Січень 2020 (СНД)

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг країн СНД
Січень 2020 р.

  1. Білорусь – Єгипет: робота на перспективу

У міністерстві освіти Республіки Білорусь відбулася зустріч Міністра освіти І.В. Карпенко з Надзвичайним і Повноважним Послом Арабської Республіки Єгипет в Російській Федерації та Республіці Білорусь (за сумісництвом) І.Т. Насром.

В ході зустрічі сторони обговорили питання подальшої взаємодії в сфері вищої освіти, молодіжної політики та оздоровлення дітей.

Було запропоновано під час відвідування Арабської Республіки Єгипет в складі урядової делегації, що прибуває в рамках офіційного візиту на вищому рівні 19-20 лютого 2020 року, організувати зустріч Міністра освіти Республіки Білорусь Карпенко І.В. з Міністром молоді та спорту Арабської Республіки Єгипет доктором Ашрафом Собхі і передати пропозиції Міністерства освіти по Спільному плану заходів Міністерства освіти Республіки Білорусь та Міністерства молоді та спорту Арабської Республіки Єгипет з питань співробітництва в галузі молодіжної політики на 2020 рік.

І.В. Карпенко під час зустрічі запропонував обговорити питання організації відвідувань вузів Єгипту ректорами білоруських установ вищої освіти з розробки спільних освітніх програм.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/belarus–egipet-perspektivy-vzaimodeystviya-v-sfere-vysshego-obrazovaniya/

 

  1. Вірменія обрана головою ради Міжнародного бюро освіти ЮНЕСКО на 2020-2021 роки

У 2019 му році на 40-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО в Парижі Вірменія була обрана членом Міжнародного бюро освіти ЮНЕСКО (на період 2019-2023 рр.) І членом правового Комітету Генеральної конференції (на 41-у сесію).

21 січня 2020 го року в Женеві рішенням Міжнародного бюро освіти ЮНЕСКО Вірменія була обрана Головою Керівного комітету Ради на 2020-2021 рр.

* Міжнародне бюро освіти є інститутом першої категорії при ЮНЕСКО, який надає професійну підтримку і надає експертні знання в галузі освіти всім державам-членам ЮНЕСКО.

Джерело інформації:
http://escs.am/ru/news/5810

 

  1. Білорусь-Куба: взаємодія у сфері освіти

В Міністерстві освіти Республіки Білорусь відбулася зустріч Міністра освіти
І.В. Карпенко з Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Куба в Республіці Білорусь Хуаном Вальдесом Фігероа.

В ході зустрічі сторони обговорили питання двостороннього співробітництва в галузі освіти між Кубою і Білоруссю, а також можливість участі представників системи освіти Республіки Білорусь в 12-му Міжнародному конгресі з вищої освіти в м. Гавана.

Співпраця в галузі освіти з Республікою Куба здійснюється відповідно до Угоди між Міністерством освіти Республіки Білорусь і Міністерством вищої освіти Республіки Куба про співробітництво в галузі вищої освіти.

В рамках офіційного візиту до Республіки Білорусь Президента Республіки Куба підписано програму розвитку співробітництва між Міністерством освіти Республіки Білорусь і Міністерством вищої освіти Республіки Куба в сфері вищої освіти на 2019-2021 роки.

В даний час білоруськими закладами вищої освіти укладені 11 прямих договорів про співпрацю з установами освіти і організаціями Республіки Куба.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/belaruskuba-vzaimodeystvie-v-sfere-obrazovaniya/

 

         4.   У Лондоні під егідою ЮНЕСКО пройшов десятий щорічний Всесвітній освітній форум

Обговорити перспективи освітньої системи і світові тренди зібралися міністри освіти з 93 країн світу.

Головний світовий тренд сьогодні – зробити доступним якісну освіту для всіх країн і для всіх жителів, в тому числі і соціально незабезпечених. Ще одна світова тенденція – це комп’ютеризація національних систем освіти. Так, уряд Уругваю прийняв рішення реалізувати програму «Один учень – один комп’ютер», яка забезпечує рівний доступ всіх до сучасних технологій. У Португалії подібна програма вже дала результат. «Ми підключили всі школи до інтернету, а інтерактивні дошки мають дві третини класів. Результат – на обличчя: лептопи підвищили рівень освіти Все технології необхідно включати в освітній контекст», – розповів президент Фонду підтримки мобільних комунікацій Португалії Маріо Франко.

