ОГЛЯД
ринку освітніх послуг країн СНД
Червень-липень 2023 р.
РЕСПУБЛІКА КАЗАХСТАН
- QS WUR: до глобального рейтингу увійшов 21 виш із Казахстану
QS World University Ranking опублікувало ювілейний 20-й рейтинг найкращих університетів світу. До глобального рейтингу увійшов 21 виш із дев’яти міст Казахстану.
У вибірці взяли участь 2 963 виші з усього світу, з них тільки 1 499 вишів зі 104 країн увійшли до рейтингу найкращих, зокрема 21 виш із Казахстану (у 2022 році – 16).
Кількість казахстанських вишів у рейтингу збільшилася на п’ять порівняно з аналогічним показником попереднього року (+31,25 %) і понад в два з рази більша, якщо порівнювати з кількістю університетів країни в інституційному рейтингу 2021 року.
Розширилася географія рейтингу, тепер у ньому беруть участь виші з дев’яти міст Казахстану, що також є значущим досягненням для казахстанської вищої освіти. минулого року в рейтингу було представлено шість міст країни.
Джерело інформації: https://www.gov.kz/memleket/entities/sci/press/news/details/581099?lang=ru
- Підписано рамкову Угоду про відкриття інституту науки і технологій
За угодою між Східно-Казахстанським технічним університетом імені
Д. Сєрікбаєва і Казахстансько-Німецьким університетом у Казахстані буде створено новий інститут науки і технологій у галузі металургії та видобутку корисних копалин.
Фокус співпраці буде спрямований на три ключові напрямки.
По-перше, в освіті. Це дводипломна та спільна підготовка кадрів за такими напрямами: машинобудування, геологія та гірнича справа, збагачення корисних копалин, сталий розвиток.
Другий напрямок – спільні дослідження в галузі металургії та матеріалознавства, геодезії, геології та гірничої справи і сталого розвитку.
Третій напрямок – це інновації, створення інноваційного кластеру науки і виробництва, спільні дослідницькі проєкти, створення бізнес-інкубатора і запуск стартап-проєктів, а також створення експериментальних виробництв і пілотних ліній.
Джерело інформації: https://www.gov.kz/memleket/entities/sci/press/news/details/578164?lang=ru
- Меморандум із Сіаньським університетом міжнародних досліджень
Південно-Казахстанський університет імені Мухтара Ауезова успішно завершив переговори з Сіаньським університетом міжнародних досліджень, під час яких було підписано меморандум про співпрацю. Цей документ спрямований на зміцнення міжнародних відносин і налагодження довгострокового партнерства.
Важливими аспектами обговорення стали можливості для розвитку академічної мобільності студентів, стажувань для магістрантів і докторантів, обміну досвідом з викладацьким складом, а також проведення спільних дослідницьких проєктів та інтеграції в міжнародні академічні ініціативи.
Дана співпраця надає унікальні можливості для студентів, магістрантів, докторантів, викладачів і наукових співробітників обох навчальних закладів, покращуючи їхні можливості для професійного зростання та наукової роботи.
Джерело інформації: https://www.gov.kz/memleket/entities/sci/press/news/details/585602?lang=ru
- Ректор КазНУ взяв участь у форумі освіти Центральної Азії
Голова Правління – Ректор КазНУ імені аль-Фарабі взяв участь у міжнародній конференції «Центральна Азія як наступний центр вищої освіти».
Масштабний захід зібрав у столиці Узбекистану державних діячів, ректорів університетів, видатних науковців та відомих експертів у галузі вищої освіти країн Центральної Азії.
У рамках пленарного засідання та панельних секцій учасниками форуму одговорили актуальні питання розвитку вищої освіти у країнах Центральної Азії.
Джерело інформації: https://www.kaznu.kz/ru/3/news/one/37955/
- Меморандум про створення центру правових досліджень Китаю та Центральної Азії
В КазНУ імені аль-Фарабі відбулася зустріч з делегацією з КНР на чолі з віце-президентом Сіаньського університету Цзяотуном Шан Венхуа.
