Квітень 2020 СНД

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг країн СНД
Квітень 2020 р.

  1. Надзвичайний і Повноважний Посол Швейцарії в Білорусі Клод Альтерматт провів онлайн-лекцію для студентів БДУ

Слухачами стали студенти факультету міжнародних відносин вузу.

Клод Альтерматт виступив на тему «Швейцарський нейтралітет». Посол розповів про історію, внутрішню і зовнішню політику країни,  про її мовне та культурне розмаїття. Він також приділив увагу історіям успіху знаменитих годинникових брендів і відзначив їх роль в житті сучасних швейцарців.

Спілкування проходило в системі Skype для бізнесу, де студенти могли брати активну участь в дискусії. Після лекції всі охочі обмінялися думками про проблеми в сучасній дипломатії, співпраці Швейцарії та Європейського Союзу, питаннях толерантності та ін.

Джерело інформації:
https://bsu.by/news/chrezvychaynyy-i-polnomochnyy-posol-shveytsarii-v-d/

 

  1. У Білорусі сильно скоротилася кількість студентів

У Білорусі за останні роки значно скоротилася кількість студентів. Заочників стало менше в два рази.

Такі дані містяться в довіднику Белстата «Освіта в Республіці Білорусь».

З 2010 року в країні стало на 200 тисяч студентів менше. У 2010-2011 навчальному році у вищих навчальних закладах навчалося майже 443 тисячі осіб, в 2019-2020 – всього близько 261 тисячі.

Кількість заочників з 2013 року знизилося майже в два рази: шість років тому їх було 195,9 тисячі, зараз – 98,6 тисячі.

У 2013 році університети, інститути та академії випустили 82,7 тисячі фахівців з дипломом про вищу освіту. У 2019 м – тільки 57,5 ​​тисячі. Шість років тому Білорусь можна було назвати студентської країною: було 425 студентів на 10 тисяч населення, зараз – 288.

Помітно знизився прийом на спеціальностях «Комунікації», «Право», «Економіка», «Управління», «Економіка і організація виробництва».

У 2013/14 навчальному році на ці спеціальності набрали 23,7 тисячі осіб, зараз – 17,5 тисячі. Зате прийом виріс на медичні спеціальності: набирали 3,6 тисячі, тепер 3,8 тисячі. На спеціальності, пов’язані зі службами безпеки, прийом за шість років збільшився на 300 осіб. На «педагогіку» – на 200.

Всього ж зараз педагогіку вивчає 24,6 тисячі студентів (шість років тому було 38,4 тисячі).

Вибрали комунікації, право, економіку, управління і організацію виробництва 78,1 тисячі осіб. Ще шість років тому таких студентів було 147,8 тисячі.

Навіть тих, хто вивчає техніку і технології, стало менше: кількість студентів на цих спеціальностях скоротилося з 77,7 тисячі до 55,2 тисячі.

До речі, бюджет на скороченні здорово заощадив. У 2013 році навчалося платно 252,4 тисячі, на бюджеті – 142,9 тисячі. Зараз 147,2 і 114,7 відповідно.

При цьому розподіляються випускників менше не стало. У 2013 році отримали направлення 19,3 тисячі осіб, в минулому – стільки ж.

А ось кількість магістрантів за останні роки зросла. У 2013-му їх було всього 7,6 тисячі, в 2018-м – 14,6 тисячі. У 2019, проте, кількість магістрантів знизилося до 11,9 тисячі. Хоча закон про відстрочки тих, хто вступав до магістратури в минулому році, не зачепила.

Джерело інформації:
https://kudapostupat.by/article/item/id/2043

 

  1. Чотири нові спеціальності та дистанційне навчання пропонує абітурієнтам Гродненський державний університет імені Янки Купали

У 2020 році Купалівський університет розширює перелік спеціальностей і відкриває актуальні напрямки підготовки фахівців майбутнього.

Реагуючи на потреби часу, Гродненський державний університет імені Янки Купали тісно взаємодіє з підприємствами та організаціями-замовниками кадрів і щорічно пропонує абітурієнтам нові спеціальності. Так, з 2020-го року вуз почне готувати фахівців з робототехніки, штучного інтелекту, дизайну віртуального середовища, а також тренерів з боротьби, ігрових видів спорту та легкої атлетики.

