На це питання може відповісти новий проект програми Горизонт 2020 з назвою «Знання на кінчиках пальців: Клінічні знання для людства (KATY)», в якому приймає участь Факультет інформатики та обчислювальної техніки (кафедра обчислювальної техніки), разом з колегами з Факультету електроніки (кафедра мікроелектроніки),
В цьому проекті розроблятиметься ідея використання персоніфікованої медицини з елементами ШІ для підтримки прийняття важких рішень клініцистам в боротьбі з раком нирок.
KATY – це персоналізована медицинська система на основі штучного інтелекту, побудована навколо двох основних компонентів: розподіленого графа знань, що пов’язує джерела медичних знань, та пулу “предикторів”, що дозволяють ШІ моделювати результати лікування пацієнтів. Таке моделювання дозволяє лікареві, передбачати та аналізувати нові або альтернативні варіанти лікування пацієнта. Загальне фінансування цього проекту від ЄС складає біля 8,5 мільйонів Євро.
Вже добре відомо, що кожна людина йде до одужання своїм шляхом, і ці шляхи надзвичайно складні та унікальні. На основі власного досвіду клінічних випадків лікар використовує власне розуміння розвитку та лікування хвороби, але в нашому випадку він може використовувати найкращу світову клінічну практику для розробки шляхів до одужання пацієнта. Останні досягнення в області ШІ на основі міждисциплінарних знань надають можливість отримати нову якість лікування складних захворювань, що має стати основою медицини майбутнього. Персоналізована медицина з елементами ШІ підніме методи лікування на наступний рівень, пов’язуючи історії пацієнтів із загальнодоступними клінічними та дослідницькими даними.
Але будь яка точність алгоритмів штучного інтелекту, будь яка кількість майбутніх врятованих життів, будь яка всеоб’ємність бази медичних знань не дасть нічого, якщо лікарі-практики не знають і не довіряють прогнозам ШІ, і тоді персоналізована медицина з повноцінним інтелектом не матиме шансів на існування. Отже, справжньою проблемою є створення системи, яка може бути прийнятою лікарями, пацієнтами та клінічними дослідниками з врахування саме їх бачення, розуміння і сприйняття.
Консорціум партнерів проекту: University of Rome Tor Vergata IT, Alternative Energies and Atomic Energy Commission FR, FCiências.ID – Association for Research and Development in Sciences PT, University of Edinburgh UK, DS Tech IT, Uniwersytet Gdanski PL, St Andrews UK, University of Vienna AT, Eurecat ES, Eurice DE, OpenEvidence ES, Fondazione irccs Istituto Nazionale dei Tumori IT, Lab4Life Sp. z o.o. PL, Universidad de Zaragoza ES, Personal Genomics IT, CHU Grenoble FR, University of Lund SW, Health Policy Institute EL, Ethniko Kai Kapodistriako Panepistimo Athinon EL, National Technical University of Ukraine “Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute”.