Березень 2021 р. – Африка

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг Африки
Березень 2021 р.

За матеріалами: Reliefweb, University World News, Mail&Gardian, Ahram Online, EGYPT INDEPENDENT, Nigerian Tribune, Msn, India Education Diary, The Point, New Era Live

 АФРИКА

  1. Африканський фонд видавничих справ підтримує отримання освіти молодими африканцями

Reliefweb

Африканський фонд видавничих інновацій (APIF) – грантова програма, спільно керована Всесвітньою благодійною організацією Dubai Cares, що базується в ОАЕ, та реалізована Міжнародною асоціацією видавців (IPA). E 2021 році на реалізацію проектів gо всій Африці виділено 170 000 USD. Комітет APIF під головуванням президента IPA Бодура Аль Касімі обрав переможців із 311 заявок, отриманих від 26 африканських країн.

Гранти реально підтримають 11 мільйонів молодих африканських студентів у п’яти країнах: Гані, Кенії, Руанді, Танзанії і Зімбабве.

Передбачається побудова бібліотечної інфраструктури, надання доступу до Інтернет та забезпечення цифрового контенту.

https://reliefweb.int/report/ghana/african-publishing-innovation-fund-improve-access-education-11-million-young-africans

  1. Викладачі в пріоритетній групі вакцинації проти COVID-19

University World News

В Руанді викладачі університетів були вакциновані проти COVID-19 5 березня, на другий день після того, як країна розпочала масову акцію вакцинації.

Викладачі багатьох інших частин Африки також закликали свої уряди визначити їх пріоритетною групою.

В Зімбабве, викладачі та студенти потрапили до списку пріоритетів другого етапу вакцинації проти COVID-19 – вони можуть отримати ін’єкції після медичних працівників, які мають першочерговий пріоритет.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20210307211423151

 

  1. Низька якість африканських інженерів

University World News

ЮНЕСКО у своєму другому технічному звіті “Інжиніринг для сталого розвитку: досягнення цілей сталого розвитку”, опублікованому в березні 2021 р., пропонує Африканським країнам професіоналізувати свої університетські системи інженерної освіти як один із способів нарощування потенціалу та створення компетентних інженерів, які могли б підвищити якість життя на континенті та створити можливості для сталого економічного розвитку.

Згідно з доповіддю, Африка продовжує мати найменшу кількість інженерно-технічних працівників на душу населення з усіх регіонів світу.

Більш тривожним є висновок про те, що якість інженерів у більшості країн низька, і немає жодних ознак того, що ситуація може покращитись найближчим часом. У звіті зазначається, що без високоякісних інженерів розвиток у таких ключових галузях, як сільське господарство, енергетика, гірничодобувна промисловість, водопостачання та зменшення наслідків стихійних лих, може залишатися у стані стагнації протягом десятиліть.

З іншого боку, країни, які мають достатньо якісних інженерів, мають також якісну інфраструктуру, високооплачувані робочі місця та значне економічне зростання.

Зважаючи на низьку якість інженерної освіти, що пропонується у більшості африканських університетів, Африка також може втратити потенційні прибутки, які вона могла б отримати, розвиваючии штучний інтелект, екосистеми великих даних та створення розумних міст.

ЮНЕСКО розглядає якісну освіту та професійну підготовку в галузі техніки як ключ до досягнення цілей сталого розвитку ООН для Африки. “Якісна інженерна освіта та вдосконалені стандарти дозволять створити хороші робочі місця та економічне зростання”, – йдеться у звіті.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20210314132106753

ПІВДЕННА АФРИКА

  1. Безкоштовна вища освіта: криза, яку можна було передбачити

University World News

Південноафриканські університети відкрилися в березні із запізненням через ускладнення пандемії COVID-19. У п’ятницю, 12 березня, у багатьох містечках розпочалися протести.

Протести були спричинені комбінацією факторів, пов’язаних з оплатою за навчання. Національна схема фінансової допомоги студентам (NSFAS) не могла гарантувати виплату всім студентам-першокурсникам, які малі отримати допомогу, а деякі університети відмовились приймати на навчання студентів, які мають борг по оплаті за навчанян.

