Липень-серпень 2022 р. – Західна Європа

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг Західної Європи
Липень – серпень 2022 р.

Великобританія

  1. Сотні тисяч студентів та школярів отримали результати тестів GCSE вступу у заклади вищої освіти та професійно-технічні закладів

Сотні тисяч студентів та школярів 25.08.2022 р. отримали результати тестів GCSE для вступу до ЗВО, які у поточному році є вищими, ніж у 2019 р., і нижчі, ніж у 2021 р. Це тестування після завершення режиму ковідних обмежень було проведено перший раз за три роки.

У цьому році студенти отримали додаткову підтримку за рахунок можливості отримання інформації про зміст деяких іспитів, таблиць формул, необов’язковий контент, а студентам, які здобувають професійно-технічні кваліфікації, були надані довші терміни для оцінювання. Крім того, уряд Великобританії пропонує до 6 мільйонів курсів репетиторства у рамках Національної програми репетиторства і у 2022–2023 навчальному році буде виділено 349 млн. фунтів стерлінгів безпосередньо школам для субсидування витрат на навчання. Наразі вже розпочато понад 2 мільйони курсів.

Уряд також інвестує майже 5 млрд. фунтів стерлінгів у підтримку відновлення студентів після наслідків пандемії, у тому числі 1,5 мільярда фунтів стерлінгів на програми репетиторства.

Окреме фінансування спрямоване на ті регіони країни, де результати виявились найгіршими, включаючи кошти для залучення і утримання найкращих учителів та інше

Джерело інформації: https://www.gov.uk/government/news/hundreds-of-thousands-of-students-receive-gcse-and-vocational-results

  1. Згідно з доповіддю Інституту політики вищої освіти Великобританії університети збільшують кількість безпритульних і зобов’язані боротися з цим явищем

Інститут політики вищої освіти (HEPI) у партнерстві з незалежним Центром впливу безпритульності підготували доповідь «Чи можуть університети зробити більше, щоб покінчити з бездомністю?». Автори цього документу

вважають, що університети несуть «громадянську відповідальність та обов’язки поза основними цілями своєї діяльності, зокрема зменшити або запобігти безпритульності у районах, де розміщені кампуси».

У доповіді оголошені дані, які свідчать про те, що наявність університету в громаді робить місцеві витрати на житло дорожчими та підвищує рівень бездомності, оскільки попит на житло з боку студентів, аспірантів і вчених, які починають кар’єру, скорочує пропозицію недорогих квартир і будинків.

Неофіційні дані та опитування свідчать про те, що університети недооцінюють рівень «прихованої бездомності», наприклад поширений так званий «серфінг на дивані» (сон на дивані друга).

Згідно з висновками цього дослідження кількість звернень до місцевих органів влади з отримання  допомоги з безпритульності значно вища в університетських містечках Англії порівняно з районами, де немає кампусів. Однак, незважаючи на таку статистику, є вкрай недостатніми пошуки ефективних способів подолання та запобігання безпритульності. Особливу увагу у вирішенні питання безпритульності необхідно приділяти там, де студенти навчаються соціальнозначущим професіям, зокрема  медицини, освіті та соціальній роботі.

Джерело інформації:
https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20220722105701482

  1. Кількість індійських студентів у Великій Британії збільшується

Очікується, що протягом кількох наступних років Індія наздожене Китай за кількістю іноземних студентів, які навчаються у Великобританії. Вказане пов’язано з підписанням меморандуму про взаєморозуміння, укладеного Сполученим Королівством та Індією щодо визнання кваліфікацій вищої освіти один одного. Завдяки цій угоді, підписаній 21 липня 2022 р., університети Великої Британії очікують різкого збільшення кількості заявок від індійських студентів, особливо на магістерські програми.

У 2020-2021 р. у Великій Британії навчалось 84 555 індійських студентів, 73% з яких були переважно зараховані на магістерські курси тривалістю один рік. Загальна кількість індійських студентів різко зросла і наближається кількості студентів з Китаю. З КНР до Великобританії все ж направляється найбільша кількість іноземних студентів, але темпи зростання сповільнюються, так у 2019-2020 р. їх було 139 130, а у 2021 р. – 143 820.