У числі нововведень вступної кампанії-2020 в Купалівському університеті ‒ набір на заочну дистанційну скорочену форму здобуття вищої освіти. Навчання буде проходити протягом усього семестру в дистанційній формі, а в університет студенту необхідно буде приїхати тільки для того, що здати заліки та іспити. Здобути освіту онлайн можна буде за спеціальностями «Транспортна логістика (автомобільний транспорт)» на факультеті інноваційних технологій машинобудування, «Туризм і гостинність» на факультеті історії, комунікації та туризму, «Дошкільна освіта» і «Початкова освіта» на педагогічному факультеті. На заочну скорочену форму набір буде здійснюватися за фахом «Технічна експлуатація енергообладнання організацій» на фізико-технічному факультеті.

Також в 2020 році відновлений набір на дві спеціальності факультету економіки і управління. Отримати кваліфікацію «Економіст» випускник зможе, завершивши навчання за спеціальностями «Світова економіка» на денній формі і «Бухгалтерський облік, аналіз і аудит (в комерційних і некомерційних організаціях)» ‒ на заочній скороченій формі.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/grgu-imeni-yanki-kupaly-predlagaet-abiturientam-chetyre-novye-spetsialnosti-i-distantsionnoe-obuchen/

 

  1. У Гомельському державному технічному університеті імені
    П.О. Сухого готуватимуть за новими спеціальностями

В університеті відкриють нові спеціалізації з виробництва з композиційних матеріалів і робототехнічних комплексів.

На механіко-технологічному факультеті відкрито спеціалізацію “технологія виробництва виробів з композиційних матеріалів і засоби технологічного оснащення”. Тут навчатимуться фахівці в області створення нових композиційних матеріалів, затребувані у всіх галузях промисловості: від важкого машинобудування, електроенергетики, автомобілебудування, авіаційної, радіо- та електронної техніки суднобудування – до будівництва, сільського господарства, спорту, туризму і медицини. Підготовка інженерів-механіків за цією спеціальністю буде здійснюватися з урахуванням інновацій в області створення нових композиційних матеріалів (в тому числі наноматеріалів) і виробів з них. Курс передбачає також розробку з використанням IT-технологій технологічних процесів і засобів технологічного оснащення.

На машинобудівному факультеті буду готувати інженерів-електромеханіків за фахом “промислові роботи і робототехнічні комплекси”. Сфера реалізації професійних навичок цих фахівців так само широка. Сьогодні роботи використовуються в промисловості, наукові дослідження, енергетиці, медицині і в сфері розваг. Сучасні автоматичні або дистанційно контрольовані механізми поступово замінюють людську працю і дозволяють оптимізувати складні процеси.

Після закінчення вузу дипломовані фахівці можуть знайти місце за профілем в інжинірингових, проектно-конструкторських, виробничо-технологічних, монтажно-налагоджувальних, ремонтно-експлуатаційних, організаційно-управлінських, науково-дослідних та інноваційних організаціях, а також у вищих, середньотехнічних і професійно-технічних навчальних закладах.

Фахівці з новим кваліфікацій затребувані на ринку праці. Для чотирирічного навчання передбачена денна форма, по кожній із спеціальностей буде набрана група в кількості 20 чоловік.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/v-ggtu-im-po-sukhogo-budut-gotovit-po-novym-spetsialnostyam/

 

  1. Основні питання вступної кампанії 2020 року

На засіданні колегії Міністерства освіти Республіки Білорусь на порядку денному ‒ обговорення питань про заходи щодо підвищення якості підготовки майбутніх фахівців, приймальної кампанії на 2020/2021 навчальний рік.

Міністр освіти І.В. Карпенко сконцентрував увагу на цифрах прийому до вищих навчальних закладів, зазначивши, що при формуванні контрольних цифр прийому на навчання за рахунок коштів бюджету забезпечено їх відповідність реальним кадровим потребам економіки і соціальної сфери республіки і замовлення на підготовку фахівців (робітників, службовців), тобто тієї заявочної потреби, яка внесена в систему ˮЗаказ на підготовку кадрів “. Хочеться відзначити, що з 2018 року діє нова система замовлення на підготовку кадрів. Функція розробки демографічного прогнозу на п’ятирічний період по Республіці Білорусь покладено на Міністерство економіки, і на Міністерство праці і соціального захисту – по розробці прогнозу балансу трудових ресурсів і потреби економіки в кадрах. Результатом, зазначених прогнозів є формування державного замовлення, який використовується Міністерством освіти, іншими засновниками закладів освіти при формуванні контрольних цифр прийому в установи вищого, середнього спеціального, професійно-технічної освіти.

Одним із завдань приймальної кампанії є формування оптимального балансу потоків абітурієнтів за рівнями освіти з урахуванням потреб економіки і соціальної сфери. Це фактично один з етапів життєустрою нашої молоді.