Підвищивши очікування студентів протестами #FeesMustFall у 2016 році та подальшим оголошенням у грудні 2017 року тодішнім президентом Джейкобом Зумою про безкоштовну вищу освіту для бідних студентів, уряд повинен був відчути, що початок навчального року бути критичним моментом і повинен був підготуватися відповідно з обережністю та чутливістю.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20210324220438212

 

  1. Криза системи вищої освіти Південно-Африканської Республіки

Mail&Gardian

Затяжна криза фінансування вищої освіти може створити додаткове напруження для і без того напруженого ринку праці, вважають експерти. На початку цього тижня міністр вищої освіти Блейд Нзіманде заявив, що Національна схема фінансової допомоги студентам (NSFAS), яка надає вкрай необхідну фінансову підтримку бідним студентам, стикається з дефіцитом фінансування.

Нзіманде вказав на дві причини дефіциту: Covid-19, що призвело до отримання більш прийнятних заявників NSFAS через втрату робочих місць у домогосподарствах та скорочення бюджету, що розпочались до того, як пандемія спричинила хаос в економіці.

Уряд затвердив скорочення базового рівня департаменту вищої освіти на середню перспективу на рівні 1,6 млрд. USD. Це призведе до скорочення фінансування NSFAS для позик та стипендій на 450 млн USD.

Ці скорочення, ймовірно, призведуть до зменшення кількості зарахованих на перший рік, зазначається в казначейському документі.

Після березневого втручання поліції під час протесту студентів Університету Вітса, що призвело до людських жертв, Нзіманде пояснив, що уряд погодився, що фінансування повинно бути переорієнтовано на те, що всім студентам, які отримують фінансову допомогу NSFAS, у 2021 році отримали призначені кошти.

Експерти стверджують, що, якщо проблеми з фінансуванням схеми не будуть вирішені, значно погіршиться ситуація на ринку праці, де і так існує високий рівнем безробіття серед молоді.

Згідно з останнім опитуванням в Південно-Африканській Республіці, рівень безробіття молоді віком від 15 до 24 років на кінець 2020 року становив 63,2%. Це на 5% більше, ніж за аналогічний період 2019 року.

https://mg.co.za/business/2021-03-12-nsfas-funds-jobs-for-youth-dry-up/

  1. Регіональна освітня віза передбачена стратегічним планом SADC

University World News

Співтовариство з питань розвитку південноафриканських країн (SADC) розглядає можливість запровадження безкоштовної регіональної візи для студентів, дослідників та науковців.

Ця пропозиція міститься в Регіональному індикативному стратегічному плані розвитку САДК на 2020-2030 роки, опублікованому наприкінці лютого.

Протокол також зобов’язує країни-члени працювати над усуненням обмежень задля кращого та більш вільного руху студентів та персоналу в регіоні.

Перевага, яку має регіональна віза, полягає в тому, що іноземні студенти, які хочуть провести частину періоду навчання в іншій країні SADC, зможуть це зробити без необхідності додаткової візи. Наприклад, студент, який навчається в ПАР, але певний час перебував у партнерських інститутах в Зімбабве, Намібії чи Ботсвані, не повинен буде отримувати візу для навчання в цих країнах.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20210304084622717

ЄГИПЕТ

  1. Єгипет активізує співпрацю з Ефіопією в галузі освіти та науки

Ahram Online

На зустрічі з послом Ефіопії в Єгипті Махмудом Дардіром, міністр вищої освіти Єгипту Ель-Саєд Абдель-Халек заявив, що його країна готова підтримувати навчальні заклади Ефіопії.

Єгипет продовжить надавати академічні стипендії ефіопським студентам, які хочуть навчатися в Єгипті, особливо у великих державних університетах. Також Єгипет буде продовжувати направляти своїх викладачів викладати в ефіопські університети у таких галузях, як медицина, наука та техніка.

Міністр Єгипту додав, що обидві країни повинні зосередитись на співпраці у таких сферах спільних наукових досліджень, як водні ресурси, енергетика, харчування та регіональні хвороби.

https://english.ahram.org.eg/NewsContent/1/0/113511/Egypt/0/Egypt-to-boost-cooperation-with-Ethiopia-in-educat.aspx

  1. Міністерство вищої освіти Єгипту встановлює вимоги для запобігання поширення коронавірусу

EGYPT INDEPENDENT

Міністр вищої освіти та наукових досліджень Халед Абдул Гаффар наголосив на важливості застосування превентивних заходів для обмеження поширення коронавірусу в університетах та інститутах з початком другого семестру.

