Січень 2022 р. – СНД

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг країн СНД
Січень 2022 р.
 

РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ 

  1. Білоруський державний університет покращив свої позиції у рейтингу провідних університетів Європи та Середньої Азії

Білоруський державний університет (БДУ) покращив свої позиції у рейтингу провідних вузів країн Європи та Середньої Азії (QS Emerging Europe and Central Asia University Rankings).

Нову версію рейтингу було опубліковано в грудні. У ній БДУ зайняв 22-е місце, піднявшись із 25-ї позиції. Цей показник, за даними на 2020/2021 навчальний рік, досяг найвищого значення по країні. Підвищення у рейтингу стало можливим завдяки зростанню репутації провідного вишу у міжнародному просторі та його популярності серед іноземних громадян.

На сьогоднішній день у БДУ навчаються понад 4 тис. іноземних громадян із понад 60 країн. Такої цифри досягнуто за рахунок збільшення кількості освітніх програм англійською мовою.

У топ-100 QS EECA University Rankings крім Білоруського державного університету  з білоруських вузів також представлений – Білоруський національний технічний університет (БНТУ) –  82-а позиція.

Загалом у рейтингу представлено 450 найкращих вузів країн Європи та Середньої Азії.

Джерело інформації:
https://www.belta.by/society/view/bgu-uluchshil-svoi-pozitsii-v-rejtinge-veduschih-universitetov-evropy-i-srednej-azii-475471-2021/ 

  1. Інтеграція освіти, науки та виробництва

На базі Науково-технологічного парку БНТУ «Політехнік» відбулася нарада щодо стану та перспектив розвитку технопарків як суб’єктів інноваційної інфраструктури, створених у системі Міністерства освіти.

У системі вищої освіти активно формуються структури, що поєднують дослідження та ринок нововведень у науково-технічній сфері, що сприяють інтеграції освіти, науки та виробництва. В університетах, підпорядкованих Міністерству освіти, створено мережу інноваційних підрозділів: функціонують 6 науково-технологічних парків, працюють 3 зареєстровані центри трансферу технологій. Університетські технопарки не лише виконують функції бізнес-інкубатора, надаючи своїм резидентам приміщення різного функціонального призначення, а й забезпечують повний науково-інноваційний цикл – від прикладних досліджень та розробок до створення інноваційних підприємств та організації виробництва наукомісткої та високотехнологічної продукції.

У ході наради підбито підсумки роботи технопарків системи Міністерства освіти, обговорено питання їх інтеграції в освітнє середовище, можливості кооперації технопарків різних університетів при розробці інноваційної продукції, наявності ресурсів, що потрібні для повноцінної успішної роботи, відкриття підприємницьких структур малого та середнього бізнесу, реалізація стартапів у бізнес інкубаторів як частина реалізації експериментального проекту Університет 3.0.

За наслідками наради керівництву науково-технологічних парків, створених при університетах Міністерства освіти, а також проректорам з наукової роботи відповідних установ вищої освіти доручено інтенсифікувати комерціалізацію у технопарках науково-технічних розробок університетських учених.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/integratsiya-obrazovaniya-nauki-i-proizvodstva/

  1. Потрібні країні: дві нові спеціальності з’являться у головному виші Білорусі

Наступного навчального року у Білоруському державному університеті (БДУ) з’являться дві нові спеціальності, вони відкриються на біологічному та географічному факультетах.

Одна з них – “біоінженерія та біоінформатика”. Студенти, що надійшли на неї, вивчатимуть генну та клітинну інженерію, молекулярну біологію, біохімію, вірусологію, біомеханіку, термодинаміку, нейронні мережі, молекулярну еволюцію та багато інших дисциплін. Викладатимуть фахівці біофаку, ФПМІ, мехмата, хімфаку та факультету радіофізики та комп’ютерних технологій.

Випускникам присвоюватимуть кваліфікацію “Біоінженер-біоінформатик”. У БДУ пояснюють, що подібні фахівці, які одночасно володіють знаннями в галузі загальної біології, генної інженерії, оміксних технологій, інформатики, математики та статистики, давно потрібні країні. Зараз на біофаку чотири спеціальності з бакалаврату: “біологія”, “біохімія”, “мікробіологія” та “біоекологія”.

Крім того, на факультеті географії та геоінформатики вперше відкриється спеціальність “геотехнології туризму та екскурсійна діяльність”. Крім класичних геодисциплін, студенти вивчатимуть ГІС-технології, що включають веб-програмування та проектування, прогнозну аналітику та рекламу в туристичній галузі, економіку туризму.

