Лютий 2020 СНД

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг країн СНД
Січень 2020 р.

 

  1. Ще один вуз Азербайджану видаватиме магістрам подвійний диплом

Між Азербайджанським державним педагогічним університетом (АДПУ) і Університетом Джорджа Вашингтона (США) підписано угоду по двохдипломній  програмі.

В урочистій церемонії підписання угоди взяли участь міністр освіти Азербайджану Джейхун Байрамов, декан факультету освіти і розвитку людини Університету Джорджа Вашингтона Майкл Фойер, ректор АДПУ Джафар Джафаров, посол США в Азербайджані ОРЛ Літценбергер і інші офіційні особи.

У своєму виступі міністр освіти відзначив, що згідно з домовленістю з американською стороною, з 2020-2021 навчального року в АДПУ буде вестися прийом на навчання в магістратурі по двудипломній програмі.

Джейхун Байрамов зазначив, що навчання в магістратурі буде вестися англійською мовою протягом двох років: “На першому етапі будуть прийняті 25 студентів. Для вступу необхідно взяти участь в іспитах, організованих Державним екзаменаційним центром, а потім Університетом Джорджа Вашингтона”.

Після виступів було підписано двосторонню угоду.

Джерело інформації:
https://edu.gov.az/ru/page/9/17906

  1. Білорусько-Китайська конкурс науково-технічної творчості студентів

В січні в Білоруському державному університеті інформатики і радіоелектроніки відбулася урочиста церемонія нагородження переможців, призерів та учасників Білорусько-Китайського конкурсу науково-технічної творчості студентів в рамках реалізації Програми проведення Року освіти Білорусі в Китаї в 2019 році.

На конкурс було заявлено 42 проекти від десяти університетів і наукових організацій Білорусі та Китаю. За призові місця в номінаціях “Електроніка і радіоелектроніка, в тому числі мікро- та наноелектроніка, сенсорика”, “Фізика, хімія і нові матеріали”, “Машинобудування та технічні додатки, приладобудування, будівництво та архітектура”, “Інформаційні технології, Інтернет-технології , захист інформації “боролися студенти, магістранти та випускники Харбіну технологічного інституту і Південного науково-технологічного університету (КНР), Білоруського державного технологічного університету, Білоруського державного університету інформатики і радіоелектроніки і філії БДУІР – Мінського радіотехнічного коледжу, Білоруського національного технічного університету та Науково-технологічного парку БНТУ “Політехнік”, Барановичського державного університету, Вітебського державного університету ім. П.М. Машерова і Могильовського державного університету продовольства (Республіка Білорусь).

Експерти оцінювали актуальність і значимість проекту, наукову і практичну цінність отриманих результатів, рівень застосовуваних методів і підходів для вирішення поставлених завдань, їх новизну, можливість і перспективи комерціалізації, а також ступінь впровадження і апробації проектів. Вони відзначили, що більшість розробок відрізняються високим ступенем апробації, наявністю публікацій, актів впровадження в навчальний процес і практичну діяльність.

У числі переможців і призерів представники Білоруського державного університету радіотехніки й електроніки, Білоруського національного технічного університету, Білоруського державного технологічного університету, Могильовського державного університету продовольства, Мінського радіотехнічного коледжу, Харбіну технологічного інституту і Південного науково-технологічного університету.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/belorusskokitayskiy-konkurs-nauchnotekhnicheskogo-tvorchestva-studentov-proshel-v-bguir/

  1. У Мінському державному лінгвістичному університеті пройшла підсумкова колегія Міністерства освіти Республіки Білорусь

Виступаючи з доповіддю, Міністр освіти Республіки Білорусь І.В. Карпенко зазначив, що в звітному році національна система освіти отримала високу міжнародну оцінку. Згідно зі звітом ПРООН про людський розвиток в 2019 році за показниками в сфері освіти Республіка Білорусь увійшла до групи 30 найбільш розвинених країн світу. Глава відомства акцентував, що найважливішою складовою освітнього процесу є виховна робота, оскільки молодь – це головна інвестиція в майбутнє, яка забезпечить збереження і розвиток країни. Він загострив увагу на необхідності інформаційної присутності установ освіти в інтернет-просторі. За словами Міністра, слід прогнозувати виклики, з якими молоді люди зіткнуться в середньостроковій перспективі.

