Квітень 2023 р. – Африка

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг Африки
Квітень 2023 р.

За матеріалами: University World News, The PIE News, B&FT ONLINE, ZAWIYA, Egypt Independent, Daily Nigerian, The Sun, DAILY NEWS

АФРИКА

  1. Африканські університети потрапили до предметних рейтингів

University World News

Згідно з 13-м виданням рейтингу QS World University Rankings by Subject 2023, сімнадцять факультетів африканських університетів увійшли до 100 найкращих у світі місць для вивчення предметів, які вони пропонують,.

22 університети в шести країнах: Єгипті (10), Південній Африці (8), Гані (1), Кенії (1), Нігерії (1) та Уганді (1) були включені до приблизно 1 500 університетів, які були оцінені.

Єгипетська когорта включала Каїрський університет, Американський університет в Каїрі (AUC), Олександрійський університет, Університет Аль-Азхар, Університет Айн Шамс (ASU) та Університет Асьют. До групи також увійшли Арабська академія науки, технологій і морського транспорту, Університет Хельвана, Університет Мансура і Університет Танта.

До південноафриканської групи увійшли університети Кейптауна (UCT), Преторії, Йоганнесбурга, Квазулу-Натал (UKZN), Вітватерсранда (Wits) і Південної Африки (UNISA), а також Стелленбоський університет і Міжнародна готельна школа в Преторії.

До рейтингу також увійшли Університет Ібадана в Нігерії, Університет Макерере в Уганді, Університет Гани та Університет Найробі в Кенії.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20230403225112398

  1. Проєкт даних допомагає університетам АРУА оцінювати дослідницькі зусилля

University World News

Згідно з висновками публікації “Дослідницькі профілі університетів Африканського альянсу дослідницьких університетів ARUA: 2015-21”, другого звіту про діяльність мережі в рамках проєкту зі збору даних та бенчмаркінгу, щонайменше чотири з 16 університетів-членів ARUA досягли більш ніж удвічі вищого середнього світового показника цитованості, що свідчить про нову тенденцію високого впливу знань, які генерують університети,. Звіт був презентований у листопаді 2022 року, але був оновлений і опублікований у березні 2023 року.

Звіт показує, що кількість журнальних статей, опублікованих університетами, зросла з 15 348 у 2015 році до 26 290 у 2021 році, зафіксувавши середньорічний темп зростання близько 9%. Загалом у період з 2015 по 2021 рік заклади опублікували понад 117 715 статей, йдеться у документі.

  1. Індустріальні партнерства освітньої мережі забезпечують випускників робочими місцями

University World News

Випускники університетів панафриканської мережі приватних ЗВО Honoris United Universities кинули виклик труднощам в Африці, яка страждає від високого рівня безробіття серед випускників, створивши партнерства за участю університетів, а також приватного та державного секторів, щоб збільшити кількість робочих місць. У деяких випадках партнерстваах забезпечують рівень працевлаштування на рівні 90%.

Заклади університетської мережі, яка налічує 71 000 студентів у Марокко, Нігерії, Тунісі та Південній Африці, успішно борються з безробіттям серед своїх випускників за допомогою курсів, які роблять сильний акцент на працевлаштуванні.

Згідно зі звітом “Панафриканська студентська працевлаштованість”, що містить дані до 2022 року та деталізацію деяких стратегій, партнерські університети мережі Honoris United Universities, започаткованої у 2017 році, розробили індивідуальні програми в рамках низки ініціатив.

Серед компаній, з якими мережа співпрацює з метою підвищення рівня працевлаштування своїх студентів, – Siemens, Microsoft, Huawei, Toyota, Coca-Cola, Walmart, Ford, Unilever, Dangote, Grant Thornton і Standard Bank.

Деякі з цих компаній навіть беруть участь у розробці навчальних програм. Партнерство з роботодавцями дозволило проводити заняття в аудиторіях галузевими експертами, провести затвердження галузевих сертифікатів та організувати співробітництво в галузі досліджень і розробок.

