В пошуках нових можливостей

На запрошення Гуандунського союзу з науково-технічного співробітництва з країнами СНД відбулося відрядження до КНР  делегації НТУУ “КПІ” у складі:

  • Сидоренко С.І. – проректор з науково-педагогічної роботи(міжнародні зв’язки),
  • Шишолін А.П. – начальник відділу зовнішньоекономічної діяльності Департаменту міжнародного співробітництва;
  • Миронюк О.В. – к.х.н., науковий співробітник ХТФ.

Мета відрядження –переговори щодо трансферу освітніх послуг НТУУ “КПІ”до Китаю, організація роботи по реалізації положень Рамкової угоди між Народним урядом м. Хуейчжоу, провінція Гуандун, та НТУУ “КПІ”, започаткування діяльності спільного (за участі НТУУ “КПІ”) навчально-наукового інституту на базі університету м. Хуейчжоу, а також проведення низки зустрічей із державними та приватними компаніями в різних провінціях КНР задля залучення замовлень на науково-технічну продукцію університету та обговорення принципів розбудови зовнішньоекономічної діяльності НТУУ “КПІ” на освітніх і науково-технологічних ринках Китаю.

Відрядження ретельно готувалося. Було проведено низку установчих зустрічей і консультацій, які мали за мету з’ясування реальних потреб і спроможностей факультетів із залучення іноземних студентів на навчання в НТУУ “КПІ”, контрактів на виконання науково-дослідних та технологічних завдань за можливими замовленнями державних і приватних компаній КНР, а також вивчення можливостей надання освітніх послуг закордоном, в т.ч. шляхом створення спільних структур на території КНР.

Всі ці пропозиції, потреби, спроможності і можливості представлялись під час відрядження структурам, із якими велись переговори, а також Генконсульству України в м. Гуанчжоу.

Хронологічно відрядження виглядало наступник чином.

м. Яньчен, провінція Цзянсу.17-18-19 травня делегація брала участь в науково-практичному семінарі із питань теплообмінників в м.Яньчен, провінція Цзянсу, який був організований компанією «КанЦзе». Під час семінару проф. С.І. Сидоренко виступив з доповіддю «Матеріалознавство та зварювальні технології – для машинобудування. Досвід НТУУ “КПІ”». Слід зауважити, що в роботі вказаного семінару брали участь 5 китайських університетів, а також фахівці та представники  компаній із Індії, США, Японії та Бразилії.

Також відбулись перемовини між українською делегацією, президентом корпорації “КанЦзе”, а також представниками Харбінського та Нанькінського технічних університетів. Предметом переговорів булозапрошення НТУУ “КПІ” (теплотехнічного, зварювального, машинобудівного, хімічного іматеріалознавчого напрямів) до розгортання науково-технічної та інноваційної діяльності новостворюваного силами компанії “КанЦзе” провідного в КНР “Академічного центру з розробки і досліджень теплообмінного  обладнання”, про що було укладено двосторонній «Протокол про співробітництво між компанією “КанЦзе” та НТУУ “КПІ”.

1

На фото: Підписання Протоколу про співробітництво з компанією “КанЦзе”.

Цього ж дня відбулась зустріч членів делегації із представником Народного Уряду м. Яньчен – заступником директора офісу по іноземним талантам м. Яньчен паном WangYilin, який високо оцінив початок співробітництва між сторонами та пообіцяв компанії «КанЦзе» та НТУУ «КПІ» всебічну підтримку місцевого Народного уряду в реалізації вищевказаних проектів.

2

На фото. Учасники зустрічі делегації НТУУ «КПІ», компанії «КанЦзе» та народного уряду м. Янчень.

Слід зазначити, що економіка і промисловість провінції Цзянсу активно розвиваються. Тому можливості, які зараз закладаються для факультетів НТУУ “КПІ” в сфері теплофізичних і споріднених з ними технологій можуть дуже швидко поширитись і на інші напрями промисловості і економіки провінції: автомобілебудування, машинобудування, електроніки, інформатики, суднобудування, технологій матеріалів.

м. Хуейчжоу, провінція Гуандун. 21 травня 2015 року послідовно проведено низку зустрічей із Народним урядом м. Хуейчжоу та керівництвом і деканами факультетів університету м. Хуейчжоу.

Зокрема, робота в м. Хуейчжоу розпочалась із зустрічі із мером міста п. МейЧжо Меном. Мер в своєму виступі висловив підтримку спільних проектів за участі НТУУ “КПІ”, що вже починають реалізовуватися, а також пообіцяв всіляке сприяння двостороннім ініціативам за участі НТУУ “КПІ”.

В ході бесід учасники підтвердили взаємну зацікавленість як в розвитку співробітництва між Народним урядом міста Хуейчжоу і НТУУ “КПІ” у відповідності до потреб розвитку економіки міста, так і в міжнародному трансфері освітніх послуг від НТУУ “КПІ” до університету м. Хуейчжоу (НТУУ “КПІ” та університет м. Хуейчжоу в 2014 році підписали відповідну Угоду).

В ході зустрічей, з боку НТУУ “КПІ” було висловлено ряд міркувань, які мають загальний характер.

По-перше. Протягом 2014 йшли білатеральні (між відповідними факультетами КПІ та університетом м. Хуейчжоу) обговорення можливих науково-дослідних, технологічних та освітніх проектів, угоди про це  були 21.05.2015 парафовані під час візиту делегації НТУУ «КПІ» до університету м. Хуейчжоу.

