Нова стратегія спонукає університети впроваджувати відкриту науку

Європейська асоціація університетів (EUA) запропонувала радикальне бачення підтримки своїх 850 установ-членів у 48 європейських країнах, яке полягає у переході до практики відкритої наукової системи. Це означає надання доступу не лише до наукових результатів, але й до всього процесу дослідження.

Стратегія, оприлюднена в документі The EUA Open Science Agenda 2025, поставила за мету помістити європейські університети в «наукову екосистему», що характеризується академічним володінням науковими комунікаціями та публікаціями – з відкритою наукою, яка протягом трьох найближчих років повинна стати невід’ємною частиною практики оцінювання досліджень.

Цей крок є частиною зростаючої тенденції, спрямованої на виклик дослідницької спільноти глобальному домінуванню все дорожчих академічних публікацій, бо незважаючи на досягнутий прогрес у стратегії відкритого доступу, все ще приблизно 85% нових публікацій в наукових журналах залишаються платними.

Д-р Вінчіан Гайард, заступник директора з досліджень та інновацій EUA, сказав, що стратегія відкритої науки EUA формується вже протягом року, і до червня 2022 року буде розроблений план дій з конкретними цілями та графіком моніторингу прогресу.

EUA планує просувати програму відкритої науки вперед шляхом обміну передовими практиками та співпраці з міжнародними партнерами, такими як Declaration on Research Assessment (DORA), Research Data Alliance (RDA), Open Access 2020 (OA2020) і спільнота бібліотечних практиків ESAC, яка координується цифровою бібліотекою Макса Планка.

Джерело публікації