Згідно зі звітом, мережа налічує близько 800 партнерств з роботодавцями у 12 галузях. Відносини з роботодавцями та підтримка рекрутингу здійснюється через 23 цифрові та фізичні центри обслуговування кар’єри.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20230425141151734

  1. Високий відсоток схвалення навчальних віз приваблює африканців до Угорщини

The PIE News

Хоча традиційно Угорщина не є популярним напрямком для африканських студентів, вона поступово стає улюбленим місцем навчання для багатьох з них, в основному завдяки високому відсотку успішних заявок на отримання навчальної візи.

У деяких країнах, таких як Кенія, рівень успішності отримання навчальних віз сягає 90% як для студентів, що отримують угорські державні стипендії, так і для тих, хто навчається за власний кошт.

Угорські університети пропонують освіту світового рівня за доступними цінами, а деякі з них, такі як Печський університет, є одними з найстаріших в Європі, засновані ще у 1360 році.

Це особливо важливо у порівнянні з популярними напрямками Західної Європи, Північної Америки та Австралії. До того ж, університет пропонує англомовні навчальні програми у поєднанні з доступною вартістю життя в країні.

Університети стягують плату за навчання від 1 700 євро на рік, тоді як немедичні ступені коштують від 3 000 до 7 000 євро на рік для студентів старших курсів.

Згідно з даними міжнародного порталу даних Statista, у 2021-2022 навчальному році до угорських університетів були зараховані близько 34 800 іноземних студентів, що на понад 100% більше, ніж у 2009/10 навчальному році, коли в країні навчалося 14 300 студентів,.

https://thepienews.com/news/high-visa-approval-rate-attracting-african-students-to-hungary/

  1. Центральноафриканська спільнота прискорює регіональну інтеграцію вищої освіти

University World News

Економічне та валютне співтовариство Центральної Африки (CEMAC) розпочало реформи у сфері вищої освіти та економіки, спрямовані на прискорення регіональної інтеграції, сприяння економічному зростанню та боротьбу з бідністю.

Експерти кажуть, що з нетерпінням чекають на ефективну реалізацію цих реформ протягом наступних кількох років, особливо тепер, коли COVID-19 більше не стоїть на шляху інтеграційного порядку денного. До складу CEMAC входять шість держав: Габон, Камерун, Центральноафриканська Республіка, Чад, Республіка Конго та Екваторіальна Гвінея.

“Ми повинні здійснити зміни, які сприятимуть зростанню економіки в регіоні та покращенню рівня життя населення”, – сказав Ісаак Тамба, генеральний директор департаменту економіки та програм державних інвестицій Міністерства економіки, планування та регіонального розвитку Камеруну (MINEPAT).

Шість глав держав зустрілися на 15-й сесії СЕМАК в Яунде в Камеруні 17 березня 2023 року. Під час зустрічі вони затвердили пропозиції щодо реформ вищої освіти як одного з ключових важелів для прискорення тривалого процесу інтеграції, використовуючи творчий потенціал і культурну спадщину шести країн регіону.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20230410192818899

ГАНА

  1. Компанія MTN Ghana розпочинає реалізацію найбільшого в історії ІКТ-проекту

B&FT ONLINE

Компанія MTN Гана розпочала будівництво ганського ІКТ-хабу для розвитку екосистеми ІКТ в галузі охорони здоров’я, сільського господарства та освіти за допомогою локального та віддаленого доступу, що сприятиме розвитку навичок та створенню робочих місць для молоді.

Описаний як найбільший ІКТ-проект телекомунікаційного гіганта за всю його більш ніж 25-річну історію в країні, ІКТ-хаб Гани є частиною зобов’язання компанії витратити 25 мільйонів доларів США на різні ініціативи, спрямовані на сприяння та поглиблення програми цифрової трансформації в країні.

