ОГЛЯД
ринку освітніх послуг країн СНД
ЧЕРВЕНЬ
- Міністерство освіти і науки Республіки Казахстан планує підписати 20 угод із зарубіжними країнами в галузі освіти
Міністр освіти і науки РК провів онлайн-зустріч з представниками посольств Казахстану в інших країнах. Учасники наради обговорили питання, що стосуються розвитку міжнародного співробітництва з інтернаціоналізації вищої освіти Казахстану, залученню зарубіжних вчених, розвитку академічної мобільності, модернізації програми «Болашак», залученню інвестицій в освіту, розвитку обмінних програм та проведення спільних наукових досліджень. Міністерством підготовлено концепції та готуються угоди щодо підписання 20 договорів, які охоплюють питання розвитку міжнародного співробітництва при проведенні спільних наукових досліджень, розвитку академічної мобільності студентів і викладачів, відкриття дводипломних програм в вишах, виділення на паритетних підставах грантів і визнання документів про освіту.
Джерело інформації:
- Перший ювілей Назарбаєв Університету: понад 4 600 випускників за 10 років
Назарбаєв Університет сьогодні ‒ це міжнародний університет, в якому навчаються студенти з 22 країн світу. Професорсько-викладацький склад на 79% міжнародний, на 21% ‒ казахстанський. Серед іноземних викладачів найбільшу кількість громадян США (17%), Великобританії (10%) і Канади (5%).
Зараз Назарбаєв Університет готується до нового випуску студентів, їх кількість досягне в цілому понад 4600 чоловік. В даний час 94% випускників вузу працюють в Казахстані. Близько 68% з них ‒ в Нур-Султана, 26% ‒ в Алмати і областях Казахстану. Випускники Назарбаєв Університету працюють і в міжнародних компаніях в Казахстані: Schlumberger, McKinsey, Microsoft, Ernst and Young, Deloitte, KPMG та ін. Приблизно 6% випускників посіли професійні посади за кордоном: в США, Росії, Німеччини, Великобританії та інших країнах в великих міжнародних компаніях (Apple, Facebook, Google, Amazon, Yandex, P & G та ін.).
З 2015 року студенти та випускники Назарбаєв Університету запустили цілий ряд стартапів в таких галузях, як робототехніка, IT, освіта, кіноіндустрія, логістика, здорове харчування, генетика тощо. Багато випускників отримують запрошення на навчання з повною стипендією в університети Гарварда, Оксфорда, Кембриджу, Мюнхенський технічний університет, Швейцарську вищу технічну школу Цюріха, Національний університет Сінгапуру, Гонконгський університет науки і технології, Массачусетський технологічний інститут, Університет Цінхуа та інші.
Джерело інформації:
- Названо казахстанські виші-аутсайдери
В міністерстві освіти і науки Республіки Казахстан назвали місцеві виші-аутсайдери .
«Міністерство вже третій рік проводить рейтинг ЗВО спільно з НВП «Атамекен». Тут оцінка дається роботодавцями. За такими критеріями: час для пошуку роботи після закінчення вишу, середня заробітна плата, стабільність роботи, якість освітньої програми, наскільки були залучені роботодавці до розробки освітньої програми і так далі», ‒ сказала голова Комітету із забезпечення якості в сфері освіти і науки МОН РК Гульзат Кобєнова.
За її словами, в минулому році в середньому випускники вишів шукали роботу протягом 3,5 – 5 місяців. «За результатами ми бачимо, що в 61 ЗВО менше половини випускників були працевлаштовані протягом року випуску. Протягом цих років ми бачимо, що практично одні й ті ж виші займають найнижчі позиції в рейтингу освітніх програм. Це виші-аутсайдери, наприклад, Казахстанський морський університет (нині Актауській гуманітарно-технічний університет), Центральноазіатський університет, Регіональний соціально-інноваційний університет, Університет Астана. Найменшим показником працевлаштування були відзначені Центрально-казахстанська академія, Інститут ім. Сапарбаєва, університет Мирас, університет Сирдар’я», ‒ зазначила Гульзат Кобєнова.