Міністерство встановило такі вимоги і заходи:

  • забезпечення соціального дистанціювання, носіння медичної маски протягом усього періоду перебування в університетському містечку та під час користування транспортними засобами;
  • вимірювання температури для всіх викладачів, студентів та співробітників перед входом до кампусу;
  • студентам забороняється бути присутніми в інші дні, крім тих, які призначені для їхньої присутності в кампусі;
  • впровадження гібридної системи освіти, яка поєднує очну та дистанційну освіту;
  • заходи по зменшенню кількості учнів у класах, аудиторіях та лабораторіях практичного навчання для досягнення соціального дистанціювання;
  • акцент на дотриманні всіх необхідних запобіжних заходів а аудиторіях і лабораторіях;
  • виділення кімнат ізоляції студентів в університетських містах при підозрі на захворювання коронавірусом;
  • звернення до лікаря при появі респіраторних симптомів, які можуть призвести до підозри на зараження коронавірусом, та ізоляції інфікованої людини, навіть якщо вона заражена сезонним грипом.
  • уникання соціальних та сімейних зборів.

https://www.egyptindependent.com/ministry-of-higher-education-sets-ten-requirements-to-limit-spread-of-coronavirus/

НІГЕРІЯ

  1. В Нігерії необхідно збільшити кількість ЗВО

Nigerian Tribune

Виконавчий секретар Національної комісії по університетам наголосив на необхідності збільшення в Нігерії кількості університетів для вирішення проблеми доступу до вищої освіти, зазначивши, що не дивлячись на те, що в університетах країни налічується понад 2,1 млн студентів, все ж багато молодих нігерійців не можуть отримати доступ до вищої освіти. У порівнянні з 2017 роком кількість студентів в країні збільшилась більш ніж на 10 %.

https://tribuneonlineng.com/2-1-million-students-studying-in-nigerian-universities%E2%80%95-nuc/

ЕФІОПІЯ

  1. Уряд обіцяє університетам автономію

University World News

На он-лайн засіданні Кабміну прем’єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед виявив готовність надати повну автономію університетам, намагаючись зменшити їх фінансову залежність від уряду.

Незважаючи на відносне поліпшення управління університетами в Африці з точки зору інституціональної автономії, уряди все ще мають значний вплив, серед іншого вони мають право призначати керівні ради та адміністративний персонал університетів.

До 2004 року державна вища освіта Ефіопії повністю фінансувалася урядом, не передбачаючи внесків студентів на навчання.

У 2004 р. уряд запровадив новий порядок, згідно якого студенти сплачують вартість навчання – 15% вносять при прийомі , а решту – після закінчення навчання.

Інституційна автономія дає університетам:

  • гнучкість та ефективність управління людськими ресурсами та фінансами.
  • свободу найму та звільнення персоналу та оплати праці згідно особистого внеску, зарахування студентів незалежно від уряду, та встановлення власних навчальних програм.
  • більшу конкуренцію між установами, заохочує більшу інституційну диференціацію та більш корпоративний стиль управління. Це також сприяє інноваціям та творчості, які часто задушуються надмірною бюрократією.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20210309112426850

  1. Ефіопія та Світовий банк домовились про виділення коштів на освітні гранти

Msn

Державний міністр фінансів Ясмін Вохабреббі та директор Світового банку в Ефіопії Судан, Південний Судан та Еритрея Усман Діоне підписали угоду про виділення коштів на загальну суму 137,35 млн. USD.

