ОГЛЯД
ринку освітніх послуг країн СНД
Липень-серпень 2021 р.
РЕСПУБЛІКА КАЗАХСТАН
- Казахстан і ЄС: нові горизонти академічного співробітництва
Відкрився перший казахстансько-європейський форум в сфері освіти, запущений Міністерством освіти і науки РК, Представництвом ЄС в Казахстані і «Центром міжнародних програм».
На форумі обговорювалися глобальні тренди у розвитку вищої освіти в умовах нових викликів, питання розширення інтернаціоналізації, учасники запропонували напрямки подальшого розвитку академічної співпраці між університетами Казахстану і Європи.
У минулому навчальному році тільки 15% казахстанських студентів, які отримали можливість навчатися за стипендії «Болашак», вибрали університети в державах Євросоюзу. Всього за 27 років існування міжнародної програми підготовлено понад 11 тисяч фахівців, з яких трохи більше тисячі отримали освіту в країнах ЄС.
Джерело інформації:
https://www.inform.kz/ru/kazahstan-i-es-novye-gorizonty-akademicheskogo-sotrudnichestva_a3807079
- У трьох ВНЗ відкликали акредитацію на освітню діяльність
Три казахстанських вузи тепер не мають права видавати дипломи. У них відсутня акредитація освітньої діяльності. Йдеться про Центрально-Азіатський університет, Університет «Астана» і Актауській гуманітарно-технічний університет.
Причина – недотримання цими вузами акредитаційних стандартів якості навчання. У зв’язку з чим, Незалежний казахстанський центр акредитації та Незалежне агентство акредитації та рейтингу відкликали акредитації у вказаних вузів. Тому тепер ці вузи не можуть видавати документи про вищу освіту, так само як і приймати студентів.
Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/225929?lang=ru
- 113 казахстанців стали володарями міжнародної стипендії «Болашак»
113 казахстанців стали володарями міжнародної стипендії «Болашак». Рішення було прийнято на черговому засіданні Республіканської комісії з підготовки кадрів за кордоном під головуванням Держсекретаря Республіки Казахстан Кримбек Кушербаєва.
Ті стипендіати, що пройшли конкурсний відбір тепер будуть навчатися в магістратурі та докторантурі або проходити стажування в провідних вузах світу з самих затребуваних в Казахстані спеціальностям.
«Стипендії розподілені за такими напрямками, як« Медицина», «Природні та соціальні науки», «Освіта», «Інновації та нові технології», «Креативна економіка», а також «Індустріальна інженерія». Всього у 2021 році для навчання за програмою «Болашак» виділено 1055 стипендій, з них 555 стипендій розподілені за програмами магістратури, резидентури, докторантури
Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/1?lang=ru
- Університет іноземних мов та діловий кар’єри на межі закриття
Університет іноземних мов та ділової кар’єри на межі позбавлення генеральної ліцензії. Такими є результати повторної перевірки Комітету із забезпечення якості в сфері освіти і науки МОН РК.
Раніше в вузі був проведений профілактичний контроль. У підсумку, з 46 пунктів перевірочного листа виявлені порушення по 39 пунктам. Університету надали час для усунення всіх невідповідностей, проте повторна перевірка показала, що вуз не провів роботу, необхідну для поліпшення якості освітніх послуг.
У зв’язку з виявленими порушеннями, Комітет припинив дію ліцензії Університету іноземних мов і ділової кар’єри. Тепер буде проведена робота щодо позбавлення генеральної ліцензії та закриття вузу.
Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/231890?lang=ru
- Глава держави прийняв делегацію Університету Арізони
Касим-Жомарт Токаєв провів зустріч з делегацією Університету Арізони (США).
В рамках зустрічі з Главою держави обговорені питання стратегічного партнерства між Університетом Аризони і вітчизняними вузами, наукового і академічного розвитку.
Розширення контактів з провідними світовими вузами дозволить вітчизняним університетам збільшити академічний і дослідницький потенціал. Касим-Жомарт Токаєв привітав ініціативу Університету Арізона стати стратегічним партнером Міністерства освіти і науки Республіки Казахстан і сприяти підвищенню якості освіти.
Представники Університету Арізони відвідали ряд казахстанських вузів, серед яких в якості потенційного стратегічного партнера розглядається Північно-Казахстанський університет ім. М.Козибаева.
Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/235814?lang=ru
РЕСПУБЛІКА ТУРКМЕНІСТАН
- Відбувся перший випуск нового спецкурсу Академії держслужби при Президенті Туркменістану
Випуск слухачів спецкурсу «Підвищення кваліфікації молоді з державного права і управління» відбувся в Академії державної служби при Президенті Туркменістану. Ініціатива проведення даного курсу належить керівництву Центральної ради Молодіжної організації Туркменістану імені Махтумкулі.
Навчання проходили за такими тематичними напрямки, як:
- адміністративне та конституційне право;
- забезпечення цивільного і трудового права;
- основи цифрового управління;
- етичні норми суспільних відносин;
- завдання організації праці в інноваційних умовах виробництва;
- психологічні особливості молодих керівників і т. д.
В майбутньому планується збільшити кількість слухачів, а також розширити тематичні напрямки цільових навчальних курсів.
Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/37866/sostoyalsya-pervyi-vypusk-novogo-speckursa-akademii-gossluzhby-pri-prezidente-turkmenistana
- Інститут міжнародних відносин МЗС Туркменістану провів онлайн-зустріч з Університетом Окаями
Інститут міжнародних відносин Міністерства закордонних справ Туркменістану провів засідання «круглого столу» за участю представників одного з престижних вузів Японії – Університету Окаями.
Тема міжвузівської онлайн-зустрічі – «Роль міжнародного миру і довіри в імплементації Цілей сталого розвитку».
У фокусі особливої уваги опинилася студентська молодь, яка вносить вагомий вклад, як в подальший розвиток міжнародних відносин, так і в інноваційні перетворення в науково-освітній сфері.
В цьому напрямку Туркменістан здійснює активну співпрацю з Японією, безпосередньо в Інституті міжнародних відносин МЗС Туркменістану японська мова викладається в якості другої іноземної мови поряд з вивченням китайської, французької та інших мов, які вибирають за бажанням самі студенти.
Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/37882/institut-mezhdunarodnyh-otnoshenii-mid-turkmenistana-provel-onlainvstrechu-s-universitetom-okayamy
- Посольство Італії в Туркменістані повідомляє про стипендії для іноземних студентів
Італійське посольство в Туркменістані на своєму сайті повідомляє про відкриття стипендії від Міністерства закордонних справ та міжнародного співробітництва Італії для іноземних студентів на 2021-2022 академічний рік.
Мета даної стипендії – сприяти співпраці в сфері культури, науки і технологій, розширення зв’язків італійської економічної системи в усьому світі і поширенню знань про італійську мову і культуру.
Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/37949/posolstvo-italii-v-turkmenistane-soobshchaet-o-stipendii-dlya-inostrannyh-studentov
- У вузах Туркменістану відкрилося 32 нових навчальних напрямки
Лідером за кількістю нових спеціальностей став Туркменський сільськогосподарський інститут в Дашогуза. Тут вперше за системою бакалаврату буде здійснюватися професійна підготовка за спеціалізаціями: Агроінженерія, використання гідромеліоративних систем, землевпорядкування та кадастри, менеджмент інформаційної безпеки в сільському господарстві, економіка і управління в сільському господарстві, бухгалтерський облік і аудит в сільському господарстві.
Як повідомили в Міністерстві освіти Туркменістану, з нового 2021-2022 навчального року повністю перейшли на двоступеневу систему підготовки висококваліфікованих кадрів (бакалаврат і магістратура) Туркменський державний інститут економіки і управління та Туркменський державний інститут фінансів.
Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/38110/v-vuzah-turkmenistana-otkrylos-32-novyh-uchebnyh-napravleniya
- Найбільша кількість іноземних студентів, які навчаються в Білорусі – з Туркменістану
У збірнику «Освіта в Республіці Білорусь», опублікованому на сайті Національного статистичного комітету країни, наголошується, що найбільша кількість іноземних студентів, які навчаються у вищих навчальних закладах Білорусі – студенти з Туркменістану. Друге місце у Китаю (3634 осіб), третє займають росіяни.
Також в Білорусі навчаються студенти з Азербайджану, Ірану, Індії, Казахстану, Лівану, Нігерії, Сирії, Туреччини і України.
В цілому ж загальне число іноземних громадян в вузах Білорусі зросла з 2016/2017 по 2020/2021 навчальні роки на п’ять тисяч людей.
Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/38304/samoe-bolshoe-kolichestvo-inostrannyh-studentov-obuchayushchihsya-v-belarusi–iz-turkmenistana
- Завершилася вступна кампанія до вищих навчальних закладів Туркменістану
За останні три роки до вузів країни щорічний «приріст» нових спеціальностей перевищував тридцять напрямків професійної підготовки. Безумовними лідерами в цьому контексті стали Інститут телекомунікацій і інформатики Туркменістану і Інженерно-технологічний університет Туркменістану імені Огуз хана, в навчальних розкладах яких за цей час в цілому з’явилися десятки нових напрямків спеціалізацій.
У числі нових спеціалізацій, на які вперше йшов набір першокурсників цього року – відновлювальна та спортивна медицина; технічні засоби захисту інформації; інноваційний менеджмент і міжнародний бізнес; комп’ютерна лінгвістика; інформатика і комунікаційні технології; політична комунікація і інтернет журналістика; телевізійна журналістика; кінорежисура; інформаційно-вимірювальна техніка і технології.
У Міжнародному університеті нафти і газу імені Ягшигелді Какаєва по системі бакалаврату вперше здійснено набір на наступні напрямки: гірнича справа; стандартизація та метрологія; технологічні машини і обладнання; електроенергетика і електротехніка; управління персоналом.
Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/39160/zavershilas-vstupitelnaya-kampaniya-v-vuzy-turkmenistana
- Кращим студентом СНД-2021 номінації «наука» стала Огулай Атаєва з Туркменістану
Огулай Атаєва нагороджена дипломом I ступеня та нагрудним знаком «Кращий студент СНД – 2021» за досягнення в науковій діяльності. Вона також є призером Міжнародної олімпіади з іноземних мов серед студентів немовних спеціальностей і учасницею багатьох науково-практичних конференцій.
Огулай Атаева вчиться на 3 курсі факультету міжнародних відносин Білоруського державного університету.
«Деякі аспекти соціального захисту в Італії» – тема першої її наукової роботи. Огулай вибрала для вивчення італійську мову і за два роки в університеті вивчила його з нуля. Зараз дівчина вільно говорить англійською, італійською, російською та рідною туркменською.
Організатором проекту «Кращий студент СНД-2021» виступили Міжнародна асоціація студентів і Асоціація «Загальнонаціональний рух« Бобек» (Казахстан).
Кращі студенти СНД-2021 були визначені серед молоді, що навчається в університетах Казахстану, Узбекистану, Киргизстану, Таджикистану, Молдови та інших країн.
Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/38977/luchshim-studentom-sng2021-v-nominacii-nauka-stala-ogulai-ataeva-iz-turkmenistana
РЕСПУБЛІКА ВІРМЕНІЯ
- Ваграм Думанян прийняв Посла США в Вірменії Лінн Трейсі
Виконуючий обов’язки міністра освіти, науки, культури і спорту Республіки Вірменії Ваграм Думанян прийняв Надзвичайного і Повноважного Посла Сполучених Штатів Америки в Республіці Вірменія пані Лінн Трейсі.
В. о. міністра Ваграм Думанян, підкресливши важливість послідовного розвитку вірмено-американських двосторонніх відносин в сферах освіти, науки, культури і спорту, відзначив підвищення ефективності програм співробітництва і реалізацію нових проектів.
З проектів, здійснюваних за підтримки американської сторони в сфері освіти і науки, Ваграм Думанян особливо наголосив на важливості програми «Посилення системи інклюзивної освіти в Вірменії», що здійснюється при фінансуванні Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), метою якої є сприяння міністерству освіти, науки, культури і спорту в процесі впровадження загального інклюзивної освіти. Підкресливши важливість продовження програми до 2023 року, і. о. міністра зазначив, що реформи інклюзивної освіти є одним з ключових напрямків освітньої політики Вірменії.
Джерело інформації: https://escs.am/ru/news/9133
- Міністр освіти, науки, культури і спорту Вірменії Ваграм Думанян прийняв надзвичайного і повноважного посла Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії в Вірменії Джона Галлагера
На зустрічі були присутні заступник міністра Артур Мартіросян та директор організації «Британська рада» в Вірменії Аревик Сарибекян. Посол привітав міністра з формуванням нового уряду, зазначивши, що надає важливість продовження співпраці в сферах освіти, науки, культури, молоді та спорту.