По-друге. Українська сторона намагалась просунутися в розумінні всього комплексу питань, пов’язаних зі створенням спільного за участі НТУУ “КПІ” Навчально-наукового інституту на базі університету м. Хуейчжоу відповідно до вимог законодавства КНР.

По-третє. Українська сторона довела китайським партнерам своє розуміння, з чого складається баланс взаємних інтересів економіки
м. Хуейчжоу, університету м. Хуейчжоу і КПІ. Інтереси університету
м. Хуейчжоу і КПІ «симетричні». КПІ зацікавлений в тому, щоб через університет м. Хуейчжоу (а також через Гуандунської союз) вийти на ринок КНР, насамперед, з послугами в галузі освіти. І через систему трансферу освітніх технологій створити сприятливу для КПІ систему науково-дослідної діяльності та систему трансферу в КНР результатів наукових досліджень і технологій вчених КПІ.

м. Фуджоу, провінція Фуцзянь. 22-23 травня 2015 року делегація НТУУ “КПІ” взяла участь в науково-практичному семінарі (для промисловців і підприємців провінції Фуцзянь) з питань трансферу технологій в хімічній, біологічній, зварювальній, машинобудівній та матеріалознавчій галузях. Вказаний захід був організований Гуандунським союзом з міжнародного науково-технічного співробітництва з країнами СНД та Урядовою структурою провінції Фуцзянь – Бюро науки і технологій провінції.

3

На фото. Доповідачі семінару в м. Фучжоу.

Заступник керівника Бюро науки і технологій провінції Фуцзянь пані Ду (яка є водночас і професором університету міста Фучжоу) приймала участь в роботі семінару, мала переговори з делегацією НТУУ “КПІ”, висловила зацікавленість укласти угоду між НТУУ “КПІ” та університетом м. Фучжоу про співробітництво в сферах медицини, біології, хімії, фармацевтики.

Під час вказаного заходу українська делегація зробила низку відповідних презентацій, а також налагодила зв’язки із університетом м. Фучжоу.

Крім того, на заходах була присутня урядова делегація з провінції Шансі, з якою в подальшому відбулась низка зустрічей. Зокрема, послідовно відбулись зустрічі  із віце-мером міста Шочжоу, провінції Шансі, КНР, паном Лі, а також керівництвом Бюро науки і технологій міста Шочжоу.

Зі слів китайської сторони, провінція відома великими обсягами видобутку вугілля та інших мінеральних добрив. Тому є зацікавленість в технологіях покриттів кромки ріжучого інструменту, бурів тощо. Італійські технології, які були апробовані в провінції, виявилися неперспективними (виявилися “нерівномірними”, невідтворювальними).

4

На фото. Зустріч із віце-мером м. Шочжоу.

м. Гуанчжоу (провінція Гуандун) 24-25 травня 2015 року українська делегація, за участі Генерального консула України в м. Гуанчжоу В.А. Березовського, відвідала групу компаній «VanLead», яка є великою державною корпорацію за напрямами хімічного виробництва. В ході перемовин з компанією було презентовано хімічний напрям НТУУ «КПІ» та підписано (на рівні віце-президента Компанії)Меморандум про співпрацю. Відповідно до положень підписаного Меморандуму Сторони здійснюють такі види співпраці:

– Організація підготовки, перепідготовки фахівців Компанії;

– Спільне проведення досліджень, а також спільне використання отриманих результатів;

– Спільне виконання проектів, що входять у великі науково-технічні міжнародні програми;

– Реалізація проекту зі створення Китайсько-Українського спільного Інституту тонких хімічних технологій в строк і в порядку, що визначаються Сторонами окремо;

– Шляхом надання силами НТУУ «КПІ» технічних консультацій для Компанії за напрямками, погоджуваних Сторонами окремо.

– Спільне проведення комплексу заходів, спрямованих на розширення обсягів фундаментальних, пошукових і прикладних досліджень, що мають технологічну спрямованість, і комерційне освоєння результатів наукових досліджень;

– Проведення маркетингових досліджень для виявлення можливих замовників і споживачів наукомісткої продукції Сторін у відповідність з окремими угодами.

 5

На фото: Після підписання Меморандуму з групою компаній “ВанЛі”

 

Висновки.

  1. Представлено на рівні державних, промислових і підприємницьких структур провінцій КНР (Гуандун, Цзянсу, Фуцзянь, Шансі) пропозиції НТУУ “КПІ” для освітніх і науково-технологічних ринків Китаю.
  2. Делегацією проведено роботу по залученню іноземних студентів та аспірантів, започаткуванню перепідготовки фахівців китайських компаній, створенню спільних (за участі НТУУ “КПІ”) структур за законодавством Китаю.
  3. Отримано переконливі свідчення бажання китайської сторони до співпраці за усіма запропонованими НТУУ “КПІ” напрямами.
  4. Визначено оптимальні коридори для суттєвого посилення зовнішньоекономічної діяльності (за різноманітними формами) силами багатьох факультетів і інститутів НТУУ “КПІ”: ЗФ, ФЕЛ, ХТФ, ІХФ, ФБТ, ФІОТ, ТЕФ, ІФФ, ММІ, ВПІ.
  5. Ця робота буде розгортатися підрозділами за координацією Відділу зовнішньоекономічної діяльності у співпраці із Департаментами НТУУ “КПІ”.