Джерело інформації:
https://www.inform.kz/ru/nazvany-kazahstanskie-vuzy-autsaydery_a3660716
- Satbayev University поліпшив свої позиції на 20 пунктів в рейтингу кращих університетів світу QS
Щорічно, на початку літа, світове академічне співтовариство чекає результати одного з найвпливовіших світових рейтингів університетів ‒ QS World University Rankings. Багато вишів прагнуть потрапити до нього і роблять все можливе, покращуючи показники. У рейтингу бере участь більше 1 600 ЗВО світу.
Технічний виш номер один в Казахстані, Satbayev University, щорічно входив в топ-600 кращих вузів світу, займаючи гідні місця в рамках даного рейтингу.
В цьому році, підтвердивши звання кращого технічного університету і поліпшивши свої позиції на 20 пунктів у порівнянні з минулим роком, вуз зайняв місце у групі 541-550 і піднявся на четвертий рядок серед багатопрофільних вишів Казахстану, присутніх в рейтингу.
Настільки вражаючий результат склався у зв’язку з плідною роботою, яку Satbayev University веде останні кілька років.
В активну науково-дослідницьку діяльність залучено більше 70% професорів і молодих викладачів. Університет отримав престижну премію «Лідер науки» в номінації «Лідер за кількістю наукових публікацій» в збірнику «Web of Science Core», яка була присвоєна за вражаючий обсяг статей, опублікованих в престижних базах даних. Вчені Satbayev University видали публікації в журналах, що рецензуються міжнародними базами даних Scopus і Web of Science: понад 2000 публікацій у Scopus, більше 1 000 публікацій в Web of Science.
Сам же рейтинг QS розроблений в 2004 році спільно з британським виданням Times Higher Education і розраховується за спеціальною методикою, базуючись на даних закладів вищої освіти про досягнення в галузі освіти і науки.
В його основі ‒ глобальне дослідження по визначенню кращих університетів світового значення, яке проводить британська консалтингова компанія Quacquarelli Symonds (QS).
QS World University Rankings вважається максимально об’єктивним, так як всі дані і методологія рейтингу доступні для зовнішнього аудиту. Оцінка проходить за шістьма критеріями: репутація ЗВО в академічному середовищі та серед роботодавців, цитування наукових публікацій, співвідношення викладачів і студентів, співвідношення місцевих та іноземних студентів. Половина оцінок припадає на репутаційну оцінку університету: 40% ‒ репутація виша в академічному середовищі, 10% ‒ оцінка роботодавців.
У 2020 році перший рядок дослідження, як і протягом багатьох років, зайняв Массачусетський технологічний інститут.
Серед вузів Казахстану на верхніх рядках рейтингу ‒ багатопрофільні університети, що цілком очікувано. Satbayev University ‒ перший технічний виш Казахстану, який увійшов в глобальний список кращих ЗВО планети.
Джерело інформації:
- Казахстанський ЗВО вперше потрапив в топ-200 кращих університетів світу
Компанія Quacquarelli Symonds (QS) опублікувала результати щорічного рейтингу вишів QS Word University Rankings 2021. У список кращих потрапили 10 казахстанських університетів. Кращий результат показав КазНУ імені Аль-Фарабі ‒ 165-е місце.
Варто відзначити, що це значимий результат ‒ ще ніколи казахстанський виш не займав таку високу позицію. КазНУ імені аль-Фарабі дебютував в рейтингу QS в 2012 році на 390-му місці.
Однак, він все одно не найпрогресивніший виш Казахстану, на думку QS. Це звання дістається Євразійський національний університет імені Гумільова. Останнійй за рік перемістився з 418-го на 357-е місце. При цьому кращий результат в QS World University Rankings університет показав в 2014 році ‒ 303-е місце.
У десятку кращих університетів світу увійшли переважно виші США і Великобританії. Трійка лідерів за рік не змінилася. Очолює рейтинг Массачусетський технологічний інститут, на другому місці ‒ Стенфордський університет, на третьому ‒ Гарвардський університет.
Джерело інформації:
https://www.inform.kz/ru/nazvany-kazahstanskie-vuzy-autsaydery_a3660716
- Як отримати кредит на освіту в ЗВО Казахстану?
