Березень 2023 р. – Азія

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг Азії
Березень 2023 р.

За матеріалами: University World News, Vietnam+, Vietnam Briefing, CounterPunch, Times of India, The PIE News, Nature

АВСТРАЛІЯ

  1. Австралія хоче підвищити рівень працевлаштування китайських студентів

University World News

Австралія зіткнулася з кризою у залученні іноземних студентів після пандемії. Підвищення можливостей працевлаштування іноземних студентів, зокрема китайських, є одним із практичних рішень, яке може зробити Австралію конкурентоспроможною на міжнародному ринку освіти.

Китай завжди був країною, яка найбільше відправляє іноземних студентів до Австралії. Станом на 2021 рік кількість китайських студентів, які навчаються в Австралії, становила близько 166 319.

Досягнення хороших результатів у працевлаштуванні є однією з головних причин, що спонукають китайських студентів навчатися за кордоном. Однак фактичні результати працевлаштування китайських студентів завжди були нижчими за їхні очікування.

Наприклад, звіт за 2019 рік показав, що рівень безробіття серед іноземних студентів в Австралії був набагато вищим (10,6%), ніж у середньому по країні (5,7%), і що значна частина з них працювала на низькокваліфікованих роботах (17%).

Основні причини цього такі:

  • роботодавці в Австралії вважають за краще наймати людей з постійним місцем проживання, щоб уникнути складної адміністративної роботи.
  • дуже часто китайські батьки вважають за краще “піклуватися” про кар’єру своїх нащадків. Коли молоде покоління шукає роботу, їхні батьки, як правило, нав’язують їм своє уявлення про “ідеальну роботу” – часто добре оплачувану і стабільну.
  • знання англійської мови є одним з найбільш значущих обмежень для іноземних студентів, включаючи китайських випускників.
  • багато китайських студентів не знають, як будувати ефективні соціальні зв’язки.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20230215101122714

ВЄТНАМ

  1. Народний комітет міста Хошимін та Асоціація франкомовних університетів посилюють співпрацю

Vietnam+

Голова Народного комітету міста Хошимін Фан Ван Май пообіцяв зробити все можливе для сприяння співпраці між місцевими університетами та Асоціацією франкомовних університетів (AUF).

Чиновник погодився з ідеєю створення центру профорієнтації та підготовки кадрів для міста, а також створення спільної робочої групи з експертами АУФ для визначення цілей побудови “розумного міста”, зробивши таким чином значний внесок у розвиток міста.

Заснована в 1962 році, AUF об’єднує франкомовні асоціації вищої освіти та наукових досліджень зі штаб-квартирою в Монреалі, Канада. Зараз це найбільша у світі асоціація університетів та науково-дослідних інститутів, яка налічує 1007 членів зі 119 країн світу.

https://en.vietnamplus.vn/hcm-city-association-of-francophone-universities-boost-cooperation/249560.vnp

  1. Іноземні університети та вища освіта у В’єтнамі

Vietnam Briefing

Після регуляторних змін щодо іноземних інвестицій в освітній сектор та пандемії COVID-19 кількість в’єтнамських студентів, які навчаються в іноземних університетах у В’єтнамі або на спільних навчальних програмах, значно зросла.

Після запровадження Указу № 86/2018/ND-CP, який регулює іноземні інвестиції в освітній сектор В’єтнаму, правила для шкіл, що фінансуються з-за кордону, були пом’якшені, щоб дозволити більшій кількості студентів вступити до них.

Цей сектор також отримав поштовх через пандемію COVID-19, коли багато студентів та батьків вирішили залишитися та навчатися у В’єтнамі в міжнародних університетах з кампусами в країні, а не виїжджати за кордон.

Як наслідок, попит на міжнародні університети та глобальні навчальні програми, які вони підтримують, стрімко зростає – за даними Міністерства освіти і навчання, станом на листопад 2022 року близько 25 000 в’єтнамських студентів брали участь у навчальних програмах, пов’язаних із закордонними університетами.

Це створює багато можливостей для виходу іноземних закладів вищої освіти (ЗВО) на в’єтнамський ринок.

https://www.vietnam-briefing.com/news/higher-education-vietnam.html/

ІНДІЯ

  1. Освітній ринок Індії: Наступний неоколоніальний рубіж

CounterPunch

Закінчились переговори “Великої двадцятки” в Нью-Делі, під час яких відбулася ціла низка зустрічей з питань безпеки, економіки та освіти, і все це в тіні війни в Україні.

