Політика (мандат) відкритого доступу — це документ, що регламентує процес розміщення результатів наукових досліджень у відкритому доступі для певних науково-дослідних установ, університетів, видавництв, бібліотек, агентств, що фінансують дослідження. Може мати обов’язковий чи рекомендаційний характер (Вікіпелія).
Автори наукових статей з країн Азії “ризикують відстати” в плані видимості і рейтингів, якщо їх роботи залишаться “за закритими дверима”, в той час як США переходять до відкритості досліджень.
Експерти прогнозують, що азійські дослідницькі центри запровадять мандати відкритого доступу протягом наступних двох-трьох років, після того, як минулого місяця адміністрація Байдена видала історичне розпорядження.
Згідно з рішенням США, з 2025 року читачам повинен бути наданий негайний і вільний доступ до опублікованих результатів досліджень, які фінансуються з федерального бюджету. Це слідує за запровадженням аналогічних правил у Європі та Великобританії згідно ініціативи “План S”.
Азія, де знаходяться 4 з 10 найбільших країн-виробників наукових досліджень – Китай, Японія, Південна Корея та Індія – тепер, схоже, готова стати наступним полем битви.
“Вперше з’явилася реальна перспектива глобального об’єднання навколо одних і тих же принципів негайного відкритого доступу без ембарго”, – сказав Йохан Рорік, виконавчий директор групи спонсорів “Коаліції S”, що стоїть за “Планом S”.
За словами професора Роріка, країни регіону “зможуть перейти до відкритого доступу відносно швидко”, особливо якщо вони застосують механізм збереження прав, що дозволяє дослідникам зберігати права на результати своєї роботи і передавати прийняті рукописи в інституційні або національні архіви.
Джерело: https://www.timeshighereducation.com/news/asia-tipped-follow-us-lead-open-access-mandates