ІКТ-хаб Гани – це фізична інфраструктура площею 4 000 квадратних метрів з допоміжними приміщеннями та унікальними можливостями. Весь проект планується завершити приблизно через 18 місяців з моменту початку будівництва.

Очікується, що після завершення будівництва ІКТ-хаб Гани навчить понад 200 000 молодих людей ІКТ та цифровим навичкам і створить понад 100 000 робочих місць протягом перших трьох років.

Це буде ультрасучасний офісний центр, що надаватиме офісні приміщення та місця для зустрічей для більш ніж ста (100) технологічних компаній, які інкубуватимуть нові ідеї та інновації, що сприятиме розвитку стартапів у хабі після завершення будівництва. Він також створить екосистему ІКТ у секторах охорони здоров’я, сільського господарства та освіти.

Міністр зв’язку та цифровізації Урсула Екуфул, зі свого боку, підтвердила прихильність уряду до цифровізації економіки Гани, зазначивши, що цифрова економіка надає численні можливості для стартапів, малих і середніх підприємств, бізнесу та підприємців Гани, які швидко розвиваються, використовувати цифрові навички та досліджувати можливості цифрової екосистеми.

https://thebftonline.com/2023/03/29/mtn-cuts-sod-for-largest-ever-ict-project-the-ghana-ict-hub/

ЄГИПЕТ

  1. Президент Єгипту ас-Сісі взяв участь в оцінювальних тестах претендентів на посади в Міністерстві освіти

ZAWIYA

Президент Абдель Фаттах ас-Сісі взяв участь у тестуванні кандидатів на посади в Міністерстві освіти і технічної освіти, яке проводиться у співпраці з Єгипетською військовою академією. На тестуванні були присутні міністр оборони і військового виробництва генерал Мохаммед Закі і міністр освіти і технічної освіти доктор Реда Хегазі.

Президент Ас-Сісі підкреслив прагнення держави дотримуватися найвищих науково-технічних стандартів для відбору найкращих елементів і людських кадрів на державні посади після проходження всебічного навчання та кваліфікації, підготовлених фахівцями. Це відбувається в рамках бачення держави щодо підвищення рівня ефективності роботи уряду та створення сприятливого середовища для розкриття потенціалу молоді та надання їй відповідних умов з наукової, технологічної та технічної точки зору на всіх рівнях, щоб сприяти підвищенню рівня державних послуг, що надаються єгипетському народові.

https://www.zawya.com/en/press-release/africa-press-releases/egypt-president-el-sisi-attends-assessment-tests-of-applicants-for-jobs-at-the-ministry-of-education-nt8z47h5

  1. Університети відіграють важливу роль у розвитку національної промисловості Єгипту

Egypt Independent

Міністр вищої освіти і наукових досліджень Айман Ашур заявив, що університети відіграють важливу роль у перетворенні результатів наукових досліджень у корисні продукти для місцевих ринків.

Ашур також підкреслив роль університетів у розвитку та закріпленні місцевої промисловості задля покращення економіки та підвищення конкурентоспроможності національної промисловості.

https://www.egyptindependent.com/minister-universities-play-important-role-in-advancing-national-industry/

КЕНІЯ

  1. Фінансова криза: уряд, керівники ЗВО все ще не мають плану

University World News

35 державних університетів Кенії та коледжів, що входять до їх складу, мають борги на загальну суму понад 456 млн USD у вигляді пенсій, відрахувань з прибуткового податку та інших обов’язкових виплат працівникам, але наразі ані віце-канцлери, ані уряд не надають дорожньої карти, як врятувати майже неплатоспроможні установи.

Ситуація ще більше ускладнюється тим, що Рада з питань кредитування вищої освіти (HELB), державний орган, який надає кредити студентам вищих навчальних закладів Кенії, заявив, що у нього закінчилися кошти для надання кредитів близько 140 000 студентам бакалаврату та магістратури технічних коледжів.

