Листопад / Ноябрь 2018

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг країн СНД
Листопад 2018 р.

 

  1. Зарубіжні вузи готові надати казахстанцям 20 000 освітніх грантів

В рамках 25-річчя програми «Болашақ» в Казахстані стартувала міжнародна освітня виставка «International Education Fair 2018». Виставку організували Міністерство освіти і науки Республіки Казахстан та Центр міжнародних програм. У роботі виставки взяли участь 200 університетів з 40 країн світу.

Основна мета – інформування казахстанської молоді про можливості навчання в країнах далекого зарубіжжя і розширення співпраці з зарубіжними університетами.

В рамках виставки відвідувачі мали унікальну можливість познайомитися з більш ніж 200 закордонними університетами та освітніми програмами. Також провести семінари, круглі столи та майстер-класи, на яких проходили практичні заняття з написання мотиваційних листів та міжнародних іспитів. У виставці брали участь провідні вузи США, Великобританії, Сингапуру, Японії, Швейцарії, Польщі, Угорщини, Латвії, Туреччини, Іспанії, Південній Кореї, Китаю та інших країн, що надають навчання за європейськими стандартами вищої освіти.

Варто зазначити, що понад 60% вузів готові надати громадянам Казахстану 20 000 освітніх грантів, які включають проживання та щомісячну стипендію. Також деякі вузи надають можливість вивчення мови протягом одного року на безкоштовній основі. В цілому за два роки реалізації проекту в виставках взяло участь більше 150 000 чоловік і більше 200 зарубіжних університетів.

Джерело інформації:
http://edu.gov.kz/ru/news/detail.php?ELEMENT_ID=3264

 

  1. V білорусько-китайський молодіжний інноваційний форум “Нові горизонти – 2018”

Робота дводенного форуму організована на базі науково-технологічного парку БНТУ «Політехнік». Програмою заходу передбачено проведення ряду семінарів-презентацій науково-технічних та інноваційних ідей та проектів, створених білоруської та китайською молоддю. Також працюють наукові секції по IT, приладобудуванню, робототехніці, штучному інтелекту, спортивній інженерії, міжкультурним комунікаціям Білорусі та Китаю. Крім цього для учасників заплановано відвідання Китайсько-Білоруського індустріального парку “Великий камінь” для ознайомлення з можливостями, якими володіє цей унікальний майданчик для розвитку міжнародного високотехнологічного співробітництва.

Білорусько-китайський молодіжний інноваційний форум «Нові горизонти» проводиться з 2014 року з метою сприяння розвитку співпраці студентства та молодих учених Білорусі та Китаю по створенню і комерціалізації результатів наукових досліджень і розробок, взаємозбагаченню національних культур і зміцненню дружніх відносин. В якості базових майданчиків виступають університети, наукові організації та суб’єкти інноваційної інфраструктури м. Мінська і м Шеньяна), Китайсько-Білоруський індустріальний парк «Великий камінь».

У форумі щорічно беруть участь понад 200 осіб. Цільова аудиторія: студенти, магістранти, аспіранти, молоді вчені та фахівці вищих навчальних закладів, науково-дослідних організацій, інноваційних підприємств, суб’єкти інноваційної інфраструктури, а також представники органів державного управління Республіки Білорусь і Китайської Народної Республіки у сфері науки та інноваційної діяльності.

Джерело інформації:
ttps://edu.gov.by/news/v-minske-prokhodit-v-belorusskokitayskiy-molodezhnyy-innovatsionnyy-forum-novye-gorizonty–2018/

 

  1. Білорусь-Індонезія: відносини набувають характеру активного партнерства

У Білоруському державному університеті відбулося підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством освіти Республіки Білорусь і Міністерством досліджень, технологій та вищої освіти Республіки Індонезія. На зустрічі з індонезійської делегацією з питань співробітництва в сфері вищої освіти були присутні заступник міністра освіти Республіки Білорусь С.В. Руди, міністр досліджень, технологій та вищої освіти Республіки Індонезія Махамад Насір, інші почесні особи.

Підписання меморандуму про взаєморозуміння є знаковою подією для обох країн, – зазначив заступник міністра освіти Республіки Білорусь. Наші відносини набувають характеру активного партнерства, яке робить позитивний вплив на розширення і зміцнення взаємовигідних відносин.