Радник Генерального секретаря і глава дивізіону освіти ОСDE Андреас Шлечер в своєму виступі звернув увагу на проблему оцінки якості освіти: «Змінилися пріоритети: сьогодні освіта – один з головних показників рівня життя. Відмітна риса хорошої освіти: справедливість і висока якість. А справедливість означає рівнодоступность».

За словами Шлечера, «не можна відривати навчання від іспиту», тим більше сучасні технології дозволяють зробити цей процес безперервним. І ще один важливий момент – це співпраця як учня і вчителя, так і учнів один з одним. Самі ж вчителі повинні вчитися разом з дітьми, що дає певні результати.

Говорячи про необхідність впровадження сучасних технологій в освітній процес, не варто забувати і про важливість співпраці бізнесу та освіти. «Без співпраці неможливо створити і використовувати сучасні продукти, технології, – заявив у своєму виступі віце-президент корпорації Intel Джон Е. Девіс. – Прорив в цій сфері залежить від діалогу вчителя і бізнесмена. За останній рік все більше країн увійшли в програму «Один учень – один комп’ютер», але багато прекрасних ідей впираються в фінансування. Також важливо, щоб технології застосовувалися правильно. Це залежить від компетенції та мотивації вчителя».

У листопаді 2012 року закордонні експерти склали рейтинг країн з найкращими системами освіти. Країною з найкращою освітньою системою виявилася Фінляндія. На другому місці – Південна Корея, замикає трійку Гонконг. Японія і Сінгапур – на 4-му і 5-му місці відповідно. Також в 10 світових лідерів в сфері освіти увійшли Великобританія, Нідерланди, Нова Зеландія, Швейцарія і Канада. У США – 17-е місце і другій десятці також опинилися Ірландія, Данія, Австралія, Польща, Німеччина та Бельгія.

Країни, які лідирують в цьому рейтингу, розглядають освіту як шлях порятунку нації або ж як нову стратегію розвитку. Серед інших чинників успіху – розвинена культура освіти, пильна увага влади до даної сфери, а також престижність професії вчителя в державах – лідерах згаданого списку.

Джерело інформації:
http://www.ug.ru/news/7009

 

  1. Делегація на чолі з міністром освіти на Всесвітньому освітньому форумі в Лондоні

У Форумі беруть участь міністри освіти і заступники міністрів з більш ніж 80 країн, а також керівники провідних університетів, міжнародних організацій та представники приватних компаній.

На форумі міністр освіти виступив з промовою на тему «Можливості підвищення якості викладання і навчання». Міністр дав детальну інформацію про реформи, що проводяться в рамках «Державної стратегії розвитку освіти в Азербайджанській Республіці», затвердженої розпорядженням Президента країни. Джейхун Байрамов зазначив, що підвищення авторитету професії вчителя є однією з основних цілей стратегії.

Він також зазначив, що в країні зріс інтерес до професії вчителя, так як збільшилася кількість студентів, що набирають на вступних іспитах високі бали і вибирають дану спеціальність.

Джейхун Байрамов також поінформував учасників форуму про пілотні проекти, що реалізуються Міністерством для підвищення якості освіти. Далі міністр відповів на запитання учасників форуму.

Всесвітній освітній форум проходить за підтримки Міністерства закордонних справ Великобританії спільно з Департаментами освіти, бізнесу та інновацій і міжнародного розвитку уряду країни, а також Британською Радою.

Джерело інформації:
https://1news.az/news/delegaciya-vo-glave-s-ministrom-obrazovaniya-na-vsemirnom-obrazovatel-nom-forume

 

  1. У Гомельському державному університеті відкрили лабораторію інженерно-технічної творчості STEM-Hub

У лабораторії школярі старших класів і студенти зможуть реалізувати свої ідеї та отримають можливість подальшої роботи над вдалими проектами під керівництвом досвідчених викладачів, представників інженерних компаній і підприємців. Перспективні з точки зору експертів проекти отримають підтримку і будуть реалізовані.