Але криза фінансування вищої освіти в Кенії сягає глибше – за межі кредитів HELB, які надаються студентам для оплати субсидованого проживання та харчування в гуртожитках державних установ.

За словами Каруті Каньїнги, професора з досліджень розвитку в Університеті Найробі, криза фінансування вищої освіти в Кенії є історичною і пов’язана зі зростанням кількості студентів без відповідного збільшення державних асигнувань на ці заклади.

Він стверджує, що проблеми з фінансуванням продовжуватимуть поглиблюватися, а кількість неплатоспроможних університетів у Кенії зростатиме, якщо університети не зможуть знайти нові джерела фінансування.

Наразі Кенія витрачає 1,2% свого валового внутрішнього продукту на вищу освіту, що, за словами Каньїнги, є вищим показником, ніж у багатьох інших країнах Африки на південь від Сахари та за її межами.

Крім того, країна ще більше збільшила кількість студентів в університетах, яка у 2021-22 навчальному році становила 562 000 студентів, згідно з даними Національного бюро статистики Кенії.

Але, як зазначив Каньїнга, дуже мало що змінилося в плані фінансування вищої освіти протягом досить тривалого часу.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20230328160714887

НІГЕРІЯ

  1. Уряд Нігерії виділяє найбільші в історії гранти вищим навчальним закладам

Daily Nigerian

Нещодавня виплата коштів, еквівалентних 705 млн USD у якості інтервенційних коштів для державних вищих навчальних закладів, що є найвищим за останні 30 років, є ще одним свідченням прагнення президента Мухаммаду Бухарі покращити вищу освіту в країні.

Лише у 2023 році кожен федеральний університет отримає 2,5 USD, політехнічні університети – по 1,5 USD, а педагогічні коледжі – по 1,8 USD.

Виплати здійснює Цільовий фонд вищої освіти – TETFund.

https://dailynigerian.com/buhari-tetfund-grants/

  1. Чому в Нігерії впав інтерес до політехнічної освіти

The Sun

Нігерійська асоціація інженерів-технологів (NATE) пояснила причину низького інтересу молодих студентів до політехнічної освіти та пов’язаних з нею курсів нездатністю подолати дихотомію між власниками вищих національних дипломів (HND) і дипломів бакалаврів наук (Bsc).

Студенти політехнічних ЗВО вчаться 2 роки і отримують диплом HND, статус якого нижчий від диплому бакалавра наук, політехнічна освіта фактично вважається професійно-технічною. Це в значній мірі і спричинило падіння інтересу студентів до сертифікатів про технічну освіту.

Президент NATE Домінік Удоатан стурбований тим, що країна не не цінує роботу технологів та внесок їх у глобальну трансформацію.

Для усунення проблеми був запропонований законопроект, який пройшов громадські слухання, і нігерійці одностайно погодилися з тим, що нерівність має бути усунена. Законодавці мудро пішли назустріч прагненням нігерійців, прийнявши законопроєкт 2 червня 2021 року, але він і домі не схвалений президентом країни.

Домінік Удоатан звернувся до президента Мухаммаду Бухарі із закликом якнайшвидше схвалити законопроєкт, щоб врятувати майбутнє технічної освіти в Нігерії.

https://sunnewsonline.com/why-interest-in-polytechnic-education-dropped-nate/

ПІВДЕННО-АФРИКАНСЬКА РЕСПУБЛІКА

  1. Необхідно розробити регіональні рамки для мікрокредитування

University World News

Країни Південної Африки мають розробити широку рамкову програму для мікрокредитування. Очікується, що вона інформуватиме та спрямовуватиме окремі країни та установи на розробку національних рамок для визнання навчання за допомогою мікрокредитів. Про це йдеться в комюніке доктора Вітфілда Гріна, головного виконавчого директора Південноафриканської ради з питань вищої освіти (CHE).

Згідно з його комюніке, опублікованим від імені Комітету з якості вищої освіти, Рада разом з низкою національних, регіональних та міжнародних партнерів має намір розпочати розробку рамкового проекту.

