Грудень / Декабрь 2018

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг країн СНД
Грудень 2018 р.

 

  1. 155 спеціальностей увійшли в перелік пріоритетних для Казахстану

Під головуванням державного секретаря Республіки Казахстан  Гульшара Абдикалікова відбулося засідання республіканської комісії з підготовки кадрів за кордоном.

В рамках засідання комісії було заслухано звіт Міністерства освіти і науки про виконання протокольних доручень Республіканської комісії з підготовки кадрів за кордоном, а також розглянуто ряд питань, що стосуються реалізації програми “Болашак”.

Рішенням комісії затверджено Перелік пріоритетних спеціальностей на 2019 рік. Він містить 155 спеціальностей. Визначено категорії для проходження стажувань в рамках міжнародної стипендії “Болашак”. На 2019 рік встановлено 555 стипендій.

Джерело інформації:

https://www.kt.kz/rus/state/155_specialjnostej_voshli_perechenj_prioritetnih_dlja_kazahstana_1153666328.html

  1. Білорусь-Узбекистан новий імпульс співпраці в сфері освіти

Під час поїздки Міністра освіти Республіки Білорусь І.В. Карпенко в рамках офіційного візиту до Республіки Узбекистан відбулася зустріч з Міністром вищої і середньої спеціальної освіти Республіки Узбекистан И.У. Маджідовим.

Сторони обговорили подальші перспективи розвитку в сфері вищої та професійної освіти, а також надання сприяння в створенні багатофункціональних ресурсних центрів для підготовки кваліфікованих кадрів по затребуваним в Узбекистані спеціальностями в галузі будівництва, автосервісу, громадського харчування.

Білоруська сторона готова організувати навчання фахівців практичним навичкам роботи з сучасним обладнанням, спроектувати відповідні навчальні лабораторії і майстерні з описом технічної специфікації необхідного сучасного навчально-виробничого обладнання; створити проекти освітніх програм (навчальні плани, модульні програми теоретичного і практичного навчання); навчально-методичні комплекси (матеріали для викладача, учня, навчальні та інструктивні елементи, оцінний і методичний матеріали для лабораторних і практичних робіт та ін.); розробити рекомендований перелік навчальної літератури та електронних освітніх ресурсів (підручники, навчальні посібники, оригінал-макети та ін.).

Джерело інформації:

https://edu.gov.by/news/belarusuzbekistan–novyy-impuls-sotrudnichestva-v-sfere-obrazovaniya/

  1. Відкрилася спільна лабораторія БГУИР і IT-компанії JET BI

На базі лабораторії будуть розроблятися внутрішні проекти, стартап проекти в області IoT, проводитися хакатони, мітапи, стартап тижні, курси QA, SAP, SF і ін. JET BI – консалтингова IT-компанія, член ПВТ. Вона спеціалізується на розробці корпоративного програмного забезпечення для бізнес-аналітики та автоматизації процесів стратегічного маркетингу на базі технічних інструментів і програмних платформ SAP і Salesforce.

За словами ректора БГУИР, лабораторія спеціально розміщена не в навчальних корпусах, а на майданчику, яка більше орієнтована на творчу інноваційну діяльність. «Все більше компаній розуміють, що будувати відносини потрібно на організації не тільки освітніх програм, а й спільних творчих проектів. Тому ми прийняли рішення: крім традиційних освітніх курсів щільно займаємося питаннями, пов’язаними з генерацією нового знання – творчими проектами, розробками, які в перспективі будуть давати певні дивіденди університету і компанії-ініціатора. Тут, я впевнений, будуть проводитися не тільки освітні заходи, але почнуть з’являтися певні наукові команди, JET BI надасть підтримку стартап-руху в університеті», – зазначив під час урочистої церемонії відкриття Вадим Богуш.

Джерело інформації:

https://edu.gov.by/news/otkrylas-sovmestnaya-laboratoriya-bguir-i-itkompanii-jet-bi/

  1. Угода, націлена на зміцнення казахстансько-французького партнерства

У грудні Міністр освіти і науки Республіки Казахстан Е.К. Сагадіев зустрівся з Надзвичайним і Повноважним Послом Франції в Казахстані Філіпом Мартіне. В ході даної зустрічі було підписано Протокол про внесення змін і доповнень до Угоди між Міністерством освіти і науки Республіки Казахстан і Міністерством Європи і закордонних справ Французької Республіки про реалізацію програми «Абай-Верн».

Угода націлена на зміцнення казахстансько-французького партнерства в сфері вищої освіти для підготовки висококваліфікованих кадрів, розвитку стратегії інтернаціоналізації та дводипломної освіти.

В рамках Угоди до вищих навчальних закладів Франції будуть спрямовані 90 магістрантів і 10 докторантів. Французька сторона надає соціальну допомогу громадянам Казахстану, що передбачають такі переваги:

– безкоштовне навчання;

– статус стипендіата французького Уряду, який звільняє від сплати реєстраційного внеску в державних вищих навчальних закладах;

– прикріплення до загальної системи французького соціального страхування;

– безкоштовна довгострокова студентська віза;

– пріоритет при розподілі місць в студентському гуртожитку за діючими тарифами гуртожитку;

– можливість отримати допомогу для оплати житла, а також скористатися системою «clé» (коли в якості гаранта при оренді житла виступає французька Держава);

– пільгові тарифи для участі в культурних програмах і заходах;

– право на медичне обслуговування відповідно до законодавства Франції.

На сьогоднішній день реалізація даної програми здійснюється в рамках академічної мобільності. Так, магістрантам оплачується стипендія в розмірі – 800 євро і докторантам – 1200 євро. Якщо раніше Правила передбачали щомісячне надання звіту по використанню виділених коштів і відшкодування невикористаних коштів, то тепер будуть зняті обмеження щодо витрачання коштів по стипендії і з відбору претендентів.