Заступник міністра освіти підкреслив, що підписання меморандуму про взаєморозуміння посприяє більш інтенсивній співпраці між країнами в сфері освіти. Меморандум передбачає подальший розвиток прямих зв’язків між закладами вищої освіти двох країн, обмін інформацією, що стосується різних аспектів освітньої діяльності, в тому числі з питань, які пов’язані з визнанням документів про освіту. Цей документ сприятиме обміну навчально-методичними матеріалами, інформаційними ресурсами, а також організації та проведення спільних семінарів, конференцій з обміну досвідом.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/belarusindaneziya-adnosiny-nabyvayuts-kharaktar-aktynaga-partnyerstva/

 

  1. 2019-й рік стане Роком освіти Білорусі і Китаю

План заходів з проведення Року освіти Білорусі і Китаю підписано в Пекіні. Документ прийнятий в ході проведеного днями третього засідання білорусько-китайського міжурядового комітету зі співробітництва. Засідання проходило під головуванням керівників національних частин комітету – заступника глави Адміністрації Президента Білорусі Миколи Снопкова і члена Політбюро ЦК КПК, члена Секретаріату ЦК КПК, секретаря Політико-юридичної комісії ЦК КПК Го Шенкуня. Сторони розглянули комплекс питань співпраці, підвели підсумки реалізації рішень другого засідання комітету, яке відбулося в серпні 2016 року в Мінську. Визначено завдання на найближчу перспективу.

За підсумками засідання підписано низку документів. У їх числі підсумковий протокол засідання комітету. Сторони домовилися провести четверте засідання комітету в 2020 році в Мінську.

Джерело інформації:

https://edu.gov.by/news/plan-meropriyatiy-po-provedeniyu-v-2019m-goda-obrazovaniya-belarusi-i-kitaya-podpisan-v-pekine/

 

  1. Новий рівень співпраці з Республікою Судан

У Міністерстві освіти відбулася зустріч міністра освіти Республіки Білорусь з Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Судан в Республіці Білорусь.

Міністром закордонних справ Республіки Білорусь підписано Програму розвитку співробітництва в сфері вищої освіти між Україною та Республікою Судан на 2017-2020 роки. Підписані 15 прямих договорів про співпрацю.

Пріоритетним напрямком співпраці є організація підготовки громадян Республіки Судан в білоруських закладах вищої освіти.

В якості пріоритетних напрямків співробітництва в сфері освіти суданської стороною запропоновано обмін студентами і викладачами, проведення спільних досліджень і взаємних консультацій, участь у семінарах і академічних зустрічах, реалізація спеціальних короткострокових освітніх програм і проектів, що є традиційним інструментарієм співпраці.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/novyi-uroven-sotrudnichestva/

  1. Підписано програму співпраці між білоруськими і шанхайськими вузами

Білоруська делегація на чолі з першим заступником міністра освіти відвідала Східно-китайський педагогічний університет. В ході зустрічі з ректором університету Цянь Сюйхуном сторони обговорили питання активізації співпраці шанхайського університету з провідними білоруськими вузами-партнерами, розвиток Центру вивчення Білорусі при Східно-китайському педуніверситеті, також були визначені нові напрямки взаємодії та підписано програму співпраці білоруських вузів і ВКПУ з розвитку Центру вивчення Білорусі.

Джерело інформації:

https://edu.gov.by/news/podpisana-programma-sotrudnichestva-mezhdu-belorusskimi-i-shankhayskimi-vuzami/

 

  1. Число туркменських вузів поповнить Хіміко-технологічний інститут в Туркменабаті

На проведеному в листопаді засіданні Уряду на розгляд глави держави було винесено пропозицію про відкриття нового вишу – Хіміко-технологічного інституту – на базі середньотехнічного професійного навчального закладу при ГК «Туркменхімія» в місті Туркменабаті.

У новому інституті має бути передбачено все необхідне для підготовки висококваліфікованих кадрів по затребуваним спеціальностями, професіоналів своєї справи, які мають широкий кругозір, володіють інноваційними технологіями і ноу-хау, сказав Президент.

Джерело інформації:
http://www.turkmenistan.gov.tm/?id=17459

 

  1. Скільки іноземних студентів прийме Казахстан

На форумі до 25-річчя програми «Болашак», глава МОН повідомив, що Казахстан прагне стати освітнім хабом в Центральній Азії. За його словами, це дозволить системі освіти стати драйвером нової економіки. «Тому ми активно проводимо реформування освітньої системи. Перш за все, за прикладом світового досвіду підвищується рівень академічної та управлінської самостійності вузів. Обсяг фінансування освіти і науки збільшується на постійній основі. Вузи країни пропонують англомовні програми навчання », – зазначив глава МОН. Також студенти, підкреслив Ерлан Сагада, мають можливість навчання за кордоном за програмами дводипломної  освіти, заохочується академічна мобільність. В цьому і минулому році, за його словами, спостерігається зростання двох дипломних програм і різного рівня співпраці між казахстанськими і зарубіжними університетами. «На сьогоднішній день, як результат, в Казахстані навчаються понад 21 тисячі іноземних студентів. Для прикладу скажу, що в минулому році було всього 12 тисяч. Тобто кількість іноземних студентів зростає. Але ми вважаємо, що потенціал країни значно вище. До 2020 року плануємо збільшити кількість іноземних студентів в Казахстані до 50 тисяч, що наблизить нас більш-менш до міжнародних стандартів», – підсумував міністр.