Джерело інформації:
https://sputnik.by/20220104/nuzhny-strane-dve-novye-spetsialnosti-poyavyatsya-v-glavnom-vuze-belarusi-1059245984.html

  1. Три десятиліття білорусько-китайських відносин

На базі Республіканського інституту китаєзнавства імені Конфуція Білоруського державного університету (БДУ) відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Три десятиліття білорусько-китайських відносин та створення спільноти єдиної долі людства». Організатори конференції – БДУ, посольство КНР у Білорусі та товариство «Білорусь – Китай».

Захід присвячений 30-річчю встановлення дипломатичних відносин між Білоруссю та Китаєм.

До уваги учасників пленарного засідання було представлено понад 10 наукових доповідей, що відображають розвиток білорусько-китайських відносин у тому числі в таких сферах, як дипломатія, політика, торговельно-економічна та кредитно-інвестиційна, науково-гуманітарна та науково-технічна співпраця, взаємодія ЗМІ, установ культури та вищої освіти двох країн.

Джерело інформації:

https://edu.gov.by/news/tri-desyatiletiya-belorusskokitayskikh-otnosheniy/

  1. В Білорусі створять Національне агентство із забезпечення якості освіти

Національне агентство із забезпечення якості освіти створять у Білорусі. Це передбачено ухвалою Ради Міністрів.

Уряд погодив створення Міністерством освіти Національного агентства із забезпечення якості освіти. Агентство очолюватиме директор, який призначається на посаду та звільняється з посади міністром освіти. Штатна чисельність організації буде сформована у межах загальної штатної чисельності працівників державних установ, підпорядкованих міністерству.

Джерело інформації:

https://www.belta.by/society/view/natsionalnoe-agentstvo-po-obespecheniju-kachestva-obrazovanija-sozdadut-v-belarusi-473393-2021/

  1. Фінансову підтримку від БДУ отримають 43 молодіжні проекти

У Білоруському державному університеті прийнято рішення надати фінансову підтримку 43 молодіжним проектам, які беруть участь у внутрішньовузівському конкурсі.

Захід спрямований на забезпечення інформаційної, технічної, координаційної та фінансової підтримки студентських ініціатив у галузі освіти, науки, культури та спорту.

Фінансова підтримка стала можливою за результатами першого етапу конкурсу «Найкращий молодіжний проект – 2022».

Після публічної презентації проектів визначено власників грантової допомоги. Загальна сума гранту становила 18 000 білоруських рублів.

Конкурс «Найкращий молодіжний проект» у БДУ проводиться з 2003 року. Загалом за час його проведення було подано 237 заявок. Згодом 58 проектів визнали переможцями та лауреатами.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/finansovuyu-podderzhku-ot-bgu-poluchat-43-molodezhnykh-proekta/

  1. Нові напрямки співпраці

Питання активізації співробітництва стало ключовим під час зустрічі ректора Білоруського державного університету (БДУ) та Надзвичайного та Повноважного Посла Ісламської Республіки Пакистан у Республіці Білорусь.

Під час спілкування сторони обопільно наголосили на важливості наповнення раніше досягнутих домовленостей предметним змістом, а також озвучили нові напрямки взаємодії.

Зокрема, про налагодження співпраці з Національним університетом науки та технологій, який зацікавлений в обміні студентами, викладачами, організації практик та розвитку наукового партнерства у галузі штучного інтелекту, фізики та хімії.

Результатом переговорів стало рішення про обмін найближчим часом конкретними пропозиціями щодо озвучених ініціатив з подальшим виходом на підписання договору з одним із пакистанських вишів.

Наразі співпраця БДУ з установами освіти Ісламської Республіки Пакистан розвивається в рамках низки меморандумів про взаєморозуміння.

З 2021 року розвивається співпраця Інституту бізнесу БДУ з Інститутом управління бізнесом м. Карачі. Проводиться робота з розробки навчальних планів спільних освітніх програм у форматі 2+2 за спеціальностями «Бізнес-адміністрування», «Управління інформаційними ресурсами» та «Маркетинг».

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/bgu-i-pakistan-nametili-novye-napravleniya-sotrudnichestva/ 

  1. Плани Білорусі та Об’єднаних Арабських Еміратів у сфері освіти

Перше засідання робочої групи Міністерства освіти Республіки Білорусь та Міністерства освіти Об’єднаних Арабських Еміратів відбулося у відеоформаті за участю посольства Білорусі в ОАЕ.