Джерело інформації:

http://edu.gov.kz/ru/news/detail.php?ELEMENT_ID=11501

 

  1. Альянс університетів U38 підвів підсумки року

З метою реалізації програми «Рухані жаңғиру» розташовані в Алмати 38 вищих навчальних закладів були об’єднані в Альянс університетів U38.

Мета альянсу – залучити потенціал викладачів і експертів університетів для якісної реалізації програмної статті Президента. Як зазначила керівник Альянсу U38 Шолпан Джаманбалаева, це відмінний привід, щоб займатися науковими розробками, обмінюватися досвідом, реалізовувати соціальні, культурні та інші проекти в рамках «Рухані жаңғиру». За словами представників університетів, сьогодні в Алмати налічується понад 15 тисяч викладачів, які тепер зможуть об’єднати зусилля і внести свій вклад. Альянсом U38 запущено ряд міжвузівських проектів.

Джерело інформації:

https://www.inform.kz/ru/al-yans-universitetov-u38-podvel-itogi-goda_a3481474

  1. Новий освітній центр побудують в Атирау

Його площа 4 тисячі квадратних метрів. Будується центр на території Атирауського університету нафти і газу. Він буде оснащений сучасною технікою, тут буде віртуальна бібліотека, лінгафонний і читальний зали, кілька конференц-залів. Користувачі віртуальної бібліотеки центру матимуть доступ до бібліотек кращих університетів світу. Акцент при навчанні буде зроблений на нафтогазову галузь», – розповів представник Фонду імені Нурлан Балгімбаєва Аскар Балгімбаев.

Джерело інформації:

https://www.inform.kz/ru/al-yans-universitetov-u38-podvel-itogi-goda_a3481474

  1. Дипломи державного зразка припинять випускати в Казахстані з 2021 року

У Казахстані з 2021 року припинять випускати дипломи державного зразка. Про це повідомив віце-міністр освіти РК Асхат Аймагамбетов в ході круглого столу з питань забезпечення якості освіти в Сенаті Парламенту РК.

Через кілька років всі вузи видаватимуть дипломи власного зразка. Вони гарантують тільки своєю репутацією, якістю знання, своїм професорсько-викладацьким складом і не буде вже диплома державного зразка», – сказав Асхат Аймагамбетов. Віце-міністр підкреслив, що дуже важливим питанням є питання сертифікації. «Процедура сертифікації, як захід із забезпечення якості і один з найважливіших елементів національної системи кваліфікації буде впроваджено вже з 2021 року. Тут, звичайно, є проблеми, ми говоримо про те, що у нас поки недостатня кількість професійних стандартів. У нас недостатньо ще підготовлені спеціальні центри для сертифікації, тому тут дуже багато питань», – пояснив Асхат Аймагамбетов. Проте, як було повідомлено, сам інститут з 2021 року вже не буде працювати. «Це означає, що з 2021 року наявність диплома не гарантує працевлаштування. Є диплом – добре, але треба принести ще сертифікат про те, що присвоєна певна кваліфікація. В принципі, в нашій країні ця система вже діє – у медиків, у деяких юридичних напрямках, у аудиторів. Це міжнародна практика, тому ми думаємо, що це дуже важлива система», – пояснив Асхат Аймагамбетов. На сьогодні МОН спільно з НВП «Атамекен» вже проводить роботу з оцінки освітніх програм.

Джерело інформації:

https://www.inform.kz/ru/diplomy-gosudarstvennogo-obrazca-prekratyat-vypuskat-v-kazahstane-s-2021-goda_a3480593

  1. У 2019-2020 навчальному році у вузах Азербайджану планується значно збільшити місця в рамках держзамовлення

Про це міністр освіти Джейхун Байрамов сказав, виступаючи на II з’їзді азербайджанських студентів.

За його словами, за підсумками вступних іспитів цього року до вищих навчальних закладів надійшла рекордна кількість абітурієнтів – близько 41 тисячі. 3127 чоловік набрали понад 600 балів, 29 – 700 балів. 2090 осіб, які набрали більше 500 балів, вибрали професію вчителя, що говорить про зростання інтересу до вчительської професії.

Байрамов нагадав, що в рамках «Державної програми за освітою в зарубіжних країнах азербайджанської молоді в 2007-2015 роках» 3558 представників молоді здобули освіту в найпрестижніших вузах світу.

За словами міністра, сьогодні в вузах Азербайджану навчається понад шість тисяч іноземних студентів з 76 країн.

Джерело інформації:

https://www.trend.az/azerbaijan/society/2996679.html

  1. Перший спільний інститут з Узбекистаном

У 2019 року в Мінську відкриється спільний Узбецько-білоруський інститут прикладних спеціальностей.

 Договір про це був підписаний в ході робочого візиту делегації Узбекистану на чолі міністра вищої і середньої спеціальної освіти Іномжон Маджідова в Республіку Білорусь.

Відкриється інститут на базі Білоруського національного технічного університету. У новому інституті особлива увага приділятиметься підготовці висококваліфікованих робітників фахівців, які користуються високим попитом в реальних секторах економіки.

Вступити до інституту зможуть громадяни двох країн починаючи з нового навчального року. Навчальний процес буде організований на основі міжнародних стандартів з опорою на навчальні плани двох держав. Крім того, на базі інституту буде організовано спільний науково-дослідний центр.

Джерело інформації:

https://kun.uz/ru/news/2018/12/06/za-rubezom-otkroetsa-pervyj-sovmestnyj-institut-s-uzbekistanom