ОГЛЯД
ринку освітніх послуг країн СНД
Грудень 2021 р.
РЕСПУБЛІКА КАЗАХСТАН
- De Montfort University Kazakhstan представив нові програми, випускники яких отримають британський диплом
Перший британський університет у Казахстані – De Montfort University Kazakhstan оголосив, що казахстанці зможуть отримати офіційний диплом Великобританії за новими програмами бакалаврату та магістратури.
Всі ці програми схвалені De Montfort University Leicester, Великобританія, навчання розпочнеться у вересні 2022 року. До нових програм бакалаврату увійшли:
- BSc Кібербезпека;
- BSc Комп’ютерні науки;
- BSc Аналітика бізнес-даних;
- BSc Інформаційні бізнес-системи;
- BA Графічний дизайн;
- BA Реклама та маркетингові комунікації.
De Montfort University Leicester викладає IT-програми вже понад 50 років. Програми були засновані на останніх досягненнях IT-сфери і дозволяють студентам скористатися широким спектром можливостей, які є у світі сучасних технологій, і побудувати успішну кар’єру як програміста, архітектора програмного забезпечення або аналітика даних.
Студенти вивчають теорію, необхідну для розуміння концепцій мов програмування та методів розробки програмного забезпечення, а також отримують практичні навички, необхідні для роботи із захистом даних та комп’ютерними мережами, а також для розробки комп’ютерної архітектури та із застосуванням комп’ютерних технологій у таких сферах, як медицина, освіта, розваги, безпека та архітектура, та інших.
Джерело інформації:
https://informburo.kz/special/de-montfort-university-kazakhstan-predstavil-novye-programmy-vypuskniki-kotoryx-polucat-britanskii-diplom
- Робоча група МОН Республіки Казахстан завершає переведення студентів університету іноземних мов і ділової кар’єри в інші ВНЗ
На сьогодні понад 1000 студентів із 1300 переведено до інших вузів. Питання розподілу інших студентів перебуває у стадії завершення.
При закритті вузів МОН керується вимогами до якості освітніх послуг.
МОН інформувало про те, що в Університеті іноземних мов та ділової кар’єри було виявлено порушення щодо 39 із 46 пунктів перевірочного листа. Не було сформовано внутрішню систему забезпечення якості освіти. Аналіз освітніх програм, індивідуальних навчальних планів показав великі розбіжності у освоєнні кредитів з тих чи інших дисциплін, відповідно студенти освоювали їх не в повному обсязі. За результатами тестування 90% студентів не подолали граничний рівень. Крім того, було виявлено й інші порушення.
Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/295494?lang=ru
- Ще 569 казахстанців стали власниками міжнародної стипендії «Болашак»
Опубліковано список власників міжнародної стипендії “Болашак”. Рішенням Республіканської комісії за підсумками третього потоку відбору цього року стипендія присуджена ще 569 казахстанцям. З них 163 стипендіатів зараховані до магістратури, 4 – до докторантури кращих вузів світу. За програмою «Стажування» навчатимуться 37 стипендіатів. Ще 365 вчених пройдуть стажування у зарубіжних науково-дослідних та галузевих центрах.
Категорію «Вчені» цього року було затверджено вперше за дорученням Глави держави. Це рішення дозволить казахстанським вченим здобути нові знання у провідних університетах, наукових та галузевих центрах та підвищити цим науковий потенціал країни.
Власники міжнародної стипендії «Болашак» пройдуть академічне навчання та стажування у провідних університетах, наукових та галузевих центрах 27 країн світу. 220 казахстанців навчатимуться у вузах США, 136 – Великобританії, 13 – Австралії, 14 – Німеччини, 3 – Японії та ін.
Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/309013?lang=ru
- Власники грантів у магістратуру
Державні гранти виграли 945 казахстанців. З них до науково-педагогічної магістратури отримали 837 осіб, до профільної – 108 осіб.
Серед претендентів найбільш затребуваними стали такі напрямки, як «Інженерні, обробні та будівельні галузі», «Природні науки, математика та статистика», «Соціальні науки, журналістика та інформація».
