи, цей сектор, який може похвалитися найбільшою кількістю студентів в Африці, буде бути значно ослабленим. 

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20200506081039701

  1. Постійні закриття загрожують життєздатності приватних університетів (Гана) 

University World News  

Майбутнє приватних університетів Гани буде поставлено під загрозу, якщо їх закриття для стримування пандемії COVID-19 триватиме після червня цього року, заявила президент Ради незалежних університетів Даніель Обенг-Офорі.  

За його словами, приватні університети Гани вже мають проблеми з надходженням коштів через скорочення кількості вступників.  

“Міністерство освіти не надало ніякої допомоги приватним університетам”, – сказала Обенг-Офорі, додавши, що Рада незалежних університетів звернулася до уряду за фінансовою допомогою та сподівається, що відповідь буде сприятливою. 

Обенг-Офорі заявив, що основними скаргами деяких студентів були відсутність доступу до Інтернету чи енергоносіїв, вартість даних та відсутність ноутбуків для подальшого вивчення викладеного в Інтернеті. 

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20200512090947247

  1. Підсумкові іспити в  Єгипті почнуться 1 липня 

EGYPT INDEPENDENT 

Міністр вищої освіти та наукових досліджень Халед Абдель-Гаффар під час прес-конференції заявив, що датою початку випускних іспитів в університетах Єгипту визначено 1 липня.  

Міністр пояснив, що кожен університет повинен встановити графіки іспитів і визначити всі запобіжні заходи для забезпечення безпеки студентів та викладачів. 

Скасовані усі письмові та усні іспити, заплановані на другий семестр навчального року 2019/2020. 

Оскільки оцінки за ці іспити більше не зможуть бути враховані в сукупному загальному балі за всі роки навчання, то незважаючи на існуючу освітню систему, навчальні програми будуть заповнюватися через декілька альтернатив. 

Першою з альтернатив є те, що кожен студент готує дослідницьку дисертацію відповідно до курсів, що викладаються протягом семестру. Другою альтернативою будуть електронні тести на основі курсів цього семестру з урахуванням факультетів або навчальних програм з обмеженою кількістю студентів. 

https://egyptindependent.com/final-academic-year-exams-for-all-faculties-in-egypt-starts-july-1/

  1. Електронне навчання в державних університетах Кенії – єдиний шлях руху вперед 

University  World News  

На жаль, більшість кенійських державних університетів не змогли оперативно адаптуватися до COVID-19. І це незважаючи на те, що саме в університетах вивчаються складні доктрини управління ризиками та зміни стратегій. 

Коли в рамках заходів по боротьбі із захворюваннями уряд Кенії наказав закрити всі школи та університети, більшість місцевих приватних університетів швидко перейшли до реалізації практики дистанційного навчання.  

Університет KCA провів підготовку своїх співробітників та студентів, а також уклав договори з провайдерами, щоб забезпечити персоналу та студентам більш дешеві пакети даних спеціально для електронного навчання. 

Університети Стратмор  та Маунт-Кенія перенесли свої заняття в Інтернет та продовжили розробляти необхідні для цього посібники  для викладачів та студентів.  Міжнародний університет США – Африка звернувся до партнера Safaricom за допомогою пакету “Субсидія мобільних даних для віддаленого навчання” для забезпечення персоналу та студентів, які отримають субсидовані пакети даних для продовження електронного навчання. 

Деякі державні університети також здійснили певні заходи безпосередньої допомоги у боротьбі з пандемією. Технологічний університет Дедана Кіматі та Університет Південно-Східної Кенії виготовили дезінфікуючі засоби та маски для обличчя. Університет Кеніяти випустив прототип масово доступного вентилятора. 

Університет Найробі разом з партнерами проводить дослідження по розробці антикоронавірусної вакцини. Університет сільського господарства і технологій Джомо Кеньятта розробив різноманітні засоби боротьби з COVID-19, включаючи портативний вентилятор на сонячному двигуні, мобільний додаток для відстеження контактів та автоматичну машину для миття рук з сонячним двигуном. Ці університети вірні своїм баченням і місіям і роблять саме те, що суспільство очікує від них. 

На фронті дистанційного навчання ряд державних університетів досягли певних успіхів. Деякі з них вже мали діючі відділи  дистанційного навчання. Багато університетів вклали кошти в ресурси електронних бібліотек, де вони підписалися на різні електронні книги та журнали, що особливо корисно для їх аспірантів. Технологічний університет Дедана Кіматі пішов на крок далі і провів успішний віртуальний випуск студентів 8 травня, який відбувся в прямому ефірі на YouTube та інших платформах соціальних медіа. 

Коли все це пов’язати, то ясно, що державні університети Кенії мають можливість приймати, викладати, навчати та випускати студентів дистанційно. Це добре, але є деякі державні університети, у яких немає жодної форми електронного навчання. Для цих університетів це гонка проти часу, оскільки методики навчання швидко змінюються. 

У поточній гонці оцифрування державні університети також мають нефінансову проблему для вирішення – застарілу освітню політику. Їм потрібно буде переглянути свої статути та посібники з навчальних процесів, щоб відповідати новим вимогам.  