Слід зазначити, що STEM-Hub вперше відкрився на базі закладу вищої освіти, до теперішнього часу подібні центри діяли тільки на базі ліцеїв, гімназій і шкіл. Даний проект – результат співпраці Гомельського державного університету імені Франциска Скорини з Асоціацією «Освіта для майбутнього» та корпорацією Mastercard.

За словами ректора С.А. Хахомова, відкриття STEM-Hub стане першим кроком на шляху трансформації вузу в модель «Університет 4.0». Лабораторія інженерно-технічної творчості буде діяти на базі факультету фізики та інформаційних технологій. Одночасно стартував відбір у Школу інженерного підприємництва на базі STEM-Hub. У перспективі лабораторія повинна стати центром спільної творчості учнів старших класів та студентів, тут вони отримають можливість спілкуватися з компаніями-резидентами Парку високих технологій та ІТ-підприємцями.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/v-gomelskom-gosudarstvennom-universitete-otkryli-laboratoriyu-inzhenernotekhnicheskogo-tvorchestva-s/

 

  1. Гранти Президента в 2020 році отримають майже 100 працівників науки, освіти, охорони здоров’я і культури

Голова держави Олександр Лукашенко підписав розпорядження “Про надання грантів Президента Республіки Білорусь на 2020 рік”.

Гранти призначені 98 працівникам організацій науки, освіти, охорони здоров’я, культури. Виділені кошти будуть спрямовані на дослідження і розробки в галузі фізико-математичних, технічних, медичних, біологічних, хімічних, сільськогосподарських, економічних наук; підвищення якості навчання учнів та студентів за рахунок розробки та застосування сучасних методик і навчально-методичного забезпечення; розробку нових методів діагностики і профілактики захворювань, лікування і реабілітації пацієнтів; створення нових творів мистецтва, проведення культурно-видовищних заходів і реалізацію новаторських проектів для розвитку білоруської культури і збереження національних духовних традицій.

Прийняття розпорядження Президента направлено на підтримку талановитих фахівців в пріоритетних для країни сферах діяльності.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/granty-prezidenta-v-2020-godu-poluchat-pochti-100-rabotnikov-nauki-obrazovaniya-zdravookhraneniya-i-/

 

  1. Регіональний соціально-інноваційний університет позбувся ліцензії

У Регіональному соціально-інноваційному університеті (далі – РСІУ) протягом 2019 року двічі була проведена перевірка на предмет дотримання законодавства Республіки Казахстан в сфері освіти. Однак вуз не виконав припис Комітету із забезпечення якості в сфері освіти і науки МОН РК. У зв’язку з чим Комітет звернувся до суду для позбавлення вузу ліцензії на право ведення освітньої діяльності. 9 січня 2020 року Спеціалізований адміністративний суд Шимкента задовольнив припис Комітету до РСІУ і прийняв рішення про позбавлення вузу ліцензії (рішення ще не вступило в законну силу)», – повідомила прес-служба МОН РК. Відзначається, Міністерством буде вжито заходів щодо переведення студентів для продовження навчання в інші вузи. З цією метою сформовано робочу групу. Переклад здійснюється в канікулярний час. Згідно з пунктом 2 статті 42 Закону РК «Про освіту» в разі позбавлення ліцензії на заняття освітньою діяльністю або ліквідації організації освіти її засновник (засновники) вживає заходів щодо переведення учнів для продовження навчання в інші організації освіти. «До 1 лютого 2020 року МОН РК буде додатково повідомлена інформація про остаточне рішення. З метою захисту прав та інтересів студентів просимо звертати увагу на якість надаваних освітніх послуг», – йдеться в повідомленні.

Варто відзначити, що раніше за підсумками позапланової перевірки були виявлені грубі порушення в освітній діяльності Університету. Зокрема, є факти зарахування абітурієнтів без творчих іспитів, без медичної довідки форми 086-У, без оригіналу сертифіката ЄНТ і без урахування профільних предметів. Також зафіксовані факти недотримання розкладу занять.

Джерело інформації:
https://www.inform.kz/ru/regional-nyy-social-no-innovacionnyy-universitet-lishilsya-licenzii_a3606319

 

  1. Ліцензії Центрально-Азіатського і Казахстанського морського університетів залишаються зупиненими – МОН РК

Центрально-Азіатський університет і Казахстанський морський університет не усунули порушення, раніше виявлені Міністерством освіти і науки.

