Яскрава сторона інтернаціоналізації вищої освіти

Дослідження свідчать, що за останні п’ять років як за охопленням, так і за масштабами стрімко зростає мобільність міжнародних програм та провайдерів (ММПП).

Нещодавні дані з доповіді Universities UK за 2016 рік вказують на те, що у Великобританії близько половини всіх іноземних студентів опановують академічні програми не в повному обсязі – навпаки, програми ідуть за студентами.

Крім того, за оцінками, в ММПП бере участь понад 130 країн, і в деяких з них від 30% до 40% місцевих студентів долучаються до певних форм вищої освіти через ММПП.

Отже, настав час, коли мобільність людей (студентів та вчених) диференціюється з мобільністю програм та провайдерів. Обидві форми важливі, але політика, регулювання, переваги та ризики, пов’язані з міжнародною мобільністю студентів та науковців (ММСН), відрізняються від тих, що стосуються міжнародної мобільності програм та постачальників послуг (ММПП).

Результати досліджень ММПП Британською радою та Німецькою службою академічних обмінів (DAAD) закликають до збирання надійних даних про ММПП, щоб допомогти:

• Поліпшити політику на національному та інституційному рівнях;
  • Забезпечити ліцензування та заходи забезпечення якості;
  • Провести міжнародний порівняльний аналіз тенденцій, переваг та ризиків;
  • Надати необхідну підтримку міжнародним партнерствам, які зосереджені на спільному забезпеченні академічних програм та досліджень.

Нова класифікація ММПП, розроблена Британською Радою та DAAD у 2017 році, поділяє різні типи мобільності програм та провайдерів на дві категорії – незалежні та спільні.

Незалежна діяльність ММПП полягає в основному в програмах франчайзингу, створенні міжнародних філій та самостійному навчанні шляхом дистанційної освіти.

Спільна робота щодо ММПП включає партнерські програми, такі як Twinning, спільні та подвійні ступені, дистанційна освіта з місцевими академічними партнерами та міжнародні спільні університети.

Дослідження географії ММПП показують, що у всьому світі спільні дії набагато численніші, ніж незалежні.

В умовах ризику завищення надзвичайної ситуації спільна робота більше зосереджується на академічній співпраці, взаємності та взаємній вигоді для партнерів; Навпаки, незалежна ММПП є більшою частиною механізму імпорту / експорту, яка передбачає незначну співпрацю з місцевими партнерами з точки зору розробки навчальних програм, спільного управління та запропонованих кваліфікацій.

Прикладів спільної міжнародної вищої освіти у сферах досліджень та розробки академічних програм багато і вони різноманітні. Цей факт свідчить про значне поширення спільних та подвійних ступенів.

Створення міжнародних спільних університетів (їх слід чітко відрізняти від міжнародних філій) та регіональних або міжнародних мереж дозволяє використовувати переваги поєднання різноманітних ресурсів і призводить до спільних, але різних переваг для всіх партнерів.

Тема міжнародних студентів продовжує переважати у дискурсі про інтернаціоналізацію. Фактично, більшість людей з інтернаціоналізацією ототожнюють саме іноземних студентів .

Недавнє прогнозування та, можливо, перебільшення “кінця інтернаціоналізації” внаслідок заборони поїздок та зміни політики імміграції у країнах з великою кількістю іноземних студентів є прикладом фокусування на міжнародних студентах у дискурсі про інтернаціоналізацію.

Інтернаціоналізація багатовимірна і її зміст набагато ширший, ніж тільки іноземні студенти. Простіше кажучи, занепад або зміна міжнародних моделей набору студентів – це зовсім не кінець інтернаціоналізації.

Розвиток інтернаціоналізації вищої освіти був побудований на визнанні та важливості відносин між країнами та націями – залученні людей, норм, систем знань, звичаїв, цінностей та правових рамок.

Світле майбутнє інтернаціоналізації вищої освіти залежить від зростання та підтримки співпраці, обопільності та взаємної вигоди.

Джерело інформації