Міністерством освіти і науки конкурс із присудження грантів до магістратури та докторантури цього року було організовано двічі: традиційно влітку та вперше взимку. Таким чином, бажаючі, які з різних причин не змогли вступити до магістратури, отримали другу можливість брати участь у розподілі грантів.
Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/308997?lang=ru
- Рейтинг QS EECA-2022
Британське агентство Quacquarelli Symonds оновило рейтинг вузів країн Європи та Центральної Азії, що розвиваються. До рейтингу QS EECA-2022 увійшли 34 казахстанські університети – на сім більше, ніж роком раніше.
З казахстанських вишів найвище, 16-те місце зайняв Казахський національний університет імені Аль-Фарабі.
Серед інших вітчизняних вишів у топ-100 рейтингу війшли:
- Євразійський національний університет ім. Л. Гумільова (42 місце);
- Сатпаєв університет (64 місце);
- Казахський національний педагогічний університет ім. Абая (70 місце);
- Казахський національний аграрний університет (79 місце);
- Південно-Казахстанський університет ім. М. Ауезова (96 місце);
- Казахстансько-британський технічний університет (100 місце).
Вузи в рейтингу оцінюються за 10 факторами, що включають академічну репутацію, репутацію як роботодавця, співвідношення викладачів та студентів, дослідницьку активність викладачів, міжнародне науково-дослідне співробітництво, активність в інтернеті, частку серед співробітників докторів наук, рівень цитування опублікованих працівниками робіт, кількість зарубіжних викладачів та студентів.
Джерело інформації:
https://informburo.kz/novosti/kakie-mesta-zanyali-kazahstanskie-vuzy-v-rejtinge-qs-eeca-2022
РЕСПУБЛІКА АЗЕРБАЙДЖАН
- Зустріч заступника міністра освіти Республіки Азербайджан із засновником Стамбульського університету «Айдин»
В грудні відбулася зустріч заступника міністра освіти Республіки Азербайджан із засновником Стамбульського університету «Айдин». Під час зустрічі сторони обмінялися думками щодо співпраці зі стамбульським університетом «Айдин» та обговорили питання участі місцевих університетів у 7-му Євразійському саміті з вищої освіти (EURIE 2022), який відбудеться віртуально у гібридному форматі 2-4 березня 2022 року у Стамбулі, Туреччина.
Були обговорені і такі питання як обмін викладачами та студентами Стамбульського університету «Айдин» із низкою азербайджанських вузів, організацію спільних заходів, перспектив розвитку програми подвійного диплому та співпраці у галузі наукових досліджень.
Стамбульський університет Айдин, заснований в 2003 році, є приватним університетом. В університеті навчаються 6500 іноземних студентів зі 107 країн, і він має зв’язки та програми обміну студентами із більш ніж 450 престижними навчальними закладами по всьому світу.
Джерело інформації:
https://edu.gov.az/ru/news-and-updates/17297-1
- Нова освітня програма з відновлюваних джерел енергії для Азербайджанського університету
Міністерство освіти Азербайджанської Республіки та компанія BP підписали протокол про взаєморозуміння. Сторони домовилися про співпрацю щодо створення нової програми вищої освіти з відновлюваних джерел енергії в одному з місцевих університетів.
Цей протокол закладає основу для співпраці в рамках важливого освітнього проекту з навчання та підготовки місцевих фахівців, що спеціалізуються на відновлюваних джерелах енергії, включаючи технології, що використовуються у цій галузі. Для цього в одному з місцевих університетів спільно з одним із британських вишів буде створено нову магістерську програму.
Проект фінансуватиметься з боку Міносвіти та ВР. ВР інвестує у проект 2 мільйони доларів.
Очікується, що за новою магістерською програмою щорічно навчатиметься близько 40 місцевих фахівців у галузі відновлюваних джерел енергії.
Джерело інформації:https://edu.gov.az/ru/news-and-updates/17310-1
- Брифінг зі створення Азербайджансько-турецького спільного університету
Брифінг пройшов за участю міністра освіти РА та голови Ради вищої освіти Туреччини.
На брифінгу було обговорені питання, пов’язані зі створенням Азербайджансько-турецького спільного університету.