Студенти також мають зробити певні кроки для здійснення електронного навчання. По-перше, їм потрібно переглянути підходи та самомотивуватися. Електронне навчання надає студентам певну свободу. Недисципліновані студенти швидко відстануть, оскільки навчання стає більш індивідуалізованим. Студенти повинні вивчити нові процедури, що підходять для нового навчального середовища. 

Уряду Кенії, через відповідні міністерства та відомства, також потрібно більше інвестувати в ІКТ-інфраструктуру для сприяння електронному навчанню, особливо в сільській місцевості. 

Немає сумнівів, що майбутнє освіти полягає в електронному навчанні, і державні університети повинні відповідно адаптуватися.  

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20200511100801516

  1. Університет Маунт-Кенія знижує оплату за навчання на 30 відсотків 

Jambo News 

Університет Маунт-Кенія, який є одним з провідних приватних вищих навчальних закладів Кенії, скоротив оплату за семестр травень-серпень 2020 року на 30%. Цей крок має зменшити економічні наслідки, викликані пандемією COVID-19. 

Студентам рекомендується відвідати їхній студентський портал, щоб перевірити конкретні дані про оплату. 

У той же час університет зазначив, що завершив переговори з Safaricom, щоб студенти та співробітники могли отримати пакети дотацій в разі необхідності доступу до Інтернет-ресурсів. 

Відповідно до директиви Президента у відповідь на пандемію коронавірусу (COVID-19), щоб призупинити очне навчання, сенат університету прийняв наступні резолюції. 

Університет розширить онлайн-платформу навчання для звичайних студентів (день, вечір та вихідні дні), щоб полегшити процес навчання для завершення решти семестру / триместру. Після відновлення роботи університету студенти, як очікується, здадуть іспити за семестр. 

Згідно відкритого, дистанційного та електронного навчання студенти продовжуватимуть навчання безперебійно. Це онлайн-навчання буде доповнено телевізійними лекціями у співпраці з телебаченням 47. 

Завдяки Меморандуму про взаєморозуміння між Університетом Маунт-Кенія та Telcom Kenia, студенти будуть надалі отримувати доступ до навчальних онлайн-ресурсів. 

Студенти, які пишуть дисертації та дослідницькі проекти, продовжуватимуть ці роботи безперебійно за підтримки своїх керівників. 

https://www.jambonews.co.ke/mku-slashes-fees-for-may-august-semester-2020-up-to-30/

  1. Університети повинні представити звіти про віртуальне навчання (Кенія) 

Daily Nation 

    Комісія з університетської освіти доручила університетам до 29 травня представити звіт про свою віртуальну навчальну діяльність. 

Від установ вимагається деталізувати пропоновані платформи, курси, та рівень доступу до своїх звітів. 

Університети також повинні надати детальну інформацію про готовність та / або спроможність своїх викладачів та студентів навчатися чи викладати на цих платформах, способи та деталі будь-якого навчання чи нарощування потенціалу, якщо такі вважаються необхідними. 

https://www.nation.co.ke/news/education/Universities-asked-to-present-reports-on-virtual-learning/2643604-5553898-3kkiqv/index.html

  1. Уряд вимагає припинення страйку (Нігерія) 

This Day 

Федеральний уряд  вимагає від Союзу викладачів університетів (СВУ) відновлення переговорів з профспілкою щодо скарг, які призвели до продовження страйку. 

Міністр праці та зайнятості сенатор Кріс Нгіге заявив, що федеральний уряд продемонстрував добру волю, виплативши зарплату страйкуючим лекторам, закликаючи їх припинити протести, щоб розпочати мирні переговори щодо  їхніх вимог. 

«Уряд проявив доброзичливість до викладачів; зараз очікується, що СВУ повинен оголосити про припинення страйку; поверніться до аудиторії та продовжуйте переговори», – сказав він. 

https://www.thisdaylive.com/index.php/2020/05/18/fg-demands-asuu-suspends-strike-before-next-negotiations/
  1. Заповнення розриву у цифрових навичках вимагає нової академічної моделі 

University  World News  

Досягнення Четвертої промислової революції (4IR), яка характеризується швидкими проривами в галузі  технологій, у 2020 році стали ще більш актуальними, і каталізатором цього стала криза COVID-19. 

Світ постійних змін вимагає більш складних навичок та перекваліфікації робочої сили. До 2030 року у світі з’явиться, ймовірно, більше 130 мільйонів нових робочих місць. 

Щоб зрозуміти, наскільки серйозним буде розрив у майбутніх необхідних навичках, варто ознайомитись з результатами опитувань. У дослідженні PwC з жовтня 2018 року було проведено опитування 1378 керівників з понад 90 країн світу щодо наявності навичок 4IR: 79% респондентів сказали, що вони стурбовані низькою якістю ключових навичок, а в Африці цей показник становить 87%. Причому що 45% опитуваних “надзвичайно стурбовані”. 