Джерело  інформації:
https://24.kz/ru/news/obrazovanie-i-nauka/item/276840-skolko-inostrannykh-studentov-primet-kazakhstan

 

  1. Казахську мову викладатимуть в 60 країнах світу

Казахстанський фонд «Отандастар» і турецький інститут імені Юнуса Емре домовилися про викладання казахської мови в філіях останнього, які представляють вуз більш ніж в 60 країнах світу.

Меморандум про взаєморозуміння, підписаний між фондом «Отандастар» і турецьким інститутом імені Юнуса Емре, передбачає активізувати обмін досвідом та студентами між двома країнами.

Джерело інформації:
https://kapital.kz/gosudarstvo/73606/kazahskij-yazyk-budut-prepodavat-v-60-stranah-mira.html

 

  1. Святкування 25-річчя Міжнародної стипендії «Болашак»

В Астані пройшов форум, присвячений святкуванню 25-річчя Міжнародної стипендії “Болашак”. На форумі державний секретар РК зачитала вітання президента РК Нурсултана Назарбаєва. У ньому зазначено, що за чверть століття стипендія “Болашак”, призначена для навчання талановитої молоді країни, стала впізнаваним у світі казахстанським освітнім брендом.

За 25 років реалізації програми присуджено 13,2 тис. стипендій, підготовлено 10,4 тис. висококваліфікованих фахівців для пріоритетних секторів економіки. В даний час на навчанні перебуває 1,2 тис. стипендіатів.

На зустрічі були підведені підсумки реалізації стипендії за ці роки, обговорені плани щодо її подальшого вдосконалення, заслухані виступи кращих “болашаківців”.

В рамках форуму була організована виставка International Education Fair, в якій взяло участь близько 190 провідних зарубіжних університетів з 33 країн світу. Серед них університет Джорджа Вашингтона, Единбурзький університет, університет прикладних наук Вюрцбург-Швайнфурт і інші.

Джерело інформації:

https://www.kt.kz/rus/state/bolee_10_tis_specialistov_podgotovleni_za_25_let_sushtestvovanija_stipendii_bolashak_1153665394.html

 

  1. Кількість студентів скоротилося в 1,4 рази за 10 років

За десять років в Казахстані кількість студентів скоротилася на 221 тисячу. Комітет зі статистики Міністерства національної економіки Республіки Казахстан опублікував такі дані.

Якщо в 2007-2008 навчальному році у вищих навчальних закладах країни навчалися 717 тисяч студентів, то в нинішньому – 496 тисяч. Найбільше скорочення за це десятиліття відбулося в  Алмати (- 98 тис студентів), далі йде ВКО (- 21,7 тис), Карагандинська область (- 20 тис) і Костанайська область (-17 тис). Збільшилося число студентів в Астані (+8,5 тис) і ЗКО (+3,5 тис).

Разом з тим на 45 одиниць скоротилася кількість вузів, 23 з яких розташовувалися в Алмати. Зараз діють 122 ВНЗ.

Джерело інформації:
 https://camonitor.kz/31957-kolichestvo-studentov-sokratilos-v-14-raza-za-10-let.html

 

  1. Вузи Азербайджану потрапили в рейтинг кращих університетів

Стало відомо, що в рейтинг кращих університетів Східної Європи за 2018/19 рік увійшли сім вузів Азербайджану.

Згідно з поширеною інформацією, в рейтинг увійшли Бакинський державний університет, Університет Хазар, Азербайджанський державний економічний університет, Азербайджанський Університет Архітектури і Будівництва, Університет АДА, Азербайджанський університет мов та Бакинський Слов’янський університет.

Джерело інформації:
http://www.adu.edu.az/ru/

 

  1. Міністр освіти зустрівся з послом Китайської Народної Республіки в Азербайджані

Міністр освіти Джейхун Байрамов зустрівся з надзвичайним і повноважним послом Китайської Народної Республіки в Азербайджані Вей Цзинхуа.

В ході зустрічі були обговорені поточний стан відносин між Азербайджаном і Китайською Народною Республікою в сфері освіти і перспективи подальшої співпраці.