Абітурієнти, які не зможуть вступити на грант і не мають можливості оплатити своє навчання, можуть оформити освітній кредит під гарантію держави. В якості заставного забезпечення по позиках виступає гарантія Фінансового центру при міністерстві освіти і науки.
«Кредит можна оформити на навчання в коледжах і вишах Казахстану по процентних ставках від 10 до 20% терміном до 10 років», ‒ вказується в інформації на сайті фінцентра.
Сума кредиту не обмежена, головне, щоб вона не перевищувала вартість за весь період навчання. Для отримання студентського позики необхідно залучити співпозичальника, який повинен надати в банк довідки з місця роботи про доходи та про пенсійні відрахування за останні півроку. Кредит оформлюється в банках ‒ учасниках програми освітнього кредитування.
Джерело інформації:
https://kapital.kz/gosudarstvo/87676/kak-poluchit-kredit-na-obrazovaniye.html
- Перший казахстанський ЗВО підтвердив відповідність міжнародному антикорупційному стандарту
Агентством з протидії корупції спільно з Міністерством освіти і науки розроблено Стандарт відкритості та прозорості в ЗВО, який передбачає просування антикорупційної політики в навчальних закладах.
Слід зазначити, що при розробці даного стандарту враховувалися вимоги міжнародної антикорупційної стандарту ISO 37001 «Система менеджменту протидії корупції», який призначений для зниження корупційних ризиків в організації та сприяє довірі в ділових взаєминах, покращуючи при цьому репутацію.
Так, в Казахському національному педагогічному університеті імені Абая одним із пріоритетних завдань визначено розробку і впровадження системи менеджменту протидії корупції відповідно до вимог міжнародного стандарту ISO 37001.
В рамках виконаної роботи затверджений пакет документів, положення кожного з яких спрямовані на протидію корупції за вимогами ISO 37001 з урахуванням норм законодавства Республіки Казахстан.
Згідно з розробленою Методикою проведена оцінка корупційних ризиків в діяльності структурних підрозділів Університету. Ризики оцифровані і ранжовані за значимістю, а також визначено відповідальних осіб і заходи щодо їх мінімізації та усунення.
В результаті 18 червня цього року європейською компанією «EVROCERT» видано сертифікат відповідності КазНПУ імені Абая вимогам міжнародного стандарту ISO 37001 «Система менеджменту протидії корупції».
Джерело інформації:
https://dknews.kz/inner-news.php?id_cat=17&&id=107089
- Атлас нових професій розробляють в Казахстані
Атлас нових професій розробляють в Казахстані. Про це повідомив міністр праці і соціального захисту населення РК Біржай Нуримбетов.
«Ми розробляємо Атлас нових професій, ми його робимо в рамках проекту Світового банку. Спільно, вже четвертий рік, ми в рамках цього проекту працюємо. І ось з минулого року займаємося Атласом нових професій. Ми його розробляємо в дев’яти галузях: гірничо-металургійній, нафтогазовій, сільському господарстві, транспорті та логістиці, машинобудуванні, інформаційно-комунікаційних технологіях, енергетиці, туризмі та будівництві», ‒ сказав Біржай Нуримбетов.
Міністр також розповів, на якій стадії знаходиться зараз ця робота.
«На сьогодні ми закінчили формувати Атлас професій у гірничо-металургійній галузі, ми визначили 9 зникаючих професій, 10 які змінюються і 22 нові професії», ‒ додав Біржай Нуримбетов.
Джерело інформації:
https://forbes.kz/news/2020/06/25/newsid_228168
- Нові спеціальності у закладах вищої освіти Білорусі
У 2020 році заклади вищої освіти Білорусі оголосили про набір на нові спеціальності, в основному пов’язані з технологіями, програмуванням та економікою.
Так, Барановичський державний університет у новому навчальному році запрошує здобувачів на дві нові спеціальності: «Виробництво продукції на основі тривимірних технологій» (Інженерний факультет) та «Економіка та організація виробництва» (Економіко-правовий факультет).