Водночас, хоча Китай та Індія є країнами, з яких найбільше приїжджає іноземних студентів, їхні мотивації, навчальні та кар’єрні амбіції дуже різні. Близько 45% китайських студентів у Великій Британії навчаються на бакалавраті, у той же час індійських студентів – лише 25%. На рівні післядипломної освіти картина зовсім інша: три чверті індійських студентів приїжджають до Великобританії на денну магістерську програму, китайських студентів – 52%. Таким чином, китайці навчаються у Великій Британії довше.

Крім того, однією з головних переваг індійських студентів є кращі знання англійської мови, а мотивація багатьох полягає в тому, щоб залишитися у Великобританії та знайти роботу після закінчення навчання.

Уряд Індії позитивно оцінив цю угоду, зокрема визнання індійських сертифікатів середньої школи, що дозволяє вступати до вищих навчальних закладів Великобританії.

Водночас, Угода не поширюється на сертифікати спеціальної професійної освіти.

Джерело інформації:
https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20220728161307620

  1. Великобританія представляє альтернативу Horizon Europe

Перспективи повноцінної участі Сполученого Королівства в дослідницькій та інноваційній програмі Horizon Europe різко зменшуються, оскільки Європейська комісія розпочала чотири нові процедури обмежень співпраці Сполученого Королівства за невиконання частини угоди про вихід з ЄС.

Уряд Великої Британії 20 липня 2022 р. опублікував деталі свого «плану Б», альтернативного до Horizon Europe, незважаючи на те, що Британія не хоче залишати програми Європейського Союзу Horizon, Copernicus, Euratom Research and Training, Fusion for Energy.

Європейська комісія налаштована на те, щоб пов’язати повну асоціацію з програмою Horizon із виконанням Великою Британією Угоди про вихід і Угоди про торгівлю та співробітництво (TCA), укладених між урядом Великої Британії та ЄС.

Група Russell, що складається з 24 університетів Великої Британії, звернулася до президента Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн з  проханням переглянути вимоги. Виконавчий директор Russell Group, заявив, що рішення комісії не підтверджувати повну асоціацію Великої Британії з Horizon Europe є «помилкою».

Бредшоу сказав Фон дер Ляєн, що без асоціації Великої Британії з європейськими схемами «видатної науки» програма стане менш конкурентоспроможною, що матиме наслідки для досконалості та престижу грантів ЄС.

Якщо ЄС найближчим часом не оформить асоціацію Великої Британії, уряд країни запровадить альтернативу, включаючи набір перехідних заходів, які фінансуватимуться з бюджету.

Виконавчий керівник відділу стратегічних досліджень та розвитку інновацій Університету Стратклайда Бен Джонсон заявив, що де-факто Британія не приєднується до програми Horizon і уряд країни пропонує чіткі заходи для захисту та стабілізації системи на наступні кілька років. Дослідники відзначають, що найважливішою є обіцянка профінансувати всіх британських учасників консорціумів Horizon Europe, де грантові угоди підписуються до 31 березня 2025 року. Таким чином, навіть якщо Сполучене Королівство не приєднається до програми ЄС як повноправний учасник, британські дослідники все одно можуть відповідати на запити Horizon Europe як «заявники з третіх країн» і приєднатися до консорціумів із принаймні трьома іншими заявниками з держав-членів ЄС або асоційованих країн, за умови внесення власного фінансування.

Джерело інформації: https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20220723095556503

  1. Парламентарі закликали нового прем’єр-міністра збільшити витрати на науку

Депутати парламенту закликали прем’єр-міністра Сполученого Королівства дотримуватися урядом консерваторів передвиборчих обіцянок збільшити витрати на дослідження та розробки і зосередити особливу увагу на реалізацію планів перетворення Британії у наукову наддержаву.

Впливова група британських парламентарів оприлюднила звіт, вимагаючи  більш чітких амбіцій уряду з перетворення країну до 2030 року у науково-технологічну наддержавою.

У своєму звіті Комітет з науки і технологій палати лордів закликав нового прем’єр-міністра дотримуватися обіцянки уряду – збільшити до 2027 р. частку витрат у валовому внутрішньому продукті на дослідження та розробки до 2,4%. З цією метою цей комітет прагне від нового прем’єр-міністра негайно призначити нового міністра з питань науки, досліджень та інновацій, посада, яка залишилася незаповненою після відставки попереднього міністра Джорджа Фрімена.

Під час передвиборчої кампанії, жоден із претендентів на посаду прем’єр-міністра не викликав у британської наукової та дослідницької спільноти великої впевненості. При цьому, Елізабет Трасс у своїх заявах зазначала, що будуть знижені податки, однак не приділяла уваги державним інвестиціям у подолання кризи вартості життя.

Виконавчий директор London Higher (представницького органу для понад 40 університетів і вищих навчальних закладів столиці Великобританії) зазначив, що новий прем’єр-міністр успадкує низку стратегій та ініціатив, у тому числі нове Агентство передових досліджень та винаходів (ARIA), яке покликане підвищити науково-дослідні можливості Великобританії.

Квасі Квартенг, державний секретар з питань бізнесу, енергетики та промислової стратегії, підтвердив чотири пріоритетні сфери, визначені Управлінням науки і технологій Великобританії: стале навколишнє середовище (включаючи екологічний чистий нуль); здоров’я та науки про життя; національна безпека і оборона, у тому числі космічна; а також цифрова економіка та управління даними.

При цьому багато закладів уже мають проблеми з наймом та утриманням від звільнень після Brexit найкращих дослідників 

Джерело інформації: https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20220808204122145

  1. Об’єднання гуманітарних наук

Заяви Університетів Рогемптона різко скоротити свій факультет гуманітарних наук,  Вулвергемптона призупинити деякі курси з мистецтва та сценічного мистецтва, Шеффілда Халлама, скоротити кількість програм бакалавра з англійської мови, викликали бурю критики.

Генеральний секретар Союзу університетів і коледжів Британії Джо Грейді назвала заяву Університету Шеффілда Халлама «шоком». Це є частиною ширшого порядку денного, який уряд нав’язує університетам, спрямованого на скорочення мистецтва та гуманітарних наук. Подібні рішення завдадуть величезної шкоди можливості доступу до освіти, оскільки багато курсів буде відмінено. Найбільш уразливими є університети, у яких більше малозабезпечених студентів, і недобросовісно позбавляти їх можливості вивчати такі предмети, як література, мистецтво, драма та музика.

Так, Університет Вулвергемптон оголосив, що для подолання свого дефіциту в розмірі £20 млн. також закриє окремі програми, у результаті чого понад 200 професорів можуть втратити роботу.

Університет Рохамптон оголосив закриття програм з мистецтва та гуманітарних наук, включаючи класику, історію, драматургію, письменницьку творчість, фотографію та філософію, що призвело до звільнення 226 професорів, приблизно половина викладачів. Водночас керівництво університету повідомило, що викладачі, які втратили роботу, можуть претендувати на 64 нові посади.

Джерело інформації: https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20220808152834589

  1. Велика Британія загострює боротьбу за доступ до програм Horizon Europe

Дослідницьке співтовариство Сполученого Королівства та Європи позитивно віднеслось до ініціювання урядом Великобританії провадження проти Європейської комісії, спрямоване на подолання блокування доступу Британії через Brexit до дослідницької програми Horizon Europe, обсяг якої становить 95,5 млрд. євро.

У заяві, опублікованій 16 серпня 2022 р., уряд Великої Британії повідомив про направлення листа з проханням розпочати процедуру вирішення суперечок з метою покласти край постійним затримкам доступу Великої Британії до наукових дослідницьких програм ЄС, включаючи Horizon Europe.

Затримки не лише перешкодили Великобританії отримати доступ до Horizon Europe, ключової програми ЄС для фінансування досліджень та інновацій, а й до Copernicus, програми спостереження за Землею, яка надає дані про зміну клімату, і Євроатому – програми ядерних досліджень.

Проблема полягає в тому, що Європейська комісія твердо налаштована пов’язати повну асоціацію у галузі дослідницьких програм ЄС із виконанням Сполученим Королівством Угоди про вихід з ЄС та Угоди про торгівлю та співробітництво відповідно до Протоколу про Північну Ірландію. Окремі представники європейського наукового співтовариства зазначають, що наразі немає юридичних аргументів для ЄК не підписувати угоду про асоціацію Великобританії у програмі Horizon Europe, а є лише політичні аргументи.

Представники Єврокомісії зазначають, що Євросоюз визнає взаємну вигоду у співпраці в галузі науки, досліджень та інновацій, ядерних досліджень і космосу. Водночас, вони нагадують про політичну основу, оскільки існують серйозні труднощі в імплементації угоди про вихід Великобританії і окремих частин Угоди про торгівлю та співробітництво (TCA).

На даний час Європейська комісія наголошує, що навчальні та наукові заклади Великобританії все ще можуть скористатися перехідними механізмами, які дозволяють їм подавати заявки на конкурсні пропозиції Horizon Europe і проходити процедури оцінки так, ніби асоціація вже набула чинності.

Тим часом, уряд Великої Британії продовжує реалізацію «плану Б» для гарантування британським дослідникам доступу до фінансування незалежно від того, приєднається Великобританія до Horizon Europe чи ні.

Джерело інформації: https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20220819150902691

  1. Керівництво міністерства освіти застерігає заклади вищої освіти від підвищення плати за навчання

У Сполученому Королівстві назріває посилення боротьби за студентів, які можуть оплачувати навчання, після того, як керівництво освіти поінформувало про плани ЗВО підвищити річну ставку на 9 250 фунтів стерлінгів.

Водночас деякі дані засвідчують, що фінансування вищої освіти необхідно переглянути, оскільки університети починають відчувати суттєві проблеми від стрімкої інфляції. Віце-канцлери університетів заявили, що потрібно підвищити плату за навчання місцевих студентів для продовження навчання. Вони попереджають, що все частіше змушені пропонувати місця іноземним студентам, які спроможні оплачувати навчання.

Генеральний секретар Асоціації керівників шкіл і коледжів Великобританії, Джефф Бартон, заявив, що заклади надзвичайно стурбовані будь-яким значним підвищенням плати за навчання в університетах, особливо з точки зору малозабезпечених молодих людей і потенційної можливості їх вступу до університетів.

Джерело інформації: https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20220824150437430

 

Німеччина

  1. Освіта у ФРН

Попит на вищу освіту в Німеччині є високим і щороку близько півмільйона молодих людей здобувають вищу освіту. Загалом у Німеччині навчається майже три мільйони людей. Університети стають все більш міжнародними, зростає різноманітність курсів і кількість студентів. Ось чому федеральний уряд підтримує університети в усіх напрямках і прагне покращити умови навчання та викладання.

Університети з хорошими умовами навчання і високою якістю навчання та викладання є ключовими рушійними силами для бази підготовки кваліфікованих працівників. У Німеччині загалом налічується 422 коледжі, у тому числі 6 педагогічних коледжів, 16 теологічних коледжів, 52 мистецьких коледжів, 210 технічних коледжів або коледжів прикладних наук і 30 адміністративних коледжів.

Цифровізація може допомогти зробити вищу освіту ще більш відкритою, справедливою, міжнародною та ефективною. Федеральний уряд розробив широкий портфель заходів для підтримки оцифрування вищої освіти. Прикладами цього є підтримка «Університетського форуму цифровізації», розвиток «AI Campus» або федерально-земельна ініціатива «Штучний інтелект у вищій освіті».  

Джерело інформації: https://www.bmbf.de/bmbf/de/bildung/studium/studium

  1. Міністр Штарк-Ватцінгер: Ми робимо Німеччину ще більш привабливою як територію штучного інтелекту

Федеральне міністерство освіти та досліджень (BMBF) ФРН розширює фінансування досліджень у галузі штучного інтелекту (ШІ) і з сьогоднішнього дня продовжить фінансувати п’ять нещодавно створених центрів компетенції штучного інтелекту в університетах. У майбутньому міністерство виділятиме на це 50 млн. євро на рік, стільки ж надходитимуть від федеральних земель, де розташовані центри компетенції.

Федеральний міністр досліджень Беттіна Штарк-Ватцінгер пояснює, що Центри компетенції є основою для досліджень у галузі штучного інтелекту. Завдяки продовженням фінансування з боку Федерального міністерства освіти та досліджень і федеральних земель, дослідникам забезпечується можливість планувати та інтенсивно працювати над довгостроковими і складними проблемами. Ще одним важливим завданням центрів компетенції ШІ є сприяння передачі досліджень і формування міжнародної мережі штучного інтелекту.  

З 2018 р. міністерство сприяло створенню та розширенню п’яти додаткових центрів компетенції ШІ, які розташовані в університетах, на додаток до існуючого Німецького дослідницького центру штучного інтелекту (DFKI). При цьому, міністерство у 2022 р. пообіцяло виділяти на дослідницькі проекти DFKI 11 мільйонів євро щорічно.

П’ять центрів компетенції штучного інтелекту, які зараз постійно фінансуються:

  • BIFOLD, за підтримки Технічного університету Берліна;
  • Інститут Ламарра, за підтримки Технічний університету Дортмунда, Боннського університету, Інститутів Фраунгофера IAIS та IML;
  • MCML, за підтримки Університету Людвіга-Максиміліана та Технічного університету Мюнхена;
  • ScaDS.AI, за підтримки Технічного університету Дрездена та Лейпцизького університету;
  • Tübingen AI Center, за підтримки Тюбінгенського університету та Інституту інтелектуальних систем Макса Планка.

Джерело інформації: https://www.bmbf.de/bmbf/shareddocs/pressemitteilungen/de/2022/07/0107-KI-PM.html

  1. Міністр Штарк-Ватцінгер: 20 мільярдів євро на освіту та дослідження

Федеральний міністр освіти та досліджень Штарк-Вацінгер у німецькому парламенті заявила, що у цьому році на освіту та дослідження буде виділено понад 20,3 млрд. євро. При цьому уряд буде дотримуватись своїх обіцянок і продовжить інвестувати у майбутнє.

Цьогорічне фінансування освіти на 2 млрд. євро більше, ніж у 2019 р. На думку міністра, такий розмір фінансування має бути орієнтиром, а не винятковим заходом. До 2026 р. планується збільшити інвестиції на 4 мільярди євро у дослідження та розробки, до 3,5% відсотка валового внутрішнього продукту.

Водночас, успіх політики в освітній та науково-дослідницькій галузі залежить від встановлення правильних пріоритетів. Перед Німеччиною стоїть один із найважливіших викликів, а саме проведення досліджень, які допомагають краще зрозуміти зміну клімату та приймати правильні рішення.

Ця політика відкриває нові можливості у дослідженні клімату і завдяки чому збільшується фінансування дослідження енергетичних технологій і зеленого водню. Як уряд амбітної та інноваційної країни, керівництво країни вирішує завдання з пошуку відповідей на великі питання. Зокрема,  у Німеччині та в Європейському Союзі повинні бути наявні можливості для  розуміння, розвитку та розробці ключових технологій. Для цього, здійснюються інвестиції в дослідження в галузі штучного інтелекту, квантової техніки, кібербезпеки, мікроелектроніки чи біотехнологій.

Джерело інформації:
https://www.bmbf.de/bmbf/shareddocs/reden/de/2022/06-03_stark-watzinger-haushalt.html

  1. Ми повертаємо BAföG у майбутнє

Парламент Німеччини (Бундестаг) схвалив, запропоновану федеральним міністром освіти та досліджень Беттіною Штарк-Ватцінгер, реформу системи BAföG (програми з виділення студентських стипендій).

Міністр освіти заявила, що будь-яка система може застаріти і якщо її не реформувати, то вона більше не досягне необхідних завдань. Цифровий додаток для використання цієї системи робить її більш сучасною. Крім того, здійснюється адаптація програми BAföG до реалій 21 століття.

Оскільки освіта має вирішальне значення для майбутнього, міністр освіти висловила задоволена темпами проведення реформи BAföG.

Ця програма є трампліном для усіх, кому вона необхідна, оскільки в іншому випадку для них перешкоди у навчанні були б надто високими.

Німецький уряд реформує програму у напрямі надання більше свободи. Зокрема, збільшується за рахунок BAföG фінансування навчання за кордоном. Це стосується доплат за навчання та продовження однорічних магістерських програм за межами ЄС.

Джерело інформації:

https://www.bmbf.de/bmbf/shareddocs/reden/de/2022/06-23-stark-watzinger-bundestag-bafoeg.html

13. Розрив в освіті у Німеччині збільшується

Федеральний міністр освіти та досліджень заявила, що учні більше не повинні бути обмежені в ході освітнього процесу і, незважаючи на енергетичну кризу та пандемію COVID-19, заклади середньої освіти та університети мають залишатися відкритими.  

Освітня тенденція показала, що пандемія COVID-19 загострила проблемні питання, але не була єдиною причиною низької продуктивності. Близько 20% учнів початкової школи більше не відповідають мінімальним стандартам з математики, читання та аудіювання. В орфографії навіть 30%.  

Розрив в освіті в Німеччині збільшується і пандемія це дуже чітко показала, що учні, які отримують підтримку вдома, легше справились з ковідними обмеженнями, ніж ті, хто залишився без такої підтримки. У зв’язку з цим, міністр вважає, що успішність навчання не повинна залежати від соціального походження.