Глава відомства також акцентував увагу на результатах PISA. У 2018 році Білорусь вперше брала участь в міжнародному дослідженні PISA, за підсумками якого наші учні продемонстрували хороший рівень компетенції за всіма трьома напрямками дослідження, зайнявши в результаті місце в першій половині загальносвітового рейтингу.

У доповіді міністра порушувалися питання функціонування всіх рівнів освіти. За підсумками колегії буде прийнята відповідна резолюція.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/segodnya-v-minskom-gosudarstvennom-lingvisticheskom-universitete-prokhodit-itogovaya-kollegiya-minis/

  1. “Тиждень аспіранта” стартує в Мінську

До участі запрошені всі бажаючі магістранти та аспіранти Белгосуніверситету. Для них підготовлено цикл освітніх заходів, в ході яких їм розкажуть про принципи організації дисертаційного дослідження, методичних вимогах до її змісту та оформлення. Фахівці психологічної служби вузу проведуть тренінг по стрес-менеджменту і поділяться методами управління стресом. В рамках тижня також відбудеться лекція офіційного представника компанії “Антиплагіат” в Білорусі з навчання Ірини Стрілецької, присвячена проблемі некоректних запозичень в наукових текстах і програмах з перевірки робіт на унікальність. Експерт на прикладах покаже, що є плагіатом і як коректно трактувати результати перевірки.

На завершення “Тижня аспіранта” буде організований круглий стіл, під час якого планується обговорити теми, що стосуються мети і мотивації вступу до аспірантури, морально-психологічної підготовки до захисту дисертації, структурованості доповіді та презентації наукового дослідження.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/nedelya-aspiranta-startuet-segodnya-v-minske/

  1. Назустріч один одному

Трохи більше року тому в Даляньському університеті відбулася церемонія відкриття Року освіти Білорусі в Китаї. Оголошення 2019 року Роком утворення Білорусі в Китаї стало знаковою подією для взаємин держав у сфері освіти, університетської науки та молодіжної політики і сприяло подальшому зміцненню дружби і співпраці між країнами.

В даний час між університетами двох країн більше 400 прямих договорів про співпрацю в 2019 році підписані 32 договори. Протягом попереднього року нашу країну відвідали понад 40 делегацій закладів освіти Китайської Народної Республіки, а делегації білоруських установ освіти більше 30 разів відвідали Китайську Народну Республіку.

В рамках Року освіти на базі університетів Китаю відкриті три центри вивчення Білорусі, а також Білорусько-Китайський науково-дослідний центр, основним видом діяльності якого стане вивчення та порівняльний аналіз політики розвитку Білорусі та Китаю. Завершуються підготовка до відкриття Інституту Конфуція на базі закладу освіти “Брестський державний університет імені А.С. Пушкіна “.

Республіканським інститутом китаєзнавства імені Конфуція Білоруського державного університету завершується підготовка підручника білоруської мови для кит

Реалізація Року освіти Білорусі в Китаї дозволила спільними зусиллями не тільки істотно наростити динаміку двосторонньої взаємодії в сфері освіти та університетської науки, зміцнивши прямі міжуніверситетські зв’язки і реалізувати ряд взаємовигідних проектів, а й сформувати колосальний потенціал для його подальшого розвитку на благо двох країн.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/navstrechu-drug-drugu/

  1. У Барановицькому державному університеті з’являться дві нові спеціальності

З нового навчального року на інженерному факультеті почнуть підготовку за фахом “виробництво виробів на основі тривимірних технологій”. Навчання за даною спеціальністю буде орієнтоване на конструкторську, технологічну і інжинірингову діяльність в області 3D-технологій в машино- і приладобудуванні. В якості вступних випробувань абітурієнтам необхідно буде здати централізоване тестування з російської або білоруської мови, математики та фізики. На денній формі термін навчання складе чотири роки. Після закінчення вузу випускникам буде присвоєно кваліфікацію “інженер”.