Хіміко-технологічний факультет Білоруського державного технологічного університету приймає абітурієнтів на спеціальність «Промислове очищення води та очищення води». Після закінчення навчання випускники розроблятимуть та опановуватимуть сучасні технології очищення води та очищення стічних вод, вибір методу та обґрунтування технологічних параметрів очищення води.
На факультеті лісотехніки, матеріалознавства та дизайну БДТУ відкриється спеціальність «Лісова інженерно-логістична інфраструктура лісового комплексу».
Гомельський державний університет імені Франциска Скарини відкриває набір із трьох нових спеціальностей: “Прикладна інформатика (програмне забезпечення комп’ютерних систем)”, “Мовна підтримка міжкультурних комунікацій (міжнародного туризму)” та “Російська мова та література”. Іноземна мова (англійська) “.
На денному навчанні у Гродненському державному університеті імені Янки Купали абітурієнтам пропонуються чотири нові спеціальності: «Штучний інтелект», «Промислові роботи та робототехнічні комплекси в машинобудуванні», «Віртуальний дизайн середовища», «Спортивно-педагогічна діяльність».
На факультеті математики та природничих наук Могильовського державного університету імені А. А. Кулешова з’явились дві спеціальності: «Медико-біологічний бізнес» та «Програмне забезпечення інформаційних технологій». Форма навчання ‒ денна. Окрім денної форми, планується зарахувати за сумісництвом тих, хто закінчив коледж того ж профілю.
У 2020 році в Поліському державному університеті було створено п’ятий факультет ‒ інженерний, мета якого ‒ підготовка кадрів для розвитку інженерії в економіці країни. Спеціальність: «Промислове рибництво (Технологія переробки риби)», «Інформаційні технології фінансово-кредитної системи», «Ландшафтне будівництво».
Полоцький державний університет на юридичному факультеті відкриває зарахування на спеціальність «Митниця». На старших курсах є можливість обрати спеціалізації «Правовий супровід митної діяльності», «Економічне забезпечення митної діяльності» та отримати кваліфікацію «Митний спеціаліст». Форма навчання ‒ денна.
Джерело інформації:
http://edu.gov.by/news/novyya-spetsyyalnastsi–vysheyshykh-navuchalnykh-ustanovakh-belarusi/
- Білоруський державний університет вперше увійшов до ТОП-300 найкращих університетів шанхайського предметного рейтингу ARWU з фізики
БДУ вперше увійшов до ТОП-300 найкращих університетів шанхайського предметного рейтингу ARWU. З 2017 року провідний університет є єдиним, хто представляє Білорусь у цій рейтинговій системі. Протягом трьох років БДУ входив до групи 401-500 університетів, значно підвищившись цього року до 201-300.
Лідери серед університетів фізики визначаються на основі п’яти критеріїв: продуктивність наукової діяльності; нормоване цитування статей у галузі фізики; міжнародне співробітництво; матеріали, опубліковані університетами у найпрестижніших наукових журналах; наявність наукових нагород та призів міжнародного рівня.
Поліпшення позицій БДУ в рейтингу стало можливим завдяки зростанню наукометричних параметрів публікацій працівників БДУ за останні п’ять років за даними бази даних Web of Science. За цей період кількість наукових статей науковців БДУ збільшилася на 6,9% у міжнародних науково-популярних журналах. Відповідно до “нормованого цитування” позиції були покращені на 7,4 одиниці. За відсотком статей, написаних у співавторстві з міжнародними колективами, університет досяг 95 балів із 100 можливих.
Шанхайський предметний рейтинг ARWU містить оцінку університету з 54 предметів, включаючи природничі та технічні науки, науки про дику природу, медицину та суспільні науки. Загалом у дослідженні було оцінено понад чотири тисячі університетів.
Всього існує понад 20 різних глобальних рейтингів. Шанхайський рейтинг, поряд із QS та THE, входить до «великої трійки» найавторитетніших світових рейтингів, які оцінюють діяльність першої тисячі університетів. Представництво в цьому “короткому списку” є показником визнання університету у світовому освітньому просторі. Крім того, міжнародний рейтинг значно впливає на вибір університету іноземними абітурієнтами. БДУ присутній у глобальному та предметному рейтингу 12 агентств, що конкурують з провідними університетами сусідніх країн.
Джерело інформації: