Листопад 2021 р. – СНД

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг країн СНД
Л
истопад 2021 р.
 

РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ 

  1. Інтеграція освіти, науки та виробництва

На базі Науково-технологічного парку БНТУ «Політехнік» відбулася нарада щодо стану та перспектив розвитку технопарків як суб’єктів інноваційної інфраструктури, створених у системі Міністерства освіти.

У системі вищої освіти активно формуються структури, що поєднують дослідження та ринок нововведень у науково-технічній сфері, що сприяють інтеграції освіти, науки та виробництва. В університетах, підпорядкованих Міністерству освіти, створено мережу інноваційних підрозділів: функціонують 6 науково-технологічних парків, працюють 3 зареєстровані центри трансферу технологій. Університетські технопарки не лише виконують функції бізнес-інкубатора, надаючи своїм резидентам приміщення різного функціонального призначення, а й забезпечують повний науково-інноваційний цикл – від прикладних досліджень та розробок до створення інноваційних підприємств та організації виробництва наукомісткої та високотехнологічної продукції.

У ході наради підбито підсумки роботи технопарків системи Міністерства освіти, обговорено питання їх інтеграції в освітнє середовище, можливості кооперації технопарків різних університетів при розробці інноваційної продукції, наявності ресурсів, що потрібні для повноцінної успішної роботи, відкриття підприємницьких структур малого та середнього бізнесу, реалізація стартапів у бізнес інкубаторів як частина реалізації експериментального проекту Університет 3.0.

За наслідками наради керівництву науково-технологічних парків, створених при університетах Міністерства освіти, а також проректорам з наукової роботи відповідних установ вищої освіти доручено інтенсифікувати комерціалізацію у технопарках науково-технічних розробок університетських учених.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/integratsiya-obrazovaniya-nauki-i-proizvodstva/

  1. Білорусь – Азербайджан: взаємини у сфері освіти розвиватимуться

У Міністерстві освіти Республіки Білорусь відбулася зустріч Міністра Білорусі з Надзвичайним та Повноважним Послом Азербайджанської Республіки в Республіці Білорусь.

Відбулася змістовна розмова про подальший розвиток відносин між країнами у сфері освіти.

Слід сказати, що взаємодія між установами освіти та організаціями двох країн здійснюється на основі 61 прямого договору.

Заснуваннями освіти двох країн на постійній основі здійснюється спільна робота в рамках наукових програм та проектів з метою обміну досвідом, читання лекцій, участі у міжнародних заходах.

У поточному році підписано договір про співпрацю між ВДТУ та Азербайджанським державним економічним університетом, узгоджено Дорожню карту співробітництва між БДУ та Бакинським державним університетом, в рамках яких заплановано: відкриття спільних освітніх програм, залучення викладачів до читання гостьових лекцій, участь у наукових заходах, проведення наукових та освітніх стажувань.

Пан Посол Азербайджанської Республіки в Республіці Білорусь зазначив, що існуючі відносини у сфері освіти необхідно розвивати й надалі

Сторони висловили зацікавленість у подальшій активізації співробітництва та у сфері вищої та післявузівської освіти, а також у підготовці кадрів вищої кваліфікації.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/belarus–azerbaydzhan-vzaimootnosheniya-v-sfere-obrazovaniya-budut-razvivatsya/

  1. Делегація Багдадського університету відвідала Міністерство освіти Республіки Білорусь

Під час зустрічі сторони окреслили пріоритетні напрямки співпраці. Зокрема, ректора іракського університету цікавила можливість навчання студентів англійською мовою, проведення спільних наукових та освітніх заходів. Міністр освіти Республіки Білорусь підтримав ініціативи ректора, зазначивши: «Ми високо цінуємо рівень Багдадського університету, і ваш візит, впевнений, дозволить більш ефективно взаємодіяти у галузі вищої освіти між нашими країнами»..

Для подальшої взаємодії прийнято рішення про підготовку та підписання меморандуму про взаєморозуміння.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/delegatsiya-bagdadskogo-universiteta-posetila-ministerstvo-obrazovaniya-respubliki-belarus/

  1. Урочиста церемонія відкриття другої черги Науково-технологічного парку Гродненського державного університету імені Янки Купали

Науково-технологічний парк, як і Гродненський державний університет імені Янки Купали, – це інноваційний майданчик, який дозволяє насамперед перетворювати на бізнес інноваційні ідеї студентів та викладачів.

На думку ректора Гродненського державного університету імені Янки Купали, поле діяльності технологічного парку значно ширше. Можна сказати, що він формує підприємницьку та інноваційну екосистему всього регіону та всієї республіки. Будь-хто, хто має інноваційну ідею, може звернутися до Технопарку, і тут підкажуть, як її втілити в життя.

Крім того, важливо, що резиденти науково-технологічного парку створюють нові робочі місця. І із введенням в експлуатацію другої черги Технопарку компанії-резиденти розраховують на значне розширення своїх можливостей. Причому слід зазначити, що резиденти парку можуть розраховувати не лише на кваліфіковану допомогу та консультації фахівців у пошуках оптимальних шляхів реалізації інноваційних ідей, а й на суттєві пільги під час оренди високоякісного обладнання, офісів та виробничих площ. Обладнання в Науково-технологічному парку ГрДУ імені Янки Купали найкраще в області.

Новий Технопарк має конференц-зал на 150 місць, обладнаний сучасними засобами телекомунікації, можливістю синхронного перекладу одночасно на 4 мови. Простору такого формату більше немає в області.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/orientir-dlya-talantlivoy-molodezhi/ 

  1. Наукові дослідження студентів та аспірантів отримають новий імпульс

У Полоцькому державному університеті відкрили науково-інноваційну лабораторію машинного навчання та великих даних. Вона призначена для наукової діяльності магістрантів та аспірантів різних факультетів, реалізації спільних міжфакультетських проектів, насамперед – у сфері техногенної та криміногенної безпеки.

У лабораторії студенти навчаються створювати продукти на основі технологій штучного інтелекту, які застосовуються для виявлення, відстеження та класифікації об’єктів, таких, наприклад, як «Комп’ютерний зір».

Під час церемонії підписано договір про співпрацю та взаємодію ВНЗ з IT-компанією «Фабрика інновацій та рішень», яка надала вагому спонсорську підтримку при комплектуванні лабораторії спеціалізованим обладнанням для організації комплексу інтелектуального відеоспостереження.

Рухаючись у руслі проекту, Полоцький держуніверситет регулярно відкриває нові спеціальності та створює під них ультрасучасні високотехнологічні лабораторії. Так, 2022 року тут буде оголошено набір на нову спеціальність «Штучний інтелект».

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/nauchnye-issledovaniya-studentov-i-aspirantov-poluchat-novyy-impuls/

 

РЕСПУБЛІКА КАЗАХСТАН

  1. 19 дисертаційних рад ВНЗ закрило Міністерство освіти і науки РК через невідповідності новим вимогам

19 дисертаційних рад вишів припинили свою діяльність у 2021 році через недотримання встановлених вимог. Нині на межі закриття ще 13 дисертаційних рад в університетах.

У вересні цього року Комітет із забезпечення якості у сфері освіти та науки МОН РК провів аналіз роботи дисертаційних рад за новим форматом, затвердженим у березні цього року.

У ході перевірки було виявлено, що дисертаційними радами деяких вишів допускаються порушення при організації роботи.

Окремі освітні програми докторантури, за якими сформовані дисертаційні ради, не мають акредитації. У ряді університетів не було затверджено постійного складу дисертаційних рад, не дотримувались вимоги щодо наявності 50% тимчасових членів у складі ради. У низці дисертаційних рад оцінка наукової роботи офіційними рецензентами, членами дисертаційних рад має формальний характер і не містить докладного аналізу змісту роботи», – зазначила голова Комітету із забезпечення якості у сфері освіти та науки МОН РК.

Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/279643?lang=ru

  1. Кількість вузів, випускаючих педагів, скоротилося в Казахстані

З 86 до 50 скоротилася кількість вишів, які випускають педагогів. Здійснено повернення 138 додатків до ліцензій з педагогічних напрямів. Нагадаємо, раніше Глава держави доручив вжити комплексних заходів щодо забезпечення якості підготовки майбутніх педагогів.

За останні два роки міністерство надало вишам різні можливості для покращення якості освітніх послуг. Наприклад, з вересня цього року викладачам вишів підвищили заробітну плату, законодавчо дозволили залучати до роботи набагато більшу кількість спеціалістів-практиків, які є професіоналами у своїй справі. Крім того, з початку року МОН РК розроблено понад 300 освітніх програм, адаптованих під сучасні запити ринку праці. ВНЗ надано академічну самостійність, введено систему сертифікації випускників.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/delegatsiya-bagdadskogo-universiteta-posetila-ministerstvo-obrazovaniya-respubliki-belarus/

  1. Освітні гранти для надходження у ВНЗ будуть затверджені до початку нового календарного року

У Казахстані освітні гранти для вступу до вишів розподілить до початку нового календарного року.

За зміни термінів розміщення освітніх грантів було враховано інтереси як абітурієнтів, так і вищих навчальних закладів.

Тепер абітурієнти будуть набагато раніше поінформовані про те, яким вишам та за якими спеціальностями виділено гранти. А вузи матимуть можливість заздалегідь планувати роботу приймальних кампаній.

Тепер конкурс на розміщення держзамовлення на 2022-2023 навчальний рік у розрізі груп освітніх програм пройде з 29 листопада по 3 грудня цього року.

Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/291459?lang=ru

  1. Унікальний метод утилізації медичних відходів розробили казахстанські вчені

Вчені Казахського національного університету імені аль-Фарабі розробили інноваційний метод утилізації біомедичних відходів. Плазмова технологія переробки відходів та плазмохімічний реактор, розроблені вітчизняними науковими дослідниками, не мають аналогів у світі та захищені спеціальними патентами.

Унікальність технології плазмової утилізації полягає в тому, що вона дозволяє провести повне термічне знешкодження біомедичних відходів. В результаті підвищується ефективність переробки та знижуються енерговитрати на проведення процесу.

У порівнянні з традиційним методом при плазмовій утилізації біомедичні відходи можуть бути перероблені без сортування.

Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/290677?lang=ru

 

РЕСПУБЛІКА АЗЕРБАЙДЖАН 

  1. Візит Міністра освіти Азербайджанської Республіки до Туреччини

В рамках візиту міністр освіти АР зустрівся з міністром національної освіти Турецької Республіки Махмутом Озером. У ході зустрічі було обговорено поточний стан та подальші плани співпраці між двома країнами в галузі загальної та професійної освіти. Сторони обмінялися думками з питань, що виходять із «Протоколу про співпрацю у галузі професійної освіти між Урядом Азербайджанської Республіки та Урядом Турецької Республіки», підписаного 19 лютого 2021 року.

Делегація Міносвіти також завітала до університету Бількент. Під час зустрічі з ректором університету сторони обмінялися думками щодо перспектив співпраці між вузом та вищими навчальними закладами Азербайджану.

Джерело інформації:
https://edu.gov.az/ru/news-and-updates/17127-1