Головним результатом різних дискусій стала угода між Канберрою та Нью-Делі про взаємне визнання кваліфікацій.  Міністр освіти Австралії Джейсон Клер заявив у прес-релізі, що Механізм взаємного визнання кваліфікацій є “найбільш всеосяжною освітньою угодою такого типу, яку Індія уклала з іншою країною”.

Також було підписано низку меморандумів про взаєморозуміння, загалом 11, які підкреслюють двосторонню співпрацю між Індією та Австралією у низці галузей, включаючи право та біоінновації.  “Сьогоднішні події, – з певним піднесенням оголосило Міністерство освіти Індії, – створять більше можливостей для двосторонньої мобільності студентів і фахівців з метою навчання і працевлаштування, а також прокладуть шлях до того, щоб зробити освіту найбільшим фактором, що сприяє піднесенню індійсько-австралійських двосторонніх відносин на ще більшу висоту і реалізації спільних прагнень”.

https://www.counterpunch.org/2023/03/07/indias-education-market-the-next-neo-colonial-frontier/

  1. Чому Індії зараз потрібна освітня технологічна політика?

Times of India

Модельна політика щодо освітніх технологій в Індії прокладе шлях для розвитку освітньої екосистеми та допоможе учням навчатися більш ефективно та результативно.

Цифрова трансформація індійської системи освіти варта наслідування. Країна стрімко вдосконалює свою ІТ-інфраструктуру, і цей прогрес особливо приніс користь національній системі освіти. Поява Ed-tech платформ є однією з видимих ознак швидких темпів, з якими технології проникають як у державну, так і в приватну систему освіти.

Система онлайн-освіти приносить безліч переваг, включаючи легкий доступ, доступну структуру оплати та відсутність необхідності фізичної присутності. Студенти мають широкий вибір курсів та навчальних закладів, а це означає, що вони можуть навчатися у найкращих наставників з усього світу. Разом з тим, інтеграція технологій в освітній сектор пов’язана з певними проблемами та викликами. Від конфіденційності даних до порушень нормативних вимог, від оманливої реклами до завищених тарифів – сьогодні платформи онлайн-освіти стикаються з цілою низкою перешкод. Експерти підкреслюють, що для комплексного вирішення всіх цих питань усі зацікавлені сторони освітньої екосистеми повинні об’єднатися і розробити всеосяжну структуру для вирішення цих проблем, яка б задовольняла всіх.

https://timesofindia.indiatimes.com/blogs/voices/why-does-india-need-an-education-technology-policy-now/

  1. Відкриття першого іноземного кампусу в Індії

University World News

Австралійський університет Дікін, що базується в Мельбурні, стане першим іноземним університетом, який відкриє філію в Індії, згідно з оголошенням, зробленим минулого тижня під час візиту до Індії прем’єр-міністра Австралії Ентоні Албанезе та потужної торгової делегації, включаючи трьох австралійських віце-канцлерів.

Очікується, що Дікін інвестує 4 мільйони австралійських доларів (2,7 мільйона доларів США) в індійське підприємство.

Виступаючи на заході в Ахмадабаді, штат Гуджарат, зазначив, що угода про створення кампусу була підписана після нещодавнього завершення роботи над австралійсько-індійським механізмом визнання освітніх кваліфікацій, завдяки якому університетські кваліфікації з Австралії будуть визнаватися в Індії, і навпаки.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20230314150951822

ІНДОНЕЗІЯ

  1. Транснаціональна освіта: Можливість для майбутнього Індонезії

Jakarta Globe

За даними Інституту статистики ЮНЕСКО, в Індонезії 55 961 студент навчається за кордоном, що на 21 % більше, ніж у 2014 році.

Індонезійські студенти все частіше розглядають більш різноманітні напрямки навчання, а також нові можливості отримати вищу освіту в інших країнах. Саме тут транснаціональна освіта заповнює прогалину.

Ідея про те, що вищу освіту можуть спільно надавати два або більше навчальних заклади з різних країн, існує вже давно.

У 2023 році типи, способи надання і масштаби ТНЕ значно зросли. Зарахування, перезарахування кредитів, франшиза, філіальний кампус, подвійний або спільний ступінь, дистанційне навчання та послідовне навчання, таке як 2+2, є частиною сьогоднішніх пропозицій TNE для студентів по всьому світу.

На глобальному рівні партнерства ТНЕ сприяють розширенню доступу до освіти, підвищенню соціальної та економічної мобільності, а отже, є ключовим чинником досягнення Цілей сталого розвитку ООН (ЦСР), особливо в частині підвищення якості освіти та зменшення нерівності.

