Університети Данії стають найбільшими одержувачами грантів у рамках програми «Горизонт»

Після виходу Великої Британії з Європейського Союзу три датські університети увійшли до топ-10 одержувачів фінансування від  європейської програми «Горизонт Європа», причому ці установи отримали загалом 212 мільйонів євро у вигляді грантів.

Станом на кінець лютого 2023 року університетом-лідером програми «Горизонт Європа» став Делфтський технологічний університет (Нідерланди), який отримав 93,6 млн євро, за ним слідує Левенський університет (Бельгія) 91,8 млн євро, датські університети посіли третє, четверте і шосте місця в списку, згідно з даними Міністерства вищої освіти і досліджень Данії. Серед датських університетів – Технічний університет Данії отримав 87,2 млн. євро, Орхуський університет (66,7 млн. євро) та Копенгагенський університет (58,3 млн. євро). Загалом у контрактах взяли участь 479 дослідників з Данії.

До липня 2018 року п’ять британських університетів входили до вісімки лідерів програми «Горизонт 2020», чотири з них – Кембридж, Оксфорд, Університетський коледж Лондона та Імперський коледж Лондона – посіли перші чотири місця. Ці чотири британські університети отримали понад 1 млрд. євро з виділених 32,5 млрд. євро в рамках цієї програми.

Наразі Данія співпрацює переважно з п’ятьма країнами: Німеччиною, Іспанією, Італією, Нідерландами та Бельгією. Рівень успішності заявок за участю Данії становить 22,46%, тоді як середньоєвропейський показник успішності – 16,14%. 15 березня 2023 року міністерство вищої освіти та науки Данії оголосило, що 83 індивідуальні мобільні гранти імені Марії Склодовської-Кюрі на загальну суму 19 млн. євро були надані вченим, які обрали датські установі в якості приймаючої сторони. Загалом датські приймаючі установи отримають 7% від загальної суми розподілених грантів.

Міністерство вищої освіти і науки Данії пояснює «вражаючі позиції» датських університетів «чудовими вченими і хорошою підтримкою в університетах».

Професор Ескілд Холм Нільсен, декан факультету технічних наук Орхуського університету, зазначив, що його університет був одним з перших, хто прийняв підхід, орієнтований на місію, що стало основною причиною успіхів в отриманні фінансування в рамках програми «Горизонт».