В університеті викладатимуть затребувані в Азербайджані спеціальності провідних турецьких вишів.
Джерело інформації: https://edu.gov.az/ru/news-and-updates/17294-1
РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ
- Висока оцінка та визнання
Гомельський державний медичний університет уперше отримав міжнародну інституційну акредитацію за стандартами Світової федерації медичної освіти. За результатами експертизи Незалежного агентства акредитації та рейтингу (НААР) виш акредитований терміном на 5 років. Подібну акредитацію в Білорусі наразі отримав лише Гродненський державний медичний університет.
Мета міжнародної інституційної акредитації – оцінка та визнання високої якості діяльності університету та реалізованих освітніх програм відповідно до міжнародних стандартів акредитації та керівництва Всесвітньої федерації медичної освіти (WFME).
НААР – перша організація з країн СНД, яка отримала визнання Всесвітньою Федерацією Медичної Освіти (WFME), що дає право проведення міжнародної акредитації медичних організацій та освітніх програм відповідно до міжнародних стандартів.
«Отримання міжнародної інституційної та програмної акредитації – це насамперед підвищення міжнародного авторитету нашого університету, – наголосив ректор Гомельського державного медичного університету Ігор Олегович Стома. Це визнання нашого університету на зовнішньому ринку вищої медичної освіти. Тепер ми у списку всесвітньої федерації медичної освіти, що у свою чергу сприятиме збільшенню експорту освітніх послуг. Більше можливостей для міжнародної діяльності отримають наші студенти та викладачі, наші випускники, для яких спрощується зовнішнє визнання їхньої професійної кваліфікації».
Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/vysokaya-otsenka-i-priznanie/
- Аспірантка Білоруського державного університету увійшла до числа найкращих молодих учених року у СНД.
Аспірантка біологічного факультету БДУ Надія Сінчук увійшла до списку найкращих молодих вчених 2021 року у СНД, повідомили у виші.
За дослідження “Пошкодженість листових пластинок тополі берлінської личинками тополиної молі-пестрянки в умовах зелених насаджень міста Мінська у 2021 році” вона удостоєна дипломом ІІІ ступеня та нагрудним знаком “Найкращий молодий вчений СНД – 2021”. Роботу буде опубліковано у збірнику наукових статей “VI Міжнародне книжкове видання країн СНД “Кращий молодий вчений – 2021”.
Конкурс “Найкращий молодий вчений” проводиться щорічно і проходить у казахстанському Нур-Султані. За підсумками конкурсу міжнародна комісія відбирає 100 найкращих робіт, автори яких і отримують дипломи.
Джерело інформації:
https://sputnik.by/20211210/aspirantka-bgu-voshla-v-chislo-luchshikh-molodykh-uchenykh-goda-v-sng-1058630088.html
- Програма HUAWEI «Насіння майбутнього — 2021»
Huawei реалізує проект «Насіння майбутнього» з 2008 року, у Білорусі він стартував у 2015 році. У рамках програми студенти з різних країн світу з більш ніж 500 провідних вишів планети отримують можливість познайомитися з галузевими тенденціями, особливостями технологій 4G та 5G, інтернету речей, хмарних рішень, штучного інтелекту, кібербезпеки.
Завдяки реалізації освітньої програми студенти мають можливість побувати в штаб-квартирі Huawei в Китаї, попрацювати на найсучаснішому устаткуванні, щоб потім використати отримані знання на благо своєї країни.
Компанія Huawei завжди приділяла велику увагу навчанню талановитої молоді у сфері ІКТ.
«Співпраця Міністерства освіти Білорусі та ТОВ „Бел Хуавей Технолоджіс“ характеризується тривалою та продуктивною історією. За шість років існування програми освітній тур здійснили понад 80 осіб, із них безпосередньо на території Китаю пройшли навчання понад 50 осіб», – наголосив міністр освіти Республіки Білорусь Ігор Карпенко.
Джерело інформації:
https://officelife.media/news/28907-20-belorusskikh-studentov-nachali-obuchenie-po-programme-huawei-semena-budushchego-2021-/