Відповідно до дослідження LEK Consulting-International Finance Corporation, Digital Skills, проведеного в Південній Сахарі, потрібні різні набори навичок, з яких соціально-поведінкові та цифрові можливості є найважливішими для успіху. За даними дослідження, роботодавці вважають, що цифрові навички мають бути серед перших семи, необхідних для майбутньої робочої сили. 

Але створити таку екосистему освіти, яка оснащуватиме випускників поведінковими та цифровими навичками, які потрібні їм (і галузям), не просто: це потребує зміни парадигми у ставленні до навчальних програм, викладання педагогіки та надання студентам надзвичайно гнучких, мобільних навичок мислення, які їм знадобляться на робочих місцях 21 століття. 

Альтернативні академічні моделі з акцентом на підготовці навичок, які демонструють нещодавно набуті компетентності, а не зосереджуються на оцінках та балах, набирають обертів. 

Існують проблеми, які треба подолати, і спритний і технічний розум вирішить найбільші проблеми у світі. За допомогою навчальних подорожей студенти також розвивають навички 21 століття 4-х видів, як описано Всесвітнім економічним форумом: критичне мислення, творчість, співпраця та спілкування. 

Нові інноваційні академічні моделі акцентують увагу на співпраці та комунікації, використовуючи навчання, що базується на створенні проєктів.  

Для розширення масштабів у розвитку навичок 4IR по всій Африці також потрібна альтернативна академічна модель для вищої освіти, яка спеціально розроблена для заповнення прогалини у кваліфікаціях. Перша і найбільша загальноафриканська мережа закладів вищої освіти, Honoris United University, стала першопроходьцем у такому навчальному середовищі. 

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20200511152035936

  1. 3Rs – як покращити обслуговування клієнтів в університетах Африки 

University  World News  

* 3Rs – ReduceReuse and Recycle 

Сьогодні африканські університети реально стикаються з тим, що вони змагаються з університетами великих світових брендів, такими як Рассел Груп (Великобританія) та Ліга Плюща (США), і тому повинні активізувати свою службу обслуговування клієнтів для залучення фінансових ресурсів під час COVID-19 і за її межами. 

У концепції “3Rs” прописано кілька негайних кроків для покращення надання послуг в африканських університетах. 

1. Визнати, що цифрова платформа – це нова норма 

До появи COVID-19 цифрові платформи, штучний інтелект, машинне навчання та соціальні медіа виглядали як примхи та необов’язкові шляхи для африканських університетів. Тепер африканським університетам доведеться розпочати розробку політики та стратегій обслуговування клієнтів, які надають набагато більше уваги цифровому, а не фізичному наданню послуг. 

2. Заспокоїти та повідомити 

Один з перших і найважливіших кроків щодо позитивного впливу на поведінку клієнтів  університетів – це надання чіткої та своєчасної інформації. 

Це послужило б запевненню внутрішніх та зовнішніх клієнтів, що університет розуміє надзвичайний стрес, з яким вони стикаються, різні модифікації поїздок, їхні нові та підвищені очікування щодо досконалості послуг у ці непрості часи, а також повідомляти про можливості університету виправдати ці очікування. 

3. Переглянути основи 

Відмінне обслуговування клієнтів – це функція сприятливого оточення, кваліфікованого персоналу, швидкого спілкування та післяпродажного обслуговування. 

Що стосується сприятливого середовища, доцільно було б провести швидкий аудит усіх ваших цифрових інтерфейсів. Чи достатньо привабливий ваш веб-сайт та сумісний із COVID-19? Чи виступаєте ви за будь-які поради щодо безпеки в ці часи пандемії, і чи пояснюєте ви заходи безпеки, які ви вживаєте, аби не піддавати клієнтів ризику? 

Для африканських університетів має велике значення зв’язок із випускниками, тому служба післяпродажного обслуговування університетів передбачає розробку потужних цифрових систем управління випускниками, створення емоційних зв’язків з випускниками університетів та залучення їх для підтримки африканських  університетів. 

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20200511123436268

  1. Міністри африканських країн сприятимуть безкоштовному доступу до онлайн-контенту 

University World News  

Міністри ІКТ африканських  країн домовилися впровадити нульовий рейтинг доступу до навчального контенту для підтримки студентів університету, які навчаються дистанційно під час епідемії COVID-19. 

Відповідна декларація була оголошена під час відеоконференції Бюро Спеціалізованого технічного комітету з питань зв’язку та ІКТ. 

Зустріч була організована Комісією Африканського Союзу для розгляду стратегій та дій для підтримки континентальної стратегії щодо пандемії COVID-19. 

Учасники також погодилися продовжити та прискорити виконання Стратегії цифрової трансформації Африки. Стратегія має на меті формувати інклюзивні цифрові навички та людський потенціал у цифрових науках та освіті, як технічних, так і професійних, щоб сприяти цифровій трансформації, включаючи кодування, програмування, аналіз, безпеку, блок-чейни, машинне навчання, штучний інтелект, робототехніку, інженерію, інновації, підприємництво та технологічну політика і регулювання. 

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20200512085259585