Рейтинг найбільш інноваційних університетів Європи за версією Reuters третій рік поспіль очолює бельгійський університет KU Leven. Кількість патентів та цитувань наукових статей – це один з ключових критеріїв рейтингу, який був складений у партнерстві з Clarivate Analytics і базується на власних даних та аналізі патентних матеріалів та наукових статей.
Цьогорічні позиції найбільш інноваційних університетів Європи майже ті самі: Імперський коледж Лондона займає 2-ге місце, а Кембриджський університет – 3-тє. Інші провідні вузи все ж дещо змінили свої позиції: Федеральна політехнічна школа Лозанни (№ 4, піднялась на одне місце), Університет Ерлангена, Нюрнберг (№ 5, піднявся на одне місце) та Мюнхенський технічний університет (№ 6, піднявся на два місця). До першої десятки перейшли з другої: Манчестерський університет (№7), Мюнхенський університет (№8), Датський технічний університет (№9) і ETH Цюріх (№ 10).
Але, хоча серед лідерів зміни незначні, політична невизначеність все ж може призвести до великих коливань навіть у світі інновацій. Ця тенденція стає зрозумілою, якщо врахувати суму змін місць для установ кожної країни: 23 німецькі університети за даними цього року сукупно піднялися на 23 місця – більше, ніж будь-яка інша країна. Швейцарія була другою, з п’ятьма університетами і загальним зростанням на 8 місць. І навпаки, у 21 університеті з Великобританії відбулось зниження на 35 сукупних місць.
Чому ж відбулась ця зміна? “Брексіт” з Європейського Союзу в Великобританії триває майже рік, але європейська наукова спільнота вже може переїжджати з Великобританії на континент. Британським Центр глобальної вищої освіти повідомляє, що багато німецьких вчених вважають Brexit “перевагою” та сподіваються використати його для залучення британських дослідників до німецьких університетів; у свою чергу, британські вчені повідомляють, що вони не шукають посад у Великобританії та дивляться у бік ЄС або США.
Уряд Німеччини приділяє велику увагу розвитку науки – збільшує федеральний бюджет досліджень та сприяє зростанню таких нових галузей, як, наприклад, відновлювальна енергетика.
Цьогорічний рейтинг показує, що малі країни можуть мати величезну присутність у світі інновацій. У Бельгії є сім наукових шкіл з рейтингового списку, але ця країна з населенням лише 11 мільйонів людей має більше інноваційних університетів на душу населення, ніж будь-яка інша країна Європи. Друга найбільш інноваційна країна рейтингу – Швейцарія, далі йдуть Данія, Нідерланди та Республіка Ірландія. І, навпаки, деякі великі країни не можуть похвалитися досягненнями. Росія за величиною економіки посідає п’яте місце в Європі, однак жоден із її вузів не входить до числа 100 найкращих.