Збільшення забрудненості повітря над США та Європою може поставити логічне питання – а хто ж контролює майбутнє зелених технологій?
На сьогодні Китай вже випереджає Європу і США в дослідженнях у сфері відновлюваної енергетики, що вимагає замислитись про геополітичні наслідки цього лідерства.
Згідно з даними бази даних Scopus компанії Elsevier, у 2017 році Китай перевершив колективний результат країн Європейського Союзу щодо енергетичних досліджень, пов’язаних з відновлюваними джерелами енергії, сталого розвитку та навколишнього середовища.
Загальна кількість статей китайських науковців з цього питання у 2017 році складає 13 000, що становить 260 % у порівнянні з 2012 роком, коли цією проблемою стали активно займатися як країни ЄС, так і США. Дані показують, що у 2017 році США опублікували майже вдвічі менше робіт, ніж Китай – 7600 публікацій. Країни ЄС випустили майже 12 300 документів.
Посилення уваги Китаю до відновлюваних джерел енергії було висвітлено у великому звіті, опублікованому Міжнародним агентством з відновлюваної енергії (International Renewable Energy Agency – IRENA).
У ньому говориться, що хоча Китай все ще має велику залежність від викопного палива, «жодна країна не змогла зробити більше для того, щоб стати світовою наддержавою з поновлюваних джерел енергії».
Зростаючий вплив Китаю на дослідження поновлюваних джерел енергії виходить за рамки простого обсягу публікацій. На сьогодні Китай є найбільшим у світі виробником, експортером і інсталятором сонячних батарей, вітрових турбін, акумуляторів і електричних транспортних засобів,
У довгостроковій перспективі відновлювана енергія – зокрема, сонячна енергія – може бути корисною для геополітичної стабільності, оскільки вона може генеруватися локально невеликими операторами та домогосподарствами. Це змінить весь енергетичний ландшафт і може привести до того, що країни, які володіють великими запасами викопного палива, вже не можуть мати вплив на інші країни.