Дані Національного наукового комітету Сполучених Штатів (United States National Science Board), оприлюднені журналом Learned Publishing, свідчать про те, що у 2017 р. американські вчені опублікували 409 тисяч статей у галузі науки, техніки та медицини, тоді як китайські, за той же період, – 426 тисяч.
З 2003 по 2016 рік кількість науково-технічних статей за авторством китайських науковців зросла майже у 5 разів.
Nature Index, який характеризує число авторів в різних країнах, показує, що вже скоро за показником авторства у провідних міжнародних наукових журналах Китай випередить США.
Зазначене твердження базується на державній політиці Китаю по підтримці освіти та науки.
Не дивлячись на те, що китайські науковці отримують найменшу платню у порівнянні зі своїм колегами з розвинених країн, вони отримують додаткові бонуси за наукові публікації в рейтингових журналах, і заохочення можуть сягати $150,000.
Китай стимулює молодих вчених набувати професійних навичок за кордоном. Щоб отримати звання професора у своєму університеті, викладач повинен пройти стажування в Австралії, Новій Зеландії, Європі чи США принаймні протягом року. Після вивчення сучасних технологій досліджень, більшість з них повертається на батьківщину і отримує для роботи найсучасніше дослідницьке обладнання.
Така довгострокова політика та інвестиції в освіту та людей призводить до збільшення обсягів та якості наукових досліджень.
Варто відзначити ще декілька факторів.
Сполучені Штати витрачають величезні суми на озброєння, а на освіту та дослідження порівняно менше; політика ж Китаю цілком протилежна.
Великої уваги в Китаї приділяють вивченню англійської мови – як у школі, так і у вузах. Ця двомовна політика в даний час окупається, коли молоді китайські вчені читають та публікують свої дослідження англійською мовою.
Китай має всі можливості випередити США: згідно журналу Science, за обсягом фінансування досліджень та розробок країна поки що знаходиться на другому місці ($254 млрд.), але це на 12,3% більше, ніж було у 2016 році.
У 2012 році витрати Китаю на НДДКР становили 34% від витрат США. Але, у 2016 році, з урахуванням “паритету купівельної спроможності”, витрати «жовтого тигра» склали 88% від США. Ймовірно, найближчим часом Америка буде переможена. У 2016 на фундаментальні дослідження Китай році виділив $14,1 млрд., що на 18,5% більше, ніж у попередньому році.
В даний час в американських університетах навчається понад 350,000 іноземних студентів, які приносять значні кошти до національної економіки. Крім того, у роботодавців США азіатські випускники користуються великим попитом, і вони продовжують заповнювати вакансії у галузях інженерії, фізики та хімії.
Але візова та імміграційна політика адміністрації Трампа призвела до зменшення кількості іноземних студентів, які прямують до США, тепер вони все частіше обирають Австралію, Канаду та інші дружні країни.
Обсяг наукових робіт, написаних американськими вченими, разом зі зменшенням кількості іноземних студентів, що навчаються в США, свідчить про те, що це може бути початком кінця американського століття в науці.