В цілому, правила проведення вступної кампанії 2020 не змінюються. На думку глави відомства, успіх вступної кампанії залежить від злагодженої роботи як установ освіти, так і органів управління, засновників. Розуміючи, що сам процес зачіпає інтереси досить значної частини населення країни, Міністерство освіти розраховує на високий рівень відповідальності і професіоналізму всіх його учасників, чітку інформаційно-роз’яснювальну роботу та неухильне дотримання вимог нормативних актів.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/ob-osnovnykh-voprosakh-vstupitelnoy-kampanii-2020-goda/

 

  1. Нові спеціальності у Гомельському державному університеті імені Франциска Скорини

В 2020-му році три факультети пропонують абітурієнтам нові напрямки.

На факультеті математики та технологій програмування з’явиться спеціальність «Прикладна інформатика (програмне забезпечення комп’ютерних систем) зі спеціалізацією «Мультимедійні системи та інтернет-програмування». Потреба регіонального ринку праці у висококваліфікованих фахівцях з сучасних інформаційних технологій залишається дуже високою. Компаніям потрібні співробітники, які досконало знають операційні системи, фахівці, підготовлені до розробки програмного забезпечення з використанням мов програмування різних рівнів. Випускники в перспективі зможуть заявити про себе як проектувальники інформаційних систем, менеджери програмних проектів, фахівці з тестування програмних продуктів, викладачі в сфері інформаційних технологій.

На історичному факультеті вузу в цьому році буде оголошений перший набір на спеціальність «Лінгвістичний забезпечення міжкультурних комунікацій (міжнародний туризм)». В процесі навчання майбутні студенти придбають глибокі знання в галузі туризму та іноземних мов (англійської, німецької), отримають кваліфікацію «фахівець з міжкультурним комунікацій. Перекладач-референт (англійська та німецька мови)». Набуті знання та навички дозволять їм просувати інтереси вітчизняного бізнесу на зарубіжному ринку за допомогою грамотно вибудуваних ділових переговорів.

Філологічний факультет відкриє набір на спеціальність «Російська мова і література. Іноземна мова (англійська)». Основним завданням даного напрямку є підготовка фахівців, що володіють гуманітарними технологіями в сфері комунікації та викладання, формування у них комунікативних знань і вмінь в області міжособистісного і соціального взаємодії на рівні індивіда, групи, спільноти. Важливим нюансом є те, що під час вступу на цю спеціальність для абітурієнтів зберігаються пільги, що діють під час вступу на педагогічні спеціальності.

За новими спеціальностями передбачена денна форма навчання.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/v-gomelskom-gosudarstvennom-universitete-imeni-frantsiska-skoriny-poyavyatsya-novye-spetsialnosti/

 

  1. В Білоруському державному університеті відбувся перший випуск англомовної магістратури «Медична фізика»

Перший випуск англомовної магістратури «Медична фізика» відбувся в Міжнародному державному екологічному університеті (МГЕІ) ім. А.Д. Сахарова. Володарями дипломів про успішне закінчення навчання стали магістранти з Іраку. Професійну діяльність вони продовжать в медичних установах своєї країни.

Сьогодні фахівець в галузі медичної фізики є затребуваним і високооплачуваним. Специфіка його діяльності полягає в роботі з сучасним обладнанням в області променевої терапії, яке вимагає точного налаштування та розрахунків для діагностики та лікування хвороби.

Довідка.

Підготовка магістрантів за спеціальністю «Медична фізика» в Білорусі здійснюється тільки в Міжнародному державному екологічному інституті (МГЕІ) ім. А. Д. Сахарова БГУ. Навчання проходить російською (заочна форма) та англійською (денна форма) мовами. Тривалість підготовки складає два роки.

Перший набір для навчання в російськомовній магістратурі відбувся в 2017 році, а в англомовній – в 2018 році. В рамках навчальної програми вивчаються дисципліни: «Актуальні питання біологічної і медичної фізики», «Біологія», «Обробка зображень в медицині», «Фізичні основи ядерної медицини», «Діагностика та лікування онкологічних захворювань», «Сучасні методи медичної інтроскопії», «променева діагностика і терапія» і ін. Заняття проводять викладачі МГЕІ ім. А. Д. Сахарова і провідні фахівці онкологічних центрів: Республіканського науково-практичного центру онкології та медичної радіології ім. М.М. Александрова, Мінського міського клінічного онкологічного диспансеру.