На національному рівні ТНЕ може зменшити відтік мізків і посилити інтернаціоналізацію вищої освіти за межами невеликої частки глобально мобільних студентів, яка, за оцінками, становить лише 2 % від загальної кількості студентів у світі, що здобувають вищу освіту.

Національні уряди використовують ТНЕ для залучення іноземних студентів з сусідніх країн, стимулювання експорту освіти та залучення міжнародних талантів.

https://jakartaglobe.id/opinion/transnational-education-an-opportunity-for-indonesias-future

  1. Індонезія об’єднується з Huawei для прискорення цифрової трансформації в освіті

The Star

Уряд Індонезії посилив співпрацю з китайським технологічним гігантом Huawei у розвитку “розумних” кампусів і прискоренні цифрової трансформації в освіті в країні Південно-Східної Азії, про що обидві сторони оголосили в п’ятницю.

Співпраця в основному реалізується в рамках програми конкурсу Huawei APAC ICT Competition, організованого компанією Huawei і проведеного в Індонезії, метою якого є розвиток талантів для галузі ІКТ, які, як очікується, задовольнять попит на людські ресурси для цифрової трансформації.

https://www.thestar.com.my/news/world/2023/03/18/indonesia-teams-up-with-huawei-to-boost-digital-transformation-in-education

ІРАК

  1. Ірак запустив ініціативу “Навчайся в Іраку”

University World News

Ірак запустив ініціативу “Навчайся в Іраку” для прийому арабських та іноземних студентів до іракських університетів.

Міністр вищої освіти і наукових досліджень доктор Наїм Абд Ясер Аль-Абуді, виступаючи на засіданні консультативної ради міністерства, закликав усі університети спростити процедури прийому іноземних студентів на навчання в університетах і аспірантурах, а також створити веб-сайти для реєстрації іноземних студентів, які бажають навчатися на спеціальностях, що будуть оголошені найближчим часом.

Ініціатива “Навчайся в Іраку” є результатом реалізації програми уряду Іраку на 2018-2022 роки, яка спрямована на реконструкцію та відновлення університетів на звільнених територіях, розширення партнерства з приватним сектором, посилення спільних досліджень та розвиток програм побратимства з міжнародними університетами, а також розвиток академічного потенціалу та покращення міжнародного рейтингу університетів.

Іракські університети готові до іноземних студентів

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20230308141623655

КИТАЙ

  1. Китай прагне “наздогнати” ШІ, створюючи власні інструменти на кшталт ChatGPT

University World News

На думку експертів, нещодавня поява у США інструменту для написання текстів на основі штучного інтелекту ChatGPT від OpenAI та супутній світовий резонанс щодо його здатності відповідати на запитання майже як людина, перекреслили заявлене Китаєм прагнення стати глобальною інноваційною державою у сфері ШІ протягом цього десятиліття.

Китайський уряд вкладає мільярди юанів у дослідження і розробки в галузі штучного інтелекту (ШІ) та розвиток талантів у сфері ШІ через нові університетські програми.

Але ChatGPT змусив китайські компанії та університети грати в доганялки і розпалив нову “гонку озброєнь” зі Сполученими Штатами, зосереджену на генеративному ШІ. Після появи ChatGPT центральний уряд і міська влада оголосили про виділення нових фондів для залучення перспективних стартапів, які могли б розробити китайський ChatGPT.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20230309103200913

ПІВДЕННА КОРЕЯ

  1. Уряд представив регіональний план створення “глокальних” університетів

University World News

Міністерство освіти Південної Кореї оголосило про план “Регіональна інноваційна система та освіта” (RISE) у з метою зміцнення регіональних університетів як центрів місцевих інновацій – однієї з головних цілей урядової реформи освіти, яка має бути реалізована цього року.

Міністерство має намір виділити місцевим органам влади більше половини загального бюджету університетських грантів і дозволити місцевим органам влади розробляти плани підтримки окремих установ, виходячи з місцевих потреб. Цього року міністерство обере п’ять органів місцевого самоврядування для пілотної програми, яка буде розширена на всі регіони у 2025 році.

План RISE також підтримуватиме “місцеві” університети у розробці програм з глобальними компаніями, пов’язаних з місцевими економічними пріоритетами.

Згідно з планом, у 2023 році міністерство відбере 10 регіональних університетів, кожен з яких отримає грант у розмірі 78 млн. USD протягом п’яти років. До 2027 року уряд планує підтримати таким чином до 30 місцевих університетів.

