14 травня 2020 р. відбулась онлайн-панельна дискусія, яку спільно організували Утрехтський університет та Німецький університет Геттінген на тему “Новий шовковий шлях” в часи глобальної пандемії: зміна поглядів на академічну співпрацю між Китаєм та Заходом”.
Криза COVID-19 та напруженість між Китаєм та США, яка склалась до початку пандемії і ще більше посилились під час пандемії, вимагатимуть збалансування транскордонних академічних відносин, студентської та академічної мобільності та співпраці у сфері наукових досліджень. Але поки що новий ландшафт не чітко окреслений, і деякі тенденції тільки зароджуються, зазначають експерти з міжнародної вищої освіти.
Китайські фахівці зазначили, що зараз дуже важкий час для інтернаціоналізації та глобалізації загалом, хоча такий стан вже триває декілька років через політику США, але є впевненість, що вплив коронавірусу буде тимчасовим.
Перед пандемією було зрозуміло, що глобальні потоки зміщуються на схід, і Китай набирає впливу як глобальна наукова сила, особливо в галузях STEM (наука, техніка, інженерія та математика). Ці тенденції ще більше посилились завдяки коронавірусній кризі.
Вчені прогнозують посилений поворот Китаю до Європи у співпраці в галузі досліджень та вищої освіти, але зазначають, що цей процес не слід занадто політизувати .
Кількість китайських студентів у цих країнах зростає внаслідок нових можливостей співпраці під егідою платформи 17 + 1, яку підтримує міністерство закордонних справ Китаю і яка формує відносини між Китаєм та 17 країнами Центральної та Східної Європи як частини китайської ініціативи “Пояс і дорога” або Новий Шовковий шлях.
Після пандемії прогнозується нерівномірний підйом, який може вплинути на збалансування академічних та дослідницьких зв’язків: в Китаї університети та науково-дослідні установи відновляться швидше, ніж в США та Великобританії. То ж китайські університети вже планують поїздки своїх працівників до Європи з метою встановлення партнерських зв’язків.
Учасники дискусії погодилися, що після пандемії важливість співпраці зросте для всього світу, і не в останню чергу для вирішення інших глобальних проблем, таких як бідність, зміна клімату та охорона здоров’я. Не зважаючи на те, як будуть дмухати політичні та ідеологічні вітри, є впевненість, що попереду – десятиліття успішної академічної співпраці між університетами Китаю та Заходу.