Джерело інформації:
https://bsu.by/news/1116803-d/

 

  1. В Туркменістані впроваджується магістерська програма «Цифрове управління»

Пілотування короткострокового курсу магістерської програми «Цифрове управління» відбувся за участю Програми розвитку ООН (ПРООН) та Академії державної служби при Президенті Туркменістану в рамках спільного проекту «Сприяння Академії державної служби при Президенті Туркменістану», повідомляє прес-служба ПРООН.

Першими слухачами стали 20 фахівців від міністерств: фінансів і економіки, праці та соціального захисту населення, сільського господарства та охорони навколишнього середовища, охорони здоров’я та медичної промисловості, освіти, спорту і молодіжної політики, а також від Державного комітету зі статистики, Центрального банку, Академії наук , ряду ключових агентств транспортно-логістичної та комунікаційної сфери.

Нова навчальна магістерська програма включає 10 дисциплін:

  • інформаційні технології в управлінській діяльності;
  • інформаційні системи в економіці;
  • основи інформаційної безпеки та інформаційні ресурси;
  • ситуаційний аналіз та моделювання управлінських рішень;
  • технології електронного уряду;
  • інтелектуальний аналіз даних;
  • державне управління в інформаційному суспільстві;
  • управління змінами;
  • управління державними фінансами та банківським сектором;
  • нормативно-правові основи цифрового управління.

Дисципліни націлені на підвищення потенціалу і рівня інформованості та знань фахівців міністерств і відомств в області підготовки і прийняття рішень з використанням елементів інноваційного менеджменту та цифровізації.

Фахівці також ознайомляться з можливостями використання інформаційних технологій в управлінні, зі специфікою інформаційних систем в різних галузях економіки, і сформують уявлення про можливості управління бізнес-процесами підприємства з використанням інформаційних систем. Крім того, нова магістерська програма допоможе слухачам освоїти сучасні інформаційні технології для підвищення ефективності роботи органів державного управління і організацій в умовах цифрової трансформації.

Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/26455/v-turkmenistane-vnedryaetsya-magisterskaya-programma-cifrovoe-upravlenie

 

  1. Міністерство освіти Білорусі проектує спеціальності

«Індустрії 4.0»

Професії, пов’язані з так званою «Індустрією 4.0» або «розумними підприємствами», будуть затребувані в Білорусі в найближчі роки. Фахівці потрібні будуть для роботи в компаніях індустріального парку «Великий камінь», Ніжинського гірничо-збагачувального комплексу, на заводах Білоруської національної біотехнологічної корпорації. Університети і коледжі вже вносять свої пропозиції з проектування нових спеціальностей.

До слова, в «Великому камені» цієї весни повинен відкритися інноваційний центр комерціалізації науково-технічних досягнень. Тут планують комбінувати знання, практику та виробництво.

Джерело інформації:
https://belarus24.by/news/society/ministerstvo-obrazovaniya-belarusi-proektiruet-spetsialnosti-industrii-4-0/

 

  1. Білоруський державний педагогічний університет імені Максима Танка включений до Глобальної мережі інноваційних університетів

Білоруський державний педагогічний університет імені Максима Танка став першим і поки єдиним в країні сертифікованим учасником GUNi.

Членство в мережі GUNi є визнанням діяльності вузу по популяризації цілей і цінностей сталого розвитку в суспільстві.

Глобальна мережа інноваційних університетів об’єднує понад 250 установ вищої освіти з 80 країн світу ‒ університети, кафедри ЮНЕСКО, дослідницькі центри. Мережа створена в 1999 році ЮНЕСКО, Університетом ЮНЕСКО і Політехнічним університетом Каталонії в рамках програми УНІТВІН / ЮНЕСКО, спрямованої на всебічну підтримку міжнародного співробітництва в галузі вищої освіти.

У 2017 році БДПУ отримав визнання від Університету ЮНЕСКО і статус регіонального центру експертиз за освітою в інтересах сталого розвитку». Координаційний центр «Освіта в інтересах сталого розвитку», створений в лютому того ж року на базі БДПУ, займається координацією, науково-методичним та інформаційно-організаційним супроводом діяльності з просування ідей і практик освіти з метою сталого розвитку в системі освіти, а також в сферах економіки, екології та соціального розвитку Республіки Білорусь. Також університет є співзасновником Асоціації «Освіта для сталого розвитку».

Вузи, які беруть участь в GUNi, перебувають у фокусі уваги дослідників з ЮНЕСКО і ООН, що приділяють підвищену увагу соціальній відповідальності освіти. Таким університетам і самим легше знайти доступ до необхідних даних для власних досліджень, а також ширше поширювати власні починання.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/bgpu-vklyuchen-v-globalnuyu-set-innovatsionnykh-universitetov/