Під час церемонії підписання міністр заявила, що угоди підтримають зусилля уряду в галузі освіти на тлі пандемії COVID-19. За її словами, фінансова допомога сприятиме посиленню зусиль уряду щодо реалізації проекту реагування на освіту COVID-19 та Загальної програми підвищення якості освіти для справедливості.

https://www.msn.com/en-xl/news/other/ethiopia-world-bank-sign-over-137-million-usd-grant-agreements/ar-BB1es2Wc

ЧАД

  1. Розширення прав і можливостей жінок у Чаді шляхом підвищенні рівня грамотності та професійного навчання

India Education Diary

Освітній сектор Чаду стикається з багатьма проблемами щодо досягнення Цілей сталого розвитку 4, серед яких відсутність кваліфікованих викладачів, обмежені можливості технічного та професійного навчання, диспропорції між можливостями в сільській та міській місцевості з точки зору доступу і якості освіти та низький рівень грамотного населення. Дані ЮНЕСКО свідчать, що лише 31% чоловіків грамотні, а серед жінок лише 14% вміють читати та писати.

ЮНЕСКО, завдяки своїй Програмі розвитку потенціалу в галузі освіти (CapED), підтримує країну у вирішенні зазначених проблем.

CapED передбачає інноваційну програму навчання грамоти, яка заклала основу для розвитку неформальної освіти та технічної та професійної освіти та навчання у країні, а також призвела до розширення співпраці між міністерствами, відповідальними за грамотність та професійне навчання. Ініціатива включала оцінку потреб в грамотності та навчанні та визначення перспективних видів діяльності, що приносять дохід.

https://indiaeducationdiary.in/empowering-women-in-chad-through-literacy-and-vocational-training/

ГАМБІЯ

  1. Національні збори Гамбії прийняли законопроект про акредитацію 2020 року

The Point

Законодавці прийняли оновлений законопроект-2020 про Національний орган з акредитації та забезпечення якості (NAQAA). Цей орган здійснює нагляд за всіма вищими навчальними закладами в країні, прагне скасувати попередній Закон 2013 року, ввести новий, в якому будуть посилені повноваження NAQAA щодо забезпечення якості у секторі вищої освіти.

https://thepoint.gm/africa/gambia/headlines/national-assembly-adopts-accreditation-bill-2020

НАМІБІЯ

  1. Студенти Намібії вимагають очних занять

New Era Live

Національна африканська студентська асоціація Намібії (НАСА) закликала вищі навчальні заклади країни відновити очні заняття.

Про це сказав президент НАСА Амброзіус Хейнгура. Він стверджує, що протягом 2020 навчального року ЗВО або не спромоглися впровадити електронне навчання, або стикаються з проблемами впровадження онлайн-навчання, що погіршує якість навчання для багатьох студентів. Він також вважає неприпустимими проведення очних екзаменів після дистанційного навчання. Проблемним залишається проведення досліджень, більшість я яких не можна провести в онлайн-режимі.

Хенгура також закликав Намібійський фонд фінансової допомоги студентам (NSFAF) переглянути свою постанову не фінансувати студентів-дипломників, зазначивши, що це не дозволить багатьом студентам закінчити навчання.

https://neweralive.na/posts/union-wants-universities-to-resume-contact-lessons

МАРОККО

  1. Викладачі і вчені протестують проти низьких зарплат і поганих умов праці

University World News

Викладачі і вчені  ЗВО Марокко виступили за підвищення рівня оплати і умов праці та пообіцяли щомісячно проводити страйки перед міністерством освіти в Рабаті.

У зверненні щодо протесту 10 березня, неурядова організація, яка виступає за права викладачів-дослідників в університетах та дослідницьких центрах (IDCRP) заявила, що, незважаючи на зростання цін та вартості життя, протягом останніх двох десятиліть зарплати викладачі університетів практично не змінювались.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20210316124126134

ЗІМБАБВЕ

  1. Різке підвищення вартості навчання

University World News

З огляду на економічну кризу в країні державні університети Зімбабве збільшили плату за навчання в 4,5 рази, при цьому заявивши студентам, що це буде нечутливим. Цей крок став несподіваним після запевнень уряду в січні 2021 р., що підвищення не буде, доки не затихне загроза COVID-19.

Професор Амон Мурвіра, міністр вищої та вищої освіти, інновацій, науки та розвитку технологій, заявив, що підвищенню плати передувала низка консультацій. За його словами, в університетах існують комітети, які розглядають питання оплати, і студенти мають представництво в цих комітетах.

Міністр заявив, що його міністерство не створювало графіків підвищення плати, але затверджувало те, що йому надсилали університети.

Освітяни і студенти вважають, що підвищення плати є неконституційним.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20210317201620580