Під час переговорів сторони обговорили низку питань спільної розробки дорожньої карти щодо зміцнення співробітництва, поглиблення правових досліджень між двома країнами, посилення обміну студентами, запуску дводипломних освітніх програм з міжнародного публічного права, гуманітарних та технічних напрямів, організації спільних наукових семінарів між науковими школами двох вузів у галузі правових досліджень та ін.
На завершення зустрічі відбулася церемонія підписання Меморандуму про взаєморозуміння та створення Центру правових досліджень Китаю та Центральної Азії.
Джерело інформації: https://www.kaznu.kz/ru/3/news/one/37936/
- Партнерство з ЮНЕСКО-ICHEI та китайським вузом SUSTech
Назарбаєв Університет, Міжнародний центр інновацій у сфері вищої освіти під егідою ЮНЕСКО (ЮНЕСКО-ICHEI) та Південний університет науки та технологій (SUSTech) підписали тристоронній меморандум про співпрацю.
Підписаний тристоронній договір спрямований на розвиток співробітництва в галузі освіти та обміну досвідом у дослідницькій діяльності. А саме, одні з провідних казахстанський та китайський університети та Міжнародний центр інновацій у сфері вищої освіти під егідою ЮНЕСКО співпрацюватимуть з питань організації навчальних програм, спільної дослідницької діяльності тощо.
Джерело інформації:
https://nu.edu.kz/ru/news/nu-ustanovil-partnerstvo-s-yunesko-ichei-i-kitaiskim-vuzom-sustech
- Меморандум про співпрацю
Карагандинський технічний університет імені Абилкаса Сагінова уклав меморандум про співпрацю з топовим технічним вишем Східної Європи Obuda University (Угорщина) з метою зміцнення інноваційної, освітньої, наукової взаємодії в галузі інженерії, IT-медицини, штучного інтелекту, робототехніки, кібербезпеки, зеленої енергетики, біотехнологій, індустрії 4.0, захисту довкілля, архітектури та будівництва, матеріалознавства, економіки та менеджменту.
Джерело інформації: https://www.gov.kz/memleket/entities/sci/press/news/details/578119?lang=ru
- Новий імпульс співпраці між Казахстаном і Німеччиною
Меморандум про співпрацю між Міністерством науки та вищої освіти РК та федеральним Міністерством закордонних справ ФРН, підписали у рамках переговорів президенти Казахстану та Німеччини в Акорді, який стане базовим документом довгострокового співробітництва між країнами на найближче десятиліття у сфері вищої освіти та науки.
Джерело інформації: https://www.gov.kz/memleket/entities/sci/press/news/details/577545?lang=ru
- Нова спеціальність “Комунальне господарство і дорожнє будівництво”
В Атирауському університеті нафти і газу відкрили нову спеціальність “Комунальне господарство і дорожнє будівництво”.
Студенти, які обрали спеціальність “Комунальне господарство та дорожнє будівництво”, отримують всебічну освіту, що охоплює широкий спектр тем, пов’язаних із плануванням, проєктуванням, будівництвом та експлуатацією комунальної інфраструктури та дорожніх систем. Програма вивчає сучасні методи і технології в галузі інженерії, а також навчає навичкам управління та організації в цій галузі.
85% випускників АУНГ працевлаштовуються одразу після закінчення навчання, понад 2/3 працюють за своєю спеціальністю. За новою спеціальністю в університеті також передбачено дуальне навчання, гранти та пільги.
Джерело інформації: https://www.gov.kz/memleket/entities/sci/press/news/details/594357?lang=ru
РЕСПУБЛІКА ВІРМЕНІЯ
- Міністр ОНКС Республіки Вірменії зустрілася з новопризначеним послом США
Міністр освіти, науки, культури і спорту РВ прийняла делегацію на чолі з надзвичайним і повноважним послом США в Республіці Вірменії.