Джерело інформації:
https://www.zeit.de/politik/2022-08/bettina-stark-watzinger-fdp-schulschliessung-forschungsgelder 

  1. Скорочення бюджету завдає неочікуваного удару по діяльності DAAD

Німецька служба академічних обмінів або DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst) зіткнеться з серйозним скороченням бюджету, що призведе до скорочення програм і скасування близько 6000 грантів.

Загальне фінансування DAAD, яке здійснюється через Міністерство закордонних справ ФРН, скоротиться з 204 млн. євро у 2021 р. до приблизно 195 млн. євро цього року. При цьому, згідно з рішенням федерального уряду у 2023 р. відбудеться подальше скорочення фінансування до 191 млн. євро протягом двох років. У поточному році можуть бути додатково скорочені окремі статті бюджету.

Таке скорочення зашкодить міжнародній привабливості та конкурентоспроможності Німеччини, як держави для надання вищої освіти, наукових досліджень, а також привабливості дослідницьких установ. При цьому, уряд Німеччини намагається показувати приклад і відіграти провідну роль у міжнародній системі вищої освіті та наукових відносинах.

Оприлюднений DAAD програмний документ містить заклик до об’єднання зусиль федеральних установ, державних політиків, університетів і наукових організацій об’єднати зусилля з розробки наукової політики, заснованої на політичному реалізмі.

Слід зазначити, що DAAD вже почала скорочувати деякі зі своїх основних видів діяльності, хоча, очікується, що скоротяться більшість сфер діяльності. Так, на даний час заплановано скорочення виділення довгострокових стипендій для студентів і докторантів на 50%, що призведе до втрати близько 700 довгострокових стипендій щороку.

Джерело інформації:
https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20220711150917652

  1. Загальна кількість докторантів у 2021 році зросла на 4%

Загалом у 2021 р. на докторантуру до вищих навчальних закладів Німеччини вступило на 4% (близько 8 000 студентів) більше порівняно з попереднім роком.

За даними німецького статистичного бюро Destatis, співвідношення жінок і чоловіків, які навчаються в німецьких університетах, є незбалансованим, при цьому лідирують чоловіки. Зокрема, 95 100 жінок навчаються в докторантурі, що становить 48%, а решта 52% (105 200) були чоловіками.

У 2020 році співвідношення жінок і чоловіків становило 47% проти 53%. Середній вік докторантів становив 30,2 року. При цьому загалом 45 600 докторантів (23%) мали іноземне громадянство, з яких 52,8% – жінки. Крім того, 99% докторантів продовжують навчання в університетах Німеччини, після закінчення магістратури.

Джерело інформації: https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20220820143606229

  1. Скорочення державного фінансування вдарило по міжнародних дослідженнях та обміну

Уряд Німеччини оголосив про подальші обмеження федерального фінансування, що може вплинути на кілька дослідницьких проектів. На початку липня ц.р., федеральний кабінет міністрів заявив, що міністерство закордонних справ скоротить підтримку Німецької служби академічних обмінів (DAAD), Фонд Олександра фон Гумбольдта та Гьоте-Інститут (Goethe-Institut).

На знак протесту проти цього заходу сотні науковців, університетів та наукових організацій у Німеччині та за кордоном написали відкритого листа міністру закордонних справ Анналені Бербок, закликаючи її припинити скорочення та вказуючи, що це явно суперечать коаліційній угоді федерального уряду. Заплановані скорочення незворотньо зашкодять інтернаціоналізації досліджень і викладання, погіршать роль Німеччини та її статус як дослідницького центру. Скорочення ставлять під загрозу стабільність німецької академічної науки та здатність ФРН  відповідально та демократично протистояти сучасним, поточним і майбутнім викликам.

Згідно з коаліційною угодою соціал-демократів, зелених і вільних демократів, Фонд Гумбольдта, який підтримує академічну міжнародну співпрацю між вченими, мав отримати щорічне збільшення бюджету на 3%. Водночас, інституційне фінансування через Міністерство закордонних справ у цьому році скоротиться на 3,3%, із запланованим подальшим скороченням на 7,8% у 2023 році.

Вже скоротилась кількість дозволів на фінансування програм з боку Міністерства закордонних справ, зокрема, кількість дослідницьких стипендій скоротилася з 380 у 2021 р. до 264 у 2022 р. Наразі припинились нові конкурси для дослідницьких центрів в Африці, хоча програма була запущена лише минулого року.