Під час засідання робочої групи сторони обговорили розвиток співробітництва у галузі взаємного визнання документів про освіту, запровадження програми навчання арабської мови у школах Білорусі, створення літніх таборів для еміратських студентів у Білорусі та обміну досвідом в сфері професійної освіти. Сторони висловили готовність інтенсифікувати спільну діяльність з метою виведення білорусько-еміратського співробітництва на новий рівень.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/plany-belarusi-i-oae-v-sfere-obrazovaniya/

  1. Проект «Модернізація вищої освіти Республіки Білорусь» 

Проект «Модернізація вищої освіти Республіки Білорусь» було ініційовано у 2019 році Міністерством освіти спільно з Міжнародним банком реконструкції та розвитку. Він передбачає вдосконалення навчально-освітнього середовища, модернізацію освітніх програм з урахуванням умов сучасного освітнього середовища та поширення інформації про відповідність вищої освіти до потреб ринку праці. У БДУ використання коштів буде спрямоване на створення 37 навчальних лабораторій на п’яти природничих факультетах, а також проведення капітального ремонту з реконструкцією будівлі БДУ . Термін реалізації проекту розрахований до 2025 року.

Джерело інформації:
https://bsu.by/news/proekt-modernizatsiya-vysshego-obrazovaniya-respubliki-belarus-realizuyut-v-bgu-d/

РЕСПУБЛІКА КАЗАХСТАН

  1. У 2022 році кількість грантів для навчання у ВНЗ збільшиться на 5 тисяч

Кількість грантів для навчання у вишах  Казахстану збільшиться ще на 5 тисяч у 2022 році. Таким чином, загальна кількість грантів зросте до 61 тисячі.

У 2021 році державне освітнє замовлення на підготовку кадрів вже було збільшено на 5 тисяч – з 51 тис. до 56 тис. грантів. Нові гранти виділятимуться на затребувані та актуальні серед студентів професії.

Загалом за дорученням Глави держави для підвищення доступності вищої освіти кількість освітніх грантів до 2025 року поетапно збільшиться ще на 15 тис.

Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/314784?lang=ru

  1. Про формат навчання в січні 2022 року

З січня 2022 року заклади освіти Казахстану працюватимуть у традиційному офлайн-форматі. Таке рішення ухвалено Міжвідомчою комісією з недопущення поширення коронавірусної інфекції.

У коледжах та вузах країни навчання пройде у комбінованому форматі: практичні, лабораторні, семінарські заняття, виробнича практика – у штатному режимі, лекції – у онлайн-форматі.

Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/314737?lang=ru

 

РЕСПУБЛІКА ВІРМЕНІЯ

  1. Обговорено питання розвитку співпраці з DAAD

Відбулася зустріч заступника міністра освіти, науки, культури та спорту Вірменії з делегацією академічної служби Німеччини (DAAD).

Під час зустрічі сторони  обговорили можливість реалізації двосторонніх науково-дослідних програм на основі спільного фінансування. Також було обговорено питання щодо взаємного визнання вузівських кредитів та можливості надання подвійних дипломів.

Джерело інформації:
https://escs.am/ru/news/11329

  1. У Вірменії відкриється Французький інститут

У Вірменії засновано Французький інститут. Про це повідомив колишній посол Франції у Вірменії Джонатан Лакот.

За його словами, Французький інститут об’єднає проекти осіб, які зробили внесок у культурні відносини між двома країнами та популяризацію французької культури та мови у Вірменії.

«Створенням цього інституту ми завдячуємо вірменам, тим, хто любить Францію, вчителям, які викладають французьку мову у Вірменії, молоді, яка цікавиться нашою культурою, всім тим, хто впізнає себе в наших цінностях», – зазначив Лакот.

Джерело інформації:
https://www.panorama.am/ru/news/2022

  1. В Єреванському державному університеті відкрито Центр американських досліджень

Посол США у Вірменії Лінн Трейсі взяла участь у відкритті Центру американських досліджень у Єреванському державному університеті та у заході, присвяченому офіційному запуску першої магістерської освітньої програми «Американістика».

За повідомленням посольства США у Вірменії, у 2019 році, отримавши грант від Офісу публічної дипломатії посольства США, ЄГУ розпочав роботу зі створення Центру американських досліджень та першої магістерської освітньої програми «Американістика». Арізонський університет був партнером ЄГУ у реалізації цієї програми.

Джерело інформації:
https://www.panorama.am