Під час зустрічі сторони торкнулися спільних програм освітнього обміну, низки проєктів із навчання англійської мови..
Джерело інформації: https://escs.am/ru/news/16766
- Міністр освіти, науки, культури і спорту Жанна Андреасян прийняла надзвичайного і повноважного посла Французької Республіки в РВ Анн Луйо
Сторони обговорили питання, що стосуються подальшого зміцнення відносин між Вірменією і Францією у сферах освіти, культури і молоді, розширення і розвитку в галузях багатогалузевого співробітництва.
Джерело інформації: https://escs.am/ru/news/17183
- Конференція викладачів французької мови Вірменії
У науково-дослідному Інституті стародавніх рукописів ім. М. Маштоца (Матенадаран) відбулася конференція викладачів французької мови Вірменії.
Захід організований за співпраці посольства Франції у Вірменії та асоціації викладачів французької мови Вірменії. У заході взяли участь близько 100 викладачів французької з різних навчальних закладів РА.
Під час заходу прозвучали різноманітні виступи, спрямовані на просування викладання французької мови у Вірменії, зміцнення поглибленого навчання, виявлення перспектив та викликів викладання французької мови у Вірменії.
Джерело інформації: https://escs.am/ru/news/17052
РЕСПУБЛІКА ТУРКМЕНІСТАН
- У Туркменістані вперше студенти-платники отримають дипломи без відпрацювання
Студенти вищих навчальних закладів Туркменістану, які проходили навчання на платній основі, вперше зможуть отримати дипломи без дворічного відпрацювання за фахом, яке раніше були зобов’язані проходити всі без винятку випускники країни. Ця зміна в порядку видачі дипломів випускникам впроваджується згідно з відповідною Постановою Президента Туркменістану.
Зміна в порядку видачі дипломів не поширюватиметься на випускників вишів, які навчалися платно за спеціальностями “медицина” і “педагогіка” – ці студенти повинні будуть пройти відпрацювання нарівні з випускниками бюджетних відділень.
Джерело інформації: https://turkmenportal.com/blog/63839/v-turkmenistane-vpervye-studentyplatniki-poluchat-diplomy-bez-otrabotki
- Перший випуск фахівців з фінансового моніторингу
У Туркменському державному інституті фінансів уперше відбувся випуск фахівців за новим напрямом “фінансовий моніторинг”.
Нову спеціальність було запроваджено у виші 2018 року.
Випускники готові до роботи в галузі проведення аналітичних, аудиторських, управлінських процедур, науково-дослідницької діяльності відповідно до набутої спеціальності.
Джерело інформації: https://turkmenportal.com/blog/63543/v-turkmenistane-sostoyalsya-pervyi-vypusk-specialistov-po-finansovomu-monitoringu
- Міжнародна науково-практична конференція “Наука і освіта в XXI столітті”
Захід, що проходив в Туркменському державному педагогічному інституті в онлайн-форматі, зібрав на своїй платформі сорок викладачів із десяти зарубіжних вишів, які підтримують тісне співробітництво з туркменським педінститутом у галузі науки та освіти. У конференції взяли участь і представники семи вишів Туркменістану.
Після загальної сесії форум продовжив свою роботу в тематичних секціях. Доповідачі дали високу оцінку спільному співробітництву в галузі наукових досліджень і висловили свої пропозиції, спрямовані на його подальший розвиток.
Джерело інформації: https://turkmenportal.com/blog/63348/v–turkmenabate-sostoyalas-mezhdunarodnaya-konferenciya-nauka-i-obrazovanie-v-xxi-veke
- “Ярмарок вакансій” для випускників програми TechYouth Bootcamp
Проєкт USAID з розвитку сучасних професійних навичок (YDA) спільно з навчальним центром Sanly Bilim провів в Ашгабаті “Ярмарок вакансій” для випускників програми TechYouth Bootcamp.