Джерело інформації:
https://edu.gov.az/ru

 

  1. Прес-конференція в Міністерстві освіти

В Міністерстві освіти відбулася прес-конференція, присвячена «Державну програму підвищення міжнародної конкурентоспроможності системи вищої освіти в Азербайджані на 2019-2023 роки».

Виступаючи на заході, міністр освіти заявив, що затверджена Президентом Азербайджану держпрограма є продовженням «Державної програми навчання азербайджанської молоді за кордоном в 2007-2015 роках».

Міністр наголосив на важливості даної держпрограми з точки зору приведення системи вищої освіти у відповідність з міжнародними стандартами, розвитку людського капіталу, формування національних кадрів в стратегічно важливих областях.

Основна мета держпрограми – розвиток нового покоління фахівців в країні за допомогою передових досягнень в галузі науки та інноваційних технологій навчання, а також модернізація змісту і якісних показників азербайджанської системи вищої освіти відповідно до міжнародних програмам подвійних дипломів.

Міністр зазначив, що на початковому етапі для модернізації змісту і якості системи вищої освіти буде п’ять міжнародних програм подвійних дипломів, і відповідно до результатів моніторингу буде продовжено здійснення даного проекту. З цією метою буде проводитися відбір престижних університетів зарубіжних партнерів, залучення іноземних фахівців, підготовка управлінських і викладацьких кадрів в місцевих вищих навчальних закладах, оновлення навчальних програм та фінансування міжнародної програми подвійного диплому.

Джерело інформації:
https://edu.gov.az/ru/page/9/15744

 

  1. Протокол про внесення змін і доповнень

В м. Будапешт (Угорщина) в рамках 6-го засідання Казахстансько-угорської міжурядової комісії з економічного співробітництва підписано Протокол про внесення змін і доповнень до Угоди між Міністерством освіти і науки Республіки Казахстан і Міністерством людських ресурсів Угорщини про співпрацю у сфері освіти і науки від 19 листопада 2013 роки (далі – Протокол).

Відповідно до цього Протоколу угорська сторона для казахстанських громадян виділяє 250 грантів, з них:

– 110 стипендій на здобуття ступеня бакалавра з наступних дисциплін: мистецтво, гуманітарні науки, технічні науки і сільське господарство.

– 90 стипендій на здобуття ступеня Магістра з наступних дисциплін: науки, технічні науки, сільське господарство і мистецтво.

– 30 стипендій для проходження одного циклу Магістратури з наступних дисциплін, як медицина, гуманітарні та мистецтвознавчі науки, технічні науки.

– 20 стипендій на отримання Докторського ступеня (PhD) з будь-якої дисципліни.

Джерело інформації:
http://edu.gov.kz/ru/news/detail.php?ELEMENT_ID=3287

 

  1. Кращі студенти країни стали стипендіатами Фонду Першого Президента РК

В Алмати підбили підсумки щорічного республіканського конкурсу на здобуття студентських стипендій Фонду Першого Президента РК. За відмінне навчання 80 кращих студентів Казахстану будуть щомісяця протягом року отримувати іменну стипендію фонду. Стипендіатів вшановували на відкритті XII Міжнародної наукової конференції «Інноваційний розвиток і затребуваність науки в сучасному Казахстані». Урочисте вручення студентських стипендій відбулося в університеті «Туран».

Всього на конкурс було подано майже 500 заявок. Студенти представили понад сорок вузів з різних куточків країни.

Джерело інформації:
https://www.zakon.kz/4947439-luchshie-studenty-strany-stali.html

 

  1. Huawei відкрив в Білорусі перший авторизований навчальний центр

Урочиста церемонія презентації відбулася в Мінську. Відкриття центру було передбачено підписаним раніше угодою про співпрацю в галузі навчання між ТОВ “Бел Хуавей Технолоджіс” і Інститутом підвищення кваліфікації та перепідготовки фахівців інформаційних технологій та бізнес-адміністрування. Вуз став партнером по авторизованому навчанні Huawei. Подібні центри з навчання IT-фахівців працюють у 149 державах світу і ними підготовлено понад 70 тис. сертифікованих фахівців, 5 тис. із них отримали статус Expert /HCIE/.

Як сказав Чжу Тяньсін, директор Huawei Enterprise Business Group в Білорусі, навчання в розвитку корпоративного бізнесу грає одну з ключових ролей, особливо на початковому етапі. Він вважає, що тільки так фахівці партнерів і замовників зможуть вивчити особливості та прикладні можливості сучасних продуктів і рішень Huawei.

Ректор інституту Володимир Дюбко повідомив про те, що в 2019 році планується навчити понад 100 фахівців компаній-замовників і студентів в столиці та обласних центрах.

Джерело інформації:
http://russian.news.cn/2018-11/20/c_137619038.htm