В рамках виконання доручення Глави держави від 2 вересня 2019 року МОН РК веде роботу з моніторингу вузів в частині забезпечення ними якісної підготовки фахівців.

«На сьогоднішній день в Центрально-Азіатському університеті і Казахстанського морському університеті виявлено численні порушення вимог законодавства в сфері освіти. Зокрема, є випадки зарахування абітурієнтів не за профілем, що не набрали порогового балу ЄНТ, або зовсім не мають сертифікатів ЄНТ, а також без результатів вступних іспитів. В даних університетах освітній процес не забезпечений повністю якісним професорсько-викладацьким складом», – повідомляє МОН.

Як наслідок – випускники залишаються незатребуваними на ринку праці. По більшості напрямів підготовки кадрів відсоток працевлаштування не відповідає встановленим нормам, тобто менше 50%.

«Комітетом із забезпечення якості в сфері освіти і науки МОН прийняті постанови від 3 грудня 2019 року про призупинення дії ліцензій зазначених вузів. В даний час тривають судові процеси щодо оскарження вузами рішень Комітету».

Джерело інформації:
https://forbes.kz/news/2020/01/23/newsid_217370

 

  1. Активно розвивається співпраця в науково-технічній сфері з Китаєм

Активно розвивається співпраця в науково-технічній сфері з Китаєм. Про це заявив у вівторок на прес-конференції голова Державного комітету з науки і технологій / ГКНТ / Білорусі Олександр Шумілін.

А. Шумилин зазначив, що кількість спільних науково-технічних проектів двох країн збільшилася на 65 проц. Якщо в 2015-2016 роках реалізовувався 21 спільний проект, то в 2019 році до реалізації було затверджено 35 білорусько-китайських проектів в галузі мікроелектроніки, оптичних і лазерних технологій, біотехнологій, нових матеріалів.

За його словами, в минулому році обсяг експорту наукомісткої високотехнологічної продукції з Білорусі досяг майже 15 млрд доларів США. Значними темпами розвитку останнім часом характеризується і економіка інтелектуальної власності. Так, за підсумками року експорт послуг в області плати за користування об’єктами інтелектуальної власності перевищив 100 млн доларів США.

А. Шумилин також сказав, що в 2019 році активно розвивалися міжнародні контакти і співпрацю в науково-технічній та інноваційній сферах. У минулому році забезпечувалась реалізація 112 спільних міжнародних науково-технічних проектів з Китаєм та іншими країнами, що більш ніж на 30% більше, ніж в 2018 році. Вперше стали проводитися конкурси з Німеччиною, Туреччиною, Словаччиною та Ізраїлем.

У 2019 реалізовувалася масштабна програма Європейської економічної комісії ООН і ДКНТ щодо вдосконалення можливостей держорганів з управління ризиками в області науково-технічної та інноваційної діяльності. Спільно з цією комісією ООН було розгорнуто роботу по формуванню в республіці національної системи технологічного прогнозування.

Джерело інформації:
http://russian.news.cn/2020-01/22/c_138725825.htm

 

  1. В Республіці Казахстан у 2021 році змінять систему управління у сфері освіти

З січня 2021 року змінять систему управління в сфері освіти Казахстану. Всі районні та міські відділи освіти будуть передані областям. Передача відділів освіти буде здійснено зі збереженням статусу юридичної особи. При цьому відділи освіти будуть підзвітні і підконтрольні управлінням освіти. З передачею функцій буде передано і адміністрування бюджетних коштів, тобто всі бюджетні кошти, що виділяються на сферу освіти, будуть акумулюватися на рівні області”, – повідомила на прес-конференції в СЦК віце-міністр освіти і науки РК Бібігуль Асилова. Крім того, також буде змінений порядок призначення і звільнення керівників органів управління освіти. З поточного року призначення і звільнення керівників буде здійснюватися за погодженням з Міністерством освіти і науки  управління освіти будуть призначати і звільняти з посад перших керівників відділів освіти за погодженням з МОН РК. При цьому зберігаються наступні компетенції акіматів районів: обов’язкове працевлаштування та забезпечення житлом дітей-сиріт; сприяння працевлаштуванню випускників; сприяння забезпеченню житлово-побутовими умовами молодих фахівців, які прибули на роботу в організації освіти в селах; розгляд питання пільгового проїзду учнів на громадському транспорті.