Окремо зазначається, що стипендії, які надаються для захисту дослідників з України, повинні будуть фінансуватися за рахунок дослідників з інших країн, які також потребують захисту. У результаті те, що мало бути сильним сигналом солідарності, підірве академічну та наукову свободу в більшості цих країн.

Джерело інформації: https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20220726202735873

Франція

  1. Sciences po Paris прагне стати університетом світового рівня завдяки своїй унікальності

Університет Sciences po Paris дотримується курсу, оголошеного в січні ц.р. його директором Матіасом Вішера, спрямованого на перетворення закладу у світовий еталонний університет з точки зору поєднання фундаментальних міждисциплінарних знань і професійної експертизи. Дотримуючись цієї стратегії, керівництво університету продовжить робити Sciences Po унікальним закладом вищої освіти.

У цьому році було прийнято 2028 нових першокурсників, що дещо більше за попередній рік за рахунок іноземних студентів, з яких 97% зарахованих на бакалаврат мали дуже хорошу оцінку. Університет Sciences po демонструє також результати соціальної відкритості.

Після двох років запровадження нових процедур, у 2023 р. буде проведено незалежне оцінювання. Крім того, протягом декількох місяців з серпня ц.р. мають бути опубліковані результати консультації з усіма учнями з усіх предметів.

Університет Sciences po Paris також прагне збільшити свій бюджет, виграючи більше національних і міжнародних конкурсів проектів. Меценатство є ще одним напрямом зростання, при цьому під час вибору компаній, передбачається досить обережно підходити до інвесторів. У цій  сфері використовуються «запобіжні заходи», зокрема Комітет пожертвувань.

Крім того, директор університету зазначає, що 23 серпня ц.р. обговорив з міністром вищої освіти та досліджень Сільві Ретайло, виділення державних коштів, який становлять третину бюджету закладу.

Джерело інформації: https://www.letudiant.fr/educpros/actualite/sciences-po-paris-devenir-une-universite-mondiale-de-reference-grace-a-son-caractere-unique.html

  1. Зустрівшись із президентами університетів, міністр Сільві Ретайло визначила пріоритети своєї діяльності 

Міністр вищої освіти та досліджень Франції Сільві Ретайло у серпні ц.р. виступила перед президентами університетів під час традиційного вечора літнього університету France Universités. При цьому вона озвучила пріоритети свого міністерства.

Зокрема, міністр хоче віддати перевагу багаторічному плануванню. Вона вважає, що визначення довгострокових цілей може надати сенсу, розуміння та повної відповідальності за виконані проекти.

Як пріоритет вона також вважає автономію університетів. У цьому сенсі міністр анонсувала перші багаторічні цільові контракти на 2023 р., при цьому передбачається спрощення процесів фінансування, визначення напрямів та оцінки. 

Для виконання цих контрактів міністр розраховує на збільшення бюджету національної освіти – у 60,2 млрд євро, що на 3,6 млрд. більше, ніж у 2022 році.

Міністр також обговорила закон про планування наукових досліджень (LPR) на довготривалий період, зокрема спрощення, яке стосується кількох аспектів. Насамперед процес децентралізації, який дозволяє здійснити перехід від статусу викладача до статусу професора університету, тобто компенсаційної схеми для викладацького та наукового персоналу.  Міністр підтвердила своє бажання «максимально піклуватися про студентів» і нагадала про заходи, які були вжиті на початку 2022 навчального року.

У жовтні розпочнеться консультація між представниками територій, закладів та студентів щодо студентського життя. Під час консультацій розглядатиметься питання виділення стипендій на основі соціальних критеріїв, соціальну допомогу, охорону здоров’я, житло, боротьбу проти сексистського та сексуального насильства, харчування та доступ до спорту і культури.

Нарешті, екологічний перехід має зайняти важливе місце в навчанні та практиці установ. Сільві Ретайло прагне підвищити обізнаність і навчити студентів зеленим професіям завтрашнього дня. Тому буде організовано симпозіум, який проходитиме в університеті Бордо 20 та 21 жовтня 2022 р.,щоб визначити заходи, які необхідно розпочати у сфері навчання.

Джерело інформації: https://www.letudiant.fr/educpros/actualite/face-aux-presidents-d-universite-retailleau-dresse-les-priorites-de-son-action.html