Однак підхід уряду, який концентрує кошти на кількох обраних університетах, викликав побоювання, що замість зміцнення університетів, вони будуть розхитані, а також додаткові побоювання, що рішення про те, як витрачати гроші, будуть передані місцевим органам влади, які не мають достатнього досвіду роботи з університетами.

Опитування, проведене Асоціацією кореспондентів засобів масової інформації Міністерства освіти, серед 148 учасників чергових загальних зборів KCUE – всі вони є президентами університетів – показало, що дві третини (65,8%) з 111 респондентів прогнозують закриття понад 30 університетів у найближчі 10 років, головним чином, через демографічну кризу.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20230215151101546

  1. Південна Корея збільшує інвестиції в навчання в галузі напівпровідників

University World News

Уряд Південної Кореї збільшив витрати на університети в рамках нового амбітного плану з розширення напівпровідникової промисловості та збереження своєї провідної ролі у стратегічному секторі.

Оголошуючи про нові значні грошові вливання, спрямовані на збільшення кількості студентів та аспірантів в університетах, президент Юн Сук-Йол сказав, що розвиток високотехнологічних галузей, таких як напівпровідники, “потребує швидкої реакції – так, наче це питання виживання”.

Він виступав на екстреній нараді з питань економіки та життєзабезпечення населення, , під час якої було оголошено про новий комплексний план, спрямований на будівництво передових промислових комплексів у 15 регіонах, включаючи базу з виробництва напівпровідникових мікросхем компаній Samsung Electronics і SK hynix Inc, двох найбільших у світі виробників мікросхем пам’яті.

Samsung Electronics вже оголосила про інвестиції в будівництво п’яти великих заводів з виробництва напівпровідників.

Згідно з даними Міністерства науки, ІКТ складають 34% експорту країни, а експорт напівпровідників – 56% сектору ІКТ.

Поряд з величезними інвестиціями в промисловість, Юн звернувся до Міністерства освіти з проханням підтримати регіональні університети країни “для спеціалізації в цих галузях шляхом активної дерегуляції та вдосконалення систем”.

Міністерство швидко відреагувало, оголосивши про зміни в так званій Системі технологічних холдингових компаній, заснованих на співпраці між промисловістю, академією та дослідницькими установами, щоб полегшити створення таких компаній в університетах.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20230323131213777

ШРІ-ЛАНКА

  1. Перспективи залучення іноземних приватних університетів вселяють надію

University World News

Перші кроки зі створення філій іноземних університетів та приватних університетів у Шрі-Ланці будуть зроблені у 2023 році, що принесе проблиск надії в освітній сектор Шрі-Ланки, який сильно постраждав від минулорічних політичних потрясінь, що призвели до затримання сотень студентів, та виснажливої економічної кризи в країні.

Під час виступу в парламенті з промовою про проміжний бюджет президент Шрі-Ланкиці Раніл Вікрамасінгхе запропонував сприяти створенню філій університетів у країні, в тому числі тих, що орієнтовані на вивчення медицини.

Він також зазначив, що відкриття філій іноземних університетів у Шрі-Ланці дозволить країні щорічно заробляти 10 млрд.USD за рахунок плати за навчання іноземних студентів.

Державний міністр вищої освіти Шрі-Ланки д-р Сурен Рагхаван заявив, що уряд планує відкрити філії п’яти міжнародно визнаних університетів у Шрі-Ланці протягом наступних трьох років. Серед них два університети зі США, два з Великої Британії та один з Австралії.

Під час обговорення бюджету на 2023 рік Вікрамесінгхе запропонував створити Раду із забезпечення якості та акредитації навчальних курсів в університетах.

Рагхаван запропонував створити ендавмент-фонди для всіх університетів на кшталт ендавментів в університетах Ліги Плюща в США. Відповідно до запропонованої системи, випускники шрі-ланкійських університетів будуть робити внески до фонду протягом декількох років. Ці кошти можуть бути використані на дослідження та інновації.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20230118130956949

ЯПОНІЯ

University World News

  1. Університети Японії готуються до скорочення фінансування

Скорочення пов’язане з величезним зростанням оборонних витрат уряду Японії на чолі з прем’єр-міністром Кісіда Фуміо та національної політики, спрямованої на підвищення науково-технічної конкурентоспроможності, включаючи дослідження, пов’язані з військовою сферою.