Перед стартом заходу, сертифікати про успішне закінчення одного з курсів у рамках програми були вручені 35 юнакам і дівчатам, які протягом півроку опановували такі навички: розробка веб-сайтів (Website development), створення мобільних додатків (Mobile app development), графічний та UI/UX дизайн (Graphic and UI/UX design), техобслуговування та адміністрування IT систем (IT system maintenance and administration).
У “Ярмарку вакансій” взяли участь директори, менеджери з персоналу та ІТ фахівці з 15 компаній. Вони провели співбесіди з випускниками програми для прийому на роботу або стажування за наявними вакансіями.
Джерело інформації: https://turkmenportal.com/blog/63339/usaid-v-turkmenistane-organizoval-yarmarku-vakansii-dlya-vypusknikov-programmy-techyouth-bootcamp
- Туркменістан відвідали представники вишів США
Делегація з Кентського державного університету та Університету штату Монтана в Біллінгсі взяла участь у ярмарку вишів США, щоб поділитися інформацією про можливості освіти в Америці із зацікавленими туркменськими студентами та вчителями.
На ярмарку була представлена інформація про стипендії та гранти для оплати навчання в США і загальна інформація про можливості здобуття ступенів бакалавра та магістра безпосередньо або за допомогою обмінних програм.
Джерело інформації: https://turkmenportal.com/blog/62895/turkmenistan-posetyat-predstaviteli-vuzov-ssha
- Міжнародний університет гуманітарних наук і розвитку увійшов до міжнародного рейтингу THE Impact Rankings – 2023
Міжнародний університет гуманітарних наук і розвитку наблизився до когорти найкращих закладів вищої освіти світу у 2023 році за версією британського видання Times Higher Education (THE).
МУГНіР увійшов до рейтингу The Times Higher Education Impact Rankings, що оцінює університети світу за рівнем впливу на сталий соціальний та економічний розвиток. Показники рейтингу засновані на сформульованих ООН 17 цілях сталого розвитку.
Міжнародний університет гуманітарних наук і розвитку взяв участь у реалізації таких цілей як: “Якісна освіта”, “Гендерна рівність”, “Збереження екосистем суші” та “Партнерство для досягнення цілей”.
Times Higher Education вперше опублікував свій рейтинг впливу 2019 року. На сьогодні це єдиний ранжований список глобальної діяльності університетів усього світу з досягнення цілей сталого розвитку.
Джерело інформації:
https://turkmenportal.com/blog/62727/mugnir-voshel-v-mezhdunarodnyi-reiting-the-impact-rankings–2023
РЕСПУБЛІКА ГРУЗІЯ
- Меморандум про співпрацю
З метою підтримки успішних студентів між Міністерством освіти і науки Грузії та компанією «Galfi» був підписаний меморандум про співпрацю, який підписали міністр освіти і науки Грузії Георгій Амілахвар і засновник компанії «Galfi»..
У рамках меморандуму компанія «Галфі» надасть стипендії у розмірі 300 ларі 100 успішним студентам протягом одного навчального року.
Джерело інформації: https://www.mes.gov.ge/content.php?id=13515&lang=eng
- Меморандум про співпрацю між Міністерством освіти і науки Грузії та міжнародною організацією Mercy Corps
Документ підписали заступник міністра, директор представництва Mercy Corps Georgia та директор програми WISE. Сторони обговорили проекти, які планується реалізувати в рамках меморандуму, та обговорили перспективи подальшої співпраці.
У рамках меморандуму Міністерство освіти і науки та Корпус милосердя в межах компетенції реалізовуватимуть спільні проекти та програми у сфері загальної та професійної освіти у напрямку безпеки жінок та гендерної рівності.