В контексті міжвузівського співробітництва міністр представив програму «Креативна іскра» (Creative Spark), яка стартування в 2018 році. Програма спрямована на стимулювання реформ у сфері вищої освіти та сприяння розвитку підприємницьких навичок. З огляду на особливості і можливості програми «Креативна іскра», міністр запропонував розширити міжвузівське співробітництво, розглядаючи також можливості обміну досвідом.
Вірменська сторона, зокрема, зацікавлена в британському досвіді в сфері вищої освіти: кращі моделі показників продуктивності для вищих навчальних закладів (KPI), методичні підходи ефективності бюджетних витрат і організація курсів перепідготовки.
Міністр також наголосив на важливості реалізації спільних науково-освітніх програм і встановлення прямих зв’язків між вченими, які можуть сприяти створенню нових можливостей співпраці в сфері науки
Джерело інформації:
https://escs.am/ru/news/9526
РЕСПУБЛІКА АЗЕРБАЙДЖАН
- Міністр освіти зустрівся з головою Представництва ЄС в Азербайджані
Міністр освіти Емін Амруллаєв зустрівся з головою представництва ЄС в Азербайджані, Надзвичайним і Повноважним послом Кестутісом Янкаускас з нагоди завершення його дипломатичної місії в Азербайджані.
Сторони обмінялися думками про спільні проекти між Азербайджаном і Європейським Союзом в галузі освіти. Емін Амруллаєв подякував послу за його внесок в розвиток відносин в сфері освіти і побажав успіхів в його подальших починаннях.
Джерело інформації:
https://edu.gov.az/ru/news-and-updates/16464-1
РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ
- На базі факультету міжнародних відносин Білоруського державного університету з’явиться кафедра комплексного вивчення розвитку КНР
Дана кафедра стане першою в Білорусі по комплексному вивченню унікальної моделі розвитку Китайської Народної Республіки і буде сприяти зміцненню державних відносин між Білоруссю і Китаєм.
«Це дуже важливий вектор, який сьогодні необхідний університету і в цілому різним верствам нашого суспільства», – повідомив ректор БДУ Андрій Король на Білорусько-китайському форумі ділового, наукового, медійного та культурного співробітництва.
Ректор відзначив динаміку співробітництва БДУ і КНР, результатом якого стали перший випуск 78 дипломованих фахівців спільного китайсько-білоруського інституту ДПУ-БДУ, зростання популярності білоруського вузу серед китайських громадян. Сьогодні їх в БДУ понад 2800 чоловік, що становить 64% від загального числа іноземних студентів вузу.
Відзначимо: БДУ взаємодіє з китайськими університетами та науковими інститутами в рамках 77 договорів. У числі останніх – меморандум, який регламентує співробітництво в галузі освіти і науки з Університетом Цінхуа. Цей університет є одним з провідних в Китаї, входить до складу дев’яти елітних китайських вузів «Ліга С9». Згідно з рейтингом QS, навчальний заклад знаходиться на 15 місці серед кращих університетів світу і постійно очолює Національний рейтинг китайських університетів. Серед його випускників багато відомих вчених, діячів мистецтва і політиків. У їх числі – два голови КНР – Ху Цзіньтао і Сі Цзіньпін.
Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/na-baze-fakulteta-mezhdunarodnykh-otnosheniy-bgu-poyavitsya-kafedra-kompleksnogo-izucheniya-razvitiya/
- У вузи Білорусі зараховано понад 48 тисяч абітурієнтів
У п’ятдесят вузів республіки, в яких готують фахівців з п’ятнадцяти профілів, що включає більше 400 спеціальностей, в цьому році зараховано на всі форми навчання понад 48 тисяч абітурієнтів. Ці дані навела представник міністерства освіти Ремма Герловська. Вона уточнила, що “більше 26,5 тисячі прийнято за рахунок коштів бюджету і більше 22 тисяч здобуватимуть освіту на платній основі”.
Джерело інформації:
https://rg.ru/2021/08/20/v-vuzy-belarusi-zachisleno-bolee-48-tysiach-abiturientov.html
- Підвищення престижу національної системи освіти на світовій арені
В Академії управління при Президентові Республіки Білорусь відбулася ділова зустріч Міністра освіти Республіки Білорусь Карпенко І.В. з керівниками дипломатичних представництв і консульських установ Республіки Білорусь.
