Генеральна конференція ЮНЕСКО ухвалила Глобальну конвенцію про визнання кваліфікацій щодо вищої освіти, яка спрямована на поліпшення мобільності студентів та доступ до вищої освіти в регіонах та континентах.
Це важливе рішення встановлює універсальні принципи визнання навчальних і наукових ступенів і зобов’язує держав-підписантів визнавати навчання або кваліфікацію за межами свого регіону.
Відповідно до глобальної програми Education 2030 Agenda, Глобальна конвенція (Global Convention) також має на меті покращити якість вищих навчальних закладів та посилити міжнародне співробітництво у вищій освіті.
Прийняття є кульмінацією восьми років основної роботи і випливає з розробки шести регіональних конвенцій про визнання, включаючи Болонський процес для Європи, Токійську конвенцію для Азії та Тихого океану та Аддісську конвенцію для Африки.
Прийняття цього дуже важливого документу конвенції зменшить перешкоди, з якими стикаються студенти, викладачі, дослідники та шукачі роботи за межами своїх країн походження. Оскільки регіональні конвенції охоплюють лише мобільність між країнами в цих регіонах, Глобальна конвенція прокладає шлях для збільшення мобільності між регіонами та континентами.
Конвенція також забезпечує інші права для іноземних студентів, включаючи:
- Право на зарубіжну кваліфікацію оцінюється справедливим, недискримінаційним та прозорим способом національними компетентними органами;
- Визнання повинно бути надано, якщо орган, що визнає, не зможе продемонструвати істотну різницю між закордонною кваліфікацією та кваліфікацією для країни, де вимагається визнання;
- Необхідно запровадити процедури визнання кваліфікацій для осіб з недостатньою або неперевіреною документацією, включаючи біженців та переміщених осіб;
- Держави-підписанти повинні запровадити надійні та етичні системи забезпечення якості вищих навчальних закладів.
У заяві ЮНЕСКО роз’яснюється, що Глобальна конвенція спрощує процеси визнання і переносить тягар доказів із заявників на органи визнання.
Якщо в минулому студентам доводилося доводити, чому треба визнавати їх закордонні кваліфікації, то тепер влада визнання має довести, чому кваліфікацію не слід визнавати, якщо визнання не надається. А при відмові у визнанні заявники мають право на апеляцію.
«Нова конвенція створює нормативну платформу для формування довіри між системами вищої освіти. Це знаменна можливість для світових академічних спільнот прийняти загальне благо та спільну рішучість створити навчальні заклади вищої освіти, які є впродовж усього життя, які є одночасно актуальними, динамічними та всеосяжними », – йдеться в повідомленні ЮНЕСКО.
“Конвенція допоможе забезпечити право на освіту людей шляхом полегшення доступу до вищої освіти”.