На факультеті слов’янських і германських мов буде здійснюватися набір за фахом “російська мова і література. Іноземна мова (англійська)” на такий же термін навчання. Для вступу абітурієнтам потрібно буде написати ЦТ з російської та англійської мов, а також здати в університеті внутрішній іспит з російської літератури. Після закінчення випускникам буде присвоєно кваліфікацію викладача.

На факультеті економіки і права в Барановицькому держуніверситеті в новому навчальному році відновиться підготовка кадрів за спеціальністю “економіка і організація виробництва”. Для надходження будуть потрібні результати централізованого тестування з російської або білоруської мови, математики, іноземної мови.

В даний час на чотирьох факультетах Барановицького держуніверситету навчаються понад 3,2 тисяч студентів, включаючи іноземних.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/v-baranovichskom-gosudarstvennom-universitete-poyavyatsya-dve-novye-spetsialnosti/

  1. У Мінську підбили підсумки року освіти Білорусі в Китаї

В 2019 в нашій країні навчалися понад 4 тисячі студентів з Піднебесної. І більше тисячі білорусів отримували знання в КНР, в тому числі і за наданими грантам. Осторонь не залишилася і культура: близько ста заходів в білоруських вузах присвятили 70-річчю проголошення КНР. У Китаї також з’явилися центри з вивчення білоруської мови і культури. Традиції та історію Піднебесної сьогодні вивчають на базі Мінського лінгвістичного університету.

Цуй Цімін, Надзвичайний і Повноважний Посол КНР в Білорусі: “У Китаї в минулому році були відкриті три нові центри з вивчення білоруської культури і білоруської мови. І тут теж в минулому році відкрився шостий Інститут Конфуція. Цю тенденцію ми будемо продовжувати. Зараз в Республіці Білорусь все більше і більше китайської молоді “.

Ігор Карпенко, Міністр освіти Білорусі: “У Китаї функціонує 11 центрів вивчення білоруської мови і культури. Пішов великий потік бажаючих навчатися в наших вузах системи культури. В цілому, напевно, було близько 70 візитів з двох сторін. Ця повномасштабний серйозний діалог”.

Ще однією знаковою подією стало відкриття БДУ спільно з Даляньським політехнічним білорусько-китайського університету. Для студентів це можливість отримати дипломи відразу двох країн, а також пройти практику в індустріальному парку “Великий камінь”.

 Джерело інформації:
https://www.tvr.by/news/obshchestvo/v_minske_podveli_itogi_goda_obrazovaniya_belarusi_v_kitae/?sphrase_id=1512626

  1. Білорусь – Єгипет: партнерство, звернене в майбутнє

Міністр освіти Республіки Білорусь Карпенко І.В. в рамках офіційних заходів відвідав виставку “Білорусь – Єгипет: партнерство, звернене в майбутнє”, яка розмістилася в комплексі “Аль-Маса Кепітал” (Нової адміністративної столиці Єгипту), де на стенді Міністерства освіти представлені науково-технічні та інноваційні розробки білоруських вузів.

Білоруський національний технічний університет представив 13 найменувань продукції за напрямками: промисловість, медицина (кардіологія, ортопедія), приладобудування, екологія та енергетика.

У БНТУ спільно з Науково-технологічним парком БНТУ «Політехнік» і РНПЦ «Кардіологія» створено високотехнологічне виробництво медичних виробів і обладнання для проведення серцево-судинних операцій. Виробництво сертифіковане за міжнародним стандартом.

Білоруський державний університет інформатики і радіоелектроніки представив одні з найостанніших розробок університету в області радіолокації, зв’язку та навігації.