У фокусі обговорення тема розвитку міжнародного співробітництва в сфері освіти.
На початку свого виступу Глава відомства коротко розповів про національну систему освіти та її досягнення.
Згідно з доповіддю ПРООН про людський розвиток за показниками в сфері освіти Білорусь знаходиться в групі 30 найбільш розвинених країн світу. Хороші результати отримані за підсумками участі в програмі PISA-2018. Білорусі присвоєно рейтинг в Індексі людського капіталу Світового банку: 36-е місце серед 174 країн. Індекс склав 0,7. Це вище середнього показника для регіону Європи, Центральної Азії та країн з рівнем доходу вище середнього. Для порівняння – такий же індекс у США.
Сьогодні договірну правову базу міжнародного співробітництва в сфері освіти складають 118 міжнародних договорів у сфері освіти, науки та молодіжної політики. Білоруськими установами освіти встановлено співпрацю з 94 країнами в рамках більше 5200 угод.
У 2020/21 навчальному році ратифіковані і вступили в силу міжнародні договори в сфері освіти з Узбекистаном, Сирією, Сербією і Єгиптом, велася опрацювання розвитку нормативної бази двостороннього співробітництва в сфері освіти з Молдовою, Україною, Таджикистаном, Угорщиною, Словаччиною, Венесуелою, Намібією, Кенією, ПАР, Зімбабве, Суданом, Буркіна-Фасо, Мексикою, Кубою, Мозамбіком, Нігерією, Ель-Сальвадором, Кореєю, В’єтнамом і ін.
Успішно функціонують освітні структури білоруських установ освіти (факультети, центри, філії та ін.) На території Казахстану, Таджикистану, України, Узбекистану, В’єтнаму, Китаю, Польщі, США та ін.
Установами вищої освіти Республіки Білорусь виконуються спільні освітні програми з університетами Китаю, Шрі-Ланки, Японії, Ізраїлю, США, Польщі, Німеччини, Португалії, Латвії, Франції, Росії, України, Казахстану, Таджикистану, Узбекистану та ін.
Традиції білоруського освіти в поєднанні з постійним розвитком, використанням сучасних технологій, а також привабливими цінами на навчання сприяють популяризації білоруського освіти серед іноземних громадян. Так, в 2020/2021 навчальному році кількість іноземних громадян, які навчаються в закладах освіти Республіки Білорусь, склало 27 249 осіб з 109 країн світу.
«Все це говорить про те, що освіта в Республіці Білорусь націлене на високу якість відповідно до міжнародних стандартів і максимальним рівнем практико-орієнтованого навчання», – зазначив на завершення зустрічі Міністр.
Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/povyshenie-prestizha-natsionalnoy-sistemy-obrazovaniya-na-mirovoy-arene/
- На порядку денному – підготовка закладів освіти до нового навчального року
Колегія відбулася в форматі відеоконференції. Міністр освіти І.В.Карпенко чітко окреслив завдання та пріоритети: усунення всіх виявлених недоліків, виконання по максимуму тих доручень, які були дані Главою держави, підготовка закладів освіти до нового навчального року повинна завершитися в строк, всі установи освіти повинні отримати сертифікати готовності.
Основний посил – дисципліна і порядок!
Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/na-povestke-dnya–podgotovka-uchrezhdeniy-obrazovaniya-k-novomu-uchebnomu-godu/
- Перспективи безперервного орієнтованої освіти в галузі природничих наук і математики
В Білоруському державному університеті розпочала роботу дводенна міжнародна конференція – «Безперервне орієнтована освіта в галузі математики та природничих наук: стан, розвиток, перспективи».
Захід проходить в онлайн-форматі і направлено на обмін досвідом, обговорення питань і вироблення пропозицій щодо розвитку і поєднанню різних форм і напрямків додаткової освіти в математиці та природничих науках в сучасних умовах.
Робота конференції запланована в шести тематичних секціях: «Розвиток співпраці в нових умовах», «Поєднання основного і додаткового навчання і системи інтелектуальних заходів», «Поєднання класичного та дистанційного (on-line/off-line) навчання», «Загальна методика і методологія в нових умовах».
Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/perspektivy-nepreryvnogo-orientirovannogo-obrazovaniya-v-oblasti-estestvennykh-nauk-i-matematiki/