Джерело інформації:
https://www.kt.kz/rus/education/_1377893466.html

 

  1. 7 з 10 студентів вищих навчальних закладів в Казахстані навчаються платно

На початок 2019/2020 навчального року в Казахстані діяло 125 вищих навчальних закладів, 84 з них, або 67,2%, – приватні. Найбільша кількість вищих навчальних закладів знаходиться в трьох ключових мегаполісах країни: Алмати (41 вуз), Нур-Султан (15 вузів), Шимкент (10 вузів).

Тим часом загальна чисельність студентів склала 604,3 тис. осіб – на 11,4% більше, ніж в попередньому навчальному році (542,5 тис. осіб). З них навчаються жіночої статі – 321,6 тис. осіб, або 53,2%, говориться в дослідженні Finprom.

Із загальної чисельності студентів 79,6% навчаються за денною формою; 14,9% – за заочною, 5,5% – за вечірньою, при цьому 39,9% всього контингенту студентів навчаються в державних вузах.

Чисельність студентів, які здобувають освіту за рахунок державних освітніх грантів, складає 180,1 тис. осіб (29,8%), що навчаються на платній основі – 424,3 тис. осіб (70,2%).

На початок поточного навчального року у вищих навчальних закладах республіки були зайняті 38,5 тис. Викладачів, з яких 3,3 тис. осіб (8,5%) мали вчений ступінь доктора наук, 12,7 тис. осіб (33,1%) – ступінь кандидата наук, 2,5 тис. осіб (6,4%) – звання професора, 5,9 тис. осіб (15,3%) доцент. 2,6 тисячі викладачів (6,8%) мали вчений ступінь доктора філософії (PhD), 235 осіб (0,6%) – доктора за профілем, 13 тис. викладачів (33,8%) – академічний ступінь магістра.

За січень-вересень 2019 року обсяг послуг в галузі вищої освіти склав 229,5 млрд тг, збільшившись на 10,8% за рік. За аналогічний період 2018 року сума становила 207,1 млрд тг.

У регіональному розрізі найбільший обсяг послуг, наданих вищими навчальними закладами, очікувано спостерігався в Алмати 84,8 млрд тг, або 37% від загальної суми по країні. У трійку регіонів увійшли Нур-Султан (57 млрд тг, або 24,8%) і Карагандинська область (14,7 млрд тг, або 6,4%).

У ТОП-5 регіонів увійшли також Шимкент (12,8 млрд тг) і Актюбінська область (9,6 млрд тг). Загальний обсяг послуг в галузі вищої освіти перерахованих вище п’яти регіонів склав 178,9 млрд тг, або 75% від РК.

За даними Офіційного інформаційного ресурсу прем’єр-міністра РК, 19 грудня 2019 року в ході чергового засідання уряду було розглянуто питання реалізації Державної програми розвитку освіти і науки РК на 2016-2019 роки та проекту до 2025 року. Про підсумки роботи за минулий період доповів міністр освіти і науки Асхат Аймагамбетов.

За його словами, в держпрограмі на 2016-2019 роки передбачено реалізацію 12 індикаторів, 71 показника і 262 заходів. Виконання держпрограми склало 92%, заходів – 98,8%. В цілому реалізація держпрограми дозволила вирішити багато питань:

  • школи країни перейшли на оновлений зміст;
  • в коледжах ведеться реалізація проекту «Безкоштовне нібито для всіх»;
  • університетам надано академічна і фінансова самостійність;
  • активність публікації вітчизняних вчених в найпрестижніших журналах зросла в 2,5 рази.

Як зазначив міністр, в даний час перед системою освіти і науки стоять нові цілі і завдання. Для їх вирішення за дорученням глави держави розроблена нова держпрограма розвитку освіти і науки на 2020-2025 роки, в основу якої ліг ряд стратегічних і програмних документів.

Джерело інформації:
https://camonitor.kz/33993-7-iz-10-studentov-vuzov-v-strane-uchatsya-platno.html