Векторний аналізатор ланцюгів і ватметр поглинається потужності призначені для технічного обслуговування і ремонту станцій перешкод і заміни застарілої матеріально-технічної бази підприємств оборонної та телекомунікаційної промисловості. Аналізатори та ватметри поставлені в Німеччину, Південну Корею, Індію і Китай.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/belarus–egipet-partnerstvo-obrashchennoe-v-budushchee/

  1. МОН Республіки Казахстан вирішило проблему студентів програми «Болашак», що навчаються в Китаї

Студентам міжнародної програми «Болашак», які знаходяться в Казахстані через розвиток коронавируса в Китаї, зроблять нарахування щомісячних сум витрат на проживання та харчування за затвердженим нормативом країни навчання. Про це заявив директор Департаменту міжнародного співробітництва Міністерства освіти і науки РК Еркебулан Боранбаев.

Представник МОН РК повідомив, що минулого тижня було прийнято рішення внести зміни і доповнення до відповідного наказу, щоб допомогти студентам. Крім того, Еркебулан Боранбаев провів зустрічі з учнями в Китаї стипендіатами міжнародної програми «Болашак», які знаходяться в країні, і роз’яснив ситуацію щодо змін правил в їх користь.

«Дійсно, зараз в Казахстані знаходяться сім студентів, які приїхали з Китаю через загрозу коронавируса. Ми з ними на постійному зв’язку, провели кілька зустрічей і роз’яснили, що до наказу Міністра від 13 квітня 2012 № 163 будуть внесені зміни і доповнення. Після отримання офіційних повідомлень з вузів про початок або відновлення навчального процесу планується придбання авіаквитків назад в країну навчання. Рішення про те, що в разі настання форс-мажорних обставин, буде здійснюватися виплата стипендії в повному обсязі, прийнято тиждень тому », – зазначив Еркебулан Боранбаев.

  1. Білоруська делегація взяла участь в Євразійському саміті з вищої освіти

Білоруська делегація на чолі з Міністром освіти І.В.Карпенко взяла участь в Євразійському саміті з вищої освіти і зустрілася в Стамбульському конгрес-центрі ім. Лютфі Кирдар з президентом Союзу євразійських університетів д-ром Мустафою Айдином.

Міністр освіти Республіки Білорусь І.В.Карпенко подякував д-ра Мустафу Айдин за активне прагнення залучити білоруську сторону до участі в роботі Союзу євразійських університетів. Під час бесіди він зазначив: «Білорусь як країна з високим рівнем освітніх стандартів надає важливого значення участі в євразійських освітніх процесах, взаємовигідної співпраці з іноземними вузами».

Союз євразійських університетів (EURAS) в даний час об’єднує 119 вищих навчальних закладів Євразії, що представляють Західну і Центральну Європу, Балканський регіон, Кавказ, Близький Схід, Середню і Південно-Східну Азію. Зокрема, серед членів Союзу 5 російських університетів, 6 українських, 5 казахстанських.

У 2020 р проходить вже п’ятий за рахунком захід такого плану. Як зазначається організаторами, це 3-й за значимістю форум в світі, присвячений питанням співпраці в галузі вищої освіти.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/belorusskaya-delegatsiya-prinyala-uchastie-v-evraziyskom-sammite-po-vysshemu-obrazovaniyu/

  1. В Мінську стартує Євразійський студентський форум

В лютому в Білоруському державному університеті пройде VI Євразійський науково-практичний студентський форум “Аналітична економіка і прогнозування до 2030 року”.

Центральним заходом форуму стане олімпіада з аналітичної економіці і прогнозування, в ході якої студенти виконають завдання з області економіки з використанням комп’ютерних програм, публічно представлять результати дослідження, проведеного під час завдання заочного туру.

Також в рамках форуму відбудеться Міжнародна наукова конференція «Тенденції економічного розвитку в XXI столітті». У ній візьмуть участь вчені, докторанти, аспіранти, магістранти, фахівці економічних підрозділів підприємств, організацій, органів державної влади та ін. Під час роботи секцій і пленарних засідань дослідники з економіки презентують проекти, обміняються думками з проблемних питань заявленої тематики.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/zavtra-v-minske-startuet-evraziyskiy-studencheskiy-forum/