Джерело інформації: https://www.mes.gov.ge/content.php?id=13513&lang=eng
- Зустріч з Послом Китайської Народної Республіки
Міністр освіти і науки Грузії провів зустріч з послом Китайської Народної Республіки.
Сторони обговорили поточні спільні проекти та майбутні плани між Грузією та Китаєм у сфері освіти.
Розмова торкнулася питань поглиблення плідної співпраці між університетами та науково-дослідними установами двох країн.
Джерело інформації: https://www.mes.gov.ge/content.php?id=13511&lang=eng
- Зустріч із генеральним директором Директорату освіти та культури Єврокомісії
Під час розмови міністр освіти і науки Грузії наголосив на важливості залучення вищих навчальних закладів Грузії до Європейської ініціативи студентських карток (ESCI) та Альянсів європейських університетів. За його словами, згадані ініціативи, які реалізуються в рамках програми Erasmus+, дадуть грузинським студентам та університетам унікальну можливість брати участь у різноманітних освітніх та культурних заходах разом зі своїми європейськими однолітками.
Крім того, сторони обговорили подану Грузією заявку на приєднання до мережі Eurydice. За словами міністра, членство в мережі Eurydice стало можливим в результаті надання Грузії європейської перспективи, і це важлива віха з точки зору впровадження європейських стандартів у систему освіти Грузії.
Джерело інформації: https://www.mes.gov.ge/content.php?id=13497&lang=eng
- Візит Міністр освіти і науки Грузії до Брюсселя
Міністр освіти і науки Грузії Георгій Амілахварі в рамках свого візиту до Брюсселя провів зустріч з єврокомісаром з питань розширення та сусідства Олівером Варгеї, на якій сторони обговорили поточні та заплановані проекти на різних рівнях. освіти.
Міністр подякував єврокомісару за підтримку Грузії на шляху до Європейського Союзу та підкреслив історичну важливість надання Грузії європейської перспективи, яка зміцнила безумовну приналежність Грузії до Європи та відкрила шлях до членства в ЄС. Георгій Амілахварі акцентував увагу на процесі виконання Грузією 12 пріоритетів Єврокомісії та наголосив на важливості надання країні статусу кандидата наприкінці року.
Під час зустрічі обговорили і існуюче співробітництво між Грузією та Європейським Союзом у сфері освіти та науки та поточні спільні проекти.
Джерело інформації: https://www.mes.gov.ge/content.php?id=13494&lang=eng
РЕСПУБЛІКА АЗЕРБАЙДЖАН
- Підписано лист про наміри між Міністерством науки та освіти та TUBITAK
Відбулася зустріч Міністр науки та освіти Азербайджану з головою Ради з наукових та технологічних досліджень Туреччини (TUBITAK).
За підсумками зустрічі між Міністерством науки та освіти та TUBITAK було підписано Лист про наміри про співпрацю у галузі науки та техніки.
Джерело інформації: https://edu.gov.az/ru/news-and-updates/20001-1
- Підписана угода про програму подвійного диплома
Бакинський державний університет (БДУ) та Єврейський університет в Єрусалимі (HUJI) підписали угоду про співпрацю за програмою подвійного диплома та проведення спільних досліджень.
Ректор БДУ зазначив, що програма подвійних дипломів стане початком нової ери великих наукових здобутків та міжнародного співробітництва для обох університетів. Завдяки співпраці студенти БДУ працюватимуть безпосередньо з відомими ізраїльськими професорами та фахівцями.
Як повідомив директор Інституту освіти, цей проект складається з трьох напрямків.
Перший напрямок включає магістерську програму з подвійного диплому.
У другому напрямі знаходять відображення спільні дослідження за участю молодих дослідників та студентів обох вишів. У рамках програми протягом 5 років буде реалізовано 10 проектів, а кожний проект триватиме 4 роки.
Третій напрямок проекту пов’язаний із докторською підготовкою в галузі біотехнології.
Джерело інформації: https://edu.gov.az/ru/news-and-updates/19958-