За словами Гріна, швидкий розвиток мікрокредитів як життєздатних, гнучких, оперативно реагуючих можливостей навчання відбувається в усьому світі, і багато країн прийняли системні підходи до впровадження мікрокредитів у національні або регіональні системи освіти і навчання.

Мікрокредитки – це, по суті, сертифіковані документи, які надають визнаний доказ досягнення результатів навчання в результаті коротких освітніх або навчальних заходів, таких як сертифікати, цифрові бейджі, ліцензії та учнівство.

Інституційна політика повинна охоплювати такі аспекти, як ефективні структури управління для нагляду за розробкою та наданням мікрокредитів, включаючи суворі процедури затвердження, надійні та етичні процеси і процедури для проектування, розробки та надання мікрокредитів; системи затвердження та реєстрації; адекватні навчально-методичні ресурси та відповідні процеси; стратегію та процедури оцінювання та механізми сертифікації, серед іншого.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20230330092421940

  1. Проєкт на підтримку “агентів реформ у сфері вищої освіти”

University World News

З 22 по 24 березня експерти з реформування вищої освіти в Південній Африці (HERESA) провели семінар з лідерства для керівників вищих навчальних закладів, щоб обговорити нагальні проблеми в секторі та визначити потенційні рішення, спираючись на національні та міжнародні тематичні дослідження.

Після цього з 27 по 29 березня відбувся семінар з бенчмаркінгу для старших співробітників шести південноафриканських університетів, які в рамках проекту розробляли стратегії викладання і навчання для своїх установ. Їх підтримали делегати з трьох європейських університетів та Південноафриканського управління з питань кваліфікацій (SAQA), які є партнерами проекту.

“Вища освіта в Південній Африці зараз не в найкращому стані, але сектор має взяти відповідальність за себе. Ми не можемо чекати на уряд. Ми повинні перейти від скарг до реформ”, – сказала доктор Сершен Найду, координатор проекту “Експерти з реформування вищої освіти – Південна Африка” (HERESA), під час зустрічі в Кейптауні.

“Цей проект розвиває агентів реформ у вищій освіті. Їх потрібно озброїти необхідними інструментами, і через залучення до цього процесу вони стають експертами зі стратегій, які потім стають зброєю змін.

“Розробка та впровадження стратегій – це сфера вищої освіти, якій не приділялося належної уваги, і HERESA заповнює цю прогалину”, – сказав Найду.

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20230330105132256

ТАНЗАНІЯ

  1. Танзанія готується до освіти, заснованої на знаннях

DAILY NEWS

Переглянута освітня політика і навчальні програми в Танзанії мають намір зосередитися на освіті, заснованій на знаннях, а не на теоретичній освіті, щоб відповідати вимогам ринку і технологічним змінам. Про це заявив директор департаменту вищої освіти Міністерства освіти, науки і технологій д-р Кеннеді Хосеа.

Він повідомив, що, виконуючи директиви президента, міністерство розпочало великий проект, який вимагає від вищих навчальних закладів створити дорадчий комітет, до складу якого увійдуть професіонали з різних секторів зайнятості, які викладуть свою думку щодо того, що має бути включено до навчальної програми.

Д-р Хосеа зазначив, що міністерство має намір відправити понад 3500 викладачів і ще більше студентів у різні установи, компанії та офіси для проходження виробничої практики, яка допоможе їм здобути знання та навички.

“У Танзанії близько 240 000 молодих людей здобувають вищу освіту, що становить 6,1%; це невелика кількість порівняно з середнім показником для країн Африки на південь від Сахари, який в середньому становить 9%. У нашого колеги Кенії цей показник становить 11%, тому ми все ще несемо відповідальність за збільшення кількості танзанійських студентів, які здобувають університетську освіту”, – сказав він.

https://dailynews.co.tz/ministry-get-set-for-knowledge-based-education/