До 2027 року Витрати на оборону Японії мають зрости до 2% від ВВП. Це включатиме збільшення витрат на оборонні дослідження – відхід від політики, яка протягом десятиліть утримувала оборонний бюджет в межах 1% ВВП.

Запропонований оборонний бюджет на 2023 фінансовий рік за п’ять років подвоїть витрати з нинішніх 5,4 трильйона єн (40,7 мільярда доларів США), що виведе Японію на третє місце у світі за військовими витратами після Сполучених Штатів і Китаю.

Однак, при такому величезному збільшенні оборонних витрат є побоювання, що вища освіта і наукові дослідження і надалі будуть піддаватися тому, що вже більше десяти років є недофінансуванням і недоінвестуванням, а також відволіканням коштів на дослідження на проекти, пов’язані з обороною.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20230118144238399

  1. Транскордонна програма виховує глобальне лідерство у сфері ЦСР

University World News

Міждисциплінарні дослідження та передача спеціальних знань через кордони є ключовими для підготовки експертів зі сталого розвитку та Цілей сталого розвитку Організації Об’єднаних Націй (ЦСР), кажуть науковці, які беруть участь в університетських партнерствах, що пов’язують Японію з іншими країнами.

В Японії ЦСР отримали статус “національного пріоритету” під керівництвом прем’єр-міністра. Кабінет міністрів відповідає за відповідну політику різних міністерств і корпорацій, забезпечуючи включення ЦСР до їхнього порядку денного.

Серед найпопулярніших були ЦСР 4 (рівність в освіті), ЦСР 3 (здоров’я і благополуччя) та ЦСР 2 (нульовий голод), саме в такому порядку.

Японські університети також сприяють вивченню питань сталого розвитку. Природничі та гуманітарні факультети займаються такими темами, як зменшення відходів та розвиток зелених технологій.

місце у світі за ЦСР 2 (нульовий голод).

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20230118072131448

  1. Японія прагне популяризувати STEM-кар’єру серед жінок

The PIE News

У всьому світі спостерігається прагнення збільшити кількість жінок, які будують кар’єру в галузях STEM. Цей виклик був підкреслений на конференції Всесвітньої асамблеї жінок, що відбулася в Токіо цієї зими.

З нагоди Міжнародного жіночого дня, офіс глобальних комунікацій при кабінеті прем’єр-міністра Японії провів вебінар, спрямований на висвітлення гендерної нерівності в STEM-кар’єрі та демонстрацію досягнень провідних жінок у цьому секторі.

Експерти розглянули причини та потенційні рішення для збільшення кількості жінок, які вивчають STEM в університетах, а потім переходять у відповідні галузі після закінчення навчання.

Учасники дискусії погодилися, що універсальний бар’єр на шляху до зменшення гендерного дисбалансу значною мірою пов’язаний з менталітетом.

https://thepienews.com/news/japan-seeks-to-increase-number-of-women-in-stem/

  1. Уряд Японії стимулює підвищення ефективності наукових досліджень

Nature

Уряд Японії створює цільовий фонд у розмірі 75 млрд. USD і сподівається, що це буде стартом нової ери відкриттів та інновацій для деяких найпрестижніших університетів країни. План має на меті наслідувати модель, що лежить в основі багатьох провідних приватних науково-дослідних установ США, де фонди на мільярди доларів приносять регулярні фінансові прибутки для покриття поточних витрат.

Програма підтримки університетів є “важливим моментом” для японської науки – вважає Такахіро Уеяма, член Ради з питань науки, технологій та інновацій при кабінеті міністрів Японії, “архітектор” нового плану підтримки галузі.

“Створення цього ендавмент-фонду дозволить отримати незалежні і автономні дослідницькі університети, які будуть мати міцну фінансову базу”.

“Через скорочення блокового фінансування в країні науковцям та інженерам доводиться виконувати занадто багато адміністративної роботи. Нам необхідно збільшити час на дослідження для молодих дослідників, наймаючи асистентів та адміністраторів”.

“Крім того, гроші, які надає фонд, бути використані для заохочення молодих науковців до міжнародної співпраці”.

Була критика, що цей фонд дозволить уряду втручатися в академічну сферу.

“Це абсолютно неправильно. Ми хочемо, щоб кожен університет був незалежним, тому що автономія – це суть будь-якого дослідницького університету. Поки будь-який університет перебуває під егідою Міністерства освіти, культури, спорту, науки і технологій, існує безліч нормативних актів. Такі правила заважають дослідницьким університетам бути незалежними”.

https://www.nature.com/articles/d41586-023-00666-1