Вторгнення Росії в Україну викликало міжнародне засудження.
Німеччина оголосила, що заморозить співпрацю з Росією у сфері вищої освіти та наукових досліджень. Міністерство освіти і науки Німеччини та Альянс наукових організацій Німеччини спільно тиснуть Європейський Союз, щоб він розірвав наукові зв’язки з Росією.
Петер-Андре Альт, президент Німецької конференції ректорів (HRK), сказав, що МЗС Німеччини “рекомендувало заморозити академічні відносини і, зокрема, наукові проекти з Росією”.
Німецька служба академічних обмінів (DAAD), заявила, що «ми повинні розробити стратегії для місцевих жителів та їхніх освітніх перспектив, але з метою контролю неминучих переміщень біженців шляхом впровадження ефективних програм. Особливу увагу необхідно приділяти захисту життя вчених і студентів, які тікають з України».
Німецькі університети та багато дослідників, викладачів та студентів виступили з ініціативою піклуватися про своїх українських колег та однокурсників.
Фонди допомоги, створені університетами, і численні представники університетів допомагали українцям, які шукали захисту і забезпечували їм житло.
Федеральна програма підтримки університетів
У той же час зобов’язань допомагати окремим особам буде недостатньо з огляду на, можливо, затяжну воєнну ситуацію чи навіть російський окупаційний режим по всій Україні. Тому потрібна велика програма підтримки німецьких університетів, які фінансуються федеральним урядом, якомога швидше, щоб вони могли допомогти у цій кризі.
Ця програма підтримки має включати основні напрямки:
- Стипендії для українських студентів, докторантів та науковців, які приїдуть до нас найближчими тижнями та місяцями, а також безбюрократичне розширення фінансування для тих, хто вже з нами.
- Підтримка німецьких університетів у нагляді та допомозі українцям протягом періоду фінансування та за його межами.
- Підтримка німецьких університетів, щоб допомогти українцям отримати професійну та мовну кваліфікацію, необхідну для виходу на німецький ринок праці.
- Підтримка німецьких університетів у розробці та наданні цифрових пропозицій для їхніх українських університетів-партнерів до тих пір, поки вони можуть продовжувати свою діяльність.
- Програми лідерства для майбутніх менеджерів, які беруть на себе управлінські обов’язки в Україні після стабілізації ситуації пізніше.
Що стосується студентів, зокрема, завданням буде оптимально підтримувати їх на всіх чотирьох відповідних етапах (1. Підготовка до навчання, 2. Початок навчання, 3. Продовження навчання, 4. Перехід на ринок праці як кваліфіковані спеціалісти). Передбачається також надання комплексної психологічної допомоги.
Університети Нідерландів, Нідерландська асоціація університетів прикладних наук, Королівська Нідерландська академія мистецтв і наук, Нідерландська наукова рада, Нідерландська федерація університетських медичних центрів та Молода академія – оголосила, що всі офіційні та інституційні партнерства в галузі освіти та досліджень з Росією та Білоруссю мають бути негайно припинені.
Однак Європейська університетська асоціація (EUA), яка представляє понад 850 університетів і національних конференцій ректорів у 48 країнах Європи, хоча також «найрішучіше» засудила російську агресію в Україні, але підійшла до припинення наукової співпраці більш тонко.У своїй заяві вона стверджує, що визнає, що багато освітніх та дослідницьких партнерств засновані на академічних відносинах «рівний-рівний», і зазначає, що багато російських науковців, на великий особистий ризик, публічно критикували вторгнення.
Європейська студентська спілка (ESU) разом із Глобальним студентським форумом та Українською асоціацією студентів оприлюднили спільну заяву, в якій засудили вторгнення, а багато профспілок-членів ESU опублікували власні заяви проти війни.
Відповіддю європейського громадянського суспільства стала велика мобілізація через кордони для надання допомоги та підтримки людям, які втікають з України, і тим, хто залишився в країні.
По всьому континенту члени зазначених організацій приєднуються до мітингів солідарності та організовують відправку гуманітарної допомоги, а також чинять тиск на свої уряди та співпрацюють з керівниками університетів, щоб відкрити вищі навчальні заклади для студентів та науковців з України, щоб дозволити їм продовжити своє академічне життя в Європі. І все це при постійному контакті з Українською асоціацією студентів, яка й досі діє та підтримує студентів у країні.
ESU, його члени та партнери формують інформаційний файл про допомогу людям, які тікають з України, який також містить інформацію як про перетин кордону, так і про допомогу тим, хто перетнув кордон. Документ постійно оновлюється останніми новинами та джерелами допомоги.
Важливими кроками є створення українським урядом гарячої лінії для іноземних студентів, які бажають виїхати з України, а також дипломатична допомога з європейської та української сторони. ESU підтримує зв’язок зі своїми партнерами у Глобальному студентському форумі, щоб надати підтримку іноземним студентам, яким необхідно звернутися за допомогою до наших профспілок.
Литва серед інших заходів оголосила, що готує заклик відсторонити Росію та Білорусь від Європейського простору вищої освіти (EHEA).
Конференція ректорів Чехії рішуче засудила дії Росії та її насильницьку завойовницьку політику. У заяві йдеться: «Кожна незалежна держава має право приймати демократичні рішення щодо свого майбутнього та свого напряму. Те, що робить Росія, це топче не лише міжнародне право, а й усі ідеали європейської цивілізації та мирного співіснування між європейськими народами”.
Конференція ректорів іспанських університетів (CRUE) озвучила «підтримку та солідарність з академічними закладами України, її університетськими спільнотами та населенням цієї країни в ці непрості часи. Ми хочемо, щоб насильство припинилося і мир був відновлений».
Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет закликав Болонську групу моніторингу (BOFUG) та ключові структури Європейського простору вищої освіти (EHEA) відсторонити Росію від міжурядового та інституційного співробітництва, заявивши, що продовження присутності Росії в Болонському процесі є неприйнятним після її вторгнення в Україну.
Сергій Квіт, голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти України, колишній міністр освіти і науки України, закликав науковців усього світу виступити проти рішення президента Росії Володимира Путіна про вторгнення в Україну